Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Відоме міжнародне видання опублікувало статтю про сквален, одним із авторів якої є вчений інституту фізики НАН України

Ми вже неодноразово писали, що один з основних елементів амаранту і амарантової олії — сквален. Він неймовірно корисний для організму, як при зовнішньому, так і внутрішньому застосуванні. Його все активніше використовують при виробництві косметичних препаратів і лікарських засобів. При цьому — тривають дослідження сквалену, що відкривають нові можливості речовини. І демонструють, наскільки важливим є вирощування амаранту. Сьогодні ми хочемо представити вашій увазі чергові результати досліджень — про них повідомляє Національна Академія Наук України (http://www.nas.gov.ua).

Публікація в журналі Nature Communications

30 травня 2017 в престижному журналі «Nature Communications» вийшла стаття «Кон’югація сквалену з гемцитабином як унікальний підхід до доставки ліків, використовуючи ендогенні ліпопротеїни».

Одним з її співавторів в складі великого міжнародного авторського колективу є провідний науковий співробітник відділу фізики біологічних систем Інституту фізики НАН України, доктор фізико-математичних наук Семен Есилевський.

Робота виконана в області наномедицини — найважливішого міждисциплінарного наукового напрямку на перетині медицини, молекулярної біології, біофізики, біохімії і фармакології, що займається застосуванням наночастинок з лікувальною та діагностичною метою.

Основною проблемою сучасної фармакології (особливо при лікуванні онкологічних захворювань) є точна, адресна доставка токсичних лікарських речовин до пухлини і мінімізація її впливу на здорові тканини і організм в цілому.

Наномедицина пропонує «упаковувати» ліки в інертні наночастинки-контейнери, переносити їх до клітин-мішеней і звільняти тільки там, де це необхідно.

Зазначене завдання вкрай складне, адже потрібно розробити способи отримання наночастинок, упакувати в них ліки для адресної доставки в обрані клітини, забезпечити контроль вивільнення, утилізації наночастинок організмом тощо.

Зараз повністю вирішити цю задачу поки ще не вдалося, проте вчені поступово наближаються до використання наночастинок в медичній практиці.

З історії наномедицини

За майже 30 років існування наномедицини було запропоновано величезну кількість варіантів терапевтичних наночастинок. Їх виготовляли на основі:

  • різних полімерів;
  • ліпосом (ліпідних бульбашок);
  • металевих наночастинок (заліза, золота, срібла, міді);
  • карбонових матеріалів (фулеренів, нанотрубок, графену);
  • і безлічі інших матеріалів і їх комбінацій.

На жаль, жоден з цих варіантів не дійшов до широкої медичної практики. Згодом стало зрозуміло, що для досягнення бажаного ефекту найкраще підходять наночастинки з нетоксичних біосумісних матеріалів, які можуть розпадатися і утилізуватися в організмі, не завдаючи шкоди здоровим органам і тканинам.

Сквален, як біологічно сумісний матеріал

Одним з найбільш перспективних біосумісних матеріалів нині є сквален — жиророзчинна речовина постійно синтезується в клітинах нашого організму як попередник в синтезі холестерину і стероїдних гормонів.

Сквален — нейтральна і абсолютно нешкідлива речовина, яка вже давно широко використовується в парфумерії та косметології. Фахівці групи професора Патріка Кувре (Patrick Couvreur) з Університету Парі-Зюд (м. Париж, Франція) є піонерами у використанні сквалену для створення терапевтичних наночасток. Вони, зокрема, розробили технологію хімічної модифікації ряду лікарських препаратів скваленовими «хвостами», після якої такі агрегати починають формувати наночастинки різної форми і розміру.


Сквален (в центрі), його похідні і структури, які вони формують у складі наночастинок.

Вже досить давно відомо, що скваленові наночастинки нетоксичні і можуть бути введені безпосередньо в кров, яка успішно транспортує їх до відповідних тканин-мішеней. У той же час, вчені не знали, як такі частинки взаємодіють з різними компонентами плазми крові.

Власне, з’ясування цих механізмів і стало метою дослідження, в якому взяв участь С. Есилевський. Роботи проводилися за допомогою комбінації експериментальних методик і комп’ютерного моделювання. В останні роки це — своєрідний «золотий стандарт» для біомедичних досліджень.

Взаємодія сквалену з ліпопротеїнами плазми крові: вивчення ефективного методу боротьби проти раку

Оскільки сквален є жиророзчинною речовиною, то особливу увагу вчені приділили вивченню його взаємодії з ліпопротеїнами плазми крові.

Ліпопротеїни — це складні природні наночастинки, синтезовані людським організмом для перенесення кров’ю речовин, нерозчинних у воді, зокрема ліпідів і холестерину.

Особливу роль в цьому процесі відіграє фракція ліпопротеїнів низької щільності, яку в побуті часто називають «поганим холестеролом», адже його надлишок часто спостерігається у осіб, хворих на атеросклероз. Дуже спрощено ліпопротеїни можна описати як нанорозмірні жирові краплі, покриті поверхневим шаром ліпідів і білків.

Під час дослідницької роботи виявилося, що скваленові наночастинки дуже активно взаємодіють з ліпопротеїнами низької щільності в плазмі крові.

Комплекс протиракового препарату гемцитабіну з скваленом (гемцитабін-сквален) вбудовується в ліпопротеїнові частки і разом з ними поширюється по організму. Скваленовий «хвіст» при цьому виконує функцію якоря: завдяки своїй жиророзчинності він проникає всередину ліпопротеїнової жирової краплі, втягуючи за собою приєднану молекулу гемцитабіну. Без скваленового «хвоста» цей водорозчинний препарат не проникає в ліпопротеїнові частки і швидко деградує в плазмі крові, не досягаючи клітин-мішеней.

Вбудовування гемцитабін-сквалену в ліпопротеїни дуже важливе ще і з огляду на те, що ракові клітини часто мають підвищену потребу в холестеролі і захоплюють з крові значно більшу кількість ліпопротеїнів, ніж здорові клітини. Таким чином, лікарський препарат у високих концентраціях адресно доставляється до ракових клітин-мішеней.

Група професора Патріка Кувре виконувала основну експериментальну частину роботи, а український вчений Семен Есилевський разом з професором Крістофом Рамзеером з Університету Бурґонь-Франш-Комте (м. Безансон, Франція) проводили комп’ютерне моделювання процесу вбудовування гемцитабін-сквалену в ліпопротеїни низької щільності за допомогою методу молекулярної динаміки.

Розглядалася модельна система з декількох сотень тисяч атомів, яка складалася з молекули гемцитабін-сквалену і частини ліпідного ядра ліпопротеїнової частки. Всі фізичні міжатомні взаємодії та рух всіх атомів в такій системі розраховували явно.

Було доведено, що для молекули гемцитабін-сквалену проникнення в ліпопротеїнову частинку є енергетично вигідним, тоді як сам гемцитабін всередину не проникає. Отже, розрахунки повністю підтвердили експериментальні дані.


Молекула гемцитабін-сквалену всередині ліпопротеїнової частки (миттєвий знімок системи при моделюванні методом молекулярної динаміки)


Профілі вільної енергії перенесення гемцитабіну (рожевий) і гемцитабін-сквалену (синій) з води всередину ліпопротеїнової частки (негативні значення енергії відповідають спонтанному зв’язуванню)

Підводячи підсумок

В цілому, ця робота пояснює тільки одну з численних деталей великої і дуже складної картини поведінки скваленових наночастинок в живому організмі.

Однак саме такі дрібні деталі поступово наближають науку до створення нових ефективних лікарських препаратів.

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-