Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Амарант: як його використовувати. За матеріалами роботи доктора сільськогосподарських наук А.В. Желєзнова

У попередніх статтях на нашому сайті ми, спираючись на роботу доктора сільськогосподарських наук А. В. Желєзнова, розповідали про історію поширення амаранту і про його користь для людського організму. У цій статті розповімо про корисні властивості рослини — знову-таки взявши за основу дослідження авторитетного вченого.

Робота Желєзнова являє собою чудовий матеріал, в якому детально розповідається про користь рослини і її ефективність, особливості застосування.

Ознайомившись зі статтею, ви переконаєтеся, як можна ефективно і правильно використовувати амарант.

Нагадаємо! Робота доктора Желєзнова була опублікована в журналі «Хімія і життя XXI століття» №6 за 2005 рік. Оригінальна назва статті — «Амарант: хліб, видовище, ліки».

Їжа з амаранту

Доктор Желєзнов в своїй роботі нагадує, що амарант як продукт харчування використовували інки і ацтеки, готуючи з нього:

 • борошно;
 • калачі;
 • солодощі.

Зверніть увагу! У Мексиці і донині готують солодощі за давніми рецептами. Вони припускають змішування амаранту з медом і іншими добавками. Виходить чудовий десерт алегрія.

В даний час асортимент продукції з амаранту досить різноманітний. Він представлений ​​на профільних ринках багатьох регіонів — Північної і Південної Америки, Китаю та інших азіатських країн, все частіше зустрічається в Європі. Зокрема, на прилавках зустрічається кілька десятків видів продукції:

 • макарони;
 • чіпси;
 • кекси;
 • вафлі;
 • напої і багато іншого.

Цитата з роботи Желєзнова: «У Чехії я сам бачив в магазинах поруч з рисом, гречкою і пшоном пакети з зерном амаранту — для каш і супів. Додаючи амарантове борошно в тісто з пшеничного борошна, можна збільшити вміст цінного лізину і білка в готових виробах. Макарони, які роблять в Китаї з суміші пшеничного та амарантового борошна, не тільки смачніші звичайних, але і корисніші, оскільки в них більше білка і амінокислот (на 18,7 і 19,4% відповідно). З борошна амаранту можна готувати і дитяче харчування».

Примітно, що для приготування продуктів харчування використовують не тільки насіння, але навіть його шкірку. Пігменти, отримані з неї, додають в соєвий соус, напої, завдяки чому ті не тільки набувають гарний відтінок, але стають набагато смачнішими.

Зелень амаранту — листя — схоже зі шпинатом. Його споживають в їжу приблизно так само, як і сам шпинат. Наприклад, в свіжому вигляді або додають в різні супи. Також з нього можна приготувати гарнір. Додати його в котлети. Використання листя дозволяє підвищити поживну і смакову цінність страв.

Зазначає Желєзнов і те, що із зеленої маси, одержуваної з листя, можна готувати білково-вітамінну пасту, аналогічну пасті з амарантового борошна. Желєзнов стверджує, що вона являє собою відмінний харчовий продукт для дітей і літніх людей. Адже в пасті присутні такі важливі і корисні для організму складові, як:

 • вітамін А;
 • залізо;
 • кальцій;
 • білки.

До речі, з приводу білків. Ось на яку особливість вказує доктор Желєзнов: «Білок амаранту легко екстрагувати з листя, після нагрівання облягаючи його оцтовою кислотою. Разом з ним осідають провітамін А, ненасичені ліпіди і деякі інші сполуки. Шкідливі ж речовини типу сапонінів залишаються в розчинній фазі».

Після проведення екстракції залишається пульпа. Це чудовий корм для домашніх тварин — наприклад, свиней, корів.

З амаранту також добувають крохмаль, який ідеально підходить для виробництва кисломолочних продуктів, різноманітних солодощів, пива. Також з його допомогою легко здійснити освітлення сироватки. Він може успішно застосовуватися в інших технологіях харчової промисловості.

Амарант в фармацевтиці: виробництво лікарських препаратів і профілактичних засобів

Доктор Желєзнов зазначає, що згадка про використання амаранту в лікарських цілях зустрічається у багатьох джерелах і фаховій літературі. Він зазначає, що насіння і листя такого сорту, як Amaranthus bidentata ідеально підходять для лікування цукрового діабету.

Розповідає і про неймовірно корисні властивості, які притаманні амарантовій олії. Зокрема, акцентуючи увагу на те, що в ході експериментів були виявлені такі властивості олії, як:

 • бактерицидна активність;
 • протипухлинний ефект.

За окремими показниками амарантову олію можна порівняти з обліпиховою. Науково обгрунтований її ефект при лікуванні:

 • опіків;
 • пухлин;
 • бородавок;
 • різних захворювань органів шлунково-кишкового тракту.

Найімовірніше, як зазначає доктор Желєзнов, допомагає в цьому сквален: «… через механізми негативного зворотного зв’язку впливає на активність ферментів, які каталізують як синтез власних молекул, так і біогенез загальних попередників всіх фізіологічно активних ізопреноїдів. Сквален також використовують у виробництві деяких терпенових препаратів».

Пектинові речовини, наявні в амаранті, добре підходять для лікувально-профілактичного харчування. Такі пектини здатні створювати нерозчинні комплексні з’єднання з полівалентними металами і радіоактивними ізотопами. До таких металів відносяться:

 • кадмій;
 • свинець;
 • кобальт;
 • хром та інші.

Також комплексні сполуки дозволяють забезпечити ефективне виведення перерахованих металів і ізотопів з людського організму.

Пектини з амаранту хороші ще і тим, що забезпечують зниження рівня вмісту в крові тригліцеридів і холестерину. Вони допомагають в уповільненні всмоктування цукрів з травного тракту, що допомагає в зрівноважуванні рівня вмісту цукру в крові. Це дуже важливо для людей, які страждають від цукрового діабету.

Крім того, пектин має позитивний вплив на травні функції кишкового тракту, допомагає захистити печінку від негативного впливу отруйних речовин, токсинів.

Як пише доктор Желєзнов, додавання пектину виявилося корисним для тих, хто постраждав від аварії на Чорнобильській атомній станції.

Однак, як він зазначає, виробництво пектину знаходиться на вкрай низькому рівні. Його випускають лише трохи більше 30% від потреби. А все тому, що немає сировини в достатній кількості. Тому амарант може сильно допомогти в рішенні цієї проблеми.

Корми для тварин: чому амарант може бути корисним і в цьому випадку

Зелень амаранту добре підходить для забезпечення кормів тварин. В першу чергу — жуйних. Хоча на момент написання роботи Желєзнова в цьому напрямку було проведено не так вже й багато досліджень. Про що доктор шкодує.

Зверніть увагу! Нами вже було підготовлено кілька матеріалів по цій темі, в яких розкривалися особливості використання амаранту при виробництві комбікормів і силосу.

Як вказує доктор Железнов, у ветеринарній літературі були тільки уривчасті відомості. Найчастіше вони вказували на те, що дикий амарант здатний привести до отруєння тварин. Однак переважна більшість сортів амаранту (культурних) придатні для корму тваринам. Зокрема, в якості зерна, зеленої маси, силосу і навіть на випас.

Зерно амаранту — цінний корм для свійської птиці:

 • індичок;
 • курей;
 • перепелів;
 • цесарок та ін.

Встановлено, що при використанні амарантового зерна в кормі птахів спостерігається швидке зростання курчат, активне збільшення у вазі. М’ясо виходить не тільки білим, але досить жирним.

Позитивно впливає амарант на ВРХ і свиней. Вони добре їдять зелень рослини, а також силос, приготований з цієї зелені.

Залежно від зони зростання і особливостей обробітку амаранту в 100 кілограмах зеленої маси міститься 7,216,3 кормових одиниць. «Співробітники Інституту цитології і генетики СВ РАН порівняли силосні культури в Гірському Алтаї і переконалися, що два види амаранту значно перевершили інші культури. Урожай їх зеленої маси досягав 52 т / га, а вихід сухої речовини — 1138 кг з гектара. Це свідчить про величезний потенціал амаранту в якості силосної культури. З ним може змагатися тільки кукурудза, урожай зеленої маси якої досягає 50-60т / га, але по виходу сухої речовини вона значно програє».

Особливо варто відзначити амарантовий силос. У нього виходить приємний аромат, що нагадує запах яблук. Тому його люблять тварини. Однак і харчова цінність силосу досить висока. У 100 кг амарантового силосу міститься:

 • 17 кормових одиниць;
 • 2,6 кілограм перетравного протеїну;
 • 1,9% жирів;
 • 36% безазотистих екстрактивних речовин;
 • 12% золи.

Заслуговує на увагу і такий показник, як поїдання силосу. Якщо поїдання силосу з кукурудзи становить тільки 72%, то поїдання амарантового силосу — 83,6%, а амарантово-кукурудзяного — 88%!

Амарант в садівництві: декоративні види рослини

Амаранти відрізняються красою. Вони яскраві, з привабливим забарвленням, яке запам’ятовується. А ще — з незвичайними суцвіттями, листям.

Як зазначає доктор Желєзнов, сімейство Amaranthaceae включає 65 видів. З них п’ять прийнято використовувати, як декоративні:

 • Alternatera Forsk;
 • Amaranth L;
 • Gomphrena L;
 • Iresine P. Br .;
 • і Celosia L.

Всі вони здатні прикрасити сад. Кожен сорт відрізняється кольором листя і суцвіть, їх формою. При цьому квіти амаранту ідеально підходять для створення сухих букетів. Вони довго стоять, зберігаючи свій привабливий вид.

Як зазначає доктор Желєзнов, в нашій країні декоративними сортами амаранту переважно цікавляться аматори, садівники-любителі. І виділяє чотири основних види декоративного амаранту.

Amaranthus paniculatus або Амарант волотистий

Цей вид включає в себе три декоративних форми:

 • Cruentus;
 • Sanguineus;
 • Nana.

Кожна форма має свої особливості. Всі вони відрізняються висотою, формою і забарвленням суцвіть. Культурним волотистий амарант став ще в 1798 році.

Amaranthus hypochondriacus або Амарант печальний

Це однорічна рослина. Відрізняється не сильною гіллястістю, у нього довгасто-ланцетне пурпурне або зеленувато-пурпурове листя. Суцвіття Амаранту печального схоже на колосок волоті, у якої витягнута центральна частина. Забарвлення найчастіше пурпурне. Активно розводиться з 1648 року.

Amaranthus caudatus або Амарант хвостатий

Також є однорічним. Суцвіття у цього сорту розгалужене. Волоті довгі, тонкі, схожі на колосок, але звисають, як хвіст. Тому амарант і отримав таку назву.

Квіти прості з дрібною оцвітиною, темно-червоні або жовтувато-зелені. Культурним став ще в 1568 році.

Amaranthus tricolor або Амарант триколірний

Однорічна рослина. Листя у цього виду овальні. Можуть бути, як двоколірними, так і трибарвними або навіть чотириколірними. Окультурили його ще в кінці 16 століття.

Зустрічається кілька форм:

 • rubiviridis — з листям рубіново-фіолетового забарвлення з зеленими плямами;
 • ruber — з листям криваво-червоного забарвлення;
 • splendens — з темно-зеленим листям з коричневими плямами;
 • salicifolius — з вузьким, хвилястим бронзовими листям;
 • pigmy — рослини висотою до 30 см з строкатим листям.

Як використовують декоративні амаранти

Декоративні сорти амаранту висаджують в садах групами. Наприклад, з південного боку стіни, огорожі. Квітучий амарант підходить для зрізання. Він відмінно зберігає свій колір і форму навіть в засушеному стані. Тому підходить для комплектації букетів. В тому числі, сухих. До речі, з грецької мови амарант перекладається, як нев’янучий.

Амарант: рослина XXI століття

З усього вищевикладеного матеріалу, наведеного в роботі доктора сільськогосподарських наук А. В. Желєзнова «Амарант: хліб, видовище, ліки», слідує, що у рослини дійсно величезний потенціал.

Крім того, дослідник зазначає, що були розроблені технології для виділення біологічно активних речовин, серед яких:

 • каротиноїди;
 • амарантин;
 • рутин і інші.

Була створена спеціальна технологія переробки свіжоскошеної зелені, що дозволяє отримувати амінокислоти і білок. Перевага такої технології полягає в тому, що вона безвідходна! Оскільки дозволяє комплексно переробляти жом і отримувати все цінні речовини.

Зазначає доктор Желєзнов і китайський досвід. Там створені заводи, на яких здійснюється виробництво біологічно-активних речовин. Але що найцікавіше виробництво БАД кооперується з випуском продукції для корму тварин. Всі відходи і складові продукти, що залишилися в процесі переробки амаранту, далі відправляються на виробничу лінію для виготовлення корму для свиней.

Заслуговує уваги і те, що Желєзнов, спираючись на дослідження інших вчених, називає амарант рослиною 21 століття. «Автори монографії про амарант Е.Н. Офіцерів і В.І. Костін вказують на такі його переваги: ​​високий вміст білка (від 13 до 19%) і лізину в порівнянні з іншими зерновими культурами; унікальний за структурою крохмаль; велика кількість пектинів, вітаміну Р або рутину (до 3% в наземній частині); в 1,5-3,0 рази більше олії, ніж в інших зернових культурах. Амарант може непогано рости в умовах посухи, спеки та на засолених грунтах, це дводольна культура з більш ефективним, ніж у злаків, шляхом фотосинтезу (С4-шлях фіксації вуглецю)».

Головною особливістю амаранту є те, що він може використовуватися в різних сферах. Адже з нього виробляють:

 • харчові продукти для людей;
 • фураж і силос;
 • зелені добрива;
 • сировину для харчової, косметологічної, фармацевтичної промисловості.

В цілому, у амаранту велике майбутнє. З огляду на його різнобічне використання. Адже вже проводилися дослідження і досліди з виробництва з амаранту біорозкладної пластмаси.

Також амарант ідеально підходить для біологів, які вивчають фізіологію і генетику рослин. Адже один екземпляр амаранту здатний давати до 50 тисяч насінин! Крім того, насіння виходять при перехресному схрещуванні, і при інбридінгу. «Рослини легко вирощувати в пробірці з живильним середовищем, що знову ж таки дозволяє швидко розмножувати цінні екземпляри. При короткому дні насіння утворюється всього лиш за 45 днів».

Як зазначає доктор сільськогосподарських наук А. В. Желєзнов, амарант дуже чутливий до довжини світлового дня. Тому рослина також підійде і тим вченим, які проводять дослідження фотоперіодизму.

І закінчимо огляд роботи доктора А. В. Желєзнова його ж цитатою, яку він використовував в кінці свого матеріалу: «Говорячи коротко, амарант — культура зі славним минулим і великим майбутнім!».

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-