Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Амарант в цифрах: які речовини, в якій кількості містить ця прекрасна рослина

Ми неодноразово писали про корисні властивості амаранту, а також про те, які саме речовини, мікроелементи і вітаміни містить ця рослина. Якщо надана раніше інформація вас не переконала в корисності амаранту, прочитайте цю статтю. У ній ми розповімо не просто про речовини, які містяться в амаранті, але і вкажемо їх точний обсяг!

За основу беремо дослідження німецьких вчених, які ми взяли відразу на декількох німецьких сайтах.

Чому амарант так корисний і цінний

Вміст поживних речовин в крихітному насінні амаранту досить високий. Грубо кажучи, 100 грам амаранту в будь-якій формі забезпечать трохи більше 1/5 щоденної потреби у вуглеводах, жирах і білках жінок і трохи більше 1/6 щоденних потреб чоловіків.

До того ж, в амаранті повністю відсутні різні небажані для деяких людей інгредієнти. Йдеться про такі речовини, як:

 • глютен;
 • гістамін;
 • холестерин.

Такі речовини небажані для людей, які страждають від непереносимості і мають проблеми з метаболізмом. Тому амарант — це реальна їжа для таких людей, які мають деякі обмеження в своєму харчуванні.

Скільки калорій містить амарант

Сирий і необроблений амарант містить близько 365 ккал на 100 грам. Звучить здорово, але це цілком прийнятно, враховуючи, скільки хороших інгредієнтів міститься в амаранті. Це вітаміни, клітковина, багато білка, заліза і кальцію.

Харчова цінність амаранту

Основні поживні речовини і деякі інгредієнти (вітаміни, мінерали, мікроелементи), які містяться в амаранті:

 • вуглеводи — 66 грам;
 • білок — 14,5 грам;
 • цинк — 3,2 міліграма;
 • магній — 266 міліграмів;
 • калій — 366 міліграмів;
 • кальцій — 214 міліграмів;
 • марганець — 2,3 міліграма;
 • вітамін С — 4 міліграми;
 • вітамін B2 — 0,21 міліграма;
 • вітамін B6 — 0,22 міліграма;
 • холестерин — 0,0 міліграма.

Цінні інгредієнти амаранту

Цілий ряд цінних інгредієнтів робить амарант продуктом з високою харчовою цінністю для тих, хто з цілої низки причин не може споживати справжні зернові продукти або певні продукти тваринного походження.

Кількість волокна в амаранті становить близько 1/3 від загальної маси. Вуглеводів — 56 грамів на 100 грамів, хоча в звичайній пшениці вуглеводів все-таки більше — до 60-ти грам.

Амарант містить альфа-ліноленову кислоту (жирна кислота омега-3) та лінолеву кислоту (жирна кислота омега-6), а також ненасичені, незамінні жирні кислоти, яких наш організм відчайдушно потребує, але не може виробляти самостійно.

Також в складі амаранту присутній лецитин — це речовина вкрай важлива для нервових і мозкових функцій організму.

Амінокислотний профіль амаранту просто ідеальний, він містить всі незамінні амінокислоти. Хоча, наприклад, якщо брати розрахункові дані — показники амаранту досягають 75-ть одиниць, а курячого яйця — 100 одиниць. Однак в амаранті немає холестерину, що забезпечує йому суттєву перевагу.

При загальному вмісті білка на рівні 18%, псевдо-злаки (а саме так прийнято називати зерно амаранту) за іншими показниками перевершують або порівняні зі звичайними злаками. При цьому, амарант являє собою джерело ідеального білка, що було доведено під час проведення профільних досліджень.

Ще одна перевага — високий вміст лізину. Лізин — це незамінна амінокислота, що входить до складу практично будь-яких білків, необхідна для росту, відновлення тканин, виробництва антитіл, гормонів, ферментів, альбумінів. Ця амінокислота має противірусну дію, особливо по відношенню до вірусів, що викликають герпес.

У м’ясній кухні амарант є додатковим і дуже ефективним джерелом білка.

Мінерали, вітаміни, мікроелементи

Амарант забезпечує їх поставку в організм у великій кількості. Набагато більше, ніж традиційні злаки та інші подібні продукти харчування.

Магній, важливий для функціонування м’язів і нервів, становить 330 міліграмів на 100 грамів.

Вміст кальцію досягає 215 міліграмів на 100 грамів амаранту — цей мінерал важливий для міцності кісток і зубів.

9 міліграмів заліза на 100 г амаранту — важливо для кровоносної системи.

4 міліграма цинку на 100 г амаранту — важливо для балансу ферментів і імунної системи.

484 міліграмів калію — вкрай важливо для нормалізації кров’яного тиску, регенерації клітин, гормонального і білкового метаболізму, кислотно-лужного балансу в організмі.

Крім того амарант забезпечує відносно високу частку вітаміну В1 (тіамін) для функціонування нервової системи, і В2 (рибофлавін), компонент необхідний для багатьох метаболічних процесів.

Листя амаранту: вміст поживних речовин

Молоде листя амаранту рекомендується вживати як овочі або салат. У нього також висока поживна цінність. В цілому — всього 4,1 грама вуглеводів на 100 грам і тільки 23 ккал. Тому зелень амаранту ідеально підходить для тих, хто стежить за своєю фігурою.

Листя амаранту характеризується відсутністю небажаних інгредієнтів: в ньому майже немає оксалату і нітратів.

Зелень рослини також забезпечує надходження в організм фолієвої кислоти, вітамінів К1 і А. Вміст заліза також досить високий —2,3 міліграма на 100 грам.

Небезпечні речовини — чи дійсно вони там є?

Деякі інститути харчування попереджають про «небезпечні інгредієнти», антинутріти, які присутні практично у всіх продуктах харчування. Вони призводять до блокування засвоєння важливих для організму мікроелементів, що не тільки обмежує поживну цінність споживаних продуктів, але і приводити до дефіциту певних елементів.

У амаранті такими антинутрітами є таніни і фітинова кислота. Але також слід розглянути і інші речовини подібного типу.

Дубильні речовини

Їх концентрація в амаранті, безумовно, нижча, ніж в чаї, каві або червоному вині, але варіюється в залежності від сорту і кольору зерна — від 2,7 до 0 грам на 100 грамів.

З одного боку, таніни пригнічують ферменти в кишечнику, що, в свою чергу, перешкоджає абсорбції або вивільненню деяких поживних речовин, переважно заліза.

З іншого боку, таніни являють собою своєрідний натуральний дезінфікуючий засіб, який утворює захисні шари, може відновлювати кровоносні судини, захищати шкіру або слизові оболонки і надавати антибактеріальну дію.

Якщо зерно приготувати у вигляді попкорну, воно втрачає свою оболонку, і велика частина танінів нейтралізується. Те ж саме відноситься до приготовленого амаранту будь-якого іншого виду.

Фітинова кислота

Амарант містить від 800 до 1500 міліграмів фітинової кислоти на 100 грамів. У насінні вона служить «носієм для зберігання» мікроелементів, які повинні виділятися під час процесу проростання.

У людей фітинова кислота пригнічує абсорбцію кальцію, заліза, магнію і цинку в тонкому кишечнику. Білок під впливом кислоти також утворює тверді комплекси, фітати, які фактично пов’язують поживні речовини і роблять їх недоступними для організму.

Недавні дослідження дозволили встановити, що фітинова кислота сама по собі має не тільки недоліки, але і допомагає регулювати рівень цукру в крові.

У людей, які споживають багато амарантових продуктів, ніяких симптомів мінеральної недостатності бути не повинно. Допоміжні речовини, а також вітамін С дозволяють нейтралізувати негативні характеристики фітинової кислоти.

Зверніть увагу! Цікаво, що вміст фітину в пшениці або кукурудзі вищий, ніж у амаранті.

Інститути харчування попереджають про те, що не рекомендується включати амарант в раціон дітей до двох-трьох років. Обумовлено це якраз наявністю перерахованих вище антинутрітів.

У той же час, є думка, що невелика порція приготовленої амарантового каші не завдасть шкоди дитині, оскільки речовини під час теплової обробки втратять свою негативну силу.

На завершення

У Центральній і Південній Америці амарант здавна використовується для приготування їжі і різних десертів. Рослина культивується в багатьох регіонах цієї частини світу. Сьогодні тут все частіше проводяться дослідження і досліди, що дозволяють оцінити доцільність включення амаранту в раціон школярів.

2 комментарияЗалишити коментар

Добрий день, скажіть будь ласка чи є різниця у вмісті корисних речовин, білків, калорій і т.д. у різних продуктах з амаранту? Чи рівноцінними будуть, наприклад, олія та борошно по користі та калорійності?

Галина, 19.03.2018

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-