Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Як застосування амарантового зерна позначається на ефективності вирощування ремонтного молодняка курей-несучок

Амарант широко застосовується не тільки при виготовленні продуктів харчування для людей, а й в годуванні домашніх тварин. Зокрема, зелень амаранту рекомендується для виготовлення силосу для годування свиней і великої рогатої худоби. Але сьогодні ми розповімо вам про ще одне дослідження. Стосується воно використання амарантового зерна в раціоні ремонтного молодняка курей-несучок.

Це дослідження проводили І. В. Тринів з Рогатинського державного аграрного коледжу і Я. І. Кирилов, доктор сільськогосподарських наук, професор, член-кореспондент Національної Академії аграрних наук України.

Довідка. Ремонтний молодняк — молодняк сільськогосподарських птахів, що вирощується для заміни дорослого поголів’я. Вирощування ремонтного молодняку ​​курей необхідно для збереження високої продуктивності домашньої птиці.

Наведене нижче дослідження було опубліковане ще в 2010 році в Науковому віснику Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені Степана Гжицького.

Вступ

Вирощування ремонтного молодняку ​​курей-несучок важлива складова технології виробництва яєць, яка передбачає отримання курей-несучок з високими репродуктивними якостями.

У яєчному птахівництві розвиток репродуктивних органів є визначальним і від стану їх розвитку залежить майбутня продуктивність.

На ефективність вирощування курчат впливає цілий ряд факторів, зокрема, генетичний потенціал породи або кросу, умови вирощування, технологія годування і дотримання всіх ветеринарно-профілактичних заходів.

На сьогодні завдяки роботі селекціонерів продуктивний період більшості використовуваних кросів птиці настає набагато швидше.

Якщо приблизно 30 років тому яйцекладка ремонтного молодняка курей-несучок починалася на 150-160 днів, то в даний час початок яйцекладки настає в 120-130 день.

Зверніть увагу! Тобто завдяки копіткій роботі селекціонерів вдалося прискорити процес статевого дозрівання.

Поряд з досягненнями селекціонерів удосконалювалася технологія годування, яка спрямована на максимальну реалізацію генетичного потенціалу.

Максимальний ефект досягається в тому числі і за рахунок вдосконалення всіх елементів технології вирощування і пошуку нових і ефективних кормових засобів. Нетрадиційним кормовим засобом і складовою комбікормів є зерно амаранту.

За даними ряду вчених зерно амаранту містить:

 • 18-23% сирого протеїну;
 • 8-12% сирого жиру;
 • цілий ряд вітамінів, — зокрема тіаміну (віт. В1), рибофлавіну (віт. В2), нікотинової кислоти (віт. В5) біотину (вітамін В7) фолієвої кислоти (вітамін В6).

На думку багатьох вчених перевагою зерна амаранту над іншими культурами є цінність його білків, які за своїм складом прирівнюються до білків тваринного походження.

Зокрема, дослідження показують, що в зерні амаранту міститься:

 • від 3,2 до 7,0% лізину;
 • 1,05-2,2% триптофану;
 • 2,97-5,80% треоніну;
 • 0,85-7,50% метіоніну та інших незамінних амінокислот.

Ліпідний склад зерна амаранту також цікавий тим, що в них міститься 37-62% лінолевої і ліноленової жирних кислот і 19-35% олеїнової кислоти.

Однак поряд з багатьма корисними складовими в зерні амаранту виявлені і антипоживні речовини, зокрема інгібітори трипсину і сапоніни і терпени.

У попередніх дослідженнях автори використовували подрібнене зерно амаранту в складі комбікормів для племінних курей-несучок та вивчали його вплив на продуктивність, якість інкубаційних яєць і отримали позитивний результат. Метою поточних наших досліджень було вивчити вплив подрібненого зерна амаранту на ефективність вирощування ремонтного молодняку ​​курей-несучок.

Як проводилися дослідження: матеріали, методи і т.д.

З метою проведення досліджень в умовах підсобного господарства Рогатинського державного аграрного коледжу було сформовано і посаджено на вирощування дві групи курчат кросу «Ломан-Браун» однаковою масою з вільним доступом до корму і води.

З огляду на дані літератури про вміст антиживильних речовин, рівень зерна амаранту в комбікормі в порівнянні з дорослим поголів’ям знизили і додавали 15% від маси корму. Згодовування дослідного комбікорму почали в 10-денному віці.

У процесі дослідження визначали живу масу шляхом зважування в 10, 30, 60, 90 до і 120-денному віці. У ці ж вікові періоди забивали по 5 курчат з кожної групи перед ранковою годівлею. Перед забоєм їх всіх зважували.

Після забою визначали масу пір’я, кишечника, печінки і підшлункової залози, а в 90-120-денному віці ще додатково визначали масу яєчників шляхом зважування, довжину яйцеводу і висоту гребінців шляхом вимірювання, підрахували кількість махових пір’їн крила. Отримані дані статистично обробляли.

Які результати в ході досліджень були отримані

Використання подрібненого зерна амаранту позитивно впливало на ріст і розвиток ремонтного молодняка курей-несучок. Зокрема, після 20-денного згодовування подрібненого зерна амаранту, жива маса курчат дослідної групи була вищою в порівнянні з контрольною на 20,06 грама або 5,08%.

Поряд з живою масою, збільшувалася:

 • маса пір’я на 5,46%;
 • маса кишечника на 10,97%;
 • печінки на 16,38%;
 • підшлункової залози на 17,11%.

Наступний віковий період, а саме 60 днів, всі показники також були вищими у курчат дослідної групи, крім маси печінки, яка в обох групах була приблизно однаковою.

У 90-денному віці тенденція в перевазі дослідницької групи зберігалася, особливо відчутною була різниця в масі пір’я і становила 9,15 грама або 14,73%. Очевидно, в даному випадку стимулюючу дію амаранту можна пов’язати з високим вмістом в його складі метіоніну, сіровмісної незамінної амінокислоти, яка відіграє важливу роль у синтезі білка кератину з якого складається пір’я. У складі кератину пера знаходиться 7-9% сірковмісних амінокислот.

У 120-денному віці зберігалася тенденція в перевазі дослідницької групи за всіма показниками за винятком незначної різниці маси кишечника.

Аналізуючи динаміку змін показників у курчат дослідної групи, можна помітити стабільне збільшення живої маси з наростаючою перевагою, але з деяким зниженням у віці 90 і 120 днів.

За такою ж схемою, з наростанням різниці, змінювалися маса пір’я з максимальною перевагою в 90-денному віці.

Найвища різниця в масі печінки спостерігалася в 30-денному віці, найбільша маса кишечника — в 90-денному, а підшлункової залози, як і печінки, — в 30-денному віці.

Що стосується розвитку репродуктивних органів і вторинних статевих ознак у курей 90 і 120 денного віку обох груп, то вони відповідали вимогам стандарту, однак курчата дослідної групи перевершували контрольну групу за всіма показниками, зокрема масою яєчників, довжиною яйцевода, висотою гребінця і кількістю махових пір’їн крил. Найбільш суттєвою була різниця між масою яєчників в 90-денному віці і становила 20,8%.

Ця різниця зберігалася і в 120 денному віці. Низькою була різниця в кількості махових пір’їн, в 120 денному віці і майже дорівнювала з контрольною групою.

Висновки

Таким чином, в результаті проведених досліджень було встановлено, що додавання в раціон для ремонтного молодняку ​​курчат подрібненого зерна амаранту позитивно впливало на їх розвиток і особливо на формування репродуктивних органів і вторинних статевих ознак, які є запорукою високої яєчної продуктивності.

Що ще потрібно додати

Єдине, чого немає в даному дослідженні — це конкретних сортів амаранту, насіння яких дослідники, вчені використовували в якості досліджуваного матеріалу. Іменування конкретного сорту в даному випадку допомогло б фермерам зрозуміти, що саме слід використовувати в приготуванні корму.

Тим більше, що як показують дані досліджень, загальна частка насіння амаранту в курячому кормі не така вже й висока. Тому дуже сильно на вартості корму це не позначиться.

Додамо, що ці дослідження також мали б цікавити і виробників кормів, комбікормів, якщо ті хочуть запропонувати своїм клієнтам нові види продукції, які будуть забезпечувати більш активний розвиток тварин, птахів і набір маси ними.

Хоча в даний час українська Асоціація виробників амаранту і амарантової продукції веде активну роботу з популяризації різних сортів цієї рослини. Зокрема, мова йде про співпрацю з компаніями різних профілів — виробників чаїв, комбікормів, хлібобулочної продукції і так далі.

4 комментарияЗалишити коментар

Добрий день, як позначиться на ціні корму для курей та курчат введення амаранту. Наскільки дорожче обійдеться заготівля корму з амаранту в порівнянні з звичним кормом для курей?

Olena, 19.03.2018

  Добрий вечір, Олена! Як показують дані досліджень, загальна частка насіння амаранту в курячому кормі не така вже й висока. Тому дуже сильно на вартості корму це не позначиться, але покращить розвиток і ріст курей.

  Світлана, 30.03.2018

Я спробував щирицю для годування курчат. Якщо невелике господарство, то вирощувати амарант для курчат не зовсім вигідно, але можна використати щирицю. Всі вважають її бур’яном. Її в наших широта вистачає з лишком. Вона росте практично скрізь.
Щирицю люблять всі домашні тварини. І свині, і кози, і корови. Знаю, що неї годують навіть свиней. Кажуть, що свиноматки двічі на рік приносять потомство.
На зелений корм щирицю збирають на початку викидання волоті, коли в рослині накопичується найбільша кількість поживних речовин. Скошують вище другої пари листків або відростків для утворення нових бічних пагонів.
В щириці міститься багато білка, амінокислот, лізину, клітковини, вітамінів. Так що амарант та його «родич» відмінна рослина для годування курчат і курей.

Олександр, 04.12.2018

  Ви прийняли правильне рішення щодо вигодовування курчат амарантом. Вже доведено, що покращується якість м’яса і його амінокислотний склад. Також довели, що завдяки споживанню макухи амаранту або комбікорму, приготованого на його основі, кількість незамінних амінокислот в м’ясі птиці збільшується більш, ніж на 9%, а замінних — більш, ніж на 7%. Позитивно позначається споживання такої їжі і на прирості курчат.

  Світлана, 04.12.2018

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-