Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Як виростити екологічно чистий амарант або досвід одноосібника

Мова піде про невеликі обсяги амаранту на площі розміром менше гектара. В цьому випадку практично всі роботи виконуються вручну, а кінцева продукція відповідає високим вимогам якості. Таке виробництво можна побачити в одноосібному господарстві, і, як стверджують словники, часто створюється з метою підтримки і поліпшення умов існування, життєзабезпечення. Як це виглядає на практиці?

 

Як колишня вчителька стала вирощувати амарант

 

Приклад колишньої вчительки з Казанківського району Миколаївської області по вирощуванню амаранту, безумовно, може наслідувати будь-хто бажаючий. Таке практикується, коли людина більше вирощує культуру для зміцнення здоров’я свого, рідних і близьких. Але за цим — безліч прикладів прояву лікувальних властивостей амаранту і величезна працьовитість людини, яка вирішила вирощувати цю культуру.

Ольга Вікторівна Гулько стала вирощувати амарант майже 8 років тому.
— Почала вирощувати його для себе і сім’ї з метою оздоровлення. Я свого часу довго шукала олію амаранту, і її на той момент ніде не було. Вичитала, що, начебто, нічого такого складного немає, і зайнялася вирощуванням. Потім виявилося, що можна ще підтримувати домашнє господарство — годувати курей, індиків.

Культура красива, і я фотографії стала виставляти в соцмережах, стала спілкуватися, в тому числі з людьми, які вже знали, що це таке. З’явилися однодумці, а потім — і шанувальники амарантового продукції. Люди писали, просили продати, вислати, — зерно амаранту я висилала на каші. З самого початку дуже цікавилися ці продуктом спортсмени: для нарощування м’язової маси потрібен білок, а в амаранті міститься велика кількість рослинного білка. Потім матусі молоді, у кого проблеми з грудним вигодовуванням, у кого дітки страждають неперетравленням молока, теж зверталися, — висилала, ділилася. Витяжку з насіння амаранту можна робити в домашніх умовах, — теж у мене брали. Люди дякували і ділилися результатом, як діє цей продукт.

Багато хто, спробувавши цей продукт, розпитували, як виростити. Висилала насіння в усі регіони України, в усі області, навіть в Грузію, Азербайджан, Таджикистан. Коли спілкувалися, люди розповідали, як росте, які особливості в кожному регіоні.

 

Досвід Ольги Гулько по вирощуванню амаранту

Дійсно, багатьох цікавить практична сторона вирощування амаранту. Щодо цього Ольга Гулько відразу зазначає:
— Я завжди із задоволенням ділюся досвідом вирощування. На невеликих площах вирощуємо. Всі роботи виконуються вручну, тільки оре трактор. А потім беремо в руки грабельки і все це кілька разів заволочується. Використовуємо культиватор побутовий (звичайний, в садово-городніх магазинах продається). Навесні кілька разів винищуємо траву. Восени у нас трактор зорав, і все, земля зимує. Навесні починаємо закривати вологу, прибирати бур’яни і потім висіваємо насіння. Висіваємо звичайною сівалочкою, яка теж продається у всіх садово-городніх магазинах.

Щоб було рівномірне збирання врожаю, то, коли з’являються бічні відростки амаранту, ми їх зрізуємо, і це потім йде на чай.

Окремо зупиняємося на черговості етапів процесу.
— Ось підготували землю, потім робимо розмітку, де у нас будуть рядочки. Самі рядочки робимо на відстані 20 сантиметрів, і це пов’язано з тим, що в побутовому культиваторі ніж розрахований на 20 сантиметрів. Висіваємо з розрахунку 1 кілограм на 1 гектар. Висіваємо побільше, а потім прориваємо, залишаючи найсильніші сходи.
А ви проривається і викидаєте?
— Ні, ми прориваємо і складаємо, а потім сушимо. З цих рослин, які прориваємо і сушимо, дуже хороший і корисний чай виходить. Листя — в салат (дуже смачний салат).

Колись пізньої осені приїжджали лікарі з Миколаєва, але у мене урожай вже був зібраний, стояли тільки корінці з довгими стеблами, так вони попросили: чи можна накопати корінців. Виявляється, коріння це дуже добре застосовувати при лікуванні гепатиту.

— Насіння для посіву використовуєте тільки своє?
— Так. Свого часу отримала насіння в Харківському інституті. Зараз намагаюся, щоб сорти не перехрещувалися. Хоча для власного споживання, для того, щоб зробити витяжку, для каш це особливого значення не має. Навіть (якщо для себе) можна кілька сортів садити на одній грядці. По-перше, ці сорти різнокольорові: Ультра — салатовий, Харківський — темно-зелений, Студентський — помаранчевий, Лера — червоний, майже вишневий. По-друге, вони дозрівають в різний час: Ультра найперший йде, потім — Харківський і Студентський, Лера — вже в кінці сезону. Тому з кінця травня і до випадання снігу, до пізньої осені, можна мати зелень на салат, а також зерно.

— Яка врожайність виходить?
— У мене врожайність менше, ніж 2 тонни з гектара, не виходить. У нас хороший регіон, і якщо ще випадають дощі, то дуже добре. Я не поливаю, а вода у нас дорога. І якщо дощі, і хороша погода, можна навіть більше взяти, і великі колоски виходять, великі волоті.

Для нашого регіону самий хороший сорт — Ультра. Його можна виростити і прибрати без зайвих витрат. Він у нас дозріває на корені, ми його збираємо вже зовсім сухим, в липні, і не треба досушувати, не треба якихось приміщень, щоб сушити і доводити до кондиції. Прибираємо і відразу чистимо: він легко чиститься. А якщо треба ще на зелень, то можна посіяти і ще встигнути зібрати на зелень.

— У Вас один сорт займає одну площу, а інший — іншу?
— Так. Один сорт на одному городі, інший сорт — на іншому городі, і відстань між ними велика.

 

Як відбувається збут продукції одноосібником

 

Збут невеликих обсягів вирощеної продукції відбувається також невеликими партіями.
— Великими партіями тільки зараз стали замовляти, після того, як створилася Асоціація (Асоціація виробників амаранту і амарантового продукції. Прим. автора). А так — хто для себе, то 3-5 кг.

Раніше зі збутом було дуже складно, але я цим не дуже переймалася. Вирощувала більше для себе, і також було цікаво експериментувати, як краще виростити. Було багато невдач: засівали велику ділянку, а виростало всього кілька особин.

 

Особливості практичного застосування теоретичних знань

 

— Вважається, що амарант — це невибаглива рослина …
— Коли вона вже велике — сантиметрів 30-40, може бути, і невибаглива. Але спочатку її треба виростити, а вгадати з погодою важкувато, тому що боїться заморозків. І потім: амарант сіється всього на 1 см, і якщо немає довго дощу, то можна все занапастити. Або земля волога, він трохи «проклюнувся», — і спека, то він теж не встигає піднятися. Але якщо вгадати з погодою, то він дійсно невибагливий. Поливати амарант особливо не потрібно, він просто любить, щоб був доступ повітря, тому треба рихлити землю, і цього достатньо.
— Рихлите землю вручну?
— Ми вручну все робимо. Використовуємо звичайний побутовий культиватор маленький, і роботи виконуються швидко, без особливих зусиль.

Більш трудомістким процесом є очищення, оскільки ми чистимо звичайними побутовими приладами: решето, потрібні рукавиці щільні. Коли амарант висихає добре, у нього стебло колюче, жорстке. Починаєш волоть видирати через решето, випадає насіння разом з колючками. Потім йде два ступені очищення: спочатку велике, потім дрібне, і в кінці, коли провіюють, а якщо вітру немає, використовуємо звичайні побутові вентилятори. Надягаємо маски, щоб не дихати устюгами.

— Засоби захисту рослин якісь застосовуєте?
— Ні. Боролася дідівськими методами. Це звичайні стрілки цибулі, часник молодий і пачка найдешевших сигарет, — з них готую розчин, він постоїть кілька днів. Настоюю це в бочці просто на вулиці, а потім звичайним обприскувачем побутовим обробляється, і все. З шкідників я стикалася лише з мушкою, яка їсть буряк. З нею боремося ось таким дідівським способом.

Рік на рік не доводиться. І навіть залежить від ділянки. Наприклад, на ділянці поруч, де сусіди посіяли більше буряка, і там ця попелиця з’явилася, то, природно, вона перекинеться і на іншу ділянку. А буває так, що можна взагалі нічого не застосовувати.

А як ви поле готуєте, удобрюєте під посів?
— Ні. З хімії нічого. Ось, наприклад, чистимо курник, і послід скидаємо в компостну яму, і потім готуємо добриво. Але це в невеликих кількостях і не обчислюється тоннами. Приготовлені добрива вносимо восени, під оранку. Цього достатньо.

— Зараз обов’язково сертифікування продукції …
— Коли я зіткнулася з тим, що я виростила амарант, і дзвонили з торгових мереж, цікавилися, з Еко-лавки, і вони просили документ на це зерно. Я їздила в Київ, в різні організації зверталася, і мені відповідали, що із задоволенням би видали сертифікат, але … Пояснили мені: що таке сертифікат? Це документ, де вказані параметри (там кілька позицій). Але, мовляв, якщо ми ніколи не займалися цим продуктом, у нас немає параметрів, за якими ми могли б сертифікат видати. І сказали, що це неможливо. Тому сертифіката у мене немає. Але Еко-лавки беруть у мене насіння амаранту.

У мене на телефон були сфотографовані всі процеси: чим ми сіємо, чим і як рихлимо, коли перші пагони з’явилися, і як міжряддя очищаємо, і як все очищаємо за допомогою решета.

Хто у мене брав амарант, той знає, що він смачний.

І у мене, і у людей, які у мене брали амарант, є рецепт приготування витяжки. Готується вона на основі лляної олії і оливкової, і витяжку можна зробити в домашніх умовах. Один з тих, хто брав у мене витяжку, робить її сам, має доступ до хорошої лабораторії у них на підприємстві, і він перевіряв витяжку, то виявилося, що в ній 4-6% сквалену. Тому вона практично не відрізняється від якісної олії. Вона робиться з цільзернового борошна, тобто перемелюють насіння амаранту, заливаються якісним лляною або оливковою олією в певних кількостях, настоюють, потім проціджують, і це вже гарантовано якісний і чистий продукт.

 

Про лікувальні властивості амаранту на власному досвіді

 

Ольга Вікторівна навела приклад, коли людина, котра тривалий час страждає на псоріаз, прояви захворювання зменшила за допомогою витяжки з насіння амаранту. У чудодійній силі амаранту вона переконалася і на власному досвіді.
— Відвар з насіння амаранту дуже корисний. У мене онкозахворювання, і довелося лежати в відділенні онкології, спілкуватися, і я розповідала про амарант. Люди, які вже були майже без сил, після хімії, коли не хочеться нічого їсти … Відвар з насіння амаранту — як кисіль, така рідина каламутна, і коли її вживаєш, з’являються сили, апетит. Це вже з досвіду.

— Багато говорять про лікувальні властивості амаранту …
— З власного досвіду знаю, і бачила людей, які проходили променеву терапію, у людини імунна система страждає, і вона слабшає, то ось цей відвар, і ще каша дуже допомагають. Я стикалася з людьми, у яких і по жіночій частині була онкологія, і легкі вражені, і кровоносна система, з кров’ю проблеми, то після споживання амаранту ніхто нічого поганого не сказав. Був випадок, коли жінка вже нічого не могла їсти (у неї були проблеми з травленням), то її цим відваром поїли, як маленьку дитину, і у неї сили з’явилися, з’явилося бажання ходити, їсти. Не можу сказати, що при якійсь хворобі каша потрібна, а при якійсь — відвар, — все важливо в комплексі.

— Ви можете якимось рецептом поділитися? Той же відвар: як Ви готуєте?
— На 1 літр води взяти 1 склянку промитого насіння амаранту, проварити хвилин 15, дати охолонути до кімнатної температури, і цей відвар можна випивати протягом доби. Моя тітка пила цей відвар і «збивала» цукор при діабеті. До цього нічим не могли збити.

Кашу варити — зерно не треба перемелювати. Але якщо весь час її їсти, вона, як будь-яка інша, приїдається. І її багато не з’їси, тому що вона важка на шлунок. Можна готувати її на томаті, в томатному соку, і трохи додати риби і навіть оселедець, — і тоді виходить як червона ікра.

У всі супи, який б ви суп не варили, додаєте туди 2 ложечки зерна амаранту, і він буде збагачений корисними речовинами.

Якщо зерно перемолоти на побутовій кавомолці, виходить борошно, яке можна додавати на бутерброд: ось зробили бутерброд з маслом, наприклад, і можна просто трохи присипати цим борошном, і вже будете знати, що ви спожили білок. П’єте йогурт, — теж додавайте. Можна з вечора в йогурті настояти зерно амаранту, але воно твердоватим виходить все одно. На склянку, припустимо, 1-2 ложки, але це все індивідуально.

У планах Ольги Гулько — створення в соцмережах спеціальної сторінки, присвяченої вирощуванню амаранту і властивостям даної культури. І, звичайно ж, — надання посильної допомоги всім, кому вона знадобиться.

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-