Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Зразковий амарант: як невеличке сільськогосподарське підприємство стало лідером амарантової галузі

Продовжуємо інформувати вас про розвиток амарантової галузі в Україні. Раніше ми публікували новини про посіви, врожайність, будівництво елеваторів і створення унікального методу холодного віджиму амарантової олії. Сьогодні — пізнавальна розповідь про українське підприємство, яке зробило акцент на вирощуванні амаранту.

Стаття — відмінна мотивація для всіх, хто тільки замислюється зайнятися вирощуванням амаранту. Адже вона демонструє, як прагнення і працьовитість дозволило всього за шість років з невеликого підприємства перетворитися в зразкове фермерське господарство, яке спеціалізується на вирощуванні амаранту. Йтиметься про українське приватно-орендне підприємство «Руна», що працює в Кагарлицькому районі Київської області.

Чому саме амарант
Рослина — унікальна за багатьма параметрами. Зокрема, вона перевершує багато культур, звичних для українських фермерів, за кількістю та обсягом речовин, які містяться в ній:

 • рослинних білків;
 • вітамінів і мінералів;
 • біологічно активних речовин.

В тому числі, і по виходу цих елементів з кожного гектара посівної площі.

Широка сфера застосування

Окремо відзначається широка сфера застосування амаранту і продуктів, одержуваних з нього. Вони ефективно використовуються в наступних галузях:

 • харчовій;
 • косметичній;
 • кормовій;
 • фармацевтичній.

Сьогодні з амаранту в Україні виробляють багато якщо не унікальних, то просто високоякісних продуктів, серед яких:

 • крупи;
 • пластівці;
 • борошно;
 • рослинна олія;
 • панірувальні сухарі;
 • макарони;
 • лікарські та косметичні препарати;
 • суміші для дитячого харчування;
 • чай;
 • і багато іншого.

Зелена маса амаранту призначена для створення високоякісних кормів для великої рогатої худоби і птиці. Зокрема, з неї разом з кукурудзою роблять живильний силос. Навіть суха зелена маса амаранту характеризується високим вмістом рослинного білка. Вона також підходить для корму домашнім тваринам. В тому числі, ВРХ.

Особливо відмічається такий продукт, як макуха з амаранту. Вона являє собою неймовірно цінний продукт для створення комбікормів. Оскільки макуха не тільки енергетично і поживно цінна. Вона допомагає:

 • активувати імунні сили тварин;
 • активізувати обмінні процеси;
 • нормалізувати обмін речовин, в тому числі — вуглеводний.

Амарантова макуха підходить для птахів, ВРХ, риб. Оскільки у неї яскраво виражені протипаразитні, протигрибкові та противірусні властивості. Її регулярне споживання забезпечує покращення шкірного покриву, волосся і вовни, внутрішніх органів.

Практичний досвід підприємства «Руна»
Відзначаються і високі показники врожайності амаранту. Наприклад, з одного гектара вдається зібрати від 2 до 5 тонн насіння і до 250 тонн зеленої маси. Тому все більше фермерських господарств цікавляться цією рослиною. Особливо, з огляду на її вартість — тонна органічного насіння оцінюється від 30 тисяч гривень. Звичайних — від 25 тис. гривень за тонну.

Неперевершені характеристики амаранту мотивували керівника господарства «Руна» Олену Вовченко спробувати вирощувати культуру на своїх полях. Вперше зацікавилися ним чотири роки тому, відмовившись від вирощування овочів і засіявши площі амарантом. Тим самим, «Руна» стала першим великим виробником амаранту в Україні. Необхідну інформацію про його культивування, особливості вирощування знаходили в інтернеті.

Спочатку висівали амарант сорту «Лера» — у нього не тільки високі показники врожайності насіння, але і хороша зелена маса. Це листя бурякового кольору. З листя отримують дуже корисний для людського організму напій. Також вирощували скоростиглий сорт «Ультра». Його особливість полягає в тому, що його можна висівати в якості другої культури після збору першої. В даний час «Руна» культивує п’ять сортів рослини.

Спочатку доводилося вчитися на власних помилках, проте всі уроки засвоювалися швидко. Знайшлися методи та шляхи вдосконалення. Сьогодні на полях «Руна» отримують не менше 2,5 тонн насіння з одного гектара посівної площі. В цілому ж, в залежності від року і погодних умов врожайність коливається від 1,5 до 4 тонн з гектара.

Як розповіла Олена Вовченко, по чотири тонни з гектара посівної площі давали тільки два сорти — Студентський та Харківський. Після детального аналізу технології вирощування були намічені шляхи збільшення врожайності.

Прагнення до вдосконалення
Настільки високі результати урожайності були досягнуті завдяки копіткій праці і досвіду. Постійно проводиться аналіз технології культивування рослини, проводяться заходи щодо її вдосконалення.

Олена Вовченко розповідає, що в цілому амарант не вимогливий до природно-кліматичних умов. Однак дуже чутливий до технології вирощування. «Амарант чудово витримує посуху», — додає вона і розповідає, що особливо важливо дотримуватися технологій. Отримати високий урожай, якщо не стежити за посівами, не вийде.

Якщо говорити про особливості вирощування, то є кілька важливих моментів, які пов’язані з тим, що у амаранту дрібне насіння. Глибина посіву не повинна перевищувати двох сантиметрів. На один гектар площі йде близько одного кілограма насіння. Для дрібнонасіннєвих культур необхідно попередньо вирівнювати поле. У «Руні» для цих цілей використовують спеціалізований культиватор. Хоча, як зазначає Є. Вовченко, поля у підприємства і так досить рівні, оскільки тут вирощують культури вже два десятки років.

Спочатку під час посіву культури виникало чимало проблем. Щоб уникнути їх, довелося вкласти фінанси і час в розробку власної унікальної сівалки. Вона працює на полях «Руна» вже два роки — це спеціалізована 9-ти рядна машина з шириною між рядами — 50 сантиметрів. Вартість розробки становить 6 тисяч доларів. Цікаво, що унікальна сівалка «Руна» зацікавила вже два підприємства, що спеціалізуються на виробництві сільськогосподарської техніки.

Органічний амарант від «Руна»

При вирощуванні амаранту на полях «Руна» не використовуються пестициди. Тому можна з упевненістю говорити, що продукція господарства — органічна. Але, як відзначають тут, ті фермери, які використовують на своїх полях хімічні препарати, повинні розуміти, що у амаранту — широке листя. А тому при його вирощуванні і обробці не рекомендується використовувати хімію проти широколистих бур’янів.

Ще одна особливість рослини полягає в тому, що його кілька років можна вирощувати, як монокультуру. З досвіду Е. Вовченко — на одній ділянці висівають амарант три роки поспіль. Що ніяк не відбилося на його врожайності.

Не виникає проблем і з падалицею амаранту. Він розростається, як дикий варіант — щириця. Оскільки за зиму вимерзає завдяки обороту пласта.

Для збору врожаю використовують звичайний комбайн і звичайну жатку для зернових культур. Природно, правильно налаштовані.

Сьогодні «Руна» не тільки виробляє амарант, але і займається насіннєвим промислом. У 2018 році був укладений офіційний договір з оригінаторами насіння сортів амаранту і закладені профільні ділянки, на яких вирощується насіння відразу чотирьох сортів.

Компанія займається не тільки продажем насіння, але забезпечує своїх покупців всім необхідним агротехнологічним супроводом. В тому числі, за бажанням партнера може викуповувати у нього весь отриманий урожай насіння амаранту.

Комплексний підхід з технологічного супроводу дозволяє гарантовано отримувати високоякісне насіння. Оскільки раніше підприємство зіткнулося з серйозною проблемою — якість насіння у всіх виробників істотно відрізнялося. Для «Руни» якість посівного матеріалу має величезне значення. Оскільки вона займається експортом насіння і продуктами його переробки. І не має бажання підводити іноземних покупців.

Це далеко не всі досягнення підприємства. Оскільки буквально відразу після початку культивування амаранту стало зрозуміло, що необхідно оперативно знайти способи глибокої переробки насіння. Оскільки якщо тонну насіння можна продати за 1000 доларів, то літр рослинної амарантової олії — за 50 доларів.

Для того щоб організувати виробництво рослинного амаранту, був проведений аналіз світового ринку шнекових пресів. В результаті було прийнято рішення закуповувати німецьке, нехай і дороге устаткування. Сьогодні амарантова олія «Руна» продається в кількох країнах Азії, Європи, Північної Америки.

Сьогодні «Руна» перемістила акценти з виробництва на переробку амаранту. Підприємство стало одним з найбільших покупців амаранту на українському ринку сільськогосподарської продукції.

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-