Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Вирощування амаранту в Україні: запитання від журналістів та відповіді від голови асоціації виробників амаранту

Головний журнал з питань агробізнесу «Пропозиція» (propozitsiya.com) поспілкувався з керівником Асоціації виробників амаранту і амарантової продукції Олександром Дудою. Під час спілкування було піднято кілька важливих тем і отримані відповіді на давні, актуальні питання.

Пропонуємо вашій увазі матеріал, підготовлений за мотивами цього інтерв’ю. Він дозволить вам дізнатися багато цікавого про особливості вирощування амаранту на українських полях.

Агротехнологічні тонкощі вирощування амаранту

Українські фермери все частіше говорять про те, що останні роки стали досить посушливими. А тому необхідно шукати нові культури, здійснювати ротацію звичних культур на стійкі до посухи. Такою культурою є амарант.

Середня врожайність цієї культури — 2 тонни насіння з одного гектара посівної площі, а якщо говорити про досліджувані посівні поля, то на них урожай може досягати 6 тонн з гектара. Вартість однієї тонни — від 25 тисяч гривень. Якщо мова йде про органічний амарант (при вирощуванні якого не використовувалися добрива та пестициди, інші хімічні речовини), то його вартість стартує від 35 тисяч гривень за тонну. Тому, якщо розглядати амарант з економічної точки зору, він являє собою досить привабливу культуру.

Економічну вигоду забезпечує і різнобічне використання амаранту, висока врожайність його насіння і зеленої маси (з одного гектара можна отримати до 250 тонн силосу). Високий рівень рентабельності підігріває інтерес до амаранту з боку фермерів.

Хоча не варто забувати і про те, що вирощування культури має певні труднощі. Щоб отримати хороший врожай, необхідно докласти певних зусиль. Саме про особливості і тонкощі вирощування амаранту докладно розповів Олександр Дуда, глава всеукраїнської Асоціації виробників амаранту і амарантової продукції.

Амарант живить грунт

Амарант відрізняється високою посухостійкістю. За словами Олександри Дуди, особлива відмінність амаранту полягає якраз в тому, що він навіть любить спеку — коли температура повітря перевищує позначку в 30-ть градусів, у нього починається період інтенсивного росту.

Ще одна перевага амаранту полягає в тому, що він насичує грунт азотом і органічними речовинами. Тому він є чи не ідеальною рослиною для сівозміни і призначений для органічного землеробства.

Не варто забувати і про те, що амарант набагато перевершує переважну більшість культур, що вирощуються на українських полях за кількістю:

 • вітамінів;
 • рослинного білка;
 • біологічно-активних речовин.

Йдеться про вихід цих складових з одного гектара посівної площі. Тому амарант активно застосовується при виробництві косметики, у фармацевтиці, використовується при виробництві кормових добавок.

Де і як вирощується амарант

Як розповідає О. Дуда, в 2018 році вирощуванням амаранту займалося трохи більше 30-ти фермерських господарств. Площі посіву різні — від декількох гектарів. Найбільша площа, задіяна під посіви амаранту — на Закарпатті. Там фермер засіяв 150 гектарів цією рослиною.

В принципі, його можна вирощувати по всій території України. Однак найкраще він росте в східних, південних і центральних регіонах. Це обумовлено тим, що саме в цих українських областях достатньо сонячного світла і тепла, щоб отримувати краще за своєю якістю насіння.

А ось в більш вологих регіонах рослину рекомендується вирощувати для отримання обсягу насіння, обсягу зеленої маси.

Всього, за даними на 2018 році, в Україні районовані 15 сортів рослини. У кожного сорту різний період вегетації. Так що немає проблем з тим, щоб підібрати ідеальний сорт для кожного конкретного регіону.

Особливості вирощування амаранту

Розповів Олександр Дуда і про особливості вирощування амаранту. Зокрема, зазначив особливі вимоги до попередників культури — раннє збирання, а також відсутність великої кількості пожнивних залишків. Виходячи з цих вимог, найкраще підходять такі попередники:

 • зернові;
 • зернобобові;
 • картопля;
 • однорічні трави.

Восени грунт необхідно обробити — провести лущення стерні (до 2-х разів, але в залежності від попередника — можливе і одне лущення), а також провести глибоку оранку.

Навесні проводяться такі заходи:

 • боронування;
 • знищення бур’янів;
 • вирівнювання грунту;
 • перед посівом слід провести культивування грунту на глибину до п’яти сантиметрів;
 • а після провести коткування грунту.

Така обробка дозволяє не тільки вирівняти грунт, а й забезпечити його дрібнозернисту структуру.

Терміни посівів залежать від регіону:

 • в південній частині України амарант висівається до 10-го травня;
 • в центральній частині України — до 15 травня;
 • в північній частині України — до 20 травня.

Щоб почати сіяти, потрібно дочекатися прогрівання грунту до 12-ти градусів у верхніх шарах. Тоді посів здійснюється на глибину до 2-х сантиметрів.

У разі, коли грунт ще не прогрівся, чи в ньому мало вологи, тоді в цей період рекомендується проводити боротьбу з бур’янами, чекаючи, поки пройдуть опади, які зволожують грунт. Потрібно розуміти, що в кожному окремому випадку слід підшукувати оптимальний період для сівби. Тільки так можна досягнути максимально хороших сходів рослини.

В цілому, посіви амаранту, без втрати можливої ​​врожайності, можна проводити до 1-го червня. Якщо ж фермер пропустив строки сівби, але готовий зайнятися вирощуванням амаранту навіть з урахуванням втрати частини врожаю, то посів можна здійснювати і після 1-го червня, але не пізніше 15-го.

Які сорти амаранту вирощують в Україні

Як зазначає глава Асоціації виробників, хорошими характеристиками володіють сорти, створені фахівцями, які працюють в Харківському національному аграрному університеті та Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришко.

Найпоширенішими в Україні є такі сорти різного вегетаційного періоду і особливостей використання:

 • Харківський-1;
 • Лера;
 • Ультра;
 • Сем;
 • Ацтек;
 • Геліос;
 • Студентський.

Серед такого різноманіття, кожен фермер зможе підібрати оптимальний відповідний для конкретного регіону сорт. А також вибрати сорти під різні напрямки використання.

Матеріально-технічна база: яке обладнання використовувати для посіву та збору амаранту

Особливості насіння амаранту — в його дрібному розмірі (до 0,8 міліметрів) і невеликій вазі (до 0,8 г). Тому більшість фермерів реально переживають, як саме організувати процес посіву.

Щоб забезпечити ефективний процес сівби амаранту, рекомендується використовувати наступні види сівалок:

 • трав’яні;
 • овочеві.

Саме вони здатні гарантувати рівномірність сходів. Також, за словами Олександра Дуди, українські фермери вже мають успішний досвід використання таких видів широкорядних сівалок, як Клен і Веста Профі.

У тому випадку, якщо фермерське господарство не має подібних сівалок, то допускається використання традиційних зернових сівалок. Однак в такому випадку насіння необхідно змішувати з просіяною, підсушеною землею.

Норму висіву зазвичай прийнято використовувати велику, щоб можна було використовувати спеціальні пружинні борони, які дозволять провести ефективну боротьбу з бур’янами в ряду. При зборі врожаю густота рослин повинна становити від 110 до 150 тисяч рослин на один гектар посівної площі.

Окремо слід відзначити такі сильнорослі сорти, як Лера і Харківський-1. Для них ідеальна ширина між рядами становить 45 сантиметрів. Кількість рослин на один погонний метр — від 5 до 7 одиниць. Подібні «параметри» посівів дозволяють забезпечити максимальну площу живлення кожної окремої рослини, а також максимальну площу листкової поверхні, висоти рослин, підвищують стійкість амаранту до вилягання.

Також допускається посів амаранту з міжряддями в 70 сантиметрів і при кількості рослин від 90 до 110 тисяч штук на один гектар посівної площі.

Якщо мова йде про посів амаранту на зелений корм, то в такому випадку допускаються і звичайні рядкові посіви, з шириною між рядами в 15 сантиметрів.

Для збору врожаю рекомендується застосовувати новітнє обладнання — зокрема, це сучасна техніка, комбайни, обладнані рапсовим столом. Урожай збирається, коли насіння повністю визріє, а рівень його вологості становитиме від 12 до 15%. Рівень вологості насіння для зберігання має становити 10%.

Які обмежувальні фактори існують

Як зазначає Олександр Дуда, одним з обмежуючих факторів вирощування амаранту є те, що рослина боїться заморозків. Оскільки насіння здатне проростати лише при температурі грунту вище 12-ти градусів.

Виходячи з цього, виникає й інша проблема. На півдні, поки грунт прогріється до необхідної температури, в ньому залишається мало вологи.

Варто згадати і особливість техніки — далеко не всі господарства мають в своєму арсеналі необхідну для посіву техніку.

Особливості удобрення посівів амаранту

Як розповідає голова Асоціації виробників амаранту і амарантової продукції, рослина не любить кислі грунти, рівень рН в яких нижче 5,5, а також не любить і бідних за своїм складом грунтів.

Якщо грунт родючий, то вирощувати рослину можна навіть без використання добрив. Оскільки розгалужена і глибока коренева система дозволяє амаранту в необхідній кількості отримувати необхідні мінеральні речовини. Крім того, він не тільки синтезує, але і накопичує азот, тим самим роблячи грунт більш родючим.

Однак це не означає, що вносити добрива взагалі не потрібно. Насправді, амарант добре «відгукується» на додаткові поживні речовини.

Олександр Дуда приводить і співвідношення споживання макроелементів безпосередньо з грунту -N: P: K = 1: 0,8: 3.

Позитивно відрізняється рослина і тим, що вона може повністю відновлювати засолені грунти. Дослідження встановили — через 2-3 роки після початку вирощування амаранту родючість грунтів з підвищеною засоленістю стає набагато вищою.

В цілому ж, рослина являє собою чи не ідеальну культуру для так званого органічного землеробства. Вона добре реагує на добриво гуматами, а також додаткове внесення в грунт різноманітних мікроорганізмів.

Як організувати збут амаранту

Примітно, за словами О. Дуди, у виробників амаранту не буде проблем зі збутом зібраного врожаю. Існуючі в Україні підприємства з переробки амаранту укладають з фермерськими господарствами договори, згідно яких вони викуповують 100% майбутнього врожаю. Така схема дає гарантії виробнику!

Обумовлений такий підхід тим, що на українському ринку сільськогосподарської продукції спостерігається гостра нестача насіння амаранту. А українські фахівці в області переробки насіння сьогодні вже розробили досконаліші технології, які дозволяють з однієї тонни амарантового насіння отримувати:

 • до 40 літрів олії;
 • до 350 кілограм шліфованої крупи;
 • до 400 кілограм нативного борошна.

Вартість на таку продукцію у всьому світі досить висока. Як кажуть статистичні дані, щорічний світовий оборот на ринку амарантової олії досягає 500 мільйонів доларів.

Які продукти отримують з амаранту? В яких галузях промисловості він використовується?

Основна частина використання амаранту доводиться на фармацевтичну промисловість — до 86%. Ще 14% від загального обсягу — на косметологічну промисловість.

Амарантова олія допомагає при профілактиці і лікуванні багатьох захворювань, в тому числі — вельми складних і важких:

 • імунної системи;
 • ендокринної системи;
 • серцево-судинної системи;
 • шкірного покриву.

Крім того, вона ефективна при виведенні з організму шлаків, токсинів, інших небезпечних речовин. Споживання амарантової олії дозволяє активізувати в організмі відновні процеси, призупинити розвиток пухлин.

Особливу цінність в амарантовій олії має сквален — він допомагає зберегти молодість клітин. Тим самим, косметичні препарати на основі амарантової олії завдяки наявності сквалену і поліненасичених жирних кислот, вітаміну Е і іншим елементам підходять для продовження молодості шкіри.

Застосовується амарант і в харчовій промисловості. Зокрема, шліфована крупа підходить для щоденного меню будь-якої людини. Однак за своїми характеристиками вона перевершує переважну більшість круп — і все завдяки високому вмісту рослинного білка, який відрізняється високою якістю.

Склад білка з амаранту близький за складом до материнського молока, а тому визнаний ідеальним для формування раціону харчування:

 • дитячого;
 • спортивного;
 • дієтичного.

У ньому міститься велика кількість таких речовин і амінокислот, як лізин, триптофан і ін.

Шліфована крупа амаранту з’явилася на ринку України лише в минулому році. Її почали випускати в Миколаєві, на підприємстві «НПК Амарант». Уже зараз Олександр Дуда прогнозує, що саме шліфована крупа амаранту в майбутньому буде продаватися сотнями тисяч тонн щороку. Що і дозволить активізувати вирощування рослини в Україні.

Хороші характеристики і у амарантового борошна. Воно призначене для приготування:

 • безглютенових продуктів харчування;
 • макаронів;
 • хліба та іншої випічки;
 • кондитерської продукції.

В Україні вже чимало пекарень, які займаються приготуванням продуктів з амарантового борошна. Такий хліб довго залишається м’яким.

Користується попитом і амарантова макуха, яка ідеально підходить для приготування комбікормів. Сьогодні такі корми успішно роблять у Чернівецькій і Дніпропетровській областях. Він стимулює швидкий набір ваги поголів’я, а також мінімізує втрати поголів’я.

Подрібнене листя амаранту — хороший варіант для приготування чаїв. Такий чай має тонізуючий ефект, він благотворно впливає на імунітет, підвищує працездатність людини. Сьогодні чаї з амаранту виготовляють в трьох областях України — Київській, Запорізькій, Миколаївській, проте жодна велика компанія поки що не зацікавилася таким видом продукції, на жаль.

2 комментарияЗалишити коментар

Дуже хочеться вірити, що Україна вийде в один з світових лідерів виробників амаранту і амарантової продукції! У нас є всі можливості для цього: знання, дослідження, підходящий клімат, та підприємці, які готові експериментувати!

Люда, 03.11.2018

  Ми теж вирімо у це! Амарант вартий того, щоб бути присутнім в раціоні харчування кожного українця. Зараз все більше фермерів цікавляться вирощуванням амаранту, не тільки через його користь, але і через те, що у цій сфері можна побудувати вигідний бізнес. Щодо клімату, то є харківські дослідження, які нам розповідають про сорти амаранту, які найкраще вирощувати в Україні.

  Світлана, 03.11.2018

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-