Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Амарант в меню дітей з непереносимістю глютену — користь довели вчені

Дослідники з Воронезького державного медичного університету оцінили переносимість та ефективність амаранту в щоденному меню дітей, які страждають непереносимістю глютену. Вони прийшли до висновку, що амарантові каші, печиво, хлібці, кекси не тільки розширюють асортимент продуктів, що не містять глютен і сприяють суворому дотриманню дієти, але, при регулярному вживанні, здатні практично повністю заповнити потреби зростаючого організму.

Целіакія — відома і маловивчена

У сучасній медицині виділяють такі форми непереносимості злаків:

 1. Целіакія — аутоімунне захворювання тонкого кишечника, що виникає внаслідок генетичної схильності переважно у дітей. У різних країнах світу до цього захворювання схильні 0,3-2% населення.
 2. Алергія на білок, що міститься в злаках. При цьому чутливість до пшениці, ячменю, жита, вівса виникає у дітей з бронхіальною астмою і атопічним дерматитом.
 3. В останнє десятиліття вчені виділили ще одну форму — неалергічна і нецеліакійна непереносимість глютену.

Целіакія — одне з давно відомих, але маловивчених захворювань. Давньоримські і грецькі лікарі ще в I ст. н. е. точно описали захворювання, симптоми якого відповідають типовій целіакії.

Довгий час після цього різні лікарі описували симптоми захворювання, але не могли знайти його причину. Цікава історія відкриття того, що саме злаки містять глютен, який в комплексі з генетичною схильністю викликає таке захворювання, як целіакія. Під час Другої світової війни в Гаазі хворі діти залишилися переживати окупацію в госпіталі. Через відсутність поставок продуктів, в їжу пішли навіть цибулини тюльпанів. При цьому директор госпіталю — Вільям Дике помітив дивну зміну у малюків, які раніше страждали від проносів — вони стали відмінно переносити незвичну їжу. Їх стан покращився: нормалізувався стілець, діти стали нормально розвиватися, додавати у вазі, рости. Дике зауважив, що після того як поновилися поставки білого хліба, у маленьких пацієнтів знову почалися проноси і серйозно погіршилось загальне самопочуття. Ці спостереження наштовхнули лікаря на думку, що саме в злаках міститься речовина, що має несприятливу дію на травлення малюків. У 1950 році Дике захистив дисертацію, де обгрунтував роль злаків у виникненні целіакії. У співавторстві з іншими вченими Вільям Дике представив світу глютен. Після цього почалася епоха безглютенової дієти, яка допомогла значно знизити показники інвалідності та смертності від непереносимості глютену.

Дієта при непереносимості глютену

На сьогодні єдиний і безальтернативний метод терапії непереносимості глютену — це безглютенова дієта, тобто вживання тільки тих продуктів, які не містять глютен.
Безглютенова дієта — це, по суті, два списки продуктів. Одні вживати в їжу можна, а інші — заборонено. Але, на жаль, мало уваги при цьому приділяється якості їжі. Спостереження за людьми, багато років дотримуються такої дієти і сучасні дослідження виявили її важливі недоліки:

 • психологічні труднощі,
 • гіповітаміноз (D, Е, В6, В12, фолієвої кислоти),
 • гіпоелементози (кальцію, міді, цинку, заліза),
 • розвиток дефіциту важливих поживних речовин.

Недостаток споживання поживних речовин і погане їх всмоктування в кишечнику безпосередньо впливають на фізичний розвиток дітей.

Амарант — ідеальний компонент щоденного харчування дітей з целіакією

У дієті при целіакії продукти із зерен амаранту мають істотні переваги перед іншими крупами (таблиця): вони містять більше ліпідів, клітковини, білків, моно — і дисахаридів, вітамінів і мінеральних речовин.

Хімічний склад пшеничного, житнього та амарантового борошна, а також амарантової крупи

 

Компоненти Борошно пшеничне, перший сорт Борошно житнє, обдирне Борошно амарантове, перший сорт Борошно амарантове білкове, напівобезжирене Крупа амарантова крохмалиста
Білки,% 10,6 8,9 19,1 41,4 8,5
Ліпіди, % 1,3 1,7 8,0 2,7 5,0
Клітковина,% 0,2 1,2 6,6 3,4 3,0
Натрій, мг 4 1 25 95 86
Калій, мг 176 200 431 738 304
Кальцій, мг 24 19 179 462 187
Магній, мг 44 25 229 253 114
Фосфор, мг 115 129 620 848 409
Залізо,мг 2,1 2,9 13,1 76 19
Тіамін, мг 0,25 0,25 0,18 8,34 1,18
Рибофлавін, мг 0,08 0,08 0,06 5,91 0,73
Енергетична цінність, ккал 331 304 363 343 291

 

У 33 країнах світу, де амарант — традиційна культура, вже налагоджено виробництво продуктів, дозволених при целіакії та інших формах непереносимості глютену. При цьому відзначено безпеку їх вживання і позитивний вплив на стан здоров’я хворих.

Дослідження амаранту, як складової частини безглютенової дієти для дітей

У 2016 році російськими дослідниками опублікована робота, в якій описані результати першої наукової апробації вітчизняних продуктів з насіння амаранту в харчуванні дітей з діагнозом «целіакія».

Сім’ям, які дотримуються безглютенового харчування, було запропоновано ввести в раціон продукти з амаранту. Більшість дітей (89%) вживали їх без проблем протягом 9-12 місяців. У жодного з них не було алергічних проявів або порушень травлення.

Анкетування, проведене після введення в меню амаранту, показало, що його використання позитивно оцінили всі батьки. Серед переваг ними були відзначені:

 • можливість урізноманітнити меню (73%),
 • місцеве виробництво і, отже, доступність (68%),
 • низька вартість (70%).

Результати

Найважливішим результатом дослідження стало покращення показників суворого дотримання дієти.

 • Кількість дітей, які строго дотримувалися дієти збільшилася на 11%.
 • 70% сімей планували залишити в повсякденному раціоні дитини домашню випічку з амарантового борошна.
 • 60% і 57% відповідно хотіли б вживати каші і вироби з готових сумішей для випічки на основі амарантового борошна.
 • 54% сімей виберуть вироби промислового виробництва: печиво, кекси, вафельні хлібці.

Доведено ефективність введення в меню, яке пропонують дитині при целіакії, продуктів на основі насіння амаранту. Вони рекомендовані для постійного вживання при непереносимості традиційних злаків.

Показано, що амарант нівелює недоліки безглютенової дієти і сприяє:

 • різноманітності харчування,
 • зменшенню дефіциту іонізованого кальцію,
 • ліквідації дефіциту цинку, міді, заліза, вітаміну В6,
 • нормалізації порушень росту і розвитку,
 • більш суворому дотриманню дієти.

 

 

3 комментарияЗалишити коментар

Диабет — это заболевание, при котором уровень глюкозы (сахара) в крови очень высокий. Сахар в организм попадает из еды, которые вы едите. Инсулин — это гормон, который помогает сахару проникать в клетки, чтобы дать им энергию. При диабете 1 типа организм перестает вырабатывать инсулин. При сахарном диабете 2 вида, который является наиболее известным болезнью, организм заболевшего недостаточно использует инсулин. Со временем избыток глюкозы в крови возможно испортит зрение, почки и нервы. Физические нагрузки и соблюдение индивидуального плана питания могут помочь вам контролировать сахарный диабет. Вы также должны постоянно контролировать уровень глюкозы в крови и пить лекарство, если это указано врачом.

Dinafoecy, 06.02.2018

Чи не знаєте Ви, чи можлива така ситуація, коли дитина переростає непереносимість глютену чи це проблема на все життя і потрібно буде завжди себе обмежувати?

Олег, 04.05.2019

  Добрий день, Олег! Читала про такі ситуації, коли дитині повністю виключали з раціону глютен, вона почувала себе чудово, харчуючись безглютеновими продуктами, а після підліткового віку починали вводити продукти, які містять глютен по трошки і слідкували за реакцією організму і як такої непереносимості вже не проявлялось. В будь-якому випадку, якщо дитина має підтверджену непереносимість глютену, то потрібно виключити глютеновмісні продукти з раціону, поки організм повністю не сформувався.

  Наталія Ронська, 05.05.2019

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-