Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Амарант: хімічний склад і перспективи використання

Амарант — це унікальна рослина, яка знайшла широке застосування в медицині і харчовій промисловості. Це обумовлено наявністю в його надземній частині цінних біологічно активних компонентів, за рахунок чого визначається дуже висока перспективність використання культури. В даному матеріалі представлений аналіз хімічного складу амаранту і можливостей його застосування в якості сировини для отримання біологічно активних добавок.

Особливості хімічного складу насіння Amaranthus L

Всі частини рослини мають біологічну унікальність. Так, насіння має високу поживну цінність. Вони використовуються для виготовлення борошна, крохмалю, висівок і масла.
Залежно від виду, насіння містить:

 • від 13 до 21% легкозасвоюваного протеїну;
 • 6-9% рослинних олій, що мають високу концентрацію поліненасичених жирних кислот і біологічно активних компонентів;
 • 60% крохмалю;
 • комплекс вітамінів А, В, С, Е, Р, каротиноїдів і пектину;
 • велика кількість мікро- і макрокомпонентів, зокрема заліза і кальцію.

Вміст тригліцеридів в складі ліпідів насіння амаранту коливається від 74 до 85%.
Рослина містить унікальний за складом білок, який має збалансований амінокислотний склад, головною цінністю якого є незамінні амінокислоти. При цьому більше половини цього протеїну включають альбуміни і глобуліни.

До складу жиру амаранту входить цілий комплекс кислот — жирні олеїнова, лінолева і ліноленова, а ліпідної фракції — до 11% особливого вуглеводню сквалену, який є основним попередником трітерпенів і стероїдів, в тому числі стеролів і їх похідних, які використовуються в терапії атеросклерозу. Відповідно до результатів медичних досліджень, сквален визнаний найважливішим компонентом, який виконує в людському організмі роль регулятора ліпідного і стероїдного обміну, а також має виражені антиоксидантні властивості. Високий вміст даного вуглеводню є унікальною особливістю олії насіння, що дає можливість розглядати продукт в якості промислового джерела отримання сквалену.

Біологічна цінність надземної частини

Надземна частина деяких видів амаранту містить до 6% калію і дозволяє забезпечити 1-1,5 т / га перетравного рослинного білка. Це відкриває широкі можливості використання культури в сільськогосподарській галузі для годівлі тварин. Крім того, надземна частина містить близько 10-12% пектину, а зерно — нерозчинний пропектин (попередник пектину). Дані речовини широко застосовуються в харчовій промисловості і медицині з метою виведення важких металів і радіонуклідів з організму.
Листя амаранту містить близько 15% протеїну, причому він входить в число кращих рослинних білків по співвідношенню незамінних амінокислот. Крім того, воно містить вдвічі більше сірковмісних амінокислот, добре розчиняється і екстрагується.

У листі Amaranthus L також виявлено велику кількість:

 • пектину (близько 6%);
 • аскорбінової кислоти (120 мг%);
 • каротиноїдів (9 мг%);
 • поліфенолів (16%, з яких 4% становлять флавоноїди кверцетин, трефолін і рутин);
 • мікроелементів В, Fe, Ni, Ba

За інформацією інших досліджень, в ньому містяться також вітаміни В, С, А, бетаціанінові пігменти, ліпіди, пектини і мікроелементи. Максимальний вміст біологічно активних компонентів в листі розглянутої культури відзначено під час фази бутонізації — на початку цвітіння рослин. При цьому вітамін С в листках 10 видів рослини містився в кількості від 69 до 100 мг / 100 г.
Використання амаранту в якості добавки до чорного байхового чаю дає можливість отримати якісно нові чайні продукти з підвищеним вмістом флавоноїдів, які мають підвищену Р-вітамінну і антиоксидантну активність.
На сьогоднішній день відбувається активне вивчення антиоксидантних властивостей поліфенолів, беталаїнових пігментів, алкалоїду амарантину, водорозчинних пектинів, а також безлічі екстрактів і фракцій, одержуваних з амаранту. Amaranthus L надзвичайно багатий речовинами вторинного походження, які визначили лікарські властивості культури. Так, надземна частина містить глікозиди флавоноїдного типу на основі агліконів кемпферолу, кверцетину і ізорамнетіну. Крім того, до його складу входить 3,7,4′-тригідрооксифлавон афромозину і даідзеіну.

За рахунок цього амарант виявляє досить високу активність:

 • гепатопротекторну;
 • радіопротекторну; протизапальну;
 • жарознижувальну;
 • антигепатотоксичну;
 • антидіабетичну;
 • антигіперліпідемічну;
 • сперматогенну;
 • антигіпроліферативну;
 • протигрибкову.

Дуже високу цінність має олія цієї рослини, що володіє здатністю регуляції ліпідного обміну і рівня ненасичених жирних кислот в плазмі крові, а також пригнічує ріст пухлин і надає мембраностимулюючу дію. Крім того, амарант має протизапальні та аналгетичні властивості в терапевтичній стоматології, маючи позитивний вплив і при атеросклерозі, серцево-судинних захворюваннях, гіпертензії і гиперліпопротеідемії.
Олія запатентована як імуностимулюючий засіб, застосування якого можливо також для корекції стану імунодефіциту під час терапії захворювань різної етіології:

 • серцево-судинних;
 • онкологічних;
 • порушенні обміну речовин;
 • виразкових і ерозійних уражень шлунково-кишкового тракту;
 • псоріазу;
 • нейродерміту і безлічі інших.

Перспективи використання амаранту

Вивчено можливості створення нової лікарської форми з використанням олії амаранту — супозиторіїв для терапії запальних і інфекційних захворювань шкіри і слизових оболонок. Високий вміст ефірів жирних кислот і поліфенолів, які володіють антиоксидантними властивостями, дозволяє рекомендувати рослину для використання в якості антиокислювача в молочній та хлібопекарській промисловості, а також для приготування повноцінних поживних продуктів / кормів, що відрізняються високим вмістом білка, харчових волокон, пектину, вітамінів, мікро — і макроелементів. Доведено ефективність застосування амаранту з метою збільшення терміну придатності кисломолочної продукції без використання хімічних антиокислювачів. Крім того, вивчена антиоксидантна і пребіотична активність кисломолочних продуктів з екстрактом амаранту. Використання поживних властивостей листя цієї рослини в якості нетрадиційних джерел живлення дасть можливість створити широкий асортимент видів продуктів, які мають стійкий пребіотикопробіотичний ефект.
Але і це ще не все! Сьогодні у всьому світі проводиться ряд комплексних досліджень з метою розробки ефективних технологій промислової переробки насіння Amaranthus. Це дозволить використовувати рослинний концентрат в якості самостійного продукту, а також для виготовлення комбінованих молочних напоїв і спеціального харчування для осіб, що володіють підвищеною чутливістю до білків, що містяться в коров’ячому молоці. Наявність двох найважливіших складових (каротину і вітаміну А) дозволяє амаранту підсилювати вироблення інсуліну, що дає можливість рекомендувати рослину в дієті хворих на діабет, а також виробництва спеціалізованих дієтичних продуктів і харчових сумішей для них. Низький вміст глютену відкриває широкі перспективи для хворих на алергію і на целіакію. Бетаціаніни, які входять до складу амаранту, рекомендовані до застосування в якості природного барвника при виробництві кремів, желе, морозива і напоїв з високим кислотно-лужним балансом.
Таким чином, рослина є дуже перспективною у багатьох галузях діяльності сучасної людини — традиційній медицині, харчовій промисловості, сільському господарстві, косметології. Наступні глибокі дослідження амаранту повинні виявити ще більше корисних властивостей Amaranthus, істотно розширивши спектр його використання.
Тому амарант можна назвати культурою з великим минулим і великим майбутнім!

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-