Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Обгрунтування використання амарантової олії в медицині для лікування захворювань різного типу

Амарант стає все більш затребуваною рослиною. Така популярність не повинна викликати подив. Оскільки в продуктах переробки врожаю амаранту, безпосередньо в самій рослині, виявлено велику кількість важливих для нормальної діяльності внутрішніх органів людського організму позитивних речовин.

Окремої згадки заслуговує такий продукт переробки насіння амаранту, як амарантова олія. Особливо, якщо мова йде про олію холодного віджиму — тобто, при якому насіння не нагрівається вище 40-ка градусів. Уже сьогодні амарантова олія успішно використовується при виробництві продуктів харчування, створенні інноваційних омолоджуючих косметичних продуктів, лікувальних препаратів та біологічно активних добавок, які допомагають протистояти навіть самим небезпечним захворюванням.

Постійні клінічні і лабораторні дослідження амарантової олії доводять, що вона дійсно ефективна при профілактиці і лікуванні різноманітних захворювань. Незважаючи на існуючі докази, багато вчених продовжують досліджувати продукт, мета таких досліджень полягає в тому, щоб знайти нові дані, відшукати нові можливості для використання унікального продукту. Зокрема, щоб остаточно переконатися в використанні олії в клінічній практиці.

Сьогодні ми хочемо представити вам чергові результати досліджень, які проводились в Львівському національному медичному університеті імені Данила Галицького. Проводили дослідження Е.Ф. Заремба, В.С. Заремба, А.В. Заремба-Федчишин, А.В. Заремба. Ми підготували для вас адаптовані для широкого кола читачів витяги з досліджень.

Трохи з історії амаранту і його досліджень

В Європі амарант з’явився в 16-тому столітті, завезли його сюди іспанські конкістадори, що завоювали Латинську Америку і знищували на новій землі посіви рослини. Амарант став настільки популярним, що навіть шведська королева Христиана Августа в 1653 році заснувала орден кавалерів Амаранту.

Існують відомості, що нібито в період реформ Петра I вийшов наказ, згідно з яким заборонялося вирощувати амарант і вживати хліб з амаранту, який тоді був основною їжею населення Росії. (Однак такі відомості піддаються сумнівам і поки ще документально не зустрічалися підтвердження наявності подібного указу).

Лише в кінці 19-го століття відновлений інтерес до цієї дивовижної рослини. У 20-і роки 20 століття вчені Національної академії наук США можна сказати знову відкрили культуру з глибокої давнини в гірських районах Анд, де ще вирощувались рослини. В інших регіонах Латинської Америки культура була фактично втрачена. Тепер амарант з кожним роком завойовує більше і більше шанувальників в різних регіонах планети.

Популярністю в Україні амарант зобов’язаний всесвітньовідомому академіку Миколі Вавілову, який і привіз його на територію тодішнього Радянського Союзу. Вказується, що він припускав майбутню популярність амаранту, вважаючи що в 21-му столітті він буде головною зерновою культурою. І в цілому, Вавилов не помилився, адже навіть ООН визнала цінність амаранту! І зараз, рік за роком зростає популярність культури. З огляду на те, що на дворі тільки 2018 рік, цілком реально, що пройде ще пару десятиліть і до середини століття амарант таки займе лідируючі позиції.

Якщо говорити відносно використання амаранту, зокрема його олії, в лікарській практиці, то сьогодні проводяться науково-дослідні роботи в різних російських інститутах і дослідницьких центрах: Санкт-Петербурзькому і Казанськoму університетах, НДІ ім. Н.В. Скліфосовського, в Державній медичній академії ім. М.М. Бурденко (м. Воронеж).

Проводяться профільні дослідження амаранту щодо використання його в медичній практиці і українськими вченими, дослідниками, лікарями, фахівцями в області здорового харчування. У Львівському національному медичному університеті ім. Данила Галицького виконаний ряд наукових робіт по застосуванню олії амаранту при серцево-судинних патологіях, захворюваннях шлунково-кишкового тракту, хворобах ендокринної системи, зокрема при цукровому діабеті, а також доведено позитивний вплив олії амаранту на здоров’я спортсменів.

Чому амарант і продукти його переробки рекомендовані до щоденного споживання

Сьогодні амарант впевнено крокує по планеті, його лікувальні властивості гідно оцінені у всіх регіонах планети.

Вчені різних країн світу довели, що ця рослина виконує фактично неможливе, в тому числі абсолютно неможливе для будь-якого, навіть самого сильного хімічного препарату — запускає всередині людського організму особливі процеси саморегулювання і самовідновлення.

Якщо оцінювати безпосередньо користь і склад амарантової олії, то необхідно відзначити, що в її складі присутні такі позитивні і важливі для організму «інгредієнти»:

 • весь спектр жиророзчинних вітамінів А, Е, F;
 • велике число різноманітних біологічно активних сполук, перш за все варто виділити підвищений вміст рослинних високоякісних білків;
 • вітаміни;
 • макро- і мікроелементи;
 • холін, фітостерини;
 • і сквален.

Сквален — ця особлива речовина протягом десятиліть залишалася дуже дорогим і важкодоступним засобом для омолодження і оздоровлення, оскільки його отримували тільки з печінки глибоководної акули. Однак проведені раніше дослідження довели, що в олії холодного віджиму, що отримується з насіння амаранту, вміст сквалену в 4-5 разів (до 8%) більше, ніж в печінці глибоководної акули.

Неймовірний вплив сквалену: чому він настільки корисний

Сквален унікальний тим, що він виконує насичення тканин і клітин організму киснем, активізує обмін речовин, мають стимулюючий вплив на імунну систему — взагалі надає сильний оздоровчий вплив на організм, вступає в хімічну реакцію з водою, в результаті чого виділяється кисень, який насичує тканини і органи.

Кисень допомагає більш активній, інтенсивній переробці харчових продуктів, а його дефіцит, поряд з руйнівним впливом різноманітних забруднювачів, є головною причиною розвитку в людському організмі злоякісних пухлин. Вчені цілком справедливо визнають сквален протипухлинним засобом, що допомагає перешкоджати утворенню і розвитку пухлин різного типу і в різних частинах організму.

Чому так важливі вітамін Е і фосфоліпіди, що містяться в олії амаранту

Крім описаного вище сквалену, потужним впливом на людський організм володіє рідкий контренольний різновид вітаміну Е. Як було встановлено в ході досліджень, проведених вченими різних країн, такий різновид вітаміну Е в 40-50 разів ефективніше звичайних токоферольних форм.

Навіть невелика кількість такої форми вітаміну Е дозволяє досягти хороших і помітних результатів. Зокрема, мова йде про те, що він:

 • істотно зменшує загальний рівень вмісту холестерину в крові;
 • справляє позитивний вплив на еластичність судин;
 • значно зменшує загальний рівень формування тромбів всередині кровоносних судин.

В результаті було встановлено, що в олії амаранту рівень вмісту фосфоліпідів досягає позначки в 10%, при цьому переважає лецитин (фосфаділхолін). Саме такий вміст надає позитивний вплив на функції нервової системи і печінки.

Масляний екстракт, одержуваний з амаранту: у чому його особливість і унікальність

Дослідники з Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького в якості випробуваного препарату вибрали «Масляний екстракт з насіння амаранту» одного з українських виробників.

До речі! Далі в статті Масляний екстракт з насіння амаранту буде називатися, як МЕА.

Досліджуваний масляний екстракт широко застосовується при профілактиці і лікуванні різноманітних хвороб і недуг. Серед таких варто виділити наступні захворювання:

 • онкологічна патологія;
 • атеросклероз;
 • порушеннях мозкового та периферичного кровообігу;
 • імунодефіцит;
 • пролежні і виразки різного типу і різного виду;
 • авітамінози і проблеми з шкірним покривом;
 • захворюваннях травної системи, органів шлунково-кишкового тракту, шлунка і печінки.

Його застосовують для профілактики і лікування простудних і вірусних захворювань, при гастроентерологічній патології, цукровому діабеті і урогенітальній патології.

Було встановлено, що масляний екстракт амаранту відновлює захисні реакції організму. Благотворно впливає на процес метаболізму, знижує загальний рівень холестерину в крові. Такий ефект досягається завдяки наявності в ньому фітостеринів, які блокують всмоктування холестерину з шлунково-кишкового тракту, запобігають його надмірному надходженню в організм.

Тому МЕА при прийомі всередину є прекрасним профілактичним і лікувальним засобом при атеросклерозі, гіпертонічній хворобі та інших серцево-судинних захворюваннях. Амарант має велику біоенергетичні активність, що дає право вважати його чи не ідеальним активатором імунітету рослинного походження.

Онкопротекторні характеристики масляного екстракту, одержуваного з насіння амаранту

Захисні властивості амарантової олії і сквалену відомі вже давно. Вони були встановлені при проведенні лабораторних досліджень. В тому числі, мова йде про проведення профільних експериментів. Зокрема, виявлено, що масляний екстракт:

 • покращує функцію печінки;
 • благотворно впливає на слизову оболонку шлунка і кишечника;
 • знешкоджує клітини патогенних мікроорганізмів;
 • зв’язує і виводить з організму продукти розпаду, радіонукліди, солі важких металів;
 • забезпечує ефективне загоєння ран будь-яких типів, подряпин;
 • істотно підвищує загальний ефект лікування інфекційних, гнійно-септичних та інших захворювань.

Лікування амарантовою олією ідеально поєднується з будь-якими іншими видами лікування, оскільки вона нейтралізує будь-які побічні прояви, що виникають після прийому медикаментів, нормалізує показники крові та сечі.

Однак, потрібно мати на увазі, що ефект застосування МЕА досягається при безперервному вживанні не менше 3-6 місяців. Саме такий термін необхідний для того, щоб забезпечити поступове відновлення втрачених функцій органів, клітин і тканин.

Норми і правила прийому масляного екстракту амаранту при недугах різного типу

Внутрішньо рекомендують вживати амарантову олію по 1-3 чайні ложки щодня приблизно за півгодини до прийому їжі, але при цьому — водою її не запивати. Перед вживанням і тим, як наливати олію в ложку обов’язково потрібно струсити баночку. На один курс лікування застосовують не менше 200-300 мл, профілактичний курс 100 мл двічі на рік (в міжсезоння — початок весни і кінець осені).

Зовнішньо масляний екстракт амарантової олії рекомендують при виникненні, появі дерматологічних захворювань — в такому випадку олію необхідно наносити на уражені ділянки шкіри (слизові оболонки) двічі на день (вранці і ввечері).

Інтраназально (через ніс) МЕА використовують за наступною схемою:

 • перші 7 днів по 1 піпетці 7 раз в день;
 • далі протягом тижня по 1 піпетці три-чотири рази на день;
 • в подальшому по 1 піпетці двічі в день протягом 2-х місяців.

При захворюванні слизових оболонок ротової порожнини МЕА застосовують у вигляді полоскань (вранці і ввечері). Досить потримати в ротовій порожнині кілька хвилин 1 чайну ложку олії, потім проковтнути.

Вагінально використовують тампони з МЕА 1-2 рази на день. Можливе застосування супозиторіїв «Вітол» з амарантом і календулою.

При застосуванні МЕА наголошується жовчогінний ефект. Перші 2-3 дні можливо легке запаморочення, пов’язане з активним насиченням крові киснем і підвищенням інтенсивності шкірного дихання. З перших прийомів відзначають підвищення апетиту, рідкий стілець або запор.

Масляний екстракт амаранту, як джерело сквалену

МЕА є джерелом сквалену, який відноситься до трітерпинів — проміжного продукту в біосинтезі холестерину, попередником стероїдних гормонів, який підвищує активність імунної системи, забезпечує опірність організму до захворювань.

Сквален володіє унікальною здатністю зв’язувати кисень, забезпечує потребу організму в кисні при диханні, особливо в кардіоміоцитах. Як антиоксидант, в комплексі з вітаміном Е, захищає кардіоміоцити від пошкоджень, які призводять до накопичення холестеринових бляшок на стінках артерій.

Певні концентрації сквалену (860 мг / добу) сприяють зниженню атерогенного холестерину (ЛПНЩ), підвищують рівень антиатерогенного (ЛПВЩ).

Національно-освітня програма США

В американській національно-освітній програмі висвітлені рекомендації, в яких доведено доцільність щоденного вживання олії амаранту. Нормалізація концентрації холестерину ЛПНЩ (Ліпопротеїни низької щільності) і ЛПВЩ (Ліпопротеїни високої щільності) призводить до підвищення плинності крові, а в комплексі з ПНЖК омега-3 (поліненасичені жирні кислоти) — відновлює здатність еритроцитів до фізіологічної деформації, істотно покращує кровопостачання тканин і органів.

Рекомендації щодо прийому олії амаранту

Масляний екстракт насіння амаранту рекомендують приймати навіть просто з профілактичною метою (навесні і восени). Доцільно застосовувати його перед і в період підвищених фізичних навантажень. (Тобто, можна зробити висновок, що олія добре підходить навіть професійним спортсменам, хоча тут вже вирішувати їх тренерам і лікарям.)

Олію амаранту відносять до мембранопротекторних засобів, оскільки вона характеризується високим вмістом біологічно активних речовин і з’єднань, серед яких:

 • токоферол;
 • сквален;
 • ненасичені жирні кислоти — тут у великій кількості присутні такі важливі кислоти, як олеїнова, лінолева і ліноленова.

Що саме було встановлено Львівськими дослідниками

Дослідженнями, проведеними в Львівському національному медичному університеті імені Данила Галицького, доведено, що використання продукту при загальноприйнятій терапії людей, які страждають від такого захворювання серцево-судинної системи, як стабільна стенокардія напруги, значно підвищує ефективність лікування. Зокрема, слід говорити про те, що їх загальний стан покращується. Як і підвищується переносимість фізичних навантажень, що дозволяє істотно зменшити кількість прийомів і знизити дозу антиангінальних фармакологічних засобів.

Шляхи досягнення позитивних результатів базуються на підвищенні адаптаційного потенціалу людини, відновлення раніше порушених функцій і процесів за допомогою олії амаранту в контексті системи ПОЛ-АОЗ.

Дослідження в відділенні клініки лікувального харчування ГУ НДІ харчування РАМН

Дослідження ефективності впливу олії амаранту на показники перекисного окислення ліпідів і антиоксидантного захисту організму у хворих з серцево-судинною патологією проводили у відділенні клініки лікувального харчування ГУ НДІ харчування РАМН. При проведенні досліджень олію амаранту хворі вживали 4 рази на добу по 3 мл (100 мг сквалену — 25% адекватного рівня споживання), 6 мл (200 мг — 50%), 12 мл (400 мг — 100%) і 18 мл (600 мг — 125%) на добу. Крім традиційного курсу лікування, застосовували антиатерогенну дієту, фізичні вправи і гідропроцедури.

В результаті проведеного дослідження встановлено, що застосування олії амаранту і антиатерогенної дієти у хворих на ІХС (ішемічну хворобу серця) із супровідною артеріальною гіпертензією та ожирінням сприяло вираженим позитивним змінам в системі ПОЛ-АЗК (перекисного окислення ліпідів і антиоксидантного захисту крові), ступінь вираженості яких прямо пропорційний дозі сквалену.

Під впливом низькокалорійної дієти, що містить 200 мг сквалену НКД-200 і НКД-400, відмічено підвищення активності глутатіонредуктази (ГР) на 47 і 42%.

Істотне збільшення активності каталази відмічено при НКД-400 — 37%. У групі порівняння підвищення активності ГР і каталази було виражено в меншій мірі — 9 і 23% відповідно.

Залучення в комплекс лікування засобів, які здатні активувати аеробний метаболізм та покращити баланс системи прооксіданти / антиоксиданти, необхідне для підвищення адаптаційних можливостей організму.

Такими засобами, на думку авторів дослідження, можуть бути природні джерела поліненасичених жирних кислот (ПНЖК), серед яких одним з найбільш перспективних джерел є олія з насіння амаранту.

Прооксидантну дію МЕА у хворих на Нр-позитивну перфоративну виразку дванадцятипалої кишки забезпечує активацію аеробного метаболізму, що дозволяє запобігти підвищенню бета-ЛП, на противагу їх суттєвого зростання під час стандартного лікування.

Особливої уваги заслуговує застосування олії амаранту в ендокринології. У хворих на цукровий діабет 1-го типу доведено різний індивідуальний характер окисного стресу, енергетичного і мембранного потенціалів, забезпечення клітин і тканин киснем.

Встановлено, що цукровий діабет супроводжується окислювальним стресом (ОС), який може бути наслідком різних механізмів в освіті активних оксидантів, зниження активності АОС, результатом порушення функцій ферментів обміну глюкози, простагландинів мітохондріального окислення.

Олію амаранту використовують при лікуванні хворих синдромом діабетичної стопи. Її призначають per os як засіб підвищення адаптаційної здатності організму, для покращення коронарного і периферичного кровообігу, зниження рівня глюкози в крові.

Для перев’язок застосовують озоновану олію амаранту, яка:

 • активує біохімічні та біофізичні реакції організму;
 • проявляє антиоксидантну і мембранно-стабілізуючу дію;
 • підвищує імунну реактивність;
 • покращує реологічні властивості крові і тканинне дихання;
 • зменшує запальні явища;
 • стимулює утворення грануляцій та епітелізацію ран;
 • зменшує кількість високих ампутацій кінцівок.

Сквален, який міститься в амарантовій олії до 8,0%, проявляє регуляційний вплив на синтез і рівень убихинону, має детоксикаційні та бактерицидні властивості.

Таким чином, проліферативні та антиоксидантні властивості олії амаранту підтверджені як в експериментальних дослідженнях, так і в клінічних умовах.

Висновки, зроблені в результаті аналізу досліджень

1. Дослідженнями доведено, що у виникненні і розвитку різних патологічних змін є виражений синдром ліпопероксидації, який виникає в результаті тривалого впливу екстремальних факторів ендогенного і екзогенного походження і проявляється дисбалансом в системі перекисного окислення ліпідів і антиоксидантного захисту.
2. Перебіг різних захворювань супроводжується, як правило, виснаженням ендогенних антиоксидантів (АО), а пошкодження, викликані вільними радикалами (СР) і ПОЛ (перекисне окислення ліпідів), що вимагають усунення з допомогою екзогенного впливів, які захищають організм від наслідків надмірного СРО (СРО). Як було встановлено в результаті досліджень і вивчення масляного екстракту, він являє собою сильний, ефективний засіб, що забезпечує повномасштабний вплив на весь організм в цілому і окремі його органи зокрема. У тому числі і тому, що він відновлює захисні функції організму, а також приводить до норми обмінні процеси, метаболізм.

3. Також встановлено, що досліджуваний продукт довів свою ефективність при профілактиці і лікуванні таких видів захворювань, як онкологія (злоякісні пухлини), атеросклероз, порушення кровообігу, в тому числі — мозкового, захворюваннях інших органів. Його застосовують для профілактики і лікування цукрового діабету, простудних і вірусних захворювань, гастроентерологічних і урогенітальних патологій.

2 комментарияЗалишити коментар

Сама вирощую амарант. Читала, що можна самостійно робити амарантову олію чи буде вона такою ж як у магазина. Рецепт ось такий: беруть насіння амаранту, підсушене, обсмажують трохи, тільки для цього потрібно користуватися сковородою з керамічним покриттям, далі — розтирають в порцеляновій ступці (підійде скляна, дерев’яна — лише не метал), додають в оливкову олію з розрахунку приблизно 1 до 2 за обсягом, ставлять настоюватися. Знову-таки в скляному посуді. Настоювати потрібно приблизно місяць і за цей час кілька разів цю суміш збовтати, для кращого просочення. Потім треба процідити і зберігати не більше року.

Ленка, 03.11.2018

  З описаного Вами рецепту виходить швидше масляний екстракт, а не сама амарантова олія. Вона, звичайно ж, теж корисна, але не настільки, як чиста амарантова олія холодного віджиму. Якісну амарантову олію за доступними цінами Ви можете знайти на нашому сайті http://shop.amaranth-health.com

  Світлана, 05.11.2018

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-