Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Про амарант компетентно: дослідження вчених з США

Сьогодні — не зовсім звичайна стаття. Це набір витягів з офіційних досліджень вчених зі Сполучених Штатів Америки. Їх проводили фахівці Центру альтернативних рослин і продуктів тваринного походження (Університет Міннесоти) і 2-й відділ агрономії і грунтознавства коледжу сільськогосподарських наук (Університет Вісконсіна) ще кілька років тому.
Ці дані зарубіжних дослідників — ще одне офіційне і компетентне підтвердження незвичайних властивостей цієї чудової рослини. У кожному розділі статті представлені короткі (основні) вичавки висновків, отриманих дослідниками з США.

Історія

Амарант, стародавня культура, поширена на американському материку. Зернові амаранти важливу роль відігравали в різних частинах світу і в різний час протягом декількох тисяч років.
Найбільша площа вирощування була в розпалі ацтекської цивілізації в Мексиці в 1400-х роках. Останні два століття зерновий амарант вирощувався в різних місцях планети, включаючи:

 • Мексику;
 • Центральноамериканські країни;
 • Індію;
 • Непал;
 • Китай;
 • і Східну Африку.

Дослідження амаранту агрономами США почали проводитися в 1970-х роках. Тоді кілька тисяч акрів амаранту вирощувалися в Сполучених Штатах для комерційного використання (реалізації одержуваних продуктів — насіння, олії, борошна, листя). Ринки амаранту ще не були занадто стійкими, але розвивалися щороку. Площі посівів збільшилися в 1980-х роках.
Сьогодні початківцям виробникам рекомендується починати з кількох акрів, а контракти на продаж майбутнього врожаю слід укладати ще до посівів.

Галузь застосування

Вчені зі Сполучених Штатів Америки виділяють кілька областей застосування цієї рослини і продуктів, одержуваних з неї.

Використання в їжі

Зерновий амарант використовується для їжі. Найбільш поширене застосування — перемолоти зерно в борошно для приготування:

 • хліба і випічки;
 • локшини;
 • печива;
 • та інших харчових продуктів на основі борошна.

Також з зерна амаранту можна готувати попкорн. В даний час на ринку США представлено кілька десятків продуктів, що випускаються на основі амарантового зерна.
Одна з причин, що викликали останнім часом інтерес до амаранту, полягає в його корисних поживних властивостях — зерно містить:

 • від 12 до 17% білка;
 • лізин, незамінну амінокислоту;
 • вітаміни і мікроелементи.

Історичний факт! Зерно амаранту, вирощене в Арлінгтоні, штат Вісконсін, містив від 16,6 до 17,5% білка.

Крім того, зерно характеризується високим вмістом клітковини і низьким вмістом насичених жирів, що сприяє його використанню на ринку здорової їжі.

Зверніть увагу. Дослідження, що проводяться на лабораторних тваринах, довели, що зерно амаранту, яке вживається в їжу, здатне істотно зменшити кількість поганого холестерину, який міститься в організмі .

Використання в тваринництві для виробництва фуражу

Відносно часто застосовується амарант в тваринництві, будучи відмінним кормом для тварин. Так, проведені в Міннесоті (США) дослідження показали, наскільки високий потенціал у цієї рослини, в якості корму для тварин.
Крім того, подібні дослідження проводилися на експериментальних ділянках в штаті Айова.
В результаті, було встановлено, що в регіонах, де занадто посушливо для вирощування кукурудзи, зерно амаранту може стати підходящою силосною альтернативою, але дослідження в цій області будуть ще проводитися.

Особливості амаранту, що вирощується в США

У США зазвичай прийнято вирощувати два види цієї рослини:

 • Amaranthus cruentus;
 • Amaranthus hypochondriacus.

Зернові амаранти представляють собою різні види з різними характеристиками, і не перетворилися в бур’яни, там, де вирощувалися, а зберегли свою культурну особливість.
Зернові амаранти мають великі кольорові головки насіння і можуть виробляти понад 900 кілограм зерна на один гектар. Принаймні, саме такі показники врожайності зафіксовані при вирощуванні амаранту на Середньому Заході. Однак дослідники відзначають, що частина зерна все ж втрачається при зборі врожаю.
Зернові рослини амаранту в зрілому стані досягають 1,5-2 метрів. Вони являють собою дводольні (широколисті) рослини з товстими, жорсткими стеблами, подібними соняшнику. Крихітне, в формі лінзи насіння має діаметр в один міліметр і зазвичай від білого до кремового кольору.

Вимоги до навколишнього середовища

Також вчені детально досліджували, в яких умовах можна домогтися найкращого врожаю амаранту. І описали основні вимоги до клімату.
Амарант, як було встановлено, стійкий до посухи, однак за умови наявності достатньої вологості для визрівання врожаю.
Амарант чудово реагує на постійне, інтенсивне сонячне світло, прямі сонячні промені і досить високі показники температури повітря.

Особливості посіву та вирощування

Тепер детально розглянемо, як же саме слід проводити підготовку, посів і збір урожаю.

Підготовка насіннєвого матеріалу

Насіння дуже маленьке, важливо — щоб воно було досить твердим. Підготовка поля до засіву може бути виконана за допомогою польового культиватора або дискового обладнання.
Після чого слідує культивація, використання борони з борозенками і посів, переважно з використанням сівалки з нажимними дисками.
Насіння повинно бути посаджене не більше ніж на 12 міліметрів в землю, в залежності від текстури грунту і поверхневої вологи під час посадки. При виборі поля для посіву слід уникати важких текстурованих грунтів.

Дати посіву

Висівати амарант в США починають в кінці травня або на початку червня, коли температура грунту становить не менше 18 градусів за шкалою Цельсія. І після того, як земля була оброблена проти зростання перших бур’янів.

Спосіб і швидкість посіву

Точних, оптимальних обсягів насіння не встановлено, проте, слід використовувати приблизно до 1,8 кілограм насіння на один гектар землі.
Відстань між рядами залежить від обладнання. Сівалка повинна ідеально підходити для невеликого насіння амаранту.
Традиційні зернові сівалки не рекомендуються через проблеми з контролем швидкості висіву і глибини посіву, але їх можна використовувати, якщо насіння амаранту розбавляють «носієм», наприклад, кукурудзою.

Збір врожаю

Урожай є найбільш важливим етапом у виробництві зерна. Без дотримання певних вимог можна втратити або пошкодити більшу частину насіння.
Зокрема, мова йде про використання спеціальних жаток, які призначені для зрізання стебел амаранту і вибивання дрібних зерен цієї рослини.

Потенціал врожайності і результати

Дослідження, що проводяться фахівцями Університету протягом 12-ти років показують, що врожайність до 18 центнерів з гектара цілком реально! Природно, якщо ділянка для цього була попередньо підготовлена.

Ринки збуту

Можливо, найбільшою проблемою, що стоїть перед розвитком амаранту як культури, є пошук ринків збуту. Незважаючи на те, що сьогодні культура стає все більш популярною, вона ще далеко не так активно затребувана, як того хотілося.
Первинним ринком для амаранту є харчова промисловість, де вона використовується в 40-50 продуктах. Як мінімум. А сьогодні, може, і в набагато більшій кількості продуктів.
Також перспективний ринок — це косметологічна продукція. Адже сьогодні амарант все частіше застосовується для виготовлення сучасної косметики, що допомагає запобігти старінню клітин і повернути молодість, пружність шкірі. Про це ми докладно писали в статтях «Косметика з амарантом здатна продовжити молодість», «З ніг до голови: догляд за собою засобами з амарантом» і деяких інших!
Тим більше, що ринок все-таки розвивається. І сьогодні вже купити амарант не так складно, як це було кілька років тому.

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-