Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Дослідження амаранту: що вдалося встановити бразильським вченим

Ми неодноразово друкували результати досліджень амаранту, що проводяться фахівцями і науковцями з різних країн світу. В тому числі, давали матеріали, в яких розповідали про дослідження амаранту в Україні, сусідніх країнах. Сьогодні пропонуємо вашій увазі статтю, в якій розповімо, що встановили бразильські дослідники.

Це Ana Paula Bordão Alcaraz і Fábio Branches Xavie, які проаналізували зібрані їх бразильськими колегами матеріали, і надали докладний опис амаранту.

Ми вважаємо, що такі матеріали дуже важливі. Особливо, з урахуванням того, що останнім часом все частіше трапляється інформація, що нібито амарант нічим не цінний. Причини подібної інформаційної кампанії нам не зрозумілі, але вважаємо, що дані вчених з інших країн світу дозволять вам переконатися у високій цінності амаранту — як харчовій, так і лікувально-профілактичній.

Дослідження амаранту в Бразилії: півроку для аналізу наукових праць

Амарант — це рослина, листя якої використовується в якості овочів в деяких країнах Америки з давніх часів. Метою цього дослідження було отримання інформації про важливість цього «псевдозерна» для людського організму і обґрунтованості його включення в повсякденний раціон. Дослідники проаналізували інформацію, представлену в наукових статтях і книгах. Робота — колосальна. Вона велася півроку — з серпня 2011 року по лютий 2012 року.

Особлива увага приділялася можливості використання амаранту в продуктах, призначених для людей з целіакією.

Амарант, як основа здорового харчування: наскільки це реально

Протягом багатьох років люди працюють над формуванням дійсно збалансованої дієти — корисної для здоров’я. Однак потрібно враховувати той факт, що чи не основну частину енергії людина отримує через їжу з зернових продуктів — вони є рясним джерелом вуглеводів.

В останні роки амарант, як нова рослина, пройшов певну адаптацію до особливостей бразильського клімату і грунту. В результаті було отримано новий вид Amaranthus cruentus L. — сорт BRS Alegria. Було встановлено, що цей сорт має великий вміст білка. Він ідеально підходить для виробництва продуктів харчування для людей будь-якого віку (в тому числі — дітей), які страждають від непереносимості клейковини, а так само для тих, кому важливо підтримувати нормальний рівень холестерину. Крім того, амарантове зерно є відмінним джерелом вуглеводів.

Тому дослідники оцінювали, наскільки амарант підходить для вирощування в бразильських умовах і чи здатний він стати основною для отримання сировини, що використовується у виробництві продуктів для хворих на целіакію.

Чому амарант може стати важливим елементом здорового харчування

Потреби людини в енергії, в отриманні певних мікроелементів, речовин були встановлені в результаті численних досліджень. Зокрема, для задоволення потреб організму необхідно, щоб раціон був збалансованим, а в ньому містилися такі речовини:

 • вуглеводи;
 • ліпіди;
 • білки;
 • вітаміни;
 • мінерали та інші складові в певних пропорціях.

З давніх-давен людина отримувала вуглеводи зі злаків, коренів, які також забезпечували поставки в організм волокон і інших мікроречовин.

Саме через особливу ​​важливість рослин в раціоні людини Центр досліджень сільськогосподарських культур «ЕМБРАПА» в Серрадосі разом з деякими бразильськими університетами вивчають можливість адаптації нових видів до особливостей клімату і грунтів Бразилії.

Те, що зерно амаранту родом з Латинської Америки, сприяло його адаптації в бразильських умовах. Це поживне насіння, яке на момент досліджень ще не було широко відомим в бразильській кулінарії. І це не дивлячись на те, що рослина довгий час культивувалася в деяких країнах Центральної Америки, тому існує безліч варіантів рецептів страв з зерном амаранту.

Амарант — мета бразильських фермерів

Сьогодні деякі бразильські фермери проявляють непідробний інтерес до цієї культури, що обумовлено її високою врожайністю. Природно, при правильному культивуванні. Було встановлено, що рослина найкраще росте в північно-східних регіонах Бразилії.

Амарант відрізняється «толерантністю» до води, типу грунту, особливостей клімату цієї частини країни, у нього швидкий вегетативний цикл, а тому рослина здатна забезпечити фермерам високий фінансовий дохід за менший проміжок часу, ніж інші злакові культури.

Використання амаранту в харчових і медичних продуктах: результати бразильських досліджень

Рослинна частина амаранту може використовуватися в харчових продуктах, виготовлених, як для людей, так і для тварин. У нього підвищені поживні властивості, він не містить клейковини, і саме тому ідеально підходить для людей, які страждають від целіакії. Це захворювання характеризується непереносимістю глютену.

Суть целіакії — це запальний процес, який розвивається в оболонці кишечника при впливі на слизову глютену. Як результат такого запального процесу — істотне зниження поглинання поживних речовин.

Клінічна картина проявів целіакії — це розлади різного типу:

 • ендокринологічні;
 • неврологічні;
 • і психічні.

Можуть виявлятися і інші проблеми у здоров’ї людини. У глобальному масштабі — целіакія є проблемою охорони здоров’я в усьому світі.

Оптимальний варіант лікування — безглютенова дієта. Якщо целіакія протікає без ускладнень, то вже через кілька тижнів після початку такої дієти спостерігається істотне покращення самопочуття людини.

Пацієнти з таким захворюванням повинні дотримуватися суворої дієти протягом усього життя. Як результат, це призводить до суттєвого обмеження продуктів харчування. Зокрема, пацієнти повинні усунути зі свого раціону продукти, у складі яких присутня клейковина:

 • хліб та іншу випічку;
 • макарони;
 • торти і тістечка;
 • і так далі.

Уже є чимало даних бразильських вчених, що підтверджують успішне застосування амарантового борошна при лікуванні і профілактиці целіакії. Воно використовується при приготуванні безглютенового хліба, випічки, макаронів та інших подібних продуктів.

Результати досліджень амарантового борошна в Бразилії: ідеальний продукт для хворих на целіакію

Ще в 2003-2005 роках були проведені глобальні дослідження, за результатами яких встановлено, що в цільному амарантовому борошні відсутня клейковина. Крім того, були отримані наступні результати:

 • в очищеному амарантовому борошні міститься 393 ккал, а в звичайному борошні — 413 ккал;
 • амарантове борошно дає на 5% більше енергії, ніж кукурудзяне;
 • і на 13% більше енергії, ніж пшеничне борошно.

Все це вказує на підвищений харчовий потенціал амарантового борошна. І підтверджують цей проміжний висновок результати досліджень на вміст мінералів та інших корисних речовин. Зокрема, в 100 грамах сухого борошна амаранту присутні:

 • 0,02 мг селену;
 • 0,06 мг кобальту;
 • 4 мг алюмінію;
 • 4 мг марганцю;
 • 5,2 мг цинку;
 • 12 мг заліза;
 • 0,6 мг натрію;
 • 206 мг кальцію;
 • 254 мг магнію;
 • 434 мг калію;
 • 441 мг фосфору.

Також було виявлено, що додавання амарантового борошна в традиційну рецептуру приготування печива і хліба дозволяє збільшити загальний обсяг харчових волокон, що містяться в продуктах.

Крім того, з даних опублікованих бразильським Міністерством охорони здоров’я ще в 1998 році, слідує, що приготоване з 100% борошна амаранту печиво має хорошу консистенцію, зовнішній вигляд. А тому люди, які не знають смаку амарантового борошна, навіть не зможуть зрозуміти, з чого воно приготовлено.

Трохи пізніше були опубліковані результати офіційних досліджень амарантового хліба, приготованого з 100% амарантового борошна для хворих на целіакію. У такого хліба виявилися відмінні характеристики:

 • смаку;
 • текстури;
 • зовнішнього вигляду.

Амарант при інших хворобах

Серед інших позитивних властивостей амаранту і амарантового борошна дослідники відзначають наступне:

 • високий рівень концентрації сквалену;
 • здатність знижувати підвищений рівень ліпідів;
 • зниження рівня холестерину, що дозволяє використовувати продукти рослини при профілактиці атеросклерозу.

Науково обгрунтовано ефективність і раціональність використання продуктів харчування з амаранту як засобу для зміцнення здоров’я і профілактики цілого ряду захворювань. Крім того, амарант рекомендований бразильськими дослідниками як новий і перспективний інгредієнт при виробництві різноманітних харчових продуктів, занятті нових ніш на ринку продуктів.

Крім того, завдяки підвищеним агрономічним, харчовим і лікарським характеристикам, амарант відмінно підходить для бідних регіонів, як продукт, що дозволяє побороти недостаток харчування.

Наші висновки: що можна зрозуміти з цього матеріалу

Отже, бразильські дослідження надали багато важливої ​​інформації. В принципі, для тих, хто постійно відстежує таку культуру, як амарант, особливо нового нічого немає. Але зате є чергове підтвердження важливості амаранту в раціоні сучасних людей.

Він забезпечує організм важливими живильними речовинами і мікроелементами, необхідними для повноцінної діяльності організму. Зокрема, борошно амаранту може покращити якість харчування, виступати, як профілактичний засіб від деяких хвороб. Дослідження також показали, що споживання амаранту дозволить контролювати концентрацію холестерину в крові.

Тому немає ніяких сумнівів, що амарант — дійсно корисна культура, яка здатна істотно підвищити якість харчування людей. Адже подібні висновки роблять вчені з різних країн світу. А вже таку одностайність вчених мужів складно вважати всесвітньою змовою виробників амарантової продукції. Оскільки деякі дослідження вже мають 10-ти, 20-річну давність.

Амарант — цінна рослина, здатна забезпечити наш організм необхідними для повноцінної життєдіяльності елементами і виступити в якості профілактичного засобу від різних захворювань.

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-