Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Який сорт амаранту вибрати для високого врожаю

На самому початку краще визначитися з призначенням вирощеного врожаю. Серед великої кількості видів амаранту одні з них краще брати для отримання високого врожаю і прибутку в тваринництві, інші — для виробництва продуктів харчування. Чимало й таких, які можна назвати універсальними. У цьому випадку продукти переробки амаранту можуть бути використані не тільки в тваринництві та харчовій промисловості, а й у самих різноманітних сферах.

 

Кормові сорти

амарант як складова цінного корму

Фахівці радять при виборі кормових сортів амаранту звернути увагу на можливість використання рослини в різному ступені дозрівання.

 

Ацтек

Сорт кормовий, середньостиглий. Його вегетаційний період становить 120 днів. У висоту рослина досягає 150 сантиметрів. Довжина волоті з темно-коричневим насінням становить 45-50 см. Сама волоть червона, і такого ж кольору стебло амаранту. Листя рослини даного виду має червоно-зелене забарвлення. Характеризується високим рівнем урожайності зерна і зеленої маси. Як показує практика, при пізніх термінах посіву збільшується вміст листя, і завдяки цьому маса стає більш ніжною і вона легко поїдається тваринами. Якщо говорити про суху масу, то в її одному кілограмі міститься від 0,41 до 0,50 кормових одиниць. Але слід зазначити, що амарант цього сорту використовується не тільки в тваринництві. Так, зерно йде для виготовлення олії і для отримання борошна, яке, в свою чергу — для випічки хлібобулочних виробів.

 

Гігант

Це кормової сорт, рослини якого дають високий урожай. Листя амаранту даного сорту має темно-зелене забарвлення, волоть — жовте і червоне, а її довжина становить 36-42 см. Насіння у цього амаранту дископодібне, біле. Вся надземна частина рослини дуже соковита, легко поїдається сільськогосподарськими тваринами, і часто використовується і в свіжому вигляді, і у вигляді силосу. Середня врожайність зеленої маси у амаранту сорту Гігант складає 1500- 2000 ц / га, а насіння отримують по 21,7 ц з гектара. Вміст жиру в насінні становить 7,9%. Від сходів до дозрівання проходить 115-127 днів. Треба також зазначити, що амарант даного сорту досить високий — до 190 см.

 

Лера

Даний сорт називають переважно кормовим, але зерно часто йде на виготовлення олії, якої в насінні міститься близько 7%. Урожай зерна отримують, практично такий же, як при вирощуванні амаранту сорту Гігант, але часу для цього потрібно менше — 105 днів. Незважаючи на назву попереднього сорту, амарант Лера виростає більше — до 220 сантиметрів. Стебло у цієї рослини зеленого кольору, а листя на ньому — зелені з червоними прожилками, волоть — червона, причому вона компактна і виростає завдовжки 54 сантиметри. Насіння у цього амаранту має білий колір, і насінини дуже легкі: маса 1000 насінин становить 0,7 гр. При виборі сорту важливо враховувати і стійкість до вилягання і осипання, і в цьому плані фахівці дають 9 і 8 балів відповідно. Досить високий в цьому амаранті і вміст білка (в насінні) — 20,6%. У тваринництві рослина використовується для вигодовування зеленої маси тваринам, для заготівлі силосу. Крім того, зерно амаранту даного сорту підходить для виготовлення борошна та олії.

 

Сем

Амарант даного сорту також є переважно кормовим і середньостиглим (від сходів до дозрівання проходить 110 днів). Культура виростає до 200 сантиметрів у висоту, з 47-сантиметровою компактною волоттю червоного кольору. Такого ж забарвлення стебло, листя і сходи амаранту Сем, але насіння у нього біле. Використовується також зерно, і воно йде переважно для виробництва олії (її в насінні міститься 6,7%). Багато в ньому і білка — 19,5%. Урожайність насіння досягає 25 ц з гектара, а біомаси — до 200 ц / га. Багато хто відзначає економічність при посіві даної рослини: витрата насіння на 1 га при міжрядді 45 см становить 1,5 кг, при міжрядді 70 см — 1 кг. До названих переваг можна додати і те, що стійкість до вилягання і осипання становить 9 балів, до посухи — 7 балів.

 

Сорти з акцентом на отримання зерна

амарант Геліос для виробництва олії з великим відсотком сквалена

Геліос

Вегетаційний період амаранту даного сорту становить 105 днів, і він є ранньостиглий. У висоту рослина досягає 170 сантиметрів. Його листя має світло-зелене забарвлення і помаранчеві прожилки. Можна сказати, що колір прожилок повторюється в волоті — вона також помаранчева. Зерно отримаємо білого кольору. Амарант цього сорту стійкий до вилягання і осипання, і урожай можна отримати до 30 ц з гектара. Врожайність біомаси складає близько 1500 ц з гектара. Цікаво, що в його зерні відзначений найвищий відсоток олії і в ній — сквалена, і тому такий амарант часто використовується для виробництва олії, а вона в свою чергу — для виготовлення ліків, цілющих зовнішніх засобів і омолоджувальної косметики.

 

Воронезький

Амарант даного сорту відноситься до скоростиглих: його вегетаційний період становить 95-100 днів. У висоту рослина невелика — вона, як правило, не перевищує 120 сантиметрів. Звертає на себе увагу співвідношення волоті до іншої частини рослини: 1/2 і більше. Через меншу кількість зеленої маси і низького зросту урожай амаранту даного сорту зручно прибирати комбайном. Зазвичай урожай зерна збирають по 15-35 ц з гектара.

 

Кізлярец

Амарант цього сорту має слабку кущовитість і виростає до 160 см у висоту, але при цьому стійкий до вилягання. Листя у нього світло-зеленого забарвлення, волоть — жовто-зеленого, але при дозріванні стає червоною. Насіння такого амаранту округлої форми і має світло-жовте забарвлення. Середня врожайність сухої речовини (надземної частини рослини) становить 77,2 ц з гектара, що вище стандартного показника на 31,9 ц / га. Період, який триває від сходів до збирання зерна, становить 80-120 днів.

 

Сорти овочевого напряму

амарант як джерело вітамінів і мікроелементів

Тут на перше місце найчастіше ставлять амарант сорту Валентина: він рано дозріває і багатий корисними мікроелементами. У висоту такий амарант виростає до 170 сантиметрів, листя, стебло і суцвіття у нього насиченого, червоно-фіолетового кольору. Листя даної культури багате на вітаміни С, Е, каротин, мінеральні речовини калій, кальцій, фосфор, магній, залізо та інші корисні речовини. Тому листя цього сорту в сушеному вигляді використовуються для приготування вітамінного фіточаю.

Скоростиглим є і амарант сорту Здоровань. Ця рослина висотою 110-150 см, має коричнево-зелені суцвіття з червоними плямами, дає світле, жовто-коричневого відтінку насіння. Молоді пагони і листя відрізняються підвищеною соковитістю і високими смаковими якостями, причому зелень можна використовувати і в свіжому, і в обробленому вигляді (для салатів, окрошки, а також для приготування гарячих перших і других страв), і до того ж в листі міститься 15% високоякісного білка. Період від сходів до споживчої стиглості листя становить 40- 80 днів. Урожайність зеленої маси становить 2,5-3 кг на 1 квадратний метр.

Універсальним овочевим сортом є і амарант Пам’яті Квасова. Ця рослина підходить для всіх видів переробки. У висоту вона досягає 110 сантиметрів. Суцвіття у неї червоного кольору з коричневим відтінком, листя — темно зеленого.

Опопео (Opopeo) — цей овочевий сорт відрізняється великим бронзово-зеленого забарвлення листям, прямостоячими, колосоподібними, червоного забарвлення суцвіттями. У ньому використовується тільки зелень, і з неї готують вітамінні салати і супи.

В’єтнамський Червоний. Характеристика даного сорту наполовину міститься в самій назві: його батьківщиною вважається В’єтнам, а суцвіття і стебло мають червоне забарвлення. Рослина досить велика — до 2 м у висоту. Його листя славиться своїми відмінними смаковими якостями.

Ще вищий амарант сорту Оскар Бланко — до 4 метрів. У цього по-справжньому гігантського сорту в їжу йдуть і листя, і зерно, причому зерно у нього цінніше за складом, ніж у гречки.

 

Універсальні сорти

лікувальні якості амаранту Харківський-1

У даній категорії на перше місце можна винести амарант сорту Харківський-1. Він не тільки дає високий урожай зерна і зеленої маси, але і володіє підвищеними лікувальними властивостями. Вегетаційний період цього амаранту становить 110 днів, а після дозрівання він з 1 гектара дає до 2000 ц біомаси і до 50 ц зерна (при міжрядді 45 або 70 см та між рослинами 30-50- сантиметрів). У насінні міститься до 7% олії з високим вмістом сквалену — до 10%. Зерно використовується для виробництва олії, борошна та шроту, а надземна частина рослини затребувана в тваринництві — у вигляді зеленого корму, силосу, гранул, трав’яного борошна. За високий вміст корисних речовин даний сорт вважається лікувальним.

За вмістом корисних речовин та іншими характеристиками схожий з амарантом сорту Харківський-1 й інший високоврожайний сорт — Золотий Гігант. Крім того, цей амарант має високі декоративні властивості: його помаранчево-бурі волоті стають яскравою прикрасою саду і квітника.

У самих різних галузях використовується і середньостиглий амарант Студентський (вегетаційний період не перевищує100 днів). Врожайність біомаси цього сорту становить 200 ц з гектара, а зерна збирають по 25 ц з гектара (при міжрядді 45 або 70 сантиметрів і відстані між рослинами 10-20 см). Олійність амаранту даного сорту становить 6-10%, а в самій олії − 6-8% сквалену.

Універсальним вважається і сорт Шунтук. Він використовується як овочева культура, для отримання зерна і затребуваний в кормовиробництві.

 

Спільне для всіх сортів

амарант як джерело вітамінів і вітаміноподібних речовин

Мова йде про складові, які відзначаються в характеристиках всіх сортів. Це:

 • вітаміни;
 • білок;
 • сквален.

Причому вітаміни і білок важливі і в харчуванні людини, і в кормах для тваринництва, і в лікарських препаратах, і в косметичних засобах, а значення сквалену неможливо переоцінити.

У амаранті міститься практично весь набір вітамінів, необхідних організму, і їх регулярне надходження важливо для повноцінної життєдіяльності. Це вітаміни A, E, D, K, C, практично вся група B, і щодо їх впливу на організм чув багато хто з нас. Однак в складі амаранту є і вітаміноподібні речовини, і тут знову представник групи B — B4 або холін. Він бере участь в обміні жирів, сприяє видаленню з печінки жирів і утворенні лецитину, що поліпшує обмін холестерину і знижує розвиток атеросклерозу, бере участь в кровотворенні, позитивно впливає на процеси росту, захищає печінку від руйнування алкоголем та інших гострих і хронічних уражень, а також необхідний для утворення ацетилхоліну, що бере участь у передачі нервових імпульсів. При регулярному споживанні продуктів, що містять В4, активізується розумова діяльність, поліпшується концентрація уваги, запам’ятовування інформації, настрій. Потреба в холіні для дітей до 14 років становить в 1000-2000 мг на добу і для дітей старше 14 років і дорослих — 3000-3500 мг на добу.

Білок амаранту визнаний кращим білком рослинного походження і має найбільший коефіцієнт наближеності до ідеального білку та містить велику кількість амінокислот. За змістом лізину, треоніну, аргініну, фенілаланіну і ряду інших амінокислот амарант є безумовним лідером серед всіх рослин. Так, білок амаранту містить 6-9% лізину, що значно більше, ніж у білку кукурудзи, пшениці, рису. В Японії поживність зелені амаранту порівнюють з м’ясом кальмара.

Найбільш важливою складовою в амаранті вважається сквален — органічна сполука, що насичує тканини організму киснем. У амарантовій олії міститься 8-10% сквалену, і це в кілька разів більше, ніж в печінці глибоководної акули і в 30 разів більше, ніж в оливковій олії. Завдяки такому унікальному поєднанню вдається знизити рівень холестерину в крові, захистити організм від наслідків радіоактивного опромінення, зупинити розвиток злоякісних пухлин і запобігти їх появі, зміцнити імунітет настільки, що підвищується стійкість до різних захворювань.

Хімічний склад амаранту практично будь-якого сорту можна назвати унікальним, і це створило передумови для його застосування в якості лікарського засобу (в даному випадку мова не йде про декоративні сорти). В даний час ця рослина з успіхом застосовується в різних країнах при самих різних порушеннях здоров’я. Це, зокрема:

 • ІХС;
 • атеросклероз;
 • невроз;
 • діабет;
 • ожиріння;
 • запальні процеси сечостатевої системи у жінок і чоловіків;
 • виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки;
 • геморой;
 • анемія;
 • авітаміноз;
 • опіки і різні захворювання шкіри;
 • пародонтит;
 • стоматит;
 • занепад сил.

 

Всі продукти, препарати та засоби на основі амаранту володіють антиканцерогенною, антимікробною і антигрибковою властивостями. Весь досвід використання продуктів на основі амаранту свідчить, що це потужний засіб для оздоровлення, лікування та профілактики. Він впливає на весь організм, відновлюючи захисні сили, а його регулярне застосування в будь-якій сфері дає стійкий позитивний результат.

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-