Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Особливості догляду за амарантом

Незважаючи на те, що ця рослина вважається невибагливою, вона також потребує догляду. Правда, догляд потрібен мінімальний, але віддача при цьому буде величезною. Якщо рослині забезпечити сприятливі умови, можна отримати врожайність понад 50 ц насіння з гектара, а високоякісної зеленої маси — близько 2 тисяч ц га. Далі мова про те, що ж являє собою амарант як невибаглива рослина, і які умови варто створити для отримання більш багатого врожаю.

 

Особливості диво-рослини

 

умови для невибагливого амаранту

Спочатку зупинимося на описі амаранту. Кожен з представників його численних видів (більше 90) являє собою однорічну трав’янисту рослину висотою близько 1 метра. Амарант має прямостояче стебло, часто опушене. Листя цієї рослини (цільне, ромбовидне, ланцетоподібне або яйцеподібне, з черешком) може мати зелений або червоний колір, а також бути різнокольоровим. Квітки розвиваються в пазухах листків і на верхівках. Насіння у амаранту дуже дрібне: маса 1000 насінин складає близько 0,4 г. При цьому одна рослина здатна давати до 500 000 насіння, але до його повноцінного дозрівання проходить від 90 до 150 днів.

Всі види амаранту є типовими C4-рослинами (з чотирма атомами вуглецю). Вони поглинають вуглекислий газ значно швидше, ніж інші рослини, тому, наприклад, при вирощуванні кімнатного амаранту поруч з ним менш активні в цьому плані квіти можуть просто не вижити. Примітно, що таким типом фотосинтезу володіють переважно тропічні рослини жарких країн.

Важливо також знати «уподобання» амаранту. Це:
• добре освітлені, захищені від вітру ділянки;
• піщаний ґрунт;
• чорнозем з нейтральною або лужною реакцією ґрунтового розчину;
Для амаранту не підходять:
• заморозки;
• кислий ґрунт;
• застій вологи.
Також не вийде отримати хороший урожай амаранту на торф’яно-болотистому ґрунті, на важких суглинках. Найкраще амарант росте в регіонах з помірним і субтропічним кліматом.

 

Вибираємо ділянку і терміни посіву насіння

 

амарант і його попередники

Кращим варіантом отримання міцних і високоврожайних рослин вважається посів насіння в ґрунт, підготовлений з осені. Саме восени треба перекопати ділянку, призначену для посіву амаранту, і внести 5-6 кг перегною або компосту і 50 г комплексних мінеральних добрив з розрахунку на один квадратний метр.

Якщо ґрунт не підготовлений заздалегідь, висівати дану зернову культуру рекомендується на ділянці, де до цього росли капуста, томат, огірок, кабачок, картопля. Ці культури вважаються кращими попередниками амаранту, і під них зазвичай вносяться органічні добрива. Добре також зростає амарант після зеленних і бобових культур. На перспективу слід зазначити, що на колишнє місце його можна повертати не раніше, ніж через 3 — 4 роки.

Посів рекомендується проводити в середині або наприкінці травня, коли ґрунт добре прогріється: в ньому не повинно бути менше 10 ° С. Гранично пізнім терміном посіву, при якому залишається можливість отримати урожай листя, вважається початок липня. Оскільки в цей період запас вологи у верхньому шарі ґрунту незначний, сіяти краще перед дощем, або після висіву насіння полити землю.

Ґрунт перед посівом вирівнюють, а насіння змішують з піском або звичайною тирсою в співвідношенні 1:20. Висівається насіння на глибину 1-1,5 см. Рядки повинні розташовуватися через 45 — 50 см один від одного. Така велика відстань між рослинами необхідна через те, що кожна з них розростається і з часом вимагає багато місця. Після посіву всю ділянку необхідно прокатати, щоб дрібне насіння щільно лягло в землю.

 

Головні правила догляду за амарантом

 

правильний догляд як запорука високого урожаю

Всі представники цього виду зернових культур в перший період свого росту розвиваються дуже повільно, а перші паростки з’являються через 8-10 днів після посіву. Повільне зростання на початку розвитку рослин обумовлюється тим, що у них, перш за все, повинна сформуватися потужна коренева система. Через повільне зростання на першому етапі амарант може бути заглушений бур’янами, тому в період появи сходів необхідна прополка і проріджування. Частий полив амаранту не потрібен. Ці рослини є засухостійкими, і полив їм потрібно тільки при тривалій посусі.

Проріджування робиться в два прийоми в міру росту рослин. Перше проріджування необхідно в фазі 1-2 справжніх листків. Відстань між рядками повинна становити 3 — 5 см. Друге проріджування проводиться через 2 тижні після першого, і тут відстань має становити 25 — 30 сантиметрів. Якщо амарант посіяний для отримання зеленої маси, то при проріджуванні залишають по 10-12 рослин на одному погонному метрі, а якщо на зерно, то з міжряддями 70 см, і 4-5 рослинами на погонному метрі. Одночасно з проріджуванням робиться розпушування та прополювання. Надалі, коли рослини добре укорінятимуться і швидко підуть у ріст, вони самостійно справляються з будь-якими бур’янами.

Перше підживлення проводять ще під час посіву, і для нього буде потрібно 10-15 г сульфату калію і стільки ж суперфосфату на кожен квадратний метр. Вноситься добриво прямо в борозни. Потім рекомендується проводити підживлення відразу після першого проріджування, і для нього підходить концентрований коров’як, розведений водою у співвідношенні 1:10. Таке ж підживлення проводиться після другого проріджування. Поки рослина не зміцніє, підживлення краще робити регулярно, з інтервалом в 10-12 днів, чергуючи внесення мінеральних добрив з органічними. Рекомендується також проводити підживлення на початку цвітіння. Для цього підходить будь-який комплекс для квітучих однорічних рослин. Вносити добрива краще перед випаданням опадів або перед поливом.

Після другого проріджування можна помітити, що амарант починає рости дуже швидко, додаючи щодня по 6-7 см. Листя можна збирати з нижніх ярусів рослини, як тільки вона досягне 25 см, і протягом усього літа до пізньої осені, поки амарант росте. Зерно можна збирати тоді, коли насіннєві коробочки придбають солом’яний колір, а стебло при цьому може змінити забарвлення до світло-салатного. Основними ознаками дозрівання вважаються почервоніння, всихання та опадання нижніх стеблових листків, але у багряних видів амаранту в цей час стебло і краї листя набувають кремового забарвлення. Крім того, на дозрівання насіння вказує і ознака його легкого осипання. Щоб «волоті» не сильно обсипалися, рослину краще підв’язати, як це практикується при догляді за виноградом.

Однак слід врахувати, що після того, як насіння буде зібране, йому потрібен час для дозрівання, і зазвичай це 7-10 днів. У цей період воно повинно знаходитися в приміщенні з хорошою вентиляцією. Засушувати зелень треба під навісом, на протягах, а зберігати — в темному, сухому і добре провітрюваному місці. Краще, щоб зібраний амарант зберігався в полотняних або паперових мішечках і в підвішеному стані.

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-