Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Магазинні крупи і амарант: дещо про шкоду і користь

13.4.2018
Автор: Світлана

Відділи «Здорове харчування» залучають тих, що худнуть і бажаючих підтримувати свою форму, хворих і ослаблених людей. Що ми бачимо в цих відділах? Не холодильники зі свіжою рибою, не овочі та фрукти, не натуральні молочні продукти. Переважно там виставлені різноманітні крупи, пластівці, каші швидкого і не дуже приготування, хлібці та інші похідні злакових, бобових і трав’янистих рослин.

Про користь каш чули всі. Вівсянка давно стала улюбленим сніданком мільйонів дівчат, які стежать за фігурою, сочевиця вважається чи не найкориснішою з всіх бобових і коштує відповідно, а батьки незмінно годують дітей манкою, гречкою і рисом, закладаючи в нащадків правильне уявлення про здорове харчування. Або неправильне?

Користь круп і каш — інформація, не схована за сімома печатками. Знайти її легко хоч в інтернеті, хоч в бібліотечних довідниках. Головне, щоб всі дані були конкретними, а не суцільно декларувалась теза про те, що «гречка — адже вона корисна!».

Трохи про гречку 

Щоб визначити користь продукту, досить подивитися на його склад. Наприклад, дивимося гречку, яка за останні роки помітно подорожчала в порівнянні з іншими крупами, переважно — завдяки правильному маркетингу і декларованій користі. Звертаємося до бази даних продуктів за запитом «Гречана крупа». Картина постає вельми обнадійлива і змушує негайно прикупити в найближчому магазині п’ять кілограмів гречки про запас. У складі гречки за запитом:

1. Білки — 12,6 г в 100 г продукту (а 12 г білків — це приблизно п’ята частина від добової норми, між іншим).
2. У «білки» включені всі незамінні амінокислоти в кількості, яка в деяких випадках наближається до половини добової норми, в основному становить 20-45% від неї.
3. Помітний список мінералів, серед яких багато магнію, кремнію, фосфору, міді, заліза та інших необхідних людині макро- і мікроелементів.
4. Вітаміни групи В — відносно небагато, але все ж близько 1/4 або 1/3 від добової потреби людини.
5. До всього на додачу полі- і мононенасичені жири в кількості вкрай невеликій (5% від добової норми), але, тим не менше, що дозволяє сказати, що вони в гречці є.

Детальніше — див. наведені нижче таблиці:

  

Всі ці корисні і необхідні людині складові — те, на що роблять упор маркетологи і працюючі з ними дієтологи, дружно рекламують нам гречку. Формально дорікнути їх нема в чому: в ній дійсно міститься все перераховане, і наявність всіх елементів плюс-мінус кілька мікрограмів підтвердить будь-яка лабораторія.

Можна скласти інший запит і пошукати «Зерно продовольче, гречка». Не кожен знає, що зерно це виготовляється в основному на корм для свійської птиці та худоби, а людина його почне їсти тільки в тому випадку, якщо альтернативної їжі не буде в принципі. Але це не заважає виробникам гречки в красивих упаковках зі знаками «Здорова їжа» — тим виробникам, які вважають за краще збувати продукт через дорогі і «здорові» магазини і відділи втридорога, — повідомляти, що гречка сповнена мінералами як ніяка інша каша. Приблизно в таких пропорціях — див. таблицю макро- і мікроелементів, які містяться в продовольчому зерні гречки:

 

Обидва варіанти — і гречана крупа, і тим більше продовольче зерно — виглядають прекрасно. Якщо друге може насторожити потенційного покупця, то гречана крупа — вона і є крупа: ніяких підозр не викличе. Тільки є одна заковика: все перераховане міститься в сирій гречаній крупі, а не в тому, що нам пропонують в більшості випадків магазини і що ми в кінцевому підсумку з’їдаємо. Повсюдно поширена гречка є обсмаженою гречаною крупою. Справжній склад наших корисних гарнірів потрібно шукати не за запитом «Гречана крупа», а за запитом «Гречана крупа обсмажена приготована». І ось тут нас чекає сюрприз: картина виявляється куди менш райдужна. Дивимося:

1. Білки — 3,38 г замість обіцяних 12,6.
2. Незамінні амінокислоти: є, але в набагато меншій кількості — замість 20-45% від добової норми людини всього 5-13% від добової норми тої ж людини (за замовчуванням це жінка, яка веде середньо-активний спосіб життя і займається переважно розумовою працею).
3. У мінералах зовсім сумно: кремнію, йоду, кобальту, молібдену, фтору і хрому немає взагалі. З’являється, правда, в дуже несуттєвій кількості селен. Зате все інше падає дуже значно: замість 50% магнію — 13%, замість 15% калію — всього 4% і т. д.
4. Аналогічна картина з вітамінами групи В: вони залишилися, але в набагато меншій кількості.
5. Вміст ненасичених жирів знизився з 5% до 1%, що зовсім вже не грає ролі.

Детальніше: див. таблиці, що відображають склад приготовленої обсмаженої гречки:

  

Висновок: а чи так корисна гречка, як здається? І чи варто говорити, що в гречаних хлібцях корисних елементів ще менше з тієї простої причини, що вони оброблені, між іншим, дуже і дуже суттєво? Фактично в них білка майже не залишається, все вітаміни В руйнуються і втрачається ще кілька мінералів. Навіть харчові волокна, які є в будь-якій гречці — хоч сирій, хоч обсмаженій, — перетворюються з повільно-засвоюваних вуглеводів в швидкозасвоювані і схудненню не сприяють ніяк, а рівно навпаки. В результаті їх присутність у відділах здорового харчування дуже сумнівна.

Справедливості заради, сира гречана крупа має в наявності всі рекламовані елементи, а тому може вживатися як джерело білка і багатьох макро- і мікроелементів. Правда, і тут є одне але: щоб вони залишилися в приготовленій каші в колишній кількості, варити її потрібно буквально до 5 хвилин, що робить її не цілком звичною на смак. Але якщо заздалегідь розмочити — виходить приємна, хоч і незвично жорстка каша.

Трохи про вівсянці 

З вівсянкою історія схожа. Вівсяні пластівці, які потрібно варити, вівсяні пластівці швидкого приготування, вівсяні каші-хвилинки з полуницею, смородиною, вишнею та іншими апетитними наповнювачами, вівсяні хлібці і вівсяні батончики … Все це представлено в відділі зі здоровою їжею, тому як відомо, що вівсяна каша — блюдо корисне. Каша з цільної вівсяної крупи — дійсно страва корисна, тому що цілісна вівсяна крупа містить:

1. Білки — 12,3 г на 100 г продукту.
2. Серед них — всі незамінні амінокислоти в кількості приблизно третини від добової норми.
3. Ненасичені жири, причому і полі-і мононенасичених в вівсянці більше, ніж в гречці: поліненасичених 11% від добової норми (в порівнянні з 5% у сирій гречаній крупі) і мононенасичених 9% від добової норми (в порівнянні з тими ж 5%) .
4. Вітамін Е — 1,7 мг або 11% від добової норми.
5. Вітаміни групи В — по-різному, від 7% до 40% від добової норми.
6. Величезна кількість макро- і мікроелементів, серед яких: калій, кремній, магній, фосфор, цинк та багато інших.

Детальніше — див. таблицю нижче:

 

А тепер досить подивитися, чим може похвалитися каша з вівсяних пластівців. Відповідь: практично нічим. Білка в ній практично немає, незамінні амінокислоти зникають повністю. І моно-, і поліненасичені жири також губляться, а разом з ними втрачається і частина вітаміну Е, оскільки багато його міститься в цих жирах, — залишається 1,1 мг. Вітаміни групи В губляться майже повністю за дуже незначним винятком. Мінерали в більшості своїй теж зникають, залишається лише трохи. Детальніше про склад приготованих вівсяних пластівці типу «Геркулес» — в таблиці нижче:

  

Ось і виходить, що цінність вівсянки начебто і не перебільшена: крупа дійсно корисна. Ось тільки цільну вівсяну крупу вдень ​​з вогнем не знайдеш. А те, що знаходиться в будь-якому продуктовому магазині, чим заповнені полиці відділів «Здорове харчування» і що нам так активно радять брати в якості корисного перекусу (вівсяні хлібці та ін.), ніякої особливої ​​користі організму не несе, а є просто відносно нешкідливими вуглеводами.

Втім, щодо нешкідливості теж є питання. Не завжди при виготовленні вівсяних пластівців дотримуються встановлені норми, і в підсумку заради здешевлення процесу часто бувають перевищені температури і пропущені деякі етапи виробництва пластівців з крупи в цілому. Звідси маємо їх дуже невисоку вартість в дорогих, здавалося б, магазинах.

Вівсяні каші швидкого приготування — окрема історія. Будь-яка крупа хороша тим, що в ній багато клітковини, вона ж — харчові волокна, вона ж — повільно засвоювані вуглеводи, які, відповідно, повільно перетравлюються. Клітковина, проходячи через шлунково-кишковий тракт, очищає його і зміцнює його слизову оболонку завдяки вмісту пектинів. Результатом її повільного перетравлення стає те, що вона в шлунково-кишковому тракті перетворюється на своєрідний клубок, і саме ця грудка, як губка, абсорбує токсини зі стінок всього кишечника, проходячи через нього.

Вівсяні каші з цільнозернової крупи довго варяться саме тому, що в них міститься багато клітковини — жорстких харчових волокон. Вівсяні каші швидкого приготування швидко готуються, відповідно, тому, що в них цих жорстких волокон вже толком немає. Вони усуваються при виготовленні «швидких» пластівців, і саме це дозволяє отримати м’яку масу, просто заливши її окропом. Вуглеводи, які в цій м’якій масі присутні, вже не мають ніякого відношення до волокон і повільно засвоюваних вуглеводів відповідно. Вони через свою м’якість дуже швидко перетравлюються, всмоктуються в шлунку, через що в підсумку виходить подвійний не цілком приємний результат:

1. Вони засвоюються точно так само, як хліб, печиво та інші продукти з борошна, які таким же чином втрачають жорсткі волокна і стають швидкозасвоюваним вуглеводом. Іншими словами, вони або перетворюються в енергію, забезпечуючи рухову активність людини, або йдуть, як і інші засвоєні вуглеводи, в «запас», який найкращим чином видно на животі, боках і так далі.

2. Вони не перетворюються в ту «грудку», яка очищає кишечник, тому що задовго до цього встигають майже повністю засвоїтися: в «клубок» перетворюватися просто нема чому. В результаті організм такі каші не чистять, і користі від них для шлунково-кишкового тракту ніякої немає.

Для інших органів, втім, теж немає. Не варто забувати і про штучні добавки «Полуниця», «Вишня», «Смородина», якими присмачені каші-хвилинки. Вони можуть бути нешкідливі (якщо каша дуже дешева, то можуть і не бути), але користі від них теж ніякої немає: корисних елементів вони, як правило, не містять, а те, що в них було від фруктів, втратило свої властивості на етапі виробництва.

Вівсяні пластівці — це щось середнє між вівсяною крупою і вівсяними кашами-хвилинка. Вони багато чого втратили в процесі, власне, перетворення в пластівці, але харчові волокна залишилися, тому почистити шлунково-кишковий тракт вони можуть. Правда, на цьому зазвичай їх користь для організму і закінчується.

Ще одна небезпека з відділів здорового харчування — вівсяні хлібці, які часто виготовляють з порушенням температурного режиму. І якщо для пластівців і каш-хвилинок це не так критично, то в разі хлібців людина замість обіцяного здорового харчування отримує гідрогенізовані жири і канцерогени. Про шкоду і того, і іншого розповідати зайвий раз не варто: про них сказано багато, і, на відміну від реклами вівсянки, майже все — правда (за винятком зовсім вже страшилок). А причина погоні за дешевизною виготовлення — затребуваність і популярність хлібців як «здорової їжі» і їх відносна дорожнеча (у порівнянні з невисокими витратами на виготовлення) — знову-таки під егідою «здорової їжі».

Висновок: вівсянку їсти дійсно можна і потрібно. Але тільки якщо мова йде про вівсяну крупу, а не про те, що пропонується під виглядом «корисної вівсянки» в 90% випадків.

Трохи про амарант 

Відносна непоширеність на території СНД амаранту і продуктів з цієї рослини має одну перевагу: його мало рекламують. Ймовірно, якби він був так само популярний, як вівсянка, бажаючі побільше заробити на шкоду якості виробники робили б з ним точно такі ж махінації: виготовляли пересмажені і щедро просочені гідрогенізованими жирами хлібці, амарантові каші-хвилинки з малиновими наповнювачами, де від малини тільки назва, і все інше. Сьогодні ж, поки амарант недостатньо відомий, недостатньо затребуваний і, відповідно, не приносить надприбутки магазинам за рахунок розміщення «амарантових» хлібців і батончиків в «здорових» відділах, його можна купувати більш-менш без побоювання. Звичайно, і тут можна натрапити на недобросовісного виробника, тому компанії краще вибирати все-таки перевірені. Але шкідливі продукти з нього під виглядом корисних не продають, тому що їх особливо не існує — робити їх немає чого.

Найбільш відомим продуктом з зерна амаранту є амарантова крупа. І тут популярність обумовлена ​​практичними міркуваннями: це ще й найбільш корисний продукт, який можна виготовити з амарантового зерна. Крім олії, звичайно, але олія — це тема зовсім іншої статті.

Амарантові пластівці, звичайно ж, існують, як існують пластівці з будь-якого придатного в їжу зерна. Сучасна людина, по-перше, ледача, по-друге, вимагає, щоб все відбувалося дуже швидко, а тому пластівці залишаються затребуваним продуктом незалежно від популярності вихідного злаку або псевдозлаку, як у випадку з амарантом. Амарантові пластівці, звичайно ж, менш корисні, ніж крупа, тому що втрачають в процесі виготовлення і білок, і деякі вітаміни (під впливом температур), і деякі мінерали. Справа в іншому: цей факт не замовчується.

Коли мова заходить про амарантову кашу, в першу чергу передбачається за замовчуванням, що це каша з амарантової крупи, а в другу — з пластівців. По крайній мірі, якщо мова заходить не на кухні у завзятого любителя пластівців. У рідкісних магазинах, де можна знайти амарант, виявляється він в основному у вигляді крупи. Нарешті, на користь амаранту говорить статистика: споживання круп перевершує споживання пластівців з амаранту більш ніж в 3,5 рази.

Реклама — незначна, але існуюча — винна? Можливо. В даному випадку те, на що вона спирається, насправді більш-менш відповідає реальності. (Звичайно, дивлячись яка реклама. Амарантова крупа як панацея, ясна річ, не працює.) Сира амарантова крупа містить наступні речовини:

1. Білки в кількості 13,6 г на 100 г продукту.
2. У них незамінні амінокислоти від 24% до 45% від добової норми — в залежності від амінокислоти.
3. Ненасичені жири: поліненасичені в кількості 2,78 г або 13% від добової норми, мононенасичені — 1,69 г або 8% від добової норми.
4. Вітамін Е, переважно за рахунок вищеназваних жирів, в кількості 1,19 мг або 8% від добової норми.
5. Вітамін С — трохи: 4,2 мг, а це всього 5% від тієї кількості, яка потрібна людині на добу.
6. Вітаміни групи B: від 5% до 30% від добової норми — в залежності від конкретного вітаміну.
7. Мінерали: калій, кальцій, магній, фосфор, залізо, селен, цинк та інші.

Детальніше — див. таблицю:

  

Амарантову крупу не обсмажують, не роблять з нею ніяких додаткових маніпуляцій, а тому всі ці речовини плюс-мінус кілька мікрограмів є в будь-якій амарантовій крупі. Власне, це головна її перевага.

У порівнянні з сирими гречаною і вівсяною крупами у амарантової є ще деякі переваги.

По-перше, вона в рази швидше вариться. Гречці необхідно хвилин двадцять, вівсяній крупі — не менш 20, а взагалі рекомендується 25-35 хвилин. На тлі цього амарантова крупа, яка вариться близько 3 хвилини, виграє беззастережно. Тут навіть виникає питання: навіщо, власне, виробляються пластівці, якщо приготування більш корисної каші займає приблизно стільки ж часу.

По-друге, за рахунок того, що вона швидше вариться, вона значно менше корисних речовин при варінні втрачає. Власне, втрачається тільки частина вітамінів групи В і трохи мінералів — те, що не здатне залишатися в стані спокою при температурі кипіння. Все інше, що в інших крупах просто виварюється, а потім йде з водою і в її рідкому, і газоподібному стані, в амарантовій крупі виваритися просто не встигає — і залишається. Незначна частина мінералів виявляється в клейковині, яка обволікає при варінні амарантове зерно.

По-третє, сира амарантова крупа дещо корисніша сирої вівсяної і особливо — сирої гречаної, але це видно за таблицями і так.

Висновки для тих, кому ліньки читати весь текст 

Маркетологи давним-давно вловили прогресуючий інтерес населення до здорової їжі і прислухалися до того, що кажуть дієтологи. Зокрема, до того, що крупи — корисні. Крупи дійсно корисні, але відноситься це в переважній більшості випадків до сирих круп. У них насправді міститься все те, про що розповідають рекламні агенції. Проблема в тому, що все це не міститься в тому, що рекламщики найчастіше продають, а саме — в різних зернових продуктах, які не є сирими крупами. Серед таких продуктів — продається повсюдно обсмажена гречка, вівсяні пластівці, каші-хвилинки, хлібці, злакові батончики і багато іншого. Проте саме це подається як здорова і корисна їжа, хоча в основному вона нікому не потрібна і частіше навіть нездорова.

При чому тут амарант? Він поки успішно уникає підвищеної уваги до себе, а тому реалізується частіше за все в своєму первісному і найбільш корисному вигляді — як сира крупа. Якщо при слові «гречка» насамперед середньостатистичний споживач згадує обсмажену гречку, а при слові «вівсянка» — кашу з вівсяних пластівців, то коли мова заходить про «амарантову кашу» — згадується каша з сирого зерна амаранту. І для людини, яка не хоче розбиратися в тонкощах і вважає за краще купити те, що найпростіше купити, амарант, безумовно, корисніший. Трохи корисніший гречаної і вівсяної круп він і об’єктивно — за складом. А ще амарант в 8-10 разів швидше вариться.

Що робити? В першу чергу не довіряти сліпо продуктам, які продаються у відділах типу «Здорове харчування» і в магазинах з такою ж назвою — до речі, зазвичай вельми дорогих. Найчастіше те, на чому написано «корисні злаки», не має нічого корисного. А на дійсно корисних злаках нічого такого не пишуть, тому що, якщо взяти пакет вівсяної крупи, і так очевидно, що це злак і що він корисний. У другу чергу перевіряти за складом продукти. Це, звичайно, міра для тих, хто особливо пильно стежить за своїм харчуванням і готовий витратити пристойну кількість часу на визначення необхідних йому щодоби вітамінів, мінералів, а також білків, жирів і вуглеводів (з БЖУ простіше: їх можна порахувати всюди, а от вітаміни і мінерали — мало де). Ну а якщо часу немає — просто включати критичне мислення завжди, коли продукти з відділу круп або молочних продуктів поголовно здаються корисними: насправді, корисного там дуже небагато.

Відколи я почала снідати амарантовою кашею, я забула про проблеми з кишківником. В мене дуже часто були сильні болі, кишківник здувало та постійно були дивні звуки, аж незручно було знаходитись біля людей. Рада, що можна справитись з цією проблемою без медикаментів, а з допомогою корисної та смачної рослини — амаранту!

Галя, 03.07.2019

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-