Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Як краще доглядати за посівами амаранту, враховуємо досвід садівників

Існує твердження, що амарант є невибагливою рослиною, здатним вижити і дати врожай в будь-яких умовах. Досвідчені рослинники погоджуються з цим частково: на їхню думку, для отримання високого врожаю даної культури необхідно все-таки докласти певних зусиль. Одним з важливих етапів є догляд за посівами, хоча і він вимагає підготовки.

 

Про деякі біологічні особливості амаранту

Сімейство амарантових відноситься до однорічних рослин. Дана культура відмінно переносить літню посуху, але краще росте і розвивається при хорошому забезпеченні вологою. Сходи амаранту (рожевого або світло-зеленого кольору), дуже дрібні, і вони відчувають високу потребу в теплі. Протягом перших трьох-чотирьох тижнів вони ростуть повільно, і в цей час існує ризик втратити їх через хвороби, навали шкідників, в результаті впливу поганих погодних умов. Потім інтенсивність росту сходів амаранту досягає 4-7 сантиметрів на добу, особливо при підвищених температурах повітря (20 ° С і вище).

На відміну від багатьох однорічних культур в період посухи після повної зупинки росту амарант швидко відновлюється. Тривалість вегетаційного періоду залежить від температурних умов. В цілому дана культура стійка до шкідників і хвороб.

Незважаючи на те, що амарант вважається невибагливим, найкраще він росте на супіщаних і легкосуглинистих ґрунтах. Не підходять йому ґрунти:

  • надмірно зволожені;
  • запливаючі глинисті і суглинні;
  • безструктурні піщані.

Крім того, дана культура відноситься до світлолюбних, тому не переносить затінення, і це особливо має значення в початковий період її зростання. У наступні фази розвитку амаранту також необхідна хороша освітленість. Щоб отримати повноцінний насіннєвий матеріал, важливо дотримати температурний режим: сума активних температур повинна бути в межах 2100-2500 ° С.

Розміщувати ділянки з амарантом слід в фермерських кормових сівозмінах. Він добре буде рости, незалежно від попередника, важливо лише дотриматися головної умови: попередник повинен рано забиратися, оскільки потрібен час для якісної підготовки ґрунту. Однак, як показує досвід, кращими попередниками є однорічні травосумішки, багаторічні бобові та бобово-злакові трави, а також просапні і зернові культури скоростиглих сортів.

Амарант добре реагує на добрива: він інтенсивно використовує легкодоступні поживні речовини і характеризується високим рівнем їх споживання. Тому для забезпечення потрібного врожаю рекомендується з осені внести добрива: на один гектар не менше 50-60 тонн торфогнойових компостів (під оранку), 60-80 кілограмів фосфорних і 120-140 кілограмів калійних туків в діючій речовині (під культивацію). Правда, якщо ґрунт ділянки під амарант добре забезпечений гумусом, а під попередника вносилася органіка, то її внесення не обов’язково. Заправку азотом проводимо навесні під культивацію по 80-90 кілограмів на гектар. При цьому слід врахувати, що на насіннєвих ділянках порції мінеральних добрив необхідно зменшити в два рази в порівнянні з повною дозою, особливо азоту. Це стримує ріст рослин у висоту, скорочує вегетаційний період, але прискорює дозрівання насіння.

 

Навіщо потрібен догляд за невибагливою рослиною

 

Як відомо, людина, яка займається вирощуванням будь-якої сільськогосподарської культури, ставить перед собою мету отримати прибуток, і бажано, щоб він був відчутно вагомим. Адже в цьому випадку з’являється можливість без сторонньої підтримки придбати нову техніку, впровадити сучасну технологію, підвищити якість і кількість виробленої продукції.

Сьогодні все більшого значення набуває освоєння технологій вирощування нових нетрадиційних високорентабельних культур, серед яких знаходиться і амарант. Це для аграрія стало фактично єдиним способом не тільки вижити і розвиватися в сучасній економіці, а й примножити родючість своїх земель. У нашому випадку нова технологія відрізняється простотою в освоєнні і ґрунтується на широко поширеній в господарствах техніці.

Стало вигідно обробляти амарант на зелений корм, на силос, зерно або в якості овочевої рослини, адже завдяки даній культурі можна вирішити безліч завдань. До того ж агротехніка амаранту досить уніфікована, а відмінності в залежності від призначення відносяться, в основному, до збирання.

 

На що звертаємо увагу при догляді за амарантом

Перевага амаранту при виборі культури для вирощування часто надається через його простоту. Однак рослинники, які не перший рік займаються вирощуванням даної культури, радять подбати про руйнування ґрунтової кірки, яка може утворитися на суглинних ґрунтах і перешкоджати розвитку пагонів. Тому на 4-6-й день після сівби ділянку з посівами амаранту краще обробити кільчасто-шпоровими котками. Щоб захистити посіви від бур’янів, рекомендується провести дворазове розпушування міжрядь, і цей етап важливо не пропустити в перші три-чотири тижні. Через місяць після появи сходів проводиться проріджування.

Проріджування рекомендується робити двічі.

  1. При наявності 1-2 справжніх листків.
  2. Через 2 тижні після першого проріджування.

Відстань між рядами в першому випадку має становити 3 — 5 см, у другому — 25 — 30 сантиметрів. Якщо амарант вирощується для отримання зеленої маси, то при проріджуванні залишають по 10-12 рослин на одному погонному метрі, а якщо на зерно, — то з міжряддями 70 см, залишаючи 4-5 рослин на погонному метрі. Одночасно з проріджуванням робиться розпушування та прополювання. Такі роботи виконуються до тих пір, коли рослини добре укорінятимуться і швидко піде у ріст, що стає помітним, як правило, після другого проріджування: в цей час амарант щодня додає по 6-7 сантиметрів.

Амарант, як будь-яка рослина, краще росте і розвивається, отримуючи правильне підживлення. Тут рекомендується надавати перевагу органіці, і, як стверджують досвідчені рослинники, достатньо раз на тиждень застосувати настій коров’яку (співвідношення повинно бути витримано 1:10). Для підживлення можна робити розчин деревної золи (2 склянки на 10 літрів). Перше підживлення проводять ще під час сівби, потім — відразу після першого проріджування, і в подальшому — кожні 10-12 днів, поки рослина не зміцніє. Добрива вносять одночасно з поливом, або перед випаданням опадів.

Слід подбати і про захист рослин від хвороб та шкідників. Амарант може постраждати від нападу бурякових і хрестоцвітих блішок, бурякової листкової і бобової попелиці, довгоносиків, а також від кореневої гнилі або захворювань листового апарату. Для захисту рослин найкраще підходять біопрепрарати, яких тільки призначених для органічного землеробства налічується 9, і серед них універсальний препарат Пентафаг- З М виробництва української компанії «БіоЦентр». Даний препарат працює і проти бактеріальних захворювань, і проти шкідників, допомагає захистити рослини від усього спектра захворювань і шкідників. Перше підживлення, на думку фахівців, слід проводити по сходам, оскільки ранні посіви особливо схильні до захворювань. Тут можна відзначити, що витрати на придбання препаратів по захисту і підгодівлі амаранту, за попередніми підрахунками, становлять 3-4% всього обсягу реалізованої продукції.

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-