Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Технологія вирощування амаранту

Амарант перевершує більшість традиційних культур, що вирощуються в Україні, по виходу білка, вітамінів, біологічно активних речовин з одиниці посівної площі. Продукти його переробки знаходять застосування в самих різних сферах життя людини (харчовій, фармацевтичній, косметичній промисловості, а також у кормовиробництві). Зелена маса амаранту успішно згодовується сільськогосподарським тваринам та птахам в зеленому конвеєрі та сілосується з кукурудзою. З сушеного листя та суцвіть виготовляють дуже корисні фіточаї. Навіть суха маса амаранту, що залишається після обмолоту, багата на білок і може використовуватися для годівлі великої та дрібної рогатої худоби. Амарантова макуха — найцінніший інгредієнт комбікормів, має високу енергетичну й поживну цінність, але основна перевага полягає в тому, що їй притаманний цілий комплекс корисних властивостей: підвищує імунітет тварин, птахів та риби, прискорює обмінні процеси в організмі, нормалізує ліпідний, вуглеводний обмін, має протипаразитарні, протигрибкові та противірусні властивості, знімає запалення внутрішніх органів, покращує стан шкіри та волосяного покриву.

Завдяки широкому спектру використання, високій потенційній врожайності насіння амаранту (до 50 ц/га) та зеленої маси (до 2500 ц/га) та високій рентабельності виробництва амарантом цікавиться все більше сільгоспвиробників.

Як показав досвід, виростити амарант можна в любому за розміром господарстві, при наявності сучасної техніки та її відсутності.

 1. Вирощувати амарант можна в усіх регіонах України. В південних, центральних та східних він відмінно протистоїть посусі та завдяки високим температурам та достатньому сонячному опромінюванню дає найкраще за якістю насіння, у більш вологих регіонах – кращі врожаї зеленої маси та насіння.
 2. Амарант не любить кислі (pH < 5,5) та бідні на поживні речовини ґрунти. На родючих ґрунтах його можна вирощувати без внесення добрив, тому що завдяки розгалуженій та глибокій кореневій системі в достатній кількості забезпечує себе макро- та мікроелементами, крім того синтезує та накопичує азот, збагачує ним ґрунт. Але, як кожна культура, відмінно реагує на внесення добрив (норми для кожного поля індивідуальні та залежать від даних аналізу ґрунту). Співвідношення споживання макроелементів з грунту N : P : K = 1 : 0,8 : 3. Корисною особливістю амаранту також є його властивість відновлювати засолені ґрунти. Дослідами доведено, що за 2-3 роки вирощування амарант здатен значно покращити родючість таких ґрунтів.
 3. Найбільш поширені сорти: Харківський-1, Лєра, Ультра, Сем, Ацтек, Геліос, Студентський. Вони мають різний вегетаційний період та напрями застосування, тому є можливість підібрати сорт для будь-якого регіону, для потреб.
 4. Найкращими попередниками є однорічні трави, зернові та зернобобові культури, картопля. Але дуже часто вірощують амарант після соняшника. Слід бути уважними, амарант чутливий до післядії гербіцидів з д.р. імазамокс, імазетапір, імазапір, амідосульфурон, просульфурон, метсульфурон, сульфосульфурон, тріасульфурон, мезотріон).
 5. Підготовка ґрунту різноманітна — від класичного лущенні стерні та глибокої оранки до no-till. За класичної схемою весняна обробка ґрунту полягає в утриманні вологи боронуванням, боротьбі з бур’янами та вирівнювання ґрунту культиваціями. Передпосівна культивація проводиться на глибину 4-5 см з подальшим коткуванням для вирівнювання поверхні ґрунту та отримання дрібнозернистої його структури.
 6. Насіння амаранту дуже дрібне (вага 1000 насінин – 0,9 г, діаметр – 0,6-0,8 мм), тому у багатьох сільгоспвиробників викликає занепокоєння посів амаранту. Але не все так страшно. В Україні амарант сіють як вузькорядним (або суцільним під лапу), так і широкорядним способом. Важливе значення має рівномірний розподіл по площі живлення, тому кращі результати отримують при суцільних або вузькорядних посівах. Оптимальна техніка — пневматичні посівні комплекси, що єфективно забезпечують невеликі норми висіву (1-2 кг/га) — https://www.facebook.com/olexandr.duda.amaranth/posts/5701439489898687. Норма висіву — 1,5 — 2 кг/га
 7. При широкорядному способі посіву (45-70 см) найкращі результати досягаються при використанні сівалок точного висіву (з дисками 0,6 мм), овочевих та Клена. Норма висіву — 1-1,5 кг/га
 8. Амарант висівається зі значно більшою нормою, ніж потрібно рослин на момент збирання. Для отримання гарного врожаю насіння оптимально мати 100 000 – 200 000 продуктивних рослин на га в залежності від сорту).
 9. Вирощують амарант на зелений корм, силос та з метою отримання трав’яної гранули виключно вузькорядним або суцільним способом. Останнім часом широко практикуються також післяукісні та пожнивні посіви не тільки для отримання якісного сидерату, але й товарного насіння. Сорт Ультра, що має вегетаційний період 85-90 днів, висівають до 15 липня. Період збирання — жовтень.
 10. Оптимальні строки посіву різні для регіонів України. В першу чергу слід зважувати, що сходи амаранту бояться приморозків і тривалого зниження середньодобової температури (при цьому ростуть повільно і заростають бур’янами). Тому наші рекомендації такі – до 10 травня в південних регіонах України (до 15 травня – в центральних, та до 20 травня – в північних) необхідно підготувати поле до посіву амаранту. Якщо ґрунт прогрівся до 12 С і є достатня кількість вологи у верхньому шарі, можна сіяти на глибину до 2 см. Якщо температура ґрунту ще недостатня для швидкого проростання насіння амаранту та отримання сходів (12-15 С), або бракує вологи для отримання повноцінних сходів амаранту, боремося з бур’янами, чекаємо опадів, слідкуємо за прогнозом погоди. Кожен аграрій має знайти той оптимальний момент для посіву амаранту, який дозволить отримати гарні сходи. Строки посіву амаранту без втрати майбутнього врожаю можна переносити до 1 червня, а з частковою втратою майбутньої врожайності – до 15 червня.
 11. Якщо в досходовий період випали опади і на поверхні грунту утворилася кірка, яка може ускладнити появу сходів, необхідно ії зруйнувати за допомогою кільчастих котків.
 12. У випадку сильно завищеної норми висіву та значній засміченості необхідно боронувати поперек посіву.
 13. За умов дотримання сівозміни можливість ураження сходів шкідниками (буряковим довгоносиком, попелицею, хрестоцвітою блішкою) є мінімальною, але не виключена і зростає в південних регіонах. Тому необхідно передбачити можливість обробки посіву біо-інсектицидом (бітоксибаціліном, гаупсином, вертициліном). Рекомендуємо обробки проводити з профілактичною метою з додаванням стимуляторів росту в баковій суміші.
 14. Як тільки чітко позначилися рядки (через 7-10 днів після посіву в залежності від температури ґрунту та повітря), проводимо на малому ходу міжрядну прополку глибиною до 5 см. Наступні — через певний період, коли однорічні бур’яни в міжряддях ще знаходяться у фазі ниточки, враховуючи те, що на початковій стадії амарант росте повільно і його треба захистити від негативного сусідства бур’янів.
 15. У фазі 3-4 листочки можна боронувати поперек посіву пружинними боронами. Якщо площа посіву невелика і є можливість провести ручне формування густоти рослин, та видалення бур’янів у рядку, слід розглянути цей ігротехнічний захід. Він окупається.
 16. До змикання рядків необхідно провести підгортання.
 17. Далі амарант відпочиває від людської турботи: піднявся, викинув волоть, почав формувати та наливати насіння. В період інтенсивного росту йому не завдадуть суттєвої шкоди ні бур’яни, ні хвороби, ні шкідники.
 18. Збирання врожаю амаранту доцільно проводити, коли насіння повністю достигає та має вологість 13-18%. Збирається амарант прямим комбайнуванням жниваркою, обладнаною ріпаковим столом.
 19. Зібраний врожай очищується, досушується до вмісту 10% вологи та зберігається у мішках по 30-50 кг. В 2019 році ми зробимо мобільні установки, які проводимуть первинну очистку амаранту та сушіння прямо на полі, де він вирощувався.

Як бачите, технологія вирощування амаранту не є надто складною. Протягом декількох років сільгоспвиробник може визначитися з оптимальними строками посіву, попередниками, сортами, густотою рослин і отримувати врожаї товарного насіння 20-30 ц/га без внесення мінеральних добрив, та 30-40 ц/га за умови збалансованого підживлення посівів амаранту мінеральними добривами. На поливних землях півдня України — 50 ц/га. Враховуючи вартість тони амаранту 25 000 грн/т (35 000 — органічного), амарант є дуже економічно привабливою культурою, попит на продукцію з якої в світі щорічно зростає в середньому на 10 відсотків.

Пропонуємо, запрошуємо, агітуємо вирощувати амарант і обіцяємо всіляку підтримку в питаннях консультацій щодо технології вирощування амаранту, придбання якісного посівного матеріалу, збирання та очистки вирощеного врожаю, а також його реалізації.

Звертайтеся за телефоном: 096 3444438 (Олександр Дуда)

13 комментариевЗалишити коментар

чи можливо придбати у вас насіння? на 1 га?

Василь, 20.03.2018

  Так, звичайно. Який сорт Вас цікавить? Зателефонуйте 096 3444438.

  Дуда Олександр Миколайович (голова Асоціації виробників амаранту та амарантової продукції), 20.03.2018

якщо вага 1000 зерен 0.7-0.8 г., а норма висіву 100 000 — 200 000 насінин на гектар, то витрати посівмату на гектар будуть 100-200 г.? Я правильно розумію?

Олександр, 05.07.2018

  Зазвичай сіють 0,5 — 1 кг в залежності від сорту, сівалки, міжряддя. Амарант — дрібнонасіннєва культура, тому на богарі набавляють ще 100% до лабораторної схожісті. Якщо умови були дуже сприятливі і все зійшло, то в такому випадку зайві рослини потрапляють в тінь сильніших та гальмують свій ріст.

  Дуда Олександр Миколайович (голова Асоціації виробників амаранту та амарантової продукції), 02.09.2018

Ціна посівного матеріалу на 1 га ?

Галина, 20.08.2018

  300 — 600 грн.

  Дуда Олександр Миколайович (голова Асоціації виробників амаранту та амарантової продукції), 21.08.2018

Хто закуповує готову продукцію?

Олег, 01.09.2018

  Наразі в Україні з амаранту виготовлять: олію, борошно, крупи, пластівці, панірувальні сухарі, хліб, фармацевтичні препарати та косметичні засоби, прикормки для риб, суміші для дитячого харчування, корми для сільськогосподарських та свійських тварин, попамарант, екстракти, фіточай, трав’яні гранули тощо. Переробні підприємства з Миколаєва, Олешок, Кагарлика, Дніпра, Києва, Харкова, Івано-Франківська тощо закуповують насіння амаранту. Готові надати контакти.

  Дуда Олександр Миколайович (голова Асоціації виробників амаранту та амарантової продукції), 02.09.2018

бажаю здоров’я, я не підприємиць і в мене не велика кількість землі десь до 10 га , але мене зацікавила така культура як амарант і його органічне вирощування, я закупив цього року насіння(Амарант України) на площу 0.1га на пробу чи зможу я потім десь збути продукцію, чи співпрацюєте ви з такими «фермерами» як я. я передивився вже багато роликів в інтернеті про амарант в часності і ваших, але головне в виробництві збут продукції , що ви мені порадите , чи варто розпочинати цю справу? Дякую.

микола, 25.02.2019

  Варто починати. Навіть невеликі партії насіння амаранту ми купуємо в м. Дніпро. Тел.: 096 3444438.

  Дуда Олександр Миколайович (голова Асоціації виробників амаранту та амарантової продукції), 05.08.2019

Доброго ранку, підкажіть гербіциди на амаранті від бур’янів неприміняють взагалі,я правильно розумію

Валентин, 04.04.2020

  Продукція переробки амаранту — в першу чергу, здорове харчування та фармацевтика. Тому ми допомагаємо аграріям виростити амарант без застосування гербіцидів.

  Дуда Олександр Миколайович (голова Асоціації виробників амаранту та амарантової продукції), 15.07.2020

Я принциповий прихильник органічного землеробства, підприємець з 2000року. В с/г займаюсь вирощуванням зернових, овець, кіз, кролів і з цього року равликів. Маю на Івано-Франк., землі в Рогатинському і Галицькому р-нах з земфондом 1,5+5га. Мене дуже зацікавило інфо про амарант. З радістю заключив би з Вами договір для розвитку його вирощування. Буду вдячний за дзвінок 066-3423311

Володимир, 17.05.2020

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-