Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Історичні факти і цікаві відомості про амарант

Амарант — найвідоміша у всьому світі рослина, а надають йому подібну славу не тільки корисні властивості, але і численні заборони до вирощування, а також вражаючі цифри досліджень та інститутів, що спеціалізуються на способах впровадження даного продукту в харчову промисловість, медицину, косметологію та інші галузі. Амарант був на слуху ще з давніх часів, про що підтверджує знайдене при розкопках в Мексиці насіння , якому понад 5000 років, а також історичні артефакти, які вказують на застосування крихти з амаранту індіанськими вождями в своїх таємничих і численних ритуалах вигнання злих духів з тіла людини . У світовій біології рослина славиться як «Відкриття століття», «Комора білка» або «Культура майбутнього і сьогодення». Звідки ж беруться всі ці відомості, які ще таємниці приховані в рослині амарант?

Особливості та різновиди

Перш ніж перейти до історії виникнення, а також визначити причини, які потягли за собою відсторонення від користування та вирощування даної рослини, слід розглянути різновиди та особливості древньої «їжі богів», званої амарантом:

 • Хвостатий амарант (Caudatus L. Amaranthus) — рослина, що має малинові, жовтуваті, темно-червоні суцвіття і подовжене пурпурне, зелене листя. Виростає хвостатий амарант в Африці, Південній Америці, Азії. Рослина характеризується сильними прямостоячими стеблами, висота яких досягає 100-150 см. Відомий з 1568 року.
 • Темний амарант (Hypochondriacus L. Amaranthus) — рослина, що не відрізняється популярністю, проте в культурі він відомий з 1548 року. Темний амарант має пурпурно-зелене листя, суцвіття криваво-червоного відтінку, що звисають до землі. Висота прямостоячих стебел досягає 150 см. Рослина малогілляста і однорічна.
 • Триколірний Амарант (Tricolor L. Amaranthus) — рослина, яка радує своїм цвітінням з початку червня і до появи перших заморозків. Походить амарант триколірний з Індо-Малайської області і відрізняється особливим забарвленням суцвіть зеленого, червоного, жовтого відтінків, ефектно підкресленими пурпуровими подовженими листями і прямостоячими стеблами. Висота стебел не досягає вище 150 см.
 • Багряний або волотистий амарант (Amaranthus cruentus, Amaranthus paniculatus) — рослина, що з’явилася в культурі з 1798 року, його батьківщина- Західна і Східна Азія. Відмінна особливість даного різновиду амаранту в наявності декількох форм, що характеризуються висотою стебел (від 25-150 см), напрямком суцвіть (найбільш поширені пониклі суцвіття насичено-червоного відтінку). Цвітіння починається з червня і радує контрастністю відтінків до перших морозів.

Амарант характеризується стійкістю до різних температурних і атмосферних змін, пристосовується до спеки, багатоденної посухи та інших умов, нестерпних для інших зелених рослин. На сьогодні відомо понад 850 видів і 65 родів сімейства амарантових, які поширені і активно використовуються в харчовій і косметичній промисловості, а також в культурному і духовному житті людини по всьому світу, включаючи Китай, гори Індії і Гімалаї.

Факти і історичні відомості

Сьогодні амарант різних видів вирощується у всіх штатах США, крім цього, в 23 інститутах Канади, які фінансуються урядом, розробляються спеціальні програми щодо подальшого використання даної рослини в різних областях культури і промисловості. Згідно з відомостями експертів, м’ясо тварин, вирощених на кормах з амаранту, відрізняється за вартістю вище на 25% звичайного, а в більш ніж в 30 продуктах на полицях з дієтичним харчуванням можна побачити в складі наявність добавок амаранту. Однак не варто забувати і про витоки, оскільки навіть в давнину, знаючи про всі корисні якості насіння амаранту, його додавали в їжу, ліки і перші косметичні засоби.
Чи знаєте Ви, що слово АМАРАНТ, згідно писань стародавніх ацтеків і русів, умовно ділиться на два — МАРА з приставкою А, що означає богиня смерті з запереченням. Дане трактування дозволяє судити про те, що рослина має цілющу силу і допомагає захистити себе від смерті, продовжуючи життя і відновлюючи здоров’я.

До складу амаранту входить сквален, який був вперше виявлений доктором біології Мітцумаро Цуджімото з Японії. Науковий діяч виявив сквален в печінці глибоководної акули, а після численних досліджень він був виявлений і в амаранті. Акулам даний елемент життєво необхідний, оскільки він є природним ненасиченим вуглеводнем, що підтверджує його можливість з’єднання з водою і трансформацією в кисень для насичення ним всіх систем і організму в цілому. Ця здатність дозволяє акулам рости і жити в товщах глибин. Повертаючись до людей, стає зрозуміло, що сквален як фунгіцидний, антиканцерогенний і антимікробний засіб необхідний людині, оскільки це дозволяє уникнути передчасного старіння і розвитку пухлинних утворень внаслідок нестачі кисню. Сквален, який міститься в амаранті, проникаючи в організм, насичує клітини киснем, підвищує їх імунний захист, що робить організм сильнішим, стійкішим, витривалішими і довговічнішим.

До деяких історичних фактах, що викликають інтерес, слід віднести:

 • Христина, могутня Королева Швеції (1653 рік) заснувала особливий орден Амаранту, при цьому відрізняло кавалерів-представників від звичайного люду зображення емалевого амаранту на одязі та інших атрибутах. Емблема поєднувала в собі довгі суцвіття чагарнику, розташовані десь біля кущів або збоку від доріжки.
 • Амарант декоративний, що відрізняється широкою популярністю в Європі, був завезений в 1563 році з Ост-Індії, про що досі свідчать різні історичні письмена.
 • У Мексиці знайшли насіння, якому понад 5000 років. Це підтверджує відомості зі збережених списків данини про те, що за рік понад 70 тис. галонів амаранту і 100 тис. галонів кукурудзи ввозили в столицю Мексики. Навіщо ж потрібні були такі обсяги? Згідно зведенням очевидців і розповідям з давнини, амарант в комплексі з кукурудзою, соком агави і меду використовувався для спорудження фігур, які в процесі ритуалів на святі ацтеків, присвяченому богам, руйнувалися. Після святкування залишки даної суміші вручали всім віруючим і учасникам. В даний період куштувати іншу їжу строго заборонялося. Внаслідок цього повзли чутки про «пекельне зілля», що призвело до масштабного випалювання конкістадорами посівів Бледо, Хуатлі, Кі-Ак (амарант). Це призвело до повного зникнення рослини з землі Центральної Америки.
 • Після такої історії і ряду легенд амарант заново перероджується, проте вже в 20-і роки, коли в 1972 році Джон Даунтон виявив, що в насінні даної рослини вміст білка перевищує його рівень у зернах кукурудзи, пшениці та подібних зернових культурах. Це відкриття дає новий поштовх в дослідженнях і вирощуванні плантацій амаранту.

Пройшовши тернистий і довгий шлях до відомості і популярності, амарант займає почесне місце серед затребуваних культур по всьому світу. Це обумовлюється особливим хімічним складом рослини:
1. До складу амаранту входять фітостероли, які провокують активне виведення вільних радикалів, холестерину і токоферолу, що істотно позначається на загальному фізичному та емоційному здоров’ї людини.
2. В активний склад амаранту входить вітамін D, ретинол, калій, магній і натрій, а також величезний перелік корисних мікроелементів, які активізують обмінні процеси організму, що призводить до харчування і регенерації клітин.
3. Амарант збагачений білком і лізином, що характеризуються корисністю і поживністю для клітин організму.
4. У складі амаранту, як зазначалося вище, міститься елемент — сквален (5-8%), який збагачує киснем органи і клітини, надає ранозагоювальну, антибактеріальну і відновлюючу дію.

2 комментарияЗалишити коментар

Добрий вечір! А як і коли амарант з’явився в Україні?

Lina, 04.06.2018

  Добрий день, Lina! Амарант в наших краях з’явився лише в 1930 році, після того, як академік М.І. Вавилов відвідав Мексику, ознайомився з амарантом і вирішив не тільки вивчити його властивості, але і поширити його. Детальніше про історію амаранту в статті Справжня історія амаранту: розповімо лише правду і розвіємо міфи!

  Наталія Ронська, 04.06.2018

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-