Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Органічний амарант і його вирощування в супроводі біологічних засобів захисту рослин

Багато хто погодиться з твердженням, що органічне виробництво є більш стійким, ніж традиційне, завдає меншої шкоди навколишньому середовищу, може пристосовуватися під кліматичні зміни і підтримувати стабільний рівень родючості протягом більшого періоду часу. Воно активно розвивається в країнах ЄС, США. Все частіше органічним продуктам віддають перевагу в Україні. На цьому тлі відбувається розвиток органічного землеробства, і тут заслуговує на увагу вирощування органічного амаранту.

 

Як ми почуваємося на загальному тлі

 

органічний амарант знаходить свого покупця

Виробництво екологічно чистих товарів почалося на заході в 60-х роках минулого століття. Для України даний напрямок є порівняно новим. Масовий споживач дізнався про цю продукцію і став віддавати їй перевагу тільки в XXI столітті.

На законодавчому рівні вже врегульовані деякі правила для виробників і продавців екологічних товарів. Так, зокрема, добриво для рослин і корм для тварин повинні бути натуральними, без жодних хімічних домішок. Земля, на якій пасеться худоба, повинна бути не забрудненою і не обробленою хімікатами. Такі ж вимоги до землі, на якій вирощується рослинна продукція. Крім того, еко-фермі, органічному полю необхідно відгороджуватися від решти території буферною зоною. Якщо неподалік розташована траса, інше господарство, або поля, які обробляються хімікатами, — масштаб буферної зони повинен бути більшим. До того ж екологічно чисті товари не можуть виготовлятися за допомогою технологій, що завдають шкоди навколишньому середовищу.

Навіть в умовах жорстких правил ринок екологічних товарів продовжує розвиватися. На заході він став прийнятим явищем, має великий спектр різновидів товарів і послуг. Для України найбільш цільовим сектором може стати ринок екологічно чистих продуктів харчування. Причина в тому, що ми володіємо хорошими аграрними ресурсами і гідною репутацією виробника продуктів харчування. Кількість споживачів таких товарів в Україні продовжує зростати, проте на заході даний напрямок розвивається набагато динамічніше. Україна вже експортує свої еко-товари в ЄС, і на експорт відправляєтья близько 10% всієї продукції даної категорії. Але західні інсайдери відзначають, що аж ніяк не весь екологічний імпорт з України доходить до магазинних полиць, а причиною є незадовільна якість товару. Серед основних експортних напрямків такі країни, як: Нідерланди, Німеччина, Швейцарія, Греція, Ізраїль і Канада.

Сертифікований органічний ринок почав свою діяльність в Україні в 2006-му році. З тих пір він демонстрував деякий приріст. Так, в 2008-му році його ємність склала 600 тисяч євро. У 2011-му році — 5,1 млн євро. Позитивна тенденція продовжилася в наступному році. Далі простежувався певний спад. Ситуація почала поступово стабілізуватися в 2015-му році. Кількість сертифікованих еко-ферм в 2015 році склала 155 підприємств. Загальна площа органічного фермерства склала 270 тис га. Варто відзначити, що світове органічне виробництво має загальну площу в 37 млн га. При цьому близько 33% від загальної площі знаходяться в Австралії, 12% — в Аргентині та 5% — в США.

За даними статистики, частка продажів органічного сегмента не перевищує 1% від загальної реалізації продуктів харчування. У Європі цей показник становить 5%, а зростання купівельного попиту на органіку зростає щорічно на 8% -10%. Тренд на екологічність більш популярний в США: там таку продукцію споживає більше 40% жителів. В Україні попит на органіку щорічно зростає на 2,4%. Але, як свідчать дані опитування, 54% українців готові переплачувати за органічну продукцію, але якщо ціна не буде вищою за звичайну на 20%.

 

Що за собою веде перехід на органічне виробництво

 

переваги органічного землеробства

Що являє собою органічне землеробство загалом, на семінарі з питань вирощування і переробки амаранту досить популярно розповів Іскандер Бікбаєв, директор ТОВ «СібАгро». Він відразу зазначив, що органічне землеробство взагалі є окремою системою виробництва органічної продукції і не має ніякого відношення до інтенсивних технологій. Тут все природне — від технології вирощування, до технології зберігання, і має свій маркетинг, свою логістику, своїх покупців. Про переваги органічного землеробства Іскандер Бікбаєв зазначив, що це:

  • мінімальні витрати (вони в рази менші на гектар, ніж при інтенсивних технологіях;
  • високі ціни на продукцію.

Варто також відзначити, що про великий валовий збір мови немає. На думку Іскандера Бікбаєва, тут немає сенсу гнатися за великим валом. Адже при невеликих витратах і високих цінах на продукцію можна отримати хороший прибуток.

У органіці взагалі і при вирощуванні органічного амаранту зокрема хімія неприпустима. Це стосується і боротьби з бур’янами. Щодо другого Іскандер Бікбаєв вважає, що тут можливий тільки механічний спосіб, а боротися з будь-якими шкідниками і хворобами слід тільки за допомогою біопрепаратів. До того ж такі препарати, на переконання Бікбаєва, є значно більш ефективним, ніж хімічні.

 

Ефективні сертифіковані біопрепарати

 

стислість термінів зберігання «живих» засобів захисту рослин

В Україні відома компанія «БіоЦентр», яка виробляє біопрепрарати для захисту рослин від хвороб і шкідників, і 9 таких препаратів сертифіковані для органічного землеробства. Це означає, що сертифікацію пройшов кожен з компонентів. В їх основі живі бактерії грибів, вірусів. Термін зберігання «живих» засобів захисту рослин становить 2 місяці.

Тут деякі сільгоспвиробники можуть заперечити, що двох місяців замало. Але, на переконання фахівців БіоЦентру, терміни вирощування амаранту такі, що однієї поставки «живого» препарату цілком достатньо.

Про різноманітність таких препаратів і їх особливості розповів на семінарі з вирощування амаранту комерційний директор БіоЦентру Микола Тетерук. Зокрема, компанія виробляє універсальний препарат Пентафаг- З М, який застосовується і проти бактеріальних захворювань, і проти шкідників. Він допомагає здійснити захист рослини від усього спектра захворювань і шкідників.

Купуючи препарат виробництва БіоЦентру або іншої компанії, не буде зайвим звернути увагу на склад. Микола Тетерук радить надавати перевагу тим, де вказується не тільки перелік мікроелементів, а й форма, в якій та чи інша речовина представлена.

Багато хто може заперечити: амарант є стійкою культурою і в цьому плані шкідників можна виключити. Однак, як показав досвід, амарант може постраждати від п’яти шкідників, і це:

  • блішки бурякові (звичайна, південна, західна);
  • хрестоцвіті блішки;
  • бурякова листкова попелиця/бобова попелиця;
  • довгоносики;
  • луковий метелик.

Амарант може постраждати і від кореневої гнилі або захворювань листового апарату. На думку Миколи Тетерука, особливо схильні до захворювань занадто ранні посіви, коли ще не встановилася плюсова температура. Фахівець радить також проводити підгодівлю по сходам, і тут краще не затягувати терміни, оскільки амарант дуже швидко піднімається, і через місяць після появи сходів техніка просто не зможе зайти на поле без шкоди для рослин. Витрати на придбання відповідних препаратів по захисту і підживленню амаранту, за підрахунками фахівців БіоЦентру, складають 3-4% всього обсягу реалізованої продукції.

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-