Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Амарант як харчовий барвник і сильний антиоксидант

У амаранті поєднані найрізноманітніші можливості. Він має цілющі властивості і в той же час підходить для приготування вишуканих і незвичайних страв. Однак не кожен сорт можна назвати в цьому плані універсальним. Якщо цілющі властивості характерні для всіх зернових і харчових сортів, то здатністю фарбувати продукти — лише деякі. Є види амаранту, які поєднують в собі всі ці якості.

 

Важливо не підміняти поняття

 

Е-123 як один з компонентів різних видів декоративної косметики

Зараз мова йде про харчовий барвник Е123. Ця харчова добавка має й іншу, популярну назву — Амарант, але в дійсності вона досить далека від рослини з такою назвою і є хімічною речовиною (барвник отримують з кам’яновугільної смоли), оскільки має синтетичне походження. Останнє і визначає вплив даного барвника на здоров’я людини. Сьогодні дану хімічну речовину багато хто відносить до категорії дуже небезпечних.

Колись Е123 або синтетичний барвник Амарант використовувався в харчовій промисловості для приготування кексів, у виробництві желе, напівфабрикатів для бісквітів та різних напоїв. В кількості 0,05-0,5 г / кг він разом з іншими барвниками застосовувався для фарбування кондитерських виробів, морозива, газованих напоїв, пудингів, десертів.

У 70-ті роки минулого століття в США під час досліджень було виявлено, що Е-123 призводить до змін у печінці та погано впливає на репродуктивні функції, збільшує ризик виникнення злоякісних утворень в організмі. В результаті цього барвник Е123 визнаний в США канцерогенною речовиною і його застосування в харчовій промисловості заборонили.

Поряд з цим Е123 продовжує використовуватися при виробництві губних помад, рум’ян та інших видів декоративної косметики, а також для фарбування паперу, різних тканин, шкіри.

 

Барвник природного походження

 

амарант як харчовий барвник природного походження

Відразу необхідно зазначити, що не кожна рослина амарант може використовуватися в якості харчового барвника. Найчастіше дослідники рекомендують сорт Валентина, багатий структуроутворюючими і біологічно активними сполуками. На його основі отримані червоно-фіолетовий харчовий барвник — антиоксидант «АМФІКРА» і харчова добавка «АМВІТА», які цілком можуть замінити далеко не нешкідливий синтетичний барвник. Зокрема, харчовий барвник «АМФІКРА» визнаний більш економічним у порівнянні з іншим також природного походження — буряковим. До того ж барвник на основі амаранту має сильні антиоксидантні властивості. Подібними властивостями володіє і «АМВІТА». Ця добавка використовується в якості і готового продукту, і основного компонента приготування різноманітних продуктів лікувально-профілактичної дії.

Зупинимося окремо на властивостях амаранту сорту Валентина. В ході досліджень, які проводилися вченими різних країн, в ньому виявлено широкий діапазон варіювання вмісту каротиноїдів, вуглеводів, флавоноїдів та інших корисних речовин. Тут, наприклад, каротиноїди цікаві і як корисні речовини, і як барвники. Так, багато хто чув про користь каротинів, а вони складають одну з груп каротиноїдів, які вважаються потужними антиоксидантами. Тому відразу стає зрозуміло, що ці речовини мають велике значення для здоров’я очей, для забезпечення гарного зору. Однак в характеристиці каротиноїдів також відзначається, що вони представляють собою групу розчинних в жирах рослинних пігментів, від жовтого до червоного.

З’єднання флавоноїди потрібні для поліпшення травлення, збереження гостроти зору, а також мають здатність регулювати проникність стінок кровоносних судин і покращувати їх еластичність, запобігати склеротичним ураженням. Найвідомішим з флавоноїдів, що демонструє благотворну дію на судини, є рутин або вітамін Р. Встановлено також, що флавоноїди здатні захищати тканини від ушкоджень, викликаних надмірним викидом гістаміну, речовин, які вивільняються при запальних процесах і алергії. Тому продукти, багаті флавоноїдами, рекомендується вживати при астмі і схильності до алергії, для молодості організму.

У складі амаранту містяться також бетаціаніни — пігменти червоно-фіолетового кольору. Це потужні з’єднання, які допомагають позбутися таких проблем, як:

 • хвороби серця;
 • деякі види раку, особливо раку товстої кишки;
 • захворювання печінки;
 • порушення в роботі передміхурової залози.

Бетаціаніни також забезпечують амаранту і продуктам на його основі могутню протизапальну дію. І при цьому дані з’єднання забезпечують рослині функцію природного барвника, а сам продукт використовується як стабілізатор при виготовленні крему, желе,

 

листя Амаранту хвостатого в якості харчового барвника

В якості харчового барвника використовуэться також листя Амаранта хвостатого, оскільки в них міститься червоний пігмент Амарантін (цей же пігмент міститься в листі амаранту сорту Валентина). Крім того, Амарант хвостатий містить в собі такі важливі сполуки як вуглеводи, поліпреноли, трітерпеноли і стероли. Завдяки цьому забезпечується тривале відчуття ситості і хороший заряд енергії, а клітини організму отримують можливість відновлюватися. Дані сполуки важливі для обміну речовин, і продукти з ними рекомендуються використовувати в системах для схуднення.

Про інші важливі властивості амаранту

амарант як частина збалансованого і повноцінного харчування

Амарант хвостатий і сорт Валентина володіють не тільки властивостями харчового барвника і потужного антиоксиданту. Склад кожного з них містить безліч корисних речовин, що забезпечують рослині і продуктам на її основі здатністю насичувати організм, продовжувати його молодість і зупиняти розвиток найнебезпечніших хвороб. Наприклад, амарант сорту Валентина відрізняється також високим вмістом білка в листі (до 15%), а за насиченістю незамінними амінокислотами і особливо на лізин (7,8%) перевершує пшеницю (2,2), кукурудзу (2,9), боби квасолі (5%). Слід зазначити, що ці компоненти надходять в організм переважно з їжею рослинного походження, тому вживання амаранту робить харчування дійсно збалансованим і повноцінним.

Крім цього, кожен сорт амаранту:

 • є джерелом сквалена, який насичує тканини киснем і надає потужну протидію злоякісним пухлинам;
 • має в складі токофероли, які відновлюють ліпідний обмін, нормалізують кількість холестерину;
 • містить фітостероли, які допомагають токоферолу виводити шкідливий холестерин з організму;
 • відрізняється наявністю фосфоліпідів, будівельного матеріалу для клітин;
 • характеризується наявністю ретинолу, вітамінів С, D, ніацину, пантотенової кислоти, фолату, що забезпечують повноцінне функціонування клітин;
 •  забезпечує нормальний перебіг всіх обмінних процесів в організмі за рахунок дії натрію, магнію, калію, фосфору, кальцію та інших мікроелементів.

Унікальний склад кожного виду амаранту працює на зміцнення здоров’я. Тому ще в стародавні часи його використовували в лікувальних цілях.

Амарант допомагає при багатьох захворюваннях. Продукти харчування й препарати на його основі рекомендуються, якщо необхідно:

 • поліпшити роботу серцево-судинної системи;
 • нормалізувати роботу нервової системи;
 • зупинити розвиток онкологічного захворювання;
 • зменшити прояви остеопорозу;
 • подолати простудні захворювання;
 • допомогти при кропивниці, екземі і псоріазі;
 • позбутися неприємних відчуттів, що виникають при енурезі і запаленні сечостатевої системи.

Амарант також рекомендується для омолодження шкіри, поліпшення стану нігтів, волосся, для зміцнення імунітету.

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-