Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Клінічні дослідження біологічно активних речовин амарантової олії

Ми продовжуємо публікувати результати досліджень амаранту і продуктів, одержуваних з нього. Така інформація дозволяє переконатися в користі рослини для організму.

У цій статті поділимося матеріалами клінічних досліджень біологічно активних речовин амарантової олії. Автори досліджень — І. М. Камишева, С. Н. Кулакова, А. Г. Юшкевич (Академія Національної безпеки Росії, ВНІІ Жиров, Інститут харчування РАМН, ТОВ «Медичний центр «Форма»).

Чому для досліджень була вибрана саме амарантова олія

Амарантова олія — відносно новий продукт. Тому автори дослідження вирішили вивчити його, щоб продемонструвати справжню роль і значення біологічно активних речовин, які містяться в ньому не тільки в метаболічних процесах в організмі людини, а й також розглянути можливість використання олії в окремих цілях. Наприклад, лікувальних або профілактичних.

Автори дослідження використовували різні літературні джерела, а також результати застосування біологічно активної добавки амаранту.

Олія амаранту: що являє собою, які речовини містить в собі

Дослідники відзначають, що в олії цієї рослини містяться такі складові:

 • вітамін Е (токофероли);
 • вітамін F;
 • сквален;
 • фітостероли;
 • поліненасичені жирні кислоти.

З огляду на склад амарантової олії, вона ефективно проявила себе при лікуванні різноманітних недуг і розладів людського організму, пов’язаних з імунною системою, метаболічними процесами.

Висока ефективність амарантової олії обумовлена ​​тим, що в ній у великій кількості (якщо порівнювати з іншими рослинними оліями) містяться біологічні активні речовини. Наприклад, сквалену і токоферолів значно більше, ніж в обліпиховій олії.

До того ж, до впливу амарантової олії сприйнятливі слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, а також шлунково-кишкового тракту. Що забезпечує високий % засвоєння всіх складових.

Особливості виготовлення біологічно-активних добавок з амаранту

Як відзначають дослідники, найкращим способом отримання БАДів з амаранту є метод екстракції біологічно-активних речовин з насіння рослини з застосуванням кукурудзяної олії.

Також дослідники зазначають, що при екстракції вуглекислим газом під високим тиском вдається отримати препарат, в якому присутня велика кількість біологічно-активних речовин. Приблизно, в 10-100 разів вище, ніж в нативному продукті. Тобто, по суті, виходить максимально концентрована, штучно створена, але при цьому «найчистіша» біологічно-активна речовина.

Однак дослідники відзначають і той факт, що в результаті виходить парафармацевтик — тобто, лікарський препарат. Він вимагає додаткових клінічних досліджень. Оскільки в тому випадку, якщо концентрація речовини у багато разів перевищує природну, то може виникнути порушення пропорційного співвідношення компонентів біохімічних реакцій, що склалися в живій клітині. Тобто, потрібно говорити і про те, що порушується оптимальна динамічна рівновага реакцій взаємодії, природні етапи перетворень однієї речовини в іншу.

«Парафармацевтики повинні призначатися фахівцем і вимагають від лікаря додаткових знань, перш за все в області фітофармакології». При олійній екстракції концентрація БАР значно нижча, компонентний склад наближається до природного складу рослинної речовини, і в цьому випадку олію потрібно розглядати як нутріцевтик, який може «застосовуватися пацієнтами як за рекомендацією лікаря, так і в багатьох ситуаціях самостійно» (Чудаков С. Ю. , 2001).

Біологічно-активні речовини амарантової олії: що це таке і як вони діють

Одними з основних складових амарантової олії є лінолева і ліноленова кислоти — це незамінні поліненасичені жирні кислоти.

Ці кислоти вкрай важливі для організму, оскільки забезпечують біосинтез ліпідів. Кислоти об’єднані під загальною назвою вітамін F. Вони являють собою невід’ємну ланку в ланцюзі послідовних біохімічних реакцій жирового обміну. Детальніше про це — на схемі, наведеній нижче.

 

При цьому слід враховувати той факт, що лінолева кислота (що відноситься до сімейства Омега-6) не синтезується в організмі. Тому необхідно забезпечити її регулярне надходження в організм з харчовими продуктами.

А-ліноленова кислота (що відноситься до сімейства Омега-3) формується в рослинах з Омега-6, a-ліноленова і арахідонова кислоти синтезуються в організмі з лінолевої кислоти, яка також є єдиним попередником арахідонової кислоти.

Чому так важливо надходження лінолевої кислоти

Якщо ця речовина буде надходити в організм у недостатніх кількостях, відбудеться порушення синтезу ліноленової та арахідонової кислот, відповідно, і простагландинів. Як результат:

 • буде повністю порушений процес регуляції нормальної діяльності клітин;
 • порушення обміну холестерину;
 • порушення жирового обміну;
 • активізуються процеси атеросклерозу.

В результаті досліджень було встановлено, що у людей, які страждають від атеросклерозу і інших порушень, викликаних і протікаючих з гіперхолестеринемією, при використанні в лікуванні їжі з підвищеним вмістом поліненасичених жирних кислот спостерігається помітне зниження рівня вмісту:

 • тригліцеридів;
 • ліпопротеїдів низької щільності.

Крім того, спостерігається більш швидке підвищення рівня ліпопротеїдів високої щільності в сироватці крові.

Також було встановлено, що спостерігається активація фібринолізу і зниження коагулюючих властивостей крові у хворих c коронарним атеросклерозом.

Відзначаючи користь амарантової олії і біологічно-активних речовин, які містяться в ній, дослідники відзначають ефективність поліненасичених жирних кислот при лікуванні таких недуг, як:

 • бронхіальна астма;
 • виразка;
 • гепатит;
 • гастрит.

Сквален в амарантовій олії

Залежно від сорту амаранту і способу отримання амарантової олії, рівень вмісту сквалену в олії може досягати 10%. Такої високої концентрації сквалену немає більш ні в якій іншій рослині. Зазвичай в рослинних оліях рівень вмісту сквалену не перевищує декілька часток одного відсотка.

Що таке сквален
Назва цієї речовини походить від слова Squalus, яким є сімейство глибоководних акул. Саме в їх печінці ще в 1916 році вперше було виявлено речовину. При цьому у акул не виявлялися злоякісні новоутворення.

Сьогодні вже встановлено, що сквален міститься:

 • в жирі людини;
 • в жирі тварин;
 • в печінці більшості тварин;
 • в дріжджах;
 • в рослинних оліях.

А ще являє собою один з компонентів людської шкіри. На малюнку нижче представлена ​​докладна схема участі сквалену і стеролів в холестериновому обміні.

Окремо слід розглянути таку речовину, як поліненасичений тритерпен. Внаслідок порушення процесів утворення холестерину з сквалену і процесів перетворення холестерину в інші БАР (жовчні кислоти, гормони і т. д.) розвивається гіперхолестеринемія, яка вважається провідною причиною атеросклерозу.

Дослідники відзначають і той факт, що сквален є природним компонентом шкірного сала (рівень його вмісту досягає 15%). Тому він добре сумісний з шкірним покривом. Сквален є своєрідним антиоксидантом, який забезпечує повноцінний захист властивостей шкіри.

Однак потрібно розуміти і той факт, що склад шкірних ліпідів істотно змінюється з віком людини. Наприклад, було встановлено, що рівень вмісту сквалену в шкірі 10-20-и літньої людини як мінімум в 3 рази вищий, ніж в шкірі 70-ти річної людини.

Інші речовини, які містяться в амарантовій олії

У складі амарантової олії міститься велика кількість біологічно-активних речовин. Кожна з них заслуговує на окрему увагу. Дослідники описують кожну з них у своїй роботі.

Фітостероли (стерини)
Або тетрациклічні спирти. Було встановлено, що рівень їх вмісту в олії амаранту приблизно в 3-4 рази вища, ніж в інших рослинних оліях. Наприклад, кукурудзяній.

У вищих рослинах найпоширенішими фітостеринами є ситостерин і деякі інші стерини.

Стероли (холестерин)
Вони потрібні для того, щоб забезпечити синтез:

 • андрогенів і естрогенів, тобто — статевих гормонів;
 • гормонів кори надниркових залоз;
 • вітаміну Д;
 • жовчних кислот.

Холестерин і фітостерини — являють собою обов’язковий, вкрай важливий компонент основного каркасу клітинних мембран.

Разом з фосфоліпідами стерини забезпечують проникність клітинних мембран, тобто мова йде про повноцінний обмін речовин.

Адже стеринові молекули володіють такою структурою, яка забезпечує ефективну комплементарну взаємодію з фосфоліпідними компонентами в мембрані.

Фітостерини
Фітостерини можуть вважатися аналогом холестерину (вони схожі за своєю структурою і загальних функціях), вони забезпечують блокування всмоктування холестерину в шлунково-кишковому тракті, що перешкоджає його подальшому можливому надмірному надходженню в організм, тим самим знижуючи рівень його вмісту в крові.

Цікаво, що про безпеку продуктів, в складі яких присутні фітостерини, заявив Науковий комітет з харчових продуктів Європейського Союзу.

Крім того, окремі дослідження відзначають користь фітостеринів, як при звичайному харчуванні, так і при лікуванні:

 • якщо збагатити свій щоденний раціон фітостеринами до двох-трьох грамів на добу, вдасться знизити рівень холестерину в крові приблизно на 10%, навіть якщо таку порцію приймати за раз, а не розбивати її на всю добу;
 • при використанні медикаментів для зниження рівня холестерину присутність в їжі фитостеринів робить лікарські препарати більш ефективними.

Зверніть увагу! Дослідники наводять дані, які вказують, що використання продуктів, що містять ПНЖК, фітостероли, сквален, має істотний вплив на концентрацію холестерину в крові і на співвідношення ліпопротеїдів. У БАД амаранту міститься комплекс перерахованих вище БАР.

Токофероли
Токофероли (високомолекулярні циклічні спирти, від грец. Tokos — потомство, phero — несу) мають різні форми: α- і β-токофероли мають найбільшу біологічну активність (вітаміну Е) і практично не проявляють антиокисних властивостей, γ- і δ-токофероли володіють сильними антиокислювальними властивостями і мінімальною біологічною активністю.

Вітамін Е являє собою дуже важливий елемент, який активно бере участь в біосинтезі білків, а також в проліферації клітин. Також він важливий для тканинного дихання організму і інших вкрай важливих процесів клітинного метаболізму. Цей вітамін відноситься до групи імуномодуляторів, які необхідні для того, щоб забезпечити повноцінну функцію сперматогенезу, попереджає розсмоктування зародка (у самок). На практиці це виражається в тому, що відбувається істотне прискорення зростання клітин на поверхні рани. Тобто, ця функція дуже важлива в тому випадку, якщо необхідно забезпечити швидке загоєння різноманітних захворювань поверхні шкіри. Наприклад, таких як:

 • дерматити;
 • трофічні виразки;
 • псоріази і багато іншого.

Допомагає ця функція і при лікуванні аденоми.

Дослідники, спираючись на дані, наведені в інших літературних джерелах зазначають наступне: як інгібітори окислення, γ- і δ-токофероли підвищують стійкість олії до кисню повітря (до окислення), до температурних впливів, в їх присутності в клітинах в звичайних умовах повністю загальмовано самоокислення ПНЖК (в тому числі вітаміну F), вони беруть участь в гальмуванні процесів перекисного окислення, стабілізації клітинних мембран, підвищують механізми клітинного захисту (місцевий імунітет) і в цілому — імунні властивості організму.

Відзначається і той факт, що справжня біологічна активність олії обумовлена ​​не тільки присутністю в ній токоферолів, а також і % вмістом їх різних фракцій (природно, у кожної фракції є свої особливі властивості). У амарантовій олії передбачено оптимальне співвідношення фракцій, які характеризуються антиоксидантними властивостями, так і фракцій, у яких явно проявляються біологічно активні властивості.

Клінічні дослідження олії амаранту

Дослідження Інституту РАМН довели, що амарантова олія неймовірно ефективна при дієтичній гіполіпідемічній терапії.

Зокрема, в ході таких досліджень було отримано обґрунтовані дані, які вказують, що лінолева і ліноленова кислоти в сукупності з простогландинами, істотно підвищують загальний рівень проникності капілярів. Також вони надають бронхолітичну дію і змінюють властивості мокротиння і секрету слизових оболонок верхніх дихальних шляхів.

Олія амаранту при лікуванні ЛОР-захворювань
Для того, щоб визначити, як амарантова олія впливає на секрецію верхніх дихальних шляхів, а також зрозуміти, як її можна використовувати при лікуванні синуситів, ринофарингітів, протягом трьох років проводилися профільні дослідження в Санкт-Петербурзі в НДІ ЛОР-органів. При цьому, застосовувався інтраназальний спосіб використання амарантової олії.

В результаті досліджень вдалося отримати швидку зміну клінічної картини гострого процесу (зокрема, мова йде про припинення гнійних виділень і скорочення терміну лікування), при цьому були відсутні побічні ефекти і будь-які алергічні прояви.

Як наголошується ще в одному дослідженні, застосування амарантової олії дозволяє підвищити імунітет і запобігти рецидивам таких хронічних захворювань, як синусити та інші хвороби верхніх дихальних шляхів. Зокрема, мається на увазі використання крапель в ніс — вранці і ввечері протягом 2 — 4 місяців.

Олія амаранту при лікуванні шкірних захворювань
Численні дослідження підтверджують ефективність амарантової олії при лікуванні захворювань шкірного покриву. Якщо говорити про практичне застосування, слід розповісти про те, що в цих цілях протягом трьох років вона використовувалася в Міський Лікарні №6 м Санкт-Петербург.

Лікування проводилося 101 хворому:

 • у 31 був діагностований атопічний дерматит;
 • у 26 — трофічні виразки;
 • у 24 — псоріаз;
 • у 17 — пухирчатка;
 • у 3 -екскудативна еритема.

Після застосування амарантової олії медики прийшли до висновку, що вона дійсно має високу ефективність — знижує терміни лікування, відсутні алергічні реакції і побічні ефекти.

Онкопротекторні і антиоксидантні властивості

Результати різних клінічних досліджень довели онкопротекторні, проліферативні та антиоксидантні властивості амарантової олії і сквалену.

Наприклад, встановлена ​​ефективність амарантової олії, як до променевого, так і після променевого впливу. Добре вона допомагає і при імунодефіцитних станах. Її використання дозволяє досягти уповільнення процесів старіння організму.

Подібні дослідження, які виявили онкопротекторні, проліферативні та антиоксидантні властивості амарантової олії і сквалену, проводилися в наступних установах:

 • Госпіталь Вишневського;
 • Воронезький медичний інститут;
 • НДІ онкології Санкт-Петербурга;
 • НДІ ЛОР-органів Санкт-Петербурга.

Виявлено було й те, що амарантова олія впливає не тільки місцево, але і забезпечує ефективний комплексний вплив на весь людський організм. Оскільки являє собою коректор біохімічних реакцій обміну речовин в організмі.

Амарантова олія і раціональність її використання: висновки дослідження

Дослідження, яке провели І. М. Камишева, С. Н. Кулакова, А. Г. Юшкевич (Академія Національної безпеки Росії, ВНІІ Жиров, Інститут харчування РАМН, ТОВ «Медичний центр «Форма»), показують, що амарантова олія перевершує інші подібні рослинні олії (льняну, обліпихову) за кількісним вмістом і загальним рівнем концентрації біологічно-активних речовин. В тому числі, в амарантовій олії у великій кількості присутній сквален.

Все це підтверджує раціональність використання амарантової олії при таких захворюваннях і розладах організму, як ожиріння, атеросклероз, гіпертонія, ЛОР-патології, шкірні хвороби. Однак дослідники відзначають, що ефект буде досягнутий тільки в тому випадку, якщо амарантову олію приймати безперервно.

2 комментарияЗалишити коментар

Мені порадили для здоров’я шлунково-кишкового тракту вживати амарантову кашу і загалом притримуватись дієти і мені не можна додавати до каші ні масла, ні солодощів. Як зробити цю кашу смачнішою, мені її смак зовсім не подобається.

Анна, 01.07.2019

  Доброго дня, Анна! Амарантова каша справлі має специфічний смак, до якого потрібно привикнути. Думаю у Вашому раціоні залишили ще щось крім каш: тушені овочі, кисломолочне, оливкову олію, сухофрукти чи мед. При бажанні і винахідливості можна зробити кашу смачнішою за допомогою додавання інших складових, не обов’язково каша смачна лише з маслом. Крім того, Ви можете дізнатися, які спеції Вам не зашкодять (наприклад гострий перець при проблемах шлунково-кишкового тракту вживати не варто, а от сушені кріп чи петрушка можуть бути корисними — спитайте Вашого лікаря) і додавати спеції до каші. Прочитайте також в інтернеті ідеї, що додають до гречки, рису і т.д.

  Світлана, 03.07.2019

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-