Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Боротьба з шкідниками при вирощуванні амаранту

Амарант — рослина вкрай стійка до погодних умов: він в рівній мірі добре переносить посуху і рясні дощі, сильний вітер і навіть невеликі заморозки. Це високоврожайна культура, яка може принести хороший дохід, особливо при виробництві якісних продуктів харчування або кормів для худоби. Але, як і всі рослинні культури такого штибу, амарант піддається атакам з боку шкідників.

Потрібно відзначити, що на сьогодні ніде не відзначена повна загибель посівів амаранту від шкідників: він і тут показує непогану стійкість. Але кількість врожаю може значно скоротитися при вирощуванні як зернового (або універсального), так і кормового амаранту.

Комахи в рівній мірі охоче поглинають листя і насіння. Особливої ​​шкоди вони завдають у вегетаційний період. Для дозрілого амаранту всі шкідники, зафіксовані на території Європи, не такі небезпечні і можуть спровокувати загибель, як правило, не більше ніж 10% врожаю. У той же час велика кількість шкідників в процесі росту амаранту може призвести до втрати до 40% посівів.

Специфічних шкідників, властивих тільки амаранту, на сьогодні не зареєстровано. Це полегшує протидію їм, оскільки не вимагає розробки і пошуку спеціальних засобів, які зберегли б урожай. Як правило, для очищення амарантових посівів від комах досить загальних запобіжних заходів і боротьби. Причому в більшості випадків обробку можна провести до посіву і таким чином убезпечити врожай практично повністю.

Серед комах, які здатні пошкодити амаранту, на території країн СНД зустрічаються найчастіше такі:

 • звичайна бурякова блішка, південна бурякова блішка, західна бурякова блішка і інші;
 • хрестоцвіті блішки (найчастіше хвиляста і велика смугаста);
 • бурякова попелиця (листова попелиця, бобова попелиця);
 • звичайний буряковий довгоносик, сірий буряковий довгоносик;
 • лучний метелик.

Перераховані шкідники зустрічаються переважно на чорноземних грунтах, які, втім, і підходять найбільше для вирощування амаранту.

Бурякова блішка

Бурякова блішка відноситься до сімейства листоїдів і, відповідно, шкодить зеленій частині амаранту. Жуки прогризають листя наскрізь. Після масового нашестя шкідників до 45% листя перетворюється в «сітку» різного ступеня прорідження. Стебла бурякова блішка не чіпає, зате її личинки їдять коріння. Личинки, втім, на відміну від дорослої блішки, особливої ​​шкоди не завдають.

Бурякова блішка має кілька різновидів, кожна з яких характерна для певної місцевості. Амарант вражає в основному три різновиди цього шкідника — південна, західна і звичайна бурякова блішка. Південна найчастіше зустрічається в Центрально-Чорноземному, Поволзькому, Північно-Кавказькому, Уральському і Західно-Сибірському регіонах. Західна завдає шкоди амарантовим посівам в південних регіонах Росії, в Україні і на півдні Білорусі. Звичайна поширена повсюдно в країнах СНД.

Корисно! Нарівні з деякими іншими шкідниками (наприклад, блохою-хрестоцвітом) бурякову блішку називають також земляною блішкою.

Бурякові блішки мають овальне опукле тіло чорного кольору з металевим блиском. Довжина дорослого жука становить від 1,5 до 2,5 мм. Переміщаються високими стрибками за допомогою задніх ніг. Розмножуються в верхніх шарах грунту, переважно в залишках рослин. Самки відкладають 5-12 яєць за раз, а за все життя в сприятливих умовах самка дає потомство в кількості 200-230 особин.

Кладку яєць самка бурякової блішки воліє робити поблизу рослин, придатних для їжі, в тому числі на амарантових полях. Яйця мають світло-жовтий колір, розмір яких становить до 0,6 мм. Личинки і лялечки теж світлі. Коренева система амаранту досить сильна для того, щоб майже без втрат пережити поїдання незначної частини личинками. Однак рослина слабшає, що може зробити її менш стійкою до інших видів шкідників і несприятливих умов.

Зимують бурякові блішки близько до поверхні серед залишків рослин, часто — серед бур’янів. На дорослу особину блішка перетворюється в хороших умовах за місяць. Розвинувшись, виходить на поверхню, де тримає в облозі зелену частину рослини, під якою вилупилася. Як правило, це відбувається навесні, коли температура досягає 7-9 градусів. Найбільш значні втрати врожаю трапляються в спекотні посушливі періоди.

Поріг шкодочинності для амаранту становить понад 25 жуків на 1 квадратний метр, незалежно від погодних умов, і 10-25 жуків на 1 квадратний метр за умови прохолодної і сухої весни. Точніше економічні показники шкодочинності визначаються, виходячи з густоти посіву амаранту.

Боротьба зі буряковою блішкою на амаранті

Найбільш дієвими і економічно ефективними є завчасні методи боротьби зі буряковою блішкою. До них відносяться:

1. Ретельне виполювання бур’янів, так як саме вони найчастіше є причиною поширення земляних блішок. Бур’яни більш стійкі до погодних умов і тому є одним з улюблених місць кладки яєць шкідниками. Особливо бурякова блішка любить мареві бур’яни, тому необхідно в першу чергу приділити увагу їм. При високій стійкості і швидкому поширенні бур’янів є сенс використовувати гербіциди, однак вони при вирощуванні амаранту вважаються крайнім заходом.
2. Забезпечення амаранту необхідною кількістю добрив, а також вирощування при оптимальному температурному режимі і інших умовах, які сприяють його силі і швидкому зростанню. Чим стійкіша рослина і чим раніше вона почало розвиватися в повну силу, тим менше буде шкоди від земляною блішки всіх видів.
3. Догляд за грунтом, дотримання строків збирання і посіву (особливо збирання).

При істотному ураженні минулих урожаїв буряковою блішкою доцільне використання м’яких хімічних засобів, що використовуються для боротьби з усіма видами земляної блішки на лікарських рослинах. Застосування класичних інсектицидів і пестицидів до амаранту неприпустимо.

Хрестоцвіта блішка

Хрестоцвіті блішки або блохи-хрестоцвіти також відносяться до листоїдів і поширені повсюдно на теренах СНД, розташованих до 55 градусів північної широти. Чим південніше знаходиться регіон і чим швидше температура навесні піднімається до 10-15 градусів, тим вища ймовірність ураження посівів цим шкідником. Хрестоцвіті блішки за рахунок стрибучості здатні в короткий термін окупувати досить великі території.

Шкоду, заподіяна блохою-хрестоцвітою амаранту, приблизно можна порівняти зі шкодою від бурякової блішки. Вони таким же чином прогризають листя і здатні з’їсти до половини зеленої маси, причому від густоти посіву це залежить мало: жуки дуже швидко переміщаються на сусідні рослини незалежно від віддаленості. Однак хрестоцвіта блішка більш теплолюбна, ніж бурякова. Зважаючи на це в більш холодних регіонах вона шкодить менше, зате в жарких і схильних до посухи поводиться значно активніше.

На відміну від чорної бурякової, хрестоцвіті блішки мають різний окрас. На амаранті найчастіше зустрічається хвиляста і велика смугаста. Така блоха виправдовує свою назву наявністю контрастних смуг на спині, упізнати її досить легко. Крім неї, можуть зустрічатися жуки рудувато-коричневого, темно-синього або зеленого забарвлення — це теж блохи-хрестоцвіти. За розміром всі види можна порівняти зі буряковою блішкою — 1,5-2,5 мм в довжину. Тільце також овальне, опукле, з металевим відливом.

Зимує блоха-хрестоцвіт теж в залишках рослин близько від поверхні грунту. На поверхню виходить, коли температура досягає 12-15 градусів. Дуже не любить вологого грунту, практично завжди його покидає. Зате в сухій землі в теплу пору року розмножується дуже швидко: як правило, хрестоцвітій блішці для повного розвитку досить 3 тижнів. Личинки також харчуються корінням, без значної шкоди.

Перелітає хрестоцвіта блішка в першу чергу з рослин-хрестоцвітих, наприклад, з капусти. Існує високий ризик її навали, якщо поблизу ростуть грицики, суріпиця, катран татарський (відомий як перекотиполе), дика редька, талабан польовий та інші хрестоцвіти. На практиці цей шкідник виявляється невибагливий і може перейти з безлічі рослин, включаючи декоративні і дикі, городні та польові, причому необов’язково хрестоцвіті.

Поріг шкодочинності залежить від сорту амаранту. Для невисоких рослин, що ростуть в теплій місцевості, він становить 5-15 жуків на 1 квадратний метр. Для високих і холодостійких рослин, наприклад для сортів «Воронезький», «Вогняний гігант» і ін., — від 15 особин на метр квадратний.

Методи боротьби з хрестоцвітою блішкою

Винищення бур’янів і забезпечення необхідного рівня вологості грунту — дві головні умови, при дотриманні яких ризик навали хрестоцвітої блішки помітно знижується.

З огляду на теплолюбність цього шкідника, осіння боротьба з бур’янами після настання холодів практично повністю позбавляє його можливості перезимувати в грунті. Другу осінню культивацію, необхідну для подальшого вирощування амаранту, також краще проводити, коли встановилася прохолодна погода і різкого потепління вже не очікується. Таким чином, хрестоцвіта блоха, яка влаштувалася під верхніми шарами ґрунту, виявляється на поверхні і швидко гине, не встигаючи відкласти яйця. Якщо кладка вже зроблена, вилуплення з неї наступного покоління шкідників теж зазвичай виключається.

Що стосується поливу, то важливо стежити за тим, щоб грунт не був сухим. Амарант добре переносить посуху, але чим сильніше висихає земля і посіви, тим вищий ризик навали хрестоцвітої блішки. Тому, якщо грунт і / або рослина попередньо нічим не оброблені, посухостійкість амаранту не повинна отримати шанс себе проявити: грунт повинен бути вологим завжди. У той же час не можна його перезволожувати, оскільки амарант погано росте на занадто сирій, злиплій від вологи землі.

На жаль, цей спосіб не працює, коли амарант вибирається саме через його посухостійкість. У таких випадках є кілька методів протидії хрестоцвітій блішці:

 • укриття молодих посівів такими матеріалами, як агроспан, лутрасил і ін.;
 • обприскування листя м’якими, переважно органічними засобами проти шкідників.

Такі заходи мають сенс при разовому нашесті хрестоцвітої блішки або при незначній її кількості. Якщо навала цього шкідника характерна для регіону і серйозні заходи по боротьбі з ним доводиться робити щорічно, доцільніше звернути увагу на ранні сорти амаранту. За умови висаджування в теплицях ранньою весною молодий амарант можна буде перенести на відкритий простір, коли температура ще не стане комфортною для розмноження і вилуплення хрестоцвітої блішки (і багатьох інших шкідників). На той час як потеплішає, амарант вже буде досить розвинений і набагато менше піддається атакам жуків.

Попелиця (бурякова, бобова, листова)

Попелиця вражає амарант на момент утворення розетки з 8-10 листків. Відбувається це, як правило, в теплих регіонах, а також в жарку і суху пору року. Комахи заполоняють нижню сторону листя і стебла пагонів. Шкода завдається і кормовим, і зерновим сортам амаранту. Так, на зернових колонії попелиці збираються на верхній частині основних чи бічних пагонів, які при великій кількості шкідників деформуються, засихають. Урожай насіння на пошкоджених рослинах падає, втрати становлять до 35%. При розмноженні попелиці на кормових сортах втрати врожаю можуть досягати 55%.

Попелиця є жучком довжиною близько 2 мм. Тільце вони мають тверде, опукле, блискуче, окрас залежить від різновиду попелиці, коливається від темно-зеленого або світло-коричневого до чорного. На зиму тля відкладає яйця в бересклеті, калині, жасмині. Навесні, коли у цих рослин з’являються бруньки, тля починає вилуплюватися. Спочатку з’являються безкрилі особини, які на прилеглих рослинах відкладають яйця першого покоління. З цих яєць з’являється крилата попелиця, яка розлітається на навколишні рослини. На час появи першого покоління крилатої попелиці встановлюється тепла погода, що сприяє подальшому розмноженню. Влітку для розвитку повноцінної крилатої особини досить 12-15 днів. Протягом теплого періоду народжується 10-15 поколінь попелиці.

Всі види попелиці поводяться на амаранті однаково. Вони висмоктують з клітин листя і стебел сік, в результаті чого листя скручується по центральній жилці, а стебла слабшають, втрачають силу і пружність, при великій кількості шкідників засихають. Пагони амаранту при навалі попелиці, якщо негайно не вжити заходів, майже завжди гинуть.

Масовій появі попелиці сприяє тепла і тривала осінь, рання і досить волога весна. Всі різновиди попелиці не люблять холод, тому після ранніх осінніх заморозків на наступний рік навали трапляються рідше. Значно менше тля вражає ранні сорти амаранту, висаджені в прохолодний період. При настанні пізніх весняних заморозків або при похолоданні в кінці весни — початку літа попелиця теж гине.

Методи боротьби з попелицею на амаранті

Завчасні заходи боротьби з попелицею зводяться до видалення рослин, які можуть послужити місцем розмноження шкідників і розташовані поблизу від посівів амаранту. Необхідно забезпечити віддаленість бруслини, калини та жасмину від посівів, а також виполоти чортополох, кропиву, осот та інші рослини, на яких поселяється безкрила тля для відкладання яєць.

Якщо попелиця перейшла на амарант, починати боротися з нею необхідно негайно, навіть якщо жуків вкрай незначна кількість. Пагони обприскують м’якими органічними інсектицидами. На жаль, такі засоби за рахунок своєї м’якості проти попелиці не завжди ефективні і допомагають, як правило, тільки при невеликій кількості шкідників. Найкраще в процесі боротьби з попелиць на амарант зарекомендували себе:

 • засоби на основі піретринів, такі як «Py Spray Garden Insect Killer», «Doff All in One Bug Spray»;
 • засоби на основі жирних кислот, такі як «Bayer Organic Pest Control», «Doff Greenfly and Killer», «Scotts Rose Clear Gun»;
 • рослинні масла, наприклад «Vitax Organic 2 in 1 Pest & Disease Control», «Growing Success Shrub & Flower Bug Killer» і ін.

Але при значній кількості попелиці (сотні осіб ​​на одну рослину) впоратися з нею за допомогою м’яких органічних засобів практично неможливо. Деякі фермери в початковій і середній фазі росту амаранту використовують менш щадні інсектициди, які, однак, істотно збільшують кількість токсинів в дорослій рослині. Спори щодо допустимості застосування таких засобів під час навали попелиці ведуться до цих пір. Прихильники використання класичних засобів хімічного контролю дотримуються думки, що використовувати їх можна не пізніше, ніж за 30 днів до закінчення вегетаційного періоду, якщо справа стосується зернового амаранту, і не пізніше, ніж за 45 днів до закінчення вегетаційного періоду, якщо амарант вирощується з метою подальшого використання на силос, для виготовлення комбікормів, на чай і т. д.

Буряковий довгоносик

Бурякові довгоносики також мають кілька підвидів, але на амаранті були помічені два — сірий і звичайний бурякові довгоносики. Вони являють собою жуків розміром 1-1,5 см з волосистим щільним тільцем, на якому можуть зустрічатися лусочки. Звичайний буряковий довгоносик має чорне забарвлення, а сірий, відповідно, сірого забарвлення.

Бурякові довгоносики відрізняються великою плодючістю: за раз самка може відкласти до 300 яєць. Кладка загальна, яйця мають жовтуватий колір. У теплу погоду личинки з’являються через тиждень, в цілому процес може займати до 2 тижнів, а повний розвиток жука — до 4 місяців, хоча в основному вони виростають в більш короткий термін. Буряковий довгоносик здатний зимувати в грунті при сильних морозах, оскільки заривається досить глибоко. Поширений по всій території країни, включаючи північні регіони.

З огляду на те, що це один з найбільш холодостійких шкідників, зустрічається він навіть на надранніх сортах амаранту. Як правило, з’являється в 4-8 фазі дозрівання. Залітає на посіви в пошуках їжі і обгризає листя. Рідше вражає сходи, що часто призводить до часткової їх загибелі. Личинки можуть істотно зашкодити кореню амаранту, який виріс. Практично завжди рослина гине, якщо личинки гризуть корінь на початкових етапах дозрівання.

Поріг шкодочинності залежить від стадії дозрівання амаранту і починається від 2 жуків на 1 метр квадратний. При чисельності понад 10 жуків на 1 квадратний метр рослини пошкоджуються на чверть, втрати врожаю становлять до 35%.

Боротьба зі буряковим довгоносиком

Основним методом недопущення бурякового довгоносика на амарантові посіви є розпушування і орання грунту. Переорювання необхідно проводити під час відкладання довгоносиком яєць або після цього. Як правило, досить дочекатися стійкої температури нижче +6 градусів: в таких умовах довгоносики вже не здатні відкладати яйця. Глибоке орання перед сильними холодами викидає вже відкладені яйця на поверхню, де зиму вони не переживають.

Боротьба з бур’янами також сприяє зменшенню ризику навали бурякових довгоносиків. Шкідники йдуть з тих місць, де не можуть добути їжу, а їжею для них служать, зокрема, бур’яни і їх залишки.

Також бурякові довгоносики не люблять вологий грунт, тому по можливості потрібно не допускати його пересихання.

Якщо довгоносики вже поширилися на посівах амаранту, допомогти можуть тільки хімічні засоби боротьби. Добре зарекомендували себе різні фосфорорганічні сполуки, неонікотиноїди, піретроїди та інші інсектициди, однак допустимість їх застосування, як і в випадку з попелиць, під питанням. Органічні інсектициди можуть допомогти при невеликому поширенні шкідників (менше 5 жуків на 1 метр квадратний).

Луговий метелик

Луговий метелик відносять до лускокрилих, сімейства огневок. Це метелик, довжина якого становить 1-1,5 см, а розмах крил — 2-2,5 см. Передні крила світло-коричневі з бурими вкрапленнями і жовтою смугою; задні мають жовтуватий відтінок, темні смуги і плями. Краї крил бахромчасті, що і дозволяє впізнати цього шкідника. Поширений він у всіх регіонах північної півкулі, розташованих до 60-65 градусів північної широти.

Луговий метелик — самий холодостійкий вид шкідника, зафіксований на амаранті. Зимує він близько до поверхні і здатний переносити морози до -30 градусів. Але вилітає досить пізно, коли встановлюється температура близько +15 і вище.

Небезпека лугового метелика полягає, зокрема, в його непередбачуваності. Довгі роки він здатний виявляти низьку активність, незалежно від температурних умов, а потім раптово активізуватися і завдати значної шкоди. За спостереженнями, метелик стає активним кожні 5-6 років, однак це неточна інформація, якою є чимало фактичних спростувань.

Найбільші втрати амаранту приносять гусениці. Вони обгризають листя з усіх боків, залишаючи лише скелет з прожилок, а на деяких зернових сортах поїдають і насіння. Але основні втрати врожаю терплять фермери, які розводять кормові сорти: луговий метелик на піку активності може знищити до 70% зеленої маси амаранту, що знаходиться в середній фазі росту. Втрати насіння менші і складають зазвичай менше 35%.

Поріг шкодочинності становить 5-10 гусениць на 1 квадратний метр в залежності від розміру амаранту і густоти посіву.

Заходи боротьби з луговим метеликом
 
Лугові метелики не здатні розмножуватися в жарку і суху погоду, тому під час посух після сухої весни їх навал можна не побоюватися. У той же час, якщо посухам передували дощі, велика ймовірність появи лучного метелика в великій кількості, так як йому необхідно багато води і він почне шукати її в листі рослин. Тому першим кроком щодо запобігання навали цього шкідника вважається моніторинг. Як тільки помічається кілька метеликів або гусениць на одній ділянці, слід вжити заходів щодо їх усунення.

Зверніть увагу! Луговий метелик активніший на заході і в нічний час. Вдень його може бути практично не видно: він ховається від сонця у вологих і тінистих місцях.

На зростаючому амаранті найбільш дієвими є біологічні методи. Серед останніх відносно непогано себе показали такі засоби:

 • бітоксібациллін в кількості 2 кг / га;
 • ентобактерін — 4 кг / га;
 • лепідоцид — 2 кг / га.

Витрата рідини при застосуванні цих засобів становить 300-400 л / га. Перед використанням слід проконсультуватися з фахівцями, так як дія різних засобів незначно відрізняється на різних різновидах амаранту і значніше — при різній кількості шкідника.

Також проти лугового метелика на амарант успішно використовується трихограмма. Її випускають, коли встановлюється спекотна і суха погода, а моніторинг показав високу ймовірність появи шкідника. Трихограмма є паразитом, який не дозволяє личинкам метелика вилупитися з яєць. Ефективно дво- або триразове випускання з інтервалом 4-5 днів. Шкоди амаранту трихограмма не завдає.

Гусениць їдять жужелиці і птиці, проте вони можуть призвести до втрати частини насіння, що має значення при вирощуванні зернових сортів амаранту.

Загальні рекомендації

Підсумок можна підвести наступний. Щоб не втратити урожай внаслідок навали шкідників на амарант, найдоцільніше застосовувати завчасні заходи.

Восени це орання, розпушення грунту, видалення бур’янів, ретельне очищення поля від залишків будь-яких рослин — як амаранту або попередніх йому культур, так і бур’янів. Очищення полів від рослин бажано провести не одноразово. Залишки зеленої маси для більшості нехолодостійких шкідників є найкращим місцем для зимівлі, тому навіть незначна її кількість може спровокувати розмноження комах навесні.

Що стосується розпушення і орання, то їх краще проводити, коли встановилася прохолодна погода і не очікується потепління. Деякі шкідники відкладають яйця досить пізно, тому чим пізніше проведені ці заходи, тим більшу кількість кладок яєць, як правило, вдається знищити. Також важливо в достатній мірі заглиблюватися в землю: ряд шкідників, включаючи бурякового довгоносика, закопується в грунт на 0,3-0,5 м.

Навесні необхідно ще раз ретельно зорати землю і бажано після цього обробити її помірними засобами хімічного контролю, щоб видалити ті кладки яєць або личинок, які зуміли перезимувати. Також необхідно ще раз очистити грунт від бур’янів. Допускається застосування гербіцидів. Аграрії Воронезької області рекомендують обприскування раундапом й аналогічними засобами в кількості 3 л / га. Обприскування краще проводити до посіву амаранту. З метою виключення бур’янів і розмноження на них шкідників після посіву на молодих пагонах можна застосовувати грамініциди.

При виявленні на амаранті в будь-якій фазі росту шкідників необхідно вжити заходів по боротьбі з ними якомога швидше. Найбільш небезпечною є тля. Небезпека полягає в її швидкому розмноженні і в тому, що великі колонії вивести м’якими хімічними засобами вкрай важко, а жорсткі засоби не підходять через цільове призначення амаранту. Другим за небезпекою є буряковий довгоносик, який здатний завдавати шкоди всій рослині і теж піддається виведенню з допомогою органічних хімзасобів тільки на самому початку заповнення амаранту.

За умови правильної культивації, а також удобрення амаранту необхідними для його зростання речовинами (якими саме, можна прочитати тут) поява земляної блішки — як бурякової, так і хрестоцвітої — малоймовірна. Якщо вона все-таки з’явилася, м’які органічні інсектициди найчастіше справляються з нею досить швидко. Поряд з обприскуванням рослин необхідно знайти джерело блішки і усунути його.

Луговому метелику успішно протидіють практично всі біологічні методи боротьби зі шкідниками. Також ці методи є безпечними для амаранту.

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-