Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Амарант як елемент кормовиробництва і унікальний засіб проти хвороб

Існують об’єктивні умови утримання тварин та свійської птиці, які змушують фермерів шукати види кормів, що володіють лікувальними властивостями. Такий корм повинен не тільки забезпечувати поживними речовинами, а й зміцнювати здоров’я, підвищувати імунітет і знижувати захворюваність. Тому фермери, власники індивідуальних господарств частіше стали звертатися до добавкам на основі амаранту.

 

Потреба в додатковій підтримці

трав'яне борошно з амаранту в якості вітамінної добавки

Як відомо, велика кількість тварин і птиці часто утримуються на обмежених площах, тривалий час — в закритих приміщеннях. Це негативно впливає на стан їх здоров’я, призводить до серйозних порушень в обміні речовин, і як наслідок — до зниження продуктивності. Уникнути розвитку таких процесів можна, налагодивши якісне і повноцінне годування.

Раціон тварини або птиці повинен містити всі необхідні поживні та біологічно активні речовини. Так можна створити умови для повноцінного росту і продуктивності, а також значно скоротити витрати кормів на одиницю одержуваної продукції. Пошук універсального кормового засобу, здатного повністю задовольнити потреби в поживних речовинах організму тварини, часто приводить до вибору на користь амаранту.

Добавки на основі амаранту належать до тих нетрадиційних кормових засобів, які вважаються доступними більшості фермерів. Такі добавки дозволяють істотно заощадити на кормах, а також поліпшити стан здоров’я тварин і птиці, зберегти поголів’я. Вони цінні також своїм складом, де, завдяки наявності амаранту, є речовини і сполуки, які підтримують організм, забезпечують його життєдіяльність і захищають від несприятливих факторів. Амарант, в залежності від сорту, дає організму 14-20% білка, який легко засвоюється, а також 6-8% рослинної олії з високою концентрацією жирних кислот і біологічно активних компонентів, 60% крохмалю, вітаміни A, B, C, E, P, каротиноїди, пектин, в значних кількостях макро- і мікроелементи, особливо кальцій і залізо.

 

Особливості застосування кормів з амарантом на практиці

амарант як найбільш цінний продукт харчування для домашніх тварин

Відразу відзначимо, що в амаранті містяться білки, вітаміни, амінокислоти в набагато більшій кількості, ніж в кукурудзі, пшениці або ячмені. Весь комплекс корисних речовин робить дану культуру найбільш цінним продуктом харчування для домашніх тварин, і це простежується на багатьох прикладах. Зокрема, завдяки амаранту свиня за добу може набрати до 1 кг ваги, а поросята, яких відлучили від матки і дорощують до постановки на відгодівлю, якщо їх годувати свіжоскошеним амарантом, набирають вагу в два рази більше. При використанні амаранту на корм для курчат їх зростання прискорюється в 6 разів в порівнянні з ростом при звичайному кормовому раціоні.

Для приготування кормів рогатій худобі і вівцям амарант допустимо використовувати не тільки в молодому вигляді, але і на останніх стадіях дозрівання. Помічено, що в період пізнього цвітіння вміст білків в рослині значно збільшується за рахунок фіто маси. При цьому зростає і рівень вмісту в амаранті клітковини, яка приносить користь травній системі.

Необхідно враховувати також особливості вмісту корисних речовин на різних стадіях розвитку амаранту. Так, відомо, що дана культура у вигляді зеленої маси виходить при двох укосах. Однак максимальну користь приносить маса при першому укосі, який проводиться до настання періоду цвітіння. Час для першого укосу амаранту приипадає приблизно на початок липня. У цей період рослина містить в собі найбільшу кількість білків і вітамінів.

 

Що доведено результатами досліджень

амарантова добавка для кращого засвоєння кормів

Різними групами вчених проводяться дослідження про значення та ефективність кормових добавок на основі амаранту, і про можливість отримати низькохолестеринову продукцію. Зокрема, останнє досягається при використанні трав’яного борошна з амаранту: дана добавка вводилася в корм в обсязі 3% від загальної кількості. В результаті збільшилася маса яєць, а рівень холестерину в них знизився. Відзначається також підвищення виводимості і маси курчат. Крім того, при виході готової продукції відзначається поліпшення якості яєць і м’яса.

Сприяє цьому склад рослини. Так, в 100 г свіжого листя амаранту містяться макроелементи: калій (611 мг), кальцій (215 мг), магній (55 мг), натрій (20 мг) і фосфор (50 мг). У такій же кількості зеленої маси рослини міститься 2,32 мг заліза, 0,885 мг марганцю, 0,162 мг міді, 0,9 мг селену, 0,9 мг цинку. Крім того, в листі амаранту містяться:

 • вітаміни С, D, Е, К;
 • ряд вітамінів груп А і В;
 • амінокислоти;
 • жирні кислоти;
 • білки;
 • ліпіди;
 • вуглеводи.

У трав’яному амарантовому борошні міститься до 4% жирів — ліпідів, і майже половину цих жирів становлять Омега-6. Навіть при такій кількості трав’яного борошна з амаранту в складі корму зникає необхідність додавати вищевказані макро- і мікроелементи, оскільки вони вже присутні в листі амаранту.

Практикується також використання кормової добавки у вигляді підданої екстракції свіжої або сухої фіто маси амаранту — трав’яного борошна або гранул даної рослини. За допомогою спеціальних апаратів трав’яне борошно або його гранули, які пройшли попередню мацерацію в певній кількості води або молочної сироватки, перемішуються з екстрагуючими рідинами. Підготовлена фіто маса амаранту може бути екстрагована наступними рідинами:

 • вода або підкислена вода;
 • водний розчин лугу, наприклад гідроксиду кальцію (луг) і / або кальцинованої соди (сода);
 • водний розчин лугу і / або соди і потім водний розчин кислоти (щавлевої, молочної),
 • водний розчин лугу і / або соди, потім водний розчин вищезгаданої кислоти і потім суміш ферментів целюлозного комплексу;
 • молочна сироватка (для фіто маси, промацерированною молочною сироваткою).

Така добавка сприяє кращому засвоєнню кормів і підвищує продуктивність птиці. Однак безпосередньо виробництво передбачає використання складного обладнання, зростання витрат електроенергії, наявність значної кількості спеціально приготованих рідких хімічних речовин. Все це призводить до подорожчання кінцевої продукції.

Вважається, що для отримання більш якісної добавки кормів для курей, наприклад, краще змішувати суху амарантову сировину і рибне борошно, а в якості одного з аргументів наводиться кількість жирів у другому компоненті — близько 6%. Так, для приготування кормової добавки рекомендується використовувати 10 кг амарантової сировини і 2 кілограми рибного борошна. Масове співвідношення взятих компонентів буде 2:10. У 10 кг амарантового трав’яного борошна міститься 400 г амарантової олії, де Омега-6 становить 200 г і менше — Омега-3. У двох кілограмах рибного борошна міститься 120 г жирів, в яких по 60 г буде Омега-6 і Омега-3. Сумарна кількість Омега-6 в отриманій комплексній добавці складе 260 г і сумарна кількість Омега-3 — 60 гр. Отримана в даному випадку максимальна пропорція між масами рибного та амарантового борошна вважається такою, яка відповідає вимогам співвідношення між Омега-3 і Омега-6.

Подібні добавки на основі амаранту зміцнюють імунітет тварин і птиці, підвищують їх збереження.

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-