Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Вирощування амаранту в Уасулько: стародавні традиції, які мексиканці шанують і донині

Продовжуємо знайомити вас з особливістю вирощування та історичними традиціями обробітку амаранту в Мексиці. Основою цієї статті стали кілька публікацій на мексиканських сайтах.

Сьогодні ми розповімо про історичні традиції вирощування стародавньої рослини в невеликому поселенні Уасулько.

Вирощування амаранту в Мексиці: основний вид зайнятості для населення Уасулько

У східних районах мексиканського штату Морелос, що межує з регіоном Пуебла, затишно розташувалося древнє і невелике селище Уасулько. У ньому на вирощуванні амаранту спеціалізуються всі жителі — це древній промисел, що передається тут від покоління до покоління.

Отриманий амарант вживають в їжу, в тому числі — і для приготування різних десертів. Як говорить суха статистика, вирощування амаранту є головною статтею доходів більш ніж для 90% всього населення Уасулько.

Крім того, саме в цьому поселенні домагаються найкращих результатів в Мексиці, якщо говорити про врожайність. Так, з одного гектара посівної площі збирають 1820 кілограм амарантового зерна. Цей показник майже в два рази перевищує показники посівів в містечку Тульегуалько, ще одному центрі обробітку амаранту. Хоча саме Тульегуалько — мексиканський центр переробки та виробництва амарантових продуктів.

Сьогодні організація виробників амаранту, що називається Тланагуак, взяла на себе задачу просувати амарант і продукти з нього. Основна ціль:

 • зберегти давні традиції вирощування;
 • інформувати про користь рослини широкі кола населення;
 • збільшувати обсяги виробництва.

Це дуже важлива місія, яка дозволить примножити культивування амаранту — древньої сільськогосподарської культури, яка подолала непростий час заборон і знищень.

Зверніть увагу! Є організація, що займається популяризацією амаранту, і в Україні. У 2017 році офіційно заснована Асоціація виробників амаранту і амарантової продукції України. Основними завданнями Асоціації є — популяризація рослини, контроль норм якості амаранту, культивування культури, допомога в організації виробництва і збуту амаранту і т.д.

Що розповідають члени організації виробників амаранту Тланагуак

Як розповідають члени організації виробників амаранту Тланагуак, в поселенні Уасулько збережена стародавня традиції вирощування рослини. Тут насіння висівають відразу у відкритий грунт, на відміну від Тульегуалько, де спочатку вирощується розсада, а потім вже пересаджується в поле.

При посівах в Уасулько насіння просто розкидають по полю. Особливості клімату і складу грунту в цьому регіоні забезпечують швидке дозрівання амаранту — на весь цикл йде значно менше часу, ніж в інших мексиканських регіонах.

Насіння висівають в кінці травня або початку червня, в залежності від погодних умов — саме в цей період проходять перші дощі. Достатня кількість вологи активізує виростання амаранту. Уже в кінці липня або на початку серпня амарант виросте досить високо, працівники полів проводять його підгортання, а також пригинають стебла до землі. Це пов’язано з тим, що в цей період року дмуть сильні вітри, які можуть зламати стебла або видути насіння.

В кінці серпня або на початку вересня починається процес дозрівання насіння — волоті набувають особливого відтінку, але при цьому самі стебла продовжують ще рости. Максимальна висота — від 170 до 230 сантиметрів.

Сільськогосподарські працівники визначають рівень дозрівання насіння в такий спосіб — в різних частинах поля зриваються невеликі волоті і розминаються між долонями. Якщо насіння легко випадає і позбавляються від лушпиння, значить, амарант повністю дозрів і можна починати його збір.

Особливості збору врожаю амаранту в Уасулько

Збір врожаю, обмолочування волоті проводиться в кінці вересня або на початку жовтня, в залежності від термінів дозрівання насіння. Всі зібрані волоті скидають на великий чистий шматок брезенту і топчуться по них босими ногами. До речі, саме такий спосіб обмолочування врожаю застосовується і в Тульегуалько.

Зверніть увагу. У деяких випадках для обмолочування можуть залучати худобу (мулів або ослів) або ж техніку, трактори, але останній варіант вкрай рідкісний.

Після закінчення обмолоту брезент сильно струшують, щоб скинути лушпиння і залишилися частини стебел і листя. Подібне очищення насіння — досить складний процес, оскільки розмір зерна вкрай маленький.

Наступний етап — просіювання зерна, після чого воно ще три доби зберігається на відкритому повітрі, щоб позбутися від зайвої вологи. Добре просушене насіння може зберігатися до 10-ти років, зберігаючи свої властивості і цінність. Тому технології обмолоту і підготовки насіння приділяють особливу увагу — в містечку Уасулько дотримуються давніх традицій, якими користувалися індіанці.

Чому амарант люблять в Мексиці

Перша причина — це стародавня культура, яку тут культивували індіанці. Вони використовували амарант не тільки в своїх релігійних обрядах (через що рослина заборонялася колонізаторами, а посіви — спалювалися), але і для щоденного споживання в їжу. Тому можна з упевненістю говорити — амарант традиційний для мексиканців. Хоча, звичайно, варто визнати, що сьогодні амарант ще не дуже популярний, а його розвитком і просуванням займаються спеціалізовані організації. Як згадана вище організація виробників амаранту, що називається Тланагуак.

Друга причина, по якій мексиканці люблять амарант, це його висока харчова цінність. До речі, підтверджена численними дослідженнями. Було встановлено, що в амаранті у великій кількості міститься високоякісний білок. Зокрема, білка в амаранті в два рази більше, ніж у рисі і кукурудзі. А такої важливої ​​амінокислоти, як лізин, в два рази більше, ніж у пшениці і в три рази більше, ніж в кукурудзі і стільки ж, як в коров’ячому молоці.

Крім того, амарантове зерно багате вмістом різних мінералів і мікроелементів, серед яких такі важливі для людського організму речовини, як:

 • залізо;
 • натрій;
 • калій;
 • кальцій;
 • цинк;
 • мідь;
 • марганець.

Слід зазначити і підвищений вміст вітамінів — вітаміну С, тіаміну, ніацину, рибофлавіну і інших.

І, звичайно ж, заслуговує уваги те, що рослина в цілому їстівна на 80%. Крім насіння в їжу йде стебло і листя. Тому відходів від амаранту вкрай мало! З рослини готують кашу, борошно (для хліба, випічки і т.д.), листя використовують в салатах і т.д. Саме тому мексиканці прагнуть популяризувати амарант, щоб використовувати його в їжі і істотно розширити харчовий раціон.

Оцінені і дієтичні властивості амаранту. Зокрема, мексиканці оцінюють рослину, як ідеальний продукт, який допоможе боротися відразу з двома протилежними за своєю суттю, але дуже актуальними для країни проблемами — недоїданням і ожирінням. У країні проводиться все більше досліджень, запускаються спеціалізовані програми, що дозволяють популяризувати рослину, розглядається можливість включення амаранту в раціон школярів.

2 комментарияЗалишити коментар

Ви надаєте дуже цікаву та корисну інформацію, що стосується амаранту!
Я і не знав, що амарант настільки різноманітний, що його успішно використовують у різних галузях. Здивуванням було, його використання в тваринництві.

Yuri, 03.11.2018

  Так, амарант стає все популярнішим в Україні і він беззаперечно заслуговує на таку увагу. Проводились дослідження про використання амаранту в якості корму для тварин. Цінність кожної кормової культури визначається, в першу чергу, вмістом протеїну та інших необхідних поживних речовин. Амарант відносять до групи високобілкових рослин, які охоче поїдають всі види тварин. У порівнянні з кукурудзою, суданською травою та іншими кормовими культурами, зелена маса амаранту позитивно виділяється за вмістом протеїну.

  Світлана, 03.11.2018

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-