Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Амарант: мексиканська історія в кілька сторінок

Амарант культивувався і використовувався різними народами, що проживали на території нинішньої Мексики ще 5000-7000 років тому. У XII столітті в Центральній Мексиці з’являються ацтеки, і вони, підкоривши багато племен, що жили там, створюють могутню імперію. Однак ацтеки залишилися в історії також завдяки тому, що відкрили цінність амаранту. За переказами, амарантовий хліб називався хлібом ацтеків. Дана культура досі не втратила свого значення, культивується і вивчається.

 

Починаючи з часів ацтеків

 

амарант як джерело якісного білка

За часів ацтеків амарант в харчуванні займав друге місце після кукурудзи. Високо цінувалися також омолоджуючі і оздоровлюючі властивості цієї рослини. Причому, в харчуванні широко використовувалися і зелені частини, і зерно. З амарантового борошна готувалися коржі, випікався хліб. Про значення цієї культури говорить і те, що амарант входив до переліку рослин, частина яких індіанці мали віддавати ацтекам у вигляді данини.

Якщо у багатьох народів назва самої рослини перекладається, як «той, що заперечує смерть», «нев’янучий», то в Мексиці амарант сьогодні знають ще і як «радість». Він продовжує залишатися важливою культурою в традиційному сільському господарстві, вирощується в штатах Герреро, Мексика, Морелос, Тласкала, Пуебла, Федеральний округ, Мічоакан і Оахака, і активно використовується для приготування солодощів, як дієтична добавка, в дієтичних продуктах. Підвищений інтерес до нього з боку дослідників спостерігається з середини минулого століття, і в 70-ті роки ХХ століття почалося відродження амаранту як польової культури. Така увага до амаранту пов’язана з високою концентрацією в його зерні білків, мінералів і вітамінів, необхідних для повноцінного харчування та зміцнення здоров’я людини.

Перш за все, вчені звернули увагу на високий вміст якісного білка в амаранті, і особливо в насінні цієї культури. В ході досліджень встановлено, що амарантовий білок — це єдиний рослинний білок, який містить всі незамінні амінокислоти. Крім того, амарант особливо багатий на лізин. З цієї причини ФАО (FАО, Food and Agricultural Organisation — продовольча сільськогосподарська організація ООН) і Департамент сільського господарства Сполучених Штатів Америки заявили, що амарант є рослинною їжею з найвищою поживною цінністю, з можливістю стати їжею майбутнього для людства.

Вчені звертають увагу на кількісний і якісний аспекти амарантового білка. Так, в насінні амаранту міститься 16% білка, а в більш звичних багатьом зернових культурах пшениці, рисі та кукурудзі — 12-14%, 7-10% і 9-10% відповідно. Амарант перевершує інші культури не тільки за кількісним вмістом білка, але і за якісним. Він є єдиним серед овочів такого типу, що містить всі незамінні амінокислоти (ті, які організм не може виробляти). Тут містяться:
• лейцин;
• лізин;
• валін;
• метіонін;
• фенілаланін;
• треонін;
• ізолейцин.
Наприклад, лізин, який є основою для побудови білків нашого тіла, виконує ще ряд функцій. Це:
• допомога у відновленні колагену і тканин;
• участь у виробленні антитіл, гормонів, ферментів;
• зменшення ймовірності та / або запобігання герпесній інфекції;
• забезпечення належного балансу азоту в організмі;
• уповільнення ушкодження кришталика ока;
• зниження підвищеного рівня тригліцеридів — жирів, що містяться в крові і здатні привести до ожиріння, діабету, захворювань нирок і щитовидної залози.

Недостатня кількість лізину викликає імунодефіцитні стани, призводить до стомлюваності, втоми і слабкості, поганого апетиту, уповільнення росту і зниження маси тіла, нездатності до концентрації, а також до дратівливості, крововиливів в очне яблуко, втрати волосся, анемії і появи проблем в репродуктивній сфері.

Лізин та інші амінокислоти, необхідні для здоров’я організму, в амарантовому білку містяться в більшій кількості, ніж у багатьох інших злаках. Амарант містить в два рази більше лізину, ніж пшеничний білок, його тут втричі більше, ніж у кукурудзі, і амарантовий білок можна порівняти за вмістом з білком коров’ячого молока, який вважається «золотим стандартом» переваги в харчуванні. Таким чином, амарант є фактично оптимальною і «збалансованою» харчовою добавкою порівняно зі звичайними зерновими культурами. Це підтверджено даними ФАО і Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).

 

Амарант працює на відновлення сил

 

амарант як засіб проти діабету та інших захворювань

Завдяки численним дослідженням можна бути впевненим, що амарант допомагає відновлювати сили, знову і знову підтверджуючи свої дивовижні цілющі і поживні властивості, які він демонстрував протягом сотень років.

У процесі досліджень і практики встановлено, що амарант має протипухлинні властивості, допомагає стабілізувати рівень глюкози і жиру в крові. Тому продукти на основі цієї рослини рекомендуються людям з діабетом і проблемами в регулюванні рівня холестерину.

Споживання страв на основі зерна амаранту (це можуть бути, наприклад, різні види каші) рекомендується для пацієнтів із серцево-судинними, онкологічними та іншими проблемами, людей в стані фізичного або нервового виснаження. Через високий вміст кальцію амарант рекомендується використовувати для профілактики остеопорозу.

Лікувальні властивості амаранту доцільно використоввати для зміцнення здоров’я на будь-якому етапі життя. Лікарі рекомендують включати амарант і продукти на його основі і для комплексного лікування, і для профілактики. Особливо це важливо для людей похилого віку, яким необхідно не тільки поліпшити стан свого здоров’я, але повернути хоча б частину енергії, витраченої в попередні роки.

 

Улюблені страви мексиканців

 

терапевтичні властивості амаранту

На всіх кулінарних сайтах Мексики відзначається, що зерно амаранту не містить глютену і володіє великими терапевтичними властивостями. Також робиться акцент на великій кількості кальцію, заліза, фосфору, каротиноїдів, а також лізину, який допомагає організмові засвоїти кальцій. Також не слід забувати, що отримати цю амінокислоту ми можемо тільки з їжею. Відзначаються переваги амаранту і за вмістом білка, вітамінів. Практично на кожному кулінарному сайті даються поради по використанню амаранту в харчуванні дітей, вагітних, тяжкохворих — дляцієїкатегорії найчастіше рекомендується на сніданок крем-суп на основі амаранту.

Традиційною стравою у Мексиці залишається каша, яка може бути приготовлена з додаванням фруктів, ягід, меду, насіння чіа. Так, дуже корисною визнана амарантова каша з додаванням кориці, малини, насіння чіа.

 

Інгредієнти

• 0,5 склянки зерна амаранту;
• паличка кориці;
• цедра грейпфрута;
• насіння чіа;
• лляна олія;
• малина;
• 1, 5 склянки овочевого / курячого бульйону або води (для людей з серцево-судинними проблемами і підвищеним рівнем холестерину мексиканці рекомендують готувати бульйон з птиці);
• приправи (гвоздика, ваніль, кардамон).

 

Приготування

Необхідно попередньо промити і замочити у воді зерно амаранту (краще це зробити на ніч). Вранці воду, що залишилася, зливаємо і знову промиваємо зерно. Потім підігріваємо бульйон, додаємо паличку кориці, терту цедру, і варимо на повільному вогні протягом 25 хвилин.

У цю кашу додають інгредієнти, які доповнюють і посилюють вплив амаранту. Це:
• малина, багата на вітамін C з його антиоксидантними та протизапальними властивості, а також кальцієм і калієм;
• насіння чіа, багате на Омега-3, антиоксиданти, клітковину, кальцій, калій, магній, марганеь, мідь, цинк;
• лляна олія з великою кількістю Омега-3, яка володіє протизапальними і кардіозахисними властивостями.
В результаті отримуємо страву, корисну для спортсменів, людей з серцево-судинною патологією, онкологією, частими запальними захворюваннями, а також для усіх, кому необхідні безглютенова або лужна дієта, очищення організму від шкідливих речовин. Така каша підходить для дітей і людей похилого віку.

 

Амарант в кокосовому молоці

Це також вид каші. У загальних рекомендаціях з приготування даної страви підкреслюється, що зерно амаранту обов’язково треба попередньо промити (через сито або тканину). Після цього амарант готують, як рис, і співвідношення становить 3 частини води для 1 частини амаранту, проварюючи близько 20 хвилин на слабкому вогні. Однак для отримання амаранту в кокосовому молоці потрібні також інші складові.

Інгредієнти

• 1 склянка амаранту;
• 3 склянки кокосового молока;
• 1 паличка кориці;
• 1 лимонна цедра;
• 2 столові ложки тагатози (підсолоджувач, який містить майже в 4 рази менше калорій, ніж традиційний цукор, і володіє низьким глікемічним індексом, тому рекомендується в якості здорового замінника цукру);
• 1 чайна ложка мускатного горіха;
• 1 чайна ложка кориці;
• 1 чайна ложка екстракту ванілі;
• 1 щіпка солі;
• 2 столові ложки топленого масла;
• горіхи для прикраси.

Приготування

Підготовлений амарант відправляємо в каструлю з необхідною кількістю води, ставимо на середній вогонь і додаємо всі інгредієнти, крім топленого масла і підсолоджувача. Продовжуємо варити до кипіння, а потім зменшуємо вогонь і продовжуємо варити, постійно помішуючи, поки суміш не загусне (від 18 до 20 хвилин, але амарант повинен бути прозорим). Тепер можна видалити паличку кориці і додати топлене масло. Вимикаємо вогонь і даємо каші трохи охолонути, а потім додаємо підсолоджувач і добре перемішуємо. Подавати таку кашу можна в охолодженому вигляді, перед подачею додавши на вибір какао, каву, корицю, горіхи, фрукти.

 

Паста з амарантом

Інгредієнти

• готові макаронні вироби;
• 1 склянка натурального томатного соусу за смаком;
• 100 г підсмаженого насіння амаранту;
• 1 чайна ложка підсмаженого кунжутного насіння.

 

Приготування

Готуємо макарони звичним способом і заправляємо помідорами. При подачі пасти посипаємо її насінням амаранту і кунжуту.

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-