Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Амарант: культура, яка прийшла з минулого для майбутнього

Продовжуємо публікувати цікаві матеріали зарубіжних видавництв, присвячені амаранту. Сьогодні вас чекає стаття, опублікована у виданні South Dakota Magazine.com. У ній розповідається про історію та перспективи амаранту. Автором тексту і знімків є Рон Робінсон. Пропонуємо ознайомитися з перекладом матеріалу. В оригіналі стаття подається від першої особи. Ми її злегка адаптували, але принцип подачі вирішили залишати незмінним. Передаємо слово Рону Робінсону.

Амарант для посушливих регіонів

Чи може рослина, яка вирощувалась в якості продовольчої культури 1000 років тому, сьогодні в умовах Південної Дакоти стати рослиною, здатною протистояти майбутнім посушливим сезонам? Цим питанням я задавався, займаючись протягом року вивченням особливих властивостей амаранту.

Якщо ви чули це слово раніше, але у вас є лише уривчасті уявлення про те, що це таке, ви можете бути здивовані, дізнавшись, що в даний час продукт, представлений на ринку продовольства, все частіше зустрічається у відділах здорової їжі і використовується для приготування хліба і пластівців. Амарант стає все більш популярним серед садівників, які відзначають простоту вирощування, яскравість суцвіть і різноманітне застосування в кулінарії.

Я зайнявся власними дослідженнями в пошуках цікавих фактів, коли писав книгу про доісторичне індійське село на березі озера Мітчелл. Вдалося дізнатися, що вона була ще до того, як з’явилося озеро.

Книга «Село на обриві: доісторичні фермери — мисливці в долині річки Джеймс» була замовлена ​​доктором Л. Адрієном Ханнусом, директором археологічної лабораторії в Августановому коледжі в Су-Фолс.

Доктор Ханнус сказав мені, що він бажає залучити до сайту непрофесіоналів, які займаються пошуком інформації. Оскільки я був висококваліфікованим неспеціалістом і не бракувало в цікавості або сміливості, я з радістю взявся за роботу. Хто знав, до чого це призведе?

«Три сестри» Америки

Основними культурами індіанців хідатса та інших корінних американців були «три сестри»:

  • кукурудза;
  • боби;
  • і гарбуз.

Але вирощувалися і інші зернові культури, включаючи амарант.

Зверніть увагу! Деякі вчені вважають, що амарант, можливо, передував всім іншим зернам. Але поступився їм тільки тоді, коли нові зернові почали вирощувати в достатньому для їжі обсязі.

Люди, що населяли місце біля озера Мітчелл 1000 років тому, знаходилися під впливом культури Міссісіпі, центр якої розташовувався в Кахокіі, приблизно там, де зараз височіє Сент-Луїс.

Жителі села залежали від полювання на бізонів. Також в їжу приймали овочі, ягоди, дике коріння та інші рослинні продукти, які ростуть в регіоні. Мікроскопічні дослідження, що проводяться в місцях поселення індіанців, дозволили встановити, що основними культурами були кукурудза, боби, гарбуз, але також знайдені сліди соняшнику і амаранту.

Самостійний досвід вирощування амаранту

Я був настільки заінтригований новиною, що ці стародавні народи культивували амарант, що вирішив дізнатися про рослину побільше. Мною було знайдено безліч цікавої та корисної інформації по темі. Цього вистачило б на написання повноцінного матеріалу, але я вирішив спробувати виростити амарант самостійно.

Спираючись на свій досвід, можу повідомити, що вирощування амаранту не являє собою нічого складно. Мені було легко отримати відповідні сорти насіння — два червоних і один золотистий. На початку весни 2012 року я посадив рослини в торф’яних горщиках, що стоять в кімнаті поруч з вікном, через яке на них світили сонячні промені.

Рослини мають тенденцію бути слабкими на ранніх стадіях, і я не хотів ризикувати з насінням, яке не досягло зрілості. На той час, коли погода стала теплішою, у мене було достатньо міцних рослин, щоб сформувати три ряди на грядці розміром 4 на 8 футів і ще один ряд довжиною близько 10 футів.

Зверніть увагу! 1 фут — 30,4 сантиметра.

Рослини енергійно росли, незважаючи на маловологі весну і літо. Спекотна, суха погода була згубною для моїх бобів, огірків і більшості інших овочів, але амарант процвітав. До осені рослини були висотою від 2 до 5 футів, а різнокольорові, схожі на пір’я голови були сповнені насіння.

Збір врожаю і обмолот часто здійснюються в один етап, зазвичай відразу після перших заморозків. Для цього потрібно просто нахилити суцвіття в відро і струшувати або злегка обмолочувати, щоб насіння виспалися в тару. Я хотів зберегти якомога більше насіння, тому відірвав суцвіття і поклав їх в пластиковий пакет.

Молотьба — трохи складніше. Насіння настільки легке, що про віяння на вітрі, як я успішно робив з пшеницею, не могло бути й мови — занадто багато насіння буде втрачено.

Розглядав і інші способи обмолоту врожаю, але жоден з них не здався мені надійним. Я вирішив використовувати рукавички, щоб розтерти насіння (так як стебла і полова можуть бути колючими і грубими на голих пальцях), а потім зібрати насіння і полову в миску. Потім потрібно взяти екран потрібного розміру для просіювання стебла і великої частини полови, або, просто обережно струшувати миску, щоб відокремити насіння і полову за вагою і обережно подути, щоб здути сміття. Частина, що залишилася без полови і стебла може бути видалена вручну. Якщо залишити якусь полову, це не біда — вона дратує, але їстівна.

Різні види амаранту

З п’яти видів рослин, виявлених в районі озера Мітчелл, амарант унікальний в двох моментах. По-перше, це єдина група, яка не вважається виключно корінною для Америки. По-друге, це єдина зернова рослина, яка до недавнього часу не могла утвердитися в якості основного сучасного продукту харчування.

Той факт, що назва амарант (що означає «нев’януча квітка») має грецьке коріння, говорить про значне поширення роду по всьому світу. Близько 70 видів існують в різних країнах. Наприклад, в Австралії. Але небагато з них були успішно вирощені.

Проте, зерно амаранту вирощувалося в Європі і Азії, а також на американському континенті в стародавні часи і часто асоціювалося з релігійними церемоніями. Існують припущення, що зерно амаранту займає центральне місце в якості продукту харчування в давнину. Деякі вчені припускають, що амарант, можливо, був найпершим зерном, витісненим іншими зернами лише після того, як нові види стали вирощуватися в досить обсязі.

Амарант особливо цінували в Перу і Мексиці. Рослиною і насінням часто платили данину, яку вимагав ацтекський правитель Монтесума. Однак з приходом європейських конкістадорів культивування та споживання амаранту майже припинилося.

Заборона на вирощування була обгрунтована релігійним використанням насіння. Католицька церква вважала застосування особливої страви з насіння амаранту і меду (іноді нібито змішаних з людською кров’ю) в язичницьких ритуалах богохульством.

Сьогодні традиції приготування солодощів і тортів з насіння амаранту, часто в формі черепів, але без крові, зберігається в Мексиці. Зокрема, виготовлення таких солодощів особливо поширене напередодні Дня Мертвих.

Подібні тістечка з амарантового поп-корну з медом або сиропом їли в Китаї, Непалі та Аргентині.

Амарант на сучасному ринку продуктів харчування

З огляду на широке використання рослини в стародавні часи, цікаво, що амарант займає таку невелику нішу на сучасному ринку продуктів харчування.

Особливо з урахуванням того, що інші продукти з Центральної і Південної Америки мали дивовижний успіх. Кукурудзяні продукти поширені практично повсюдно, і такі інгредієнти, як кукурудзяний сироп, присутні в широкому асортименті продуктів.

Боби і гарбуз також широко споживаються в багатьох регіонах планети. Навіть насіння соняшника набули широкої популярності в якості закуски. Однак скажіть слово «амарант» більшості людей, і ви побачите в їхніх очах здивування.

Те, як саме амарант використовувався доісторичними людьми, що населяли землю уздовж водних шляхів басейну річки Міссісіпі, є питанням припущення. Той факт, що насіння рослини багате білком без глютену (якість білка вища, ніж у будь-якого іншого злаку, і він характеризується наявністю такої важливої ​​амінокислоти, як лізин), кальцієм, вітамінами та іншими необхідними для людського організму речовинами, пояснює, чому амарант вживали в їжу ще 1000 років тому.

Зверніть увагу! Амарант хороший тим, що в його складі велика кількість білка. Тому він може повноцінно замінити м’ясо і м’ясні продукти, в разі їх дефіциту або усвідомленої відмови від їх споживання.

Сьогодні амарант можна купити в супермаркетах, в магазинах здорової їжі або на веб-сайтах.

Як використовувати амарант: кулінарні особливості застосування стародавньої рослини

Я був захоплений, виявивши, що насіння можна приготувати, як попкорн, варити цілими для каші або супів, подрібнювати для додавання в гарячі пластівці, млинці, кекси або інші хлібобулочні вироби, пророщувати для салатів або перетворювати в пластівці для сніданку.

Я почав додавати амарант в свій раціон. Особливо пишався своїми недільними млинцями, з додаванням амаранту, льону і вівсяних висівок.

Молоді і ніжні листки амаранту їстівні і часто збираються на початку сезону і використовуються в салатах або готують як зелень. Зелень амаранту у багато разів багатша антиоксидантами, ніж більшість інших салатів.

Смакові характеристики

На що схожий амарант? Прикметник «горіховий» приходить на розум, але я також зустрічав його описаним як «гострий». Приготований з додаванням невеликої кількості солі і вершкового масла, на смак він дуже схожий на мініатюрний попкорн. Слойка, змішана з підігрітим медом, нагадає вам батончики з рисом і кріспі.

У суміші з іншими зернами для випічки або використовуваний в якості згущувача в супах, він надає ніжний аромат готового блюда.

Якщо в Південній Дакоті є комерційні виробники амаранту, вони роблять все можливе, щоб тримати це в секреті. Органічні фермери, фахівці з рослинництва і пакувальники, з якими я зв’язувався, не могли пригадати нікого в штаті, хто вирощує урожай амаранту.

Коли їх запитали, чому, вони висунули різні припущення, але жодне з них не може сприйматися серйозно.

Пол О. Джонсон, фахівець з польових агрономічних досліджень в Університеті штату Південна Дакота, який базується в Уотертауні, посилається на фіаско топінамбура в якості можливої ​​причини, по якій виробники в цьому штаті насторожено ставляться до «нових культур», таких як амарант.

Багато фермерів були вражені на початку 1980-х років, коли фірма під назвою American Energy Farming Systems (AEFS) рекламувала топінамбур як стійку до посухи, урожайну культуру з неймовірним потенціалом для розвитку.

Звичайно, в те, що здається неймовірним, часто не слід вірити. Деякі виробники платили непомірно високі ціни за насіннєві рослини (часто понад 1000 дол. США за акр) і виявлялися під час збору врожаю практично без ринку для свого врожаю. AEFS незабаром збанкрутував.

Фермерів з хорошою пам’яттю навряд чи можна звинуватити в тому, що вони з підозрою ставляться до розмов про «багаті» культури зі смішною назвою.

Як і інші рослини, вирощувані в доісторичному селі, амарант, схоже, повертається і повертається надовго. Що відкриває відмінні можливості для підприємливих виробників.

Його новизна, поєднання цінності в якості декоративного і забавного, але поживного продукту харчування, а також легкості його вирощування і збору врожаю роблять рослину бажаним доповненням до інших культур для тих, хто любить садівництво.

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-