Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Амарант кормовий: користь, шкода і варіанти використання

Кожна людина знає: для того щоб харчування вважалося повноцінним, воно повинно включати в себе відразу кілька корисних речовин, мінералів і вітамінів. Причому стосується це раціону не тільки людини, але і домашніх тварин, а також худоби.

Один із шляхів поліпшення якості корму — введення в нього нових, не надто широко поширених кормових культур. Звичайно ж, максимальну кількість користі принесуть саме рослини, які мають високу поживну цінність.

 

Плюси і мінуси кормового амаранту  

 

Фахівці вважають, що використання амаранту в кормі тварин робить годування більш збалансованим за амінокислотним складом і повноцінним з точки зору корисних мінералів і мікроелементів. Особливо важливо вводити його в раціон в тому випадку, коли корм тварин має дефіцит вітамінів і кормового білка. Як відомо, амарант є високобілковою культурою.

Головними перевагами амаранту в порівнянні з іншими звичними кормовими культурами можна вважати:

 • високу врожайність рослини — 400-600ц / га;
 • підвищення удою молока на 19%;
 • підвищення жирності молока на 0,2%;
 • збільшення приросту живої маси на 10% у віці від 3 до 6 місяців;
 • економічну ефективність.

Не можна не відзначити, що в той період, коли у рослини починають формуватися волоті, в його зеленій масі нерідко накопичуються солі щавлевої кислоти і нітрати. З цієї причини дуже важливо не дозволяти тваринам мати вільний доступ до поїдання корму і обмежувати процентний вміст корму з амаранту згідно з нормами вікових груп.

Насіння зернового і кормового амаранту білого кольору можна використовувати для того щоб вирощувати щирицю в якості овочевої культури. Але дуже важливо не забувати, що є різниця в термінах збору овочевої та кормової культури: перший прибирають, коли рослина досягає 15-20 см у висоту.

Існує ще одне важливе правило: в їжу придатні лише листя амаранту, які мають зелений колір. Саме їх використовують для створення всіляких салатів та інших страв. Щириця підходить для використання в раціоні і людини, і тварини.

 

Порівняння з кукурудзою  

 

Величезна перевага амаранту перед більш звичними кормовими культурами — його висока біологічна продуктивність. Агрономи зазначають, що врожай зеленої маси щириці на 20-30% перевищує урожай кукурудзи (традиційної силосної культури).

Крім того, в зеленій масі амаранту протеїну міститься в 1,8 раз більше, ніж в кукурудзі, а лізину — в 3 рази більше. За своєю амінокислотною збалансованістю білок листя амаранту — кращий для тварин. Особливо він корисний для свиней.

Важливо відзначити ще й те, що щириця — культура досить посухостійка і не вимагає великої кількості поливу. Наприклад, для того щоб виростити злакові або бобові культури, доведеться витратити в 2-2,5 рази більше води.

Транспіраціонний коефіцієнт — 250, у сорго — 300, кукурудзи -330, пшениці — 515.

 

Корисність амаранту  

 

Амарант — однорічна, висока (досягає 2-3 метрів у висоту) рослина, що має досить м’ясисте стебло і велике листя. Зелена маса щириці на 40-60% складається з листя, 30-35% — із стебел і 18-28% — з суцвіть.

Зелена маса амаранту, в залежності від фази розвитку рослини, містить:

 • 18-25% сухої речовини;
 • 3-3,9% сирого протеїну;
 • 0,5-0,65% жиру;
 • 3,9-5,45% клітковини;
 • 0,46-0,535% кальцію;
 • 0,004-0,055 фосфору;
 • 40 мг каротину.

Виходячи із цих показників, можна впевнено сказати, що зелена маса кукурудзи містить в 2 рази менше протеїну, ніж зелена маса амаранту. Саме це робить щирицю буквально необхідним в раціоні тварин елементом.

Амарант можна вирощувати як компонент пасовищ. Його зелену масу добре поїдають свині, причому вона годиться в їжу як в фазу стеблування, так і в фазу цвітіння, тобто практично весь термін життя рослини.

Традиційні зелені корми, які найчастіше використовують для свиней (конюшина і люцерна) містять приблизно 4% протеїну і 5-7% клітковини. Непогані показники. Але за рахунок швидкого огрубіння рослини, поїдання конюшини і люцерни вже через тиждень після старту зменшується вдвічі. Практика показала, що свині нададуть перевагу амаранту перед будь-яким іншим зеленим кормом.

Фахівці відзначають, що завдяки включенню зеленої маси щириці в раціон поросят, поросних, свиноматок і ремонтних свинок, їх продуктивність підвищувалася на 12-18%. Дивовижний результат, особливо якщо згадати, що витрати кормів на вироблення одиниці продукції знижуються. Причому на ті ж 12-18%.

 

Амарант в якості силосу  

 

Чисельні дослідження амарантового силосу показали, що найкращими якостями володіє силос амарантово-кукурудзяний в співвідношенні 1: 1. Поєднання щириці та кукурудзи збільшувало вихід перетравного протеїну на 1 гектарі приблизно на 93,3% в порівнянні з чистими посівами кукурудзи.

У амарантовому силосі міститься в 1,65 рази більше сирого протеїну, в 2,4 рази більше лізину, в 1,8 рази більше кальцію і в 1,32 рази більше фосфору, ніж в кукурудзяному. А ось клітковини більше в кукурудзі в 1,08 раз. Силос, що є сумішшю амаранту і кукурудзи, має більше сирого протеїну в 1,32 рази.

 

Амарант в раціоні великої рогатої худоби  

 

Якщо силосувати амарант з кукурудзою в фазі бутонізації в співвідношенні 1: 1, це збільшить протеїнову цінність готової одиниці силосу на 50%, в порівнянні з тільки кукурудзяним силосом.

Дослідження, проведені на дійних коровах, показали, що згодовування їм кукурудзяно-амарантового силосу позитивно впливає на жирність молока та молочну продуктивність.

У період цього дослідження середньодобовий удій підвищився на 6%, а жирність молока — на 0,1%. Підвищення ж продуктивності корів при перерахунку на 4%-ве молоко склало вже 8,6%.

Завдяки введенню в раціон великої рогатої худоби силосу з амаранту зменшилися витрати корму. На 1 кг молока витрачено на 8,8% менше кормових одиниць і на 5,7% перетравного протеїну.

Все це свідчить про те, що амарантово-кукурудзяний силос позитивно впливає на молочну продуктивність корів. При цьому слід зазначити, що будь-яких змін в хімічному складі молока виявлено не було.

Дослідження крові тварин показали дуже незначну зміну в змісті загального білка в сироватці крові. А з боку вмісту фосфору, кальцію, цукру і каротину ніяких істотних змін відзначено не було.

 

Амарант для годування свиней  

 

Варто відзначити, що проводилася досить велика кількість дослідів по годівлі свиней зеленою масою, силосом і борошном амаранту. При цьому була встановлена ​​висока ефективність застосування таких кормів.

Так, дослідження показали, що включення амаранту в раціон ремонтних свинок і свиноматок призвело до:

 • збільшення багатоплідності свиноматок на 14,2%;
 • зменшення втрат живої маси годуючих свиноматок на 71%;
 • збільшення молочності на 23,5%;
 • поліпшенню збереженості поросят на 2,7%;
 • поліпшенню зростання поросят-сосунів на 8,3%;
 • збільшення інтенсивності росту ремонтних свинок на 11,1%.

Виходить, що при дефіциті біологічно повноцінного протеїну в раціоні свиней, варто використовувати саме амарант. Та й в будь-якому іншому випадку щириця стане прекрасною основою раціону тварин.

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-