Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Покращуємо пам’ять з амарантом

Хороша пам’ять — одна з найбільш затребуваних людських якостей в інформаційну епоху. Електронні носії не досягли досконалості, не здатні самостійно думати і розуміти, яка інформація необхідна в конкретний момент: всіма ними керує людина. А ейдетична пам’ять стає для власників джерелом не тільки інформаційного, а й цілком матеріального багатства.

Кожна людина хоч раз у житті думала, що добре б мати більш потужну пам’ять. Багато напевно намагалися її тренувати. На даний момент розроблено безліч методик щодо покращення пам’яті, десятки тренінгів можна відшукати в інтернеті. Питання в тому, чи багатьом допомогли ці тренінги. Судячи з безперервних розмов всіх людей світу про те, що у них слабка пам’ять, — небагатьом.

Тренування пам’яті: фізіологія або психологія?

Проблема в тому, що люди, які скаржаться на пам’ять і бажаючі її покращити, не завжди розуміють, що саме збираються покращувати. Пам’ять — явище багатогранне, велике, включає в себе безліч різних процесів. На кожен процес можна впливати окремо, але неможливо вплинути на все відразу. Якщо людина хоче побудувати будинок, вона буде звертатися на різних етапах до різних спеціалістів: на етапі закладки фундаменту — до геологів, а на етапі проведення електропроводки — до електриків. Точно так само і з пам’яттю: неможливо зробити одну дію, яка покращить все відразу. Тим більше, що мозок людини значно складніший, ніж самий екстравагантний будинок.

Помилка багатьох людей полягає в тому, що вони намагаються натренувати пам’ять, звертаючись до психологічних методик і повністю при цьому ігнорують фізіологію. Необхідно віддати належне психології: без мінімальних знань про будову власної психіки покращити свою пам’ять не вийде. Потрібно відстежити механізми запам’ятовування, які відрізняють її, проаналізувати, як і за яких умов пам’ять працює краще за все. Природно те, що одній людині краще працюється в закритому приміщенні при мінімалістичній обстановці і без музики, а іншому необхідний звуковий фон і безліч візуальних подразників, причому ці люди можуть виконувати одну і ту ж роботу, в однакові терміни і однаково добре. Так відбувається не тільки з працездатністю, а й з іншими нейропроцесами, в тому числі з пам’яттю: хтось запам’ятовує краще в одних обставинах, хтось — в інших і для успішного психологічного тренування пам’яті потрібно визначити ці обставини і підібрати відповідну методику .

Але жодна психологічна методика не спрацює, як би вона не підходила типу мислення конкретної людини, якщо відсутні відповідні фізіологічні умови.

Фізіологія: що потрібно для хорошої пам’яті?

Щоб розібратися в умовах, необхідних для безперебійної і якісної роботи всіх механізмів пам’яті, потрібно розглянути, як вони влаштовані. Будь-який спогад, будь-яка інформація в нашій пам’яті зберігається не в якійсь певній точці нерва і не в одному нейроні. Вона записана в нейронній мережі, яка являє собою комплекс нейронів, з’єднаних синаптичними зв’язками. З’єднання це нестійке, постійно може коливатися, видозмінюватися, слабшати чи підсилюватися — в залежності від того, як часто людина звертається до цієї ділянки пам’яті і в чому саме полягає її звернення. Що це означає?
У звичайній ситуації, коли людина запам’ятовує щось мимоволі, тобто через сильне враження, справа відбувається так. Щось побачене, почуте чи іншим чином вплинувше на враження людини в момент отримання враження дуже сильно дратує один з нейронів. Вираз «як оголений нерв» пішло саме звідси: нейрон буквально «просочується» цим враженням. Через надмірне подразнення в ньому накопичується надлишковий потенціал, який призводить до викиду спеціальної речовини — медіатора і до створення синаптичного зв’язку з іншими прилеглими нейронами.

Чим сильніше роздратування, тим більше накопичений потенціал, тим сильніше викид і тим міцніше утворюється синаптичний зв’язок. Якщо враження надмірно сильне, такий зв’язок може не зникнути до кінця життя, а в деяких випадках для його руйнування звертаються за допомогою психотерапевтів. Але останнє — рідкість. В основному навіть спочатку сильний зв’язок з часом слабшає, тому що людина звертається до нього недостатньо часто. Справді, не по кілька ж раз в день протягом багатьох років людина згадує гарні краєвиди з відпустки або побачену випадково аварію, навіть якщо вони сильно її вразили. Як правило, через місяць-другий зв’язок стає слабшим і в кінці кінців залишається у вигляді дуже тоненьких «ниточок», які через багато років можуть порватися остаточно. Щоб «ниточки» не порвалися, потрібен час від часу їх «зміцнювати», звертаючись до потрібних спогадів. Але все одно одна «ниточка» буде трохи слабше іншої і в результаті залишиться тільки найміцніша з них — наприклад, саме мить красивого заходу, а колір моря, температура повітря, власний одяг, музика та інші супутні заходу явища забудуться.

Але це при сильному враженні. А що, якщо ніякого враження немає, але запам’ятати щось потрібно? Наприклад, парочку формул або три десятка слів німецькою. Нейрони абсолютно не вражаються цією інформацією і медіатори для створення міцного синаптичного зв’язку викидати не бажають. Тоді варіантів два.

Перший — скористатися явищем сумації або просто — визубрити. Постійний, регулярний, хоч і слабкий вплив на нейрон приводить до накопичення в пресинаптичному закінченні іонів кальцію, і, коли настає їх надлишок, відбувається викид медіатора. Якщо вплив продовжувати, іони кальцію будуть продовжувати накопичуватися і, врешті-решт, завдяки кільком слабким викидам створиться досить стійкий синаптичний зв’язок з «записом» формул або потрібних слів. Правда, його теж необхідно буде підтримувати, періодично до нього звертаючись, інакше він зникне і всю процедуру доведеться повторювати заново.

Другий варіант — штучно створити сильне враження. Наприклад, поговорити про щось важливе за допомогою цих трьох десятків німецьких слів з важливою людиною. А якщо хто-небудь прикро облає людину, яка вивчає німецьку мову, остання напевно запам’ятає німецькі лайки.

Біохімія пам’яті

Важливим є те, що якими б не були механізми запам’ятовування у конкретного індивідуума і який варіант запам’ятовування не вибрав би він для вивчення мови або чогось ще, для реалізації будь-яких процесів запам’ятовування потрібні відповідні хімічні речовини. Для роботи будь-якого органу потрібні певні речовини і саме тому людина не може жити без їжі. Мозок теж вимагає частину цих речовин для різних процесів. Для пам’яті потрібні в першу чергу кальцій, магній, калій, глутамінова кислота, ряд інших білків і деякі жири.

Кальцій

Як було згадано вище, для успішного завершення одноразового процесу сумації, тобто для одного слабкого викиду нейромедіатора і створення нестійкої, тонкої «ниточки» синаптичного зв’язку, необхідно значну кількість іонів кальцію, які повинні накопичитися в пресинаптичному закінченні — поруч з синаптичною щілиною, звідки повинен статися викид медіатора. Чим більше іонів кальцію накопичується, тим потужніше потенціал дії, тим сильніше буде викид і тим міцніше — зв’язок, який утворився.

Але в пресинаптичному закінченні працюють так звані іонні насоси, які відкачують іони, що накопичуються.  Висновок простий: щоб іонів кальцію накопичувалася достатня кількість раз за разом, потрібно, щоб швидкість їх накопичення регулярно перевищувала швидкість відкачування. Для цього вони повинні швидко вироблятися і потрапляти в потрібне місце. Відповідно, щоб це відбувалося, самого кальцію в організмі має бути достатньо.

І природно, що якщо у людини спостерігається дефіцит кальцію, нехай навіть незначний і не порушуючий роботу інших органів, визубрити щось їй буде складніше, ніж людині, у якої такого дефіциту немає.

Глутамінова кислота

Глутамінова кислота фактично є найважливішою в процесі запам’ятовування хімічною речовиною. Вона відповідає майже за всі види пам’яті і запам’ятовування: за короткочасну пам’ять, за запис інформації в довготривалу пам’ять, за асоціативну пам’ять, за сумацію і імпринтінг (так звана «виборча пам’ять», тобто здатність запам’ятовувати тільки важливу для конкретного індивідуума інформацію).

В ході діяльності нейронів в певний момент відкривається синаптична щілина і в неї надходить глутамат. Саме він активізує процеси передачі кальцію, магнію і калію між клітинами, він сприяє синтезу білків, також необхідних для формування нейронних мереж і він же сприяє накопиченню іонів кальцію. Відповідає глутамінова кислота і за інші, більш складні процеси, пов’язані з пам’яттю.

Нестачі глутамінової кислоти в організмі звичайної людини практично не буває. Це одна з замінних амінокислот, які називаються замінними саме тому, що людський організм здатний продукувати їх самостійно. Однак для продукування достатньої кількості замінних амінокислот потрібно і деяку кількість «будматеріалу» для них — самого звичайного білка.

Тому і рекомендують їсти білок «для мізків»: глутамінова кислота, як і деякі інші амінокислоти, бере активну участь не тільки в процесах запам’ятовування інформації, а й в інших нейрофізіологічних процесах, пов’язаних з мисленням.

Магній

Магній необхідний в першу чергу для потрапляння в синаптичну щілину глутамінової кислоти, яка, в свою чергу, активізує так звані NMDA-рецептори, які відповідають за довгострокову пам’ять і асоціативне запам’ятовування (також за багато іншого, але в даному випадку найбільш важливими можна вважати ці два процеси). Саме іон магнію запускає весь процес, який закінчується в кінцевому підсумку формуванням синаптичного зв’язку між нейронами.

Для успішного процесу запам’ятовування інформації не потрібно, щоб магнію було дуже вже багато: на пам’ять його витрачається мінімум. Але справа в тому, що магній, як і глутамінова кислота, бере участь в дуже багатьох нейропроцесах, тому при його нестачі потерпають усі вони відразу — і здатність до концентрації, і уважність, і інтелектуальна працездатність, і пам’ять. Тому магній, незважаючи на потрібні незначні дози, вважається одним з головних хімічних елементів для пам’яті.

Калій

Калій також просто бере участь в міжклітинному обміні під час вступу через синаптичну щілину глутамінової кислоти. Його недолік веде до того ж, що і недолік магнію. Безпосередню роль в процесі формування синаптичних зв’язків він не грає, але непряма його роль досить важлива для того, щоб вважати його незамінним елементом для пам’яті.

Білки і жири

Існує кілька теорій організації пам’яті. Згідно з одними, визначальну роль в процесах запам’ятовування грають білки, згідно з іншими — інші речовини, серед яких найчастіше згадуються жири.

Однією з найпоширеніших є теорія Хідена про білкову природу пам’яті. На думку вченого, інформація, яка зберігається в довгостроковій пам’яті, записується в структурі полінуклеотидного ланцюга молекули. Відповідно до цієї теорії, всі імпульси, що збуджують нейрони, мають різну структуру. Залежно від неї, різні імпульси сприяють різним переміщенням нуклеотидів в молекулах РНК. Таким чином, в результаті перебудовується сама молекула.

Всі теоретично можливі перестановки і комбінації нуклеотидів забезпечують потенційну здатність «записувати» в молекулі РНК обсяги інформації, які значно перевершують обсяг пам’яті звичайної людини. Але оскільки відомо, що середньостатистична людина використовує дуже незначну кількість пам’яті, то гіпотеза виглядає дуже правдоподібно — і тому так поширена.

Інформація, яка запам’ятовується, на думку Хідена, відбивається в синтезі білка. Чим швидше відбуваються процеси синтезу і чим більше цих процесів зачіпає молекули РНК, тим більше в результаті виявляється обсяг інформації, зафіксованої в довготривалій пам’яті. Таким чином, найбільш важливими в процесі запам’ятовування виявляються амінокислоти, з яких синтезується білок, а також допоміжні речовини — кальцій, натрій і калій.

Інша поширена теорія належить Галамбусу і Ройтбаку. Це так звана теорія гліальних клітин або «мієлінова теорія». Гліальних клітин у мозку людини набагато більше, ніж нервових, що також передбачає — якщо теорія вірна — можливість запам’ятовувати величезні обсяги інформації.

Відповідно до теорії Галамбуса і Ройтбака, процес запам’ятовування схожий на процес створення умовного рефлексу: після багаторазового повторення формується певний зв’язок, який пізніше спрацьовує автоматично і спливає в свідомості, як тільки людина думає про щось, що здатне порушити відповідний спогад. На етапі утворення рефлексу — або спогаду — в гліальних клітинах посилюється синтез мієліну, який полегшує передачу нервових імпульсів і сприяє швидкості та ефективності формування синаптичного зв’язку. Таким чином, довгострокова пам’ять може бути віддзеркаленням тих змін, які відбувається в нервово-гліальному комплексі центральних нервових утворень.

Мієлін — це речовина, що формує оболонки клітин в центральній нервовій системі. Складається вона на 75% з жирів, на 25% з білків. Відповідно, для прискореного його синтезу потрібні амінокислоти (як замінні, так і незамінні) і ліпіди (в основному фосфоліпіди і гліколіпіди).

Підтверджується ця теорія тим, що при руйнуванні мієлінової оболонки у людини розвиваються різні види склерозу. Також її руйнування призводить до порушення координації і рівноваги.

Існує безліч інших теорій про те, як влаштована людська пам’ять. Однак, яка б теорія не була найбільш правдоподібною, можна майже з упевненістю стверджувати, що всі перераховані речовини відіграють важливу роль у фізіології пам’яті.

Розподіл хімічних речовин в організмі

Людині на добу потрібно певну кількість конкретних речовин. Якщо вона отримує цю норму, іменовану в дієтології добовою дозою, все прекрасно: всі системи, якщо вони здорові самі по собі, працюють так, як треба, людина фізично і розумово працездатна, ніяких труднощів при виконанні стандартних операцій не відчуває. Коли якоїсь речовини бракує, організм розподіляє наявне таким чином, щоб його отримали всі життєво важливі органи, а ось ті, відсутність в яких кальцію до смерті і важких хвороб не приведе, кальцій недоотримують. Мозок працює таким же чином: на більш важливі процеси речовина витрачається, на менш важливі, якщо речовини занадто мало, — немає.

Якщо розглядати пам’ять, то більш важливими мозок вважає процеси мимовільного запам’ятовування, оскільки сильне враження на інстинктивному рівні організм вважає більш небезпечним і / або за потрібне для виживання. Стабільно отримувану інформацію, яка не звеличує ніякі інстинкти, мозок, навпаки, вважає менш важливою, тому при дефіциті того ж кальцію витрачати його на «логічну пам’ять», як її називають, не буде або ж буде в незначній кількості. В результаті навіть при відносно хорошій пам’яті в цілому (наприклад, коли людина добре запам’ятовує події, яскраві, емоційні речі) постійне зубріння все одно не буде приносити ніяких результатів.

А коли результат відсутній, люди починають звинувачувати методику, підібрану іноді навіть психологом. Насправді ж винна зовсім не методика, яка, швидше за все, підібрана правильно, а недолік потрібних речовин. І йти треба не до іншого психолога за іншою методикою, а в гарну лабораторію — перевірити, якої речовини в організмі не вистачає, а потім до дієтолога — щоб склав раціон, в якому будуть всі необхідні речовини.

Амарант як стимулятор пам’яті

Звернення в приватну лабораторію, до хорошого психолога і хорошого дієтолога, звичайно, позитивний результат дасть напевно. На жаль, в Україні, як в інших країнах СНД і в деяких інших, мало хто всерйоз витратить чималі гроші на таких фахівців, щоб покращити пам’ять. Побачивши приблизний кінцевий рахунок, людина швидше подумає, що, мовляв, я і так непогано все запам’ятовую. Тим більше не зможуть дозволити собі такі витрати студенти та інші учні, для яких пам’ять вельми важлива.

Що роблять люди, коли не можуть найняти фахівця для вирішення певної проблеми? Правильно, намагаються вирішити проблему своїми силами. Відносно проблеми пам’яті це теж можна зробити, якщо підійти до її вирішення вдумливо. Спочатку потрібно відстежити психологічний аспект, вибрати методику, за якою потрібно буде працювати з пам’яттю. Це зовсім інша велика тема, зачіпати яку ми зараз не будемо: у інтернеті є поради і по підбору психологічної методики для тренування пам’яті. Другий крок — це створення сприятливих фізіологічних умов, а якщо точніше — перегляд життєвого режиму і зміна раціону.

Продукти для пам’яті: що дійсно допоможе

На різних сайтах періодично з’являються «списки продуктів, що покращують пам’ять». Продукти в них можна побачити найрізноманітніші. Цікаво, що на медичних ресурсах робиться наголос на білкові страви, на продукти з великою кількістю ненасичених жирів, а також на багату макроелементами їжу. На сайтах загальної тематики підкреслюється також необхідність вживання великої кількості вітамінів, що не цілком виправдано. Вітаміни життєво необхідні для функціонування імунної системи, яка побічно впливає і на роботу мозку, а також на ряд деяких інших процесів, в тому числі і на центральну нервову систему, однак безпосередньо вони не мають відношення до пам’яті. Тому якщо хтось радить з’їдати щодня по півкіло чорниці, щоб краще запам’ятовувати, то варто перевірити ще раз цю інформацію. Подібний раціон, звичайно, напевно зменшить кількість застуд, але покращення пам’яті залишається під питанням.

Для досягнення ж поставленої мети будуть потрібні продукти з високим вмістом білка, достатньою кількістю жирів — фосфоліпідів і / або гліколіпідів, а також їжа, багата такими макроелементами, як кальцій, магній і калій. Не завадить ще натрій.

В даному випадку є сенс звернути увагу на амарант як одну з головних складових раціону. Точніше, на зерно амаранту і на амарантову олію, оскільки саме в них міститься все перераховане. Листя амаранту не особливо допоможе, оскільки воно багате вітамінами і частково — мікро- і макроелементами. На жаль, макроелементів в листі і квітах амаранту недостатньо для того, щоб істотно вплинути на пам’ять.

Втім, якщо вам дісталася повноцінна рослина — з зерном, листям і квітками, нехтувати останніми двома не варто. Вони цілком можуть бути допоміжним елементом в «раціоні для пам’яті», оскільки не зашкодять ні пам’яті, ні іншим нейропроцесам, ні організму в цілому, а трохи навіть допоможуть.

Зерно амаранту для пам’яті

Зерно амаранту — зовсім інша справа. По-перше, це один з лідерів за вмістом білка серед рослинних культур. Зрозуміло, в рибі або м’ясі білка більше, але тут постає питання про збалансованість раціону.

І рибу, і м’ясо вживати бажано будь-якій людині, але в помірній кількості, оскільки це досить важка їжа. Деяким людям з хронічними порушеннями роботи шлунково-кишкового тракту тваринний білок можна їсти зрідка і невеликими порціями і цього іншим органам, в тому числі мозку, не вистачає. Рослинний білок перетравлюється і засвоюється набагато легше, ніж тваринний і його можна вживати людям зі слабким шлунково-кишковим трактом. Але навіть здоровій людині з точки зору дієтології необхідно мати баланс тваринних і рослинних білків, щоб не перевантажити організм першими.

Включити амарантове зерно в раціон «для пам’яті» доцільно ще й тому, що в ньому містяться всі незамінні і всі замінні амінокислоти, в тому числі глутамінова кислота. Організм може синтезувати її самостійно, але значно простіше і краще, коли вона надходить з їжею. З незамінними амінокислотами такий номер не пройде: якщо в білковій їжі їх немає, то синтез білків в організмі теж стає неможливий. Звичайно, скласти раціон, де повністю не було б незамінних амінокислот, неможливо, але дефіцит їх спостерігається досить часто.

Третя причина включити амарантове зерно в раціон заради отримання білка полягає в стійкості амінокислот в амаранті. Наприклад, в звареному або посмаженому яєчному білку незамінних амінокислот вже немає — тільки замінні. А в звареному амарантовому зерні вони залишаються, хоч і не в такій кількості, як в сирому або пропареному.

До речі, звідси висновок: якщо вже ви включили амарантове зерно в своє меню з практичною метою покращення пам’яті або роботи мозку в цілому, то краще готуйте його на пару — так ви швидше досягнете мети.

Нарешті, в зерні амаранту містяться і кальцій, і магній, і калій, і натрій, причому перших трьох досить-таки чимало. Якщо взяти 100 грам зернового амаранту, правильно вирощеного і зібраного, в ньому буде 159 мг кальцію, 248 мг магнію і аж 508 мг калію. Натрію всього 4 мг, тому для забезпечення організму цим макроелементом доведеться включити в раціон інші продукти, що містять його.

Пресована амарантова олія для пам’яті

Ідею застосування амарантової олії холодного віджиму для покращення пам’яті напевно оцінили б Галамбус і Ройтбак — автори «мієлінової теорії». Як уже було згадано, мієлін — це речовина, яка на три чверті складається з жирів і лише на третину — з білків. Жирами, необхідними для формування мієлінових оболонок клітин в центральній нервовій системі, є, зокрема, фосфоліпіди і вільні жирні кислоти.

Фосфоліпіди забезпечують пластичність і своєрідну «плинність» всіх тканин, головним складовим елементом яких вони являються. З хімічної точки зору вони досить нестійкі, тобто швидко вивітрюються, коли потрапляють у відкритий простір, не будучи пов’язаними іншими елементами. З цієї причини вони вважаються біологічно активними речовинами в організмі: залучаючись в біохімічні процеси, фосфоліпіди дуже швидко утворюють тканини і клітини в різних органах. В процесі формування мієлінових оболонок вони діють «спільно» з вільними жирними кислотами.

Вільні жирні кислоти називаються так тому, що у них бракує низки атомів, і відсутні атоми вони намагаються «добути» в будь-якому просторі, в який потрапляють. Об’єднуючись з атомами різних хімічних елементів, вони створюють нові, більш стійкі речовини, які служать певній меті в людському організмі досить довго. Саме це відбувається і при формуванні мієліну. Такі жирні кислоти називають ще ненасиченими і їх біологічна активність залежить від ступеня ненасиченості. Наприклад, є трохи менше активні мононенасичені жири і набагато активніші — поліненасичені. Другі цінуються значно більше, оскільки є дефіцитними в природі через свою надмірну активність.

Амарантова олія містить вільні жирні кислоти і фосфоліпіди. Цінність її полягає в тому, що в олії і ті і інші речовини стійкі. Тобто навіть якщо олія буде стояти досить довго, то вони не вивітряться, не зникнуть і надійдуть в організм людини, коли вона цю олію буде вживати. Зрозуміло, сказане актуально при дотриманні двох умов:

а) при правильному зберіганні олії;
б) коли мова йде про пресовану амарантову олію холодного віджиму, а не олію, отриману, наприклад, методом екстракції, оскільки в останній кількість названих жирів може бути меншою, також така олія може містити домішки, знецінюються і фосфоліпіди, і вільні жирні кислоти.

Перенасичення фосфоліпідами звичайній людині не загрожує, вжити надмірно багато ненасичених жирів теж важко. Але, оскільки в амарантовій олії містяться і інші види жирів, в необмеженій кількості його вживати не варто. Досить близько 500 мг на 1 кг ваги людини. У перекладі на стандартне вимірювання це від 1 до 2 столових ложок олії в день — в залежності від ваги людини.

Також не дасть ефекту вживання амарантової олії в якості олії для смаження. Опинившись на гарячій сковороді, вона втратить більшу частину необхідних елементів.

Покращення пам’яті: загальні рекомендації

Якщо ви вирішили застосовувати амарант для покращення пам’яті, потрібно врахувати кілька його особливостей, які допоможуть досягти мети трохи швидше.

По-перше, і амарантове зерно, і амарантову олію краще вживати вранці. Краще всього з’їсти амарантову страву (тобто страву з високим вмістом амаранту — кашу, наприклад) приблизно за годину-дві до початку роботи, якщо вона пов’язана з інтелектуальною діяльністю. Так буде «нагодований» і весь організм, і мозок зокрема, оскільки їжа встигне перетравитися і всі необхідні речовини надійдуть в ті органи, які їх «зажадають».

Для деяких каші — не звична ранкова їжа. У такому випадку варто скористатися перевіреним часом методом — вжити ложку амарантової олії натще. З’їдена на порожній шлунок, готовий після сну в повній мірі переробляти все, що в нього потрапить, амарантова олія засвоїться найкраще.

Іноді після прийому олії натще виникає нудота (причому стосується це не тільки амарантової, а будь-якого в принципі). Це нормальне явище, яке не свідчить про наявність якихось захворювань. Якщо починає нудити, варто спробувати вживати олію протягом ще декількох днів, щоб організм звик. Якщо нудота сильна, процес привчання організму краще почати, застосовуючи олію в їжі. Наприклад, вибрати в якості ранкової страви салат і заправляти його амарантовою олією, причому почати краще з невеликої дози (від половинки або 2/3 чайної ложки) і поступово збільшувати її. Коли організм буде нормально сприймати 1 столову ложку амарантової олії в салаті, то можна перейти на її вживання без салату. Але теж не потрібно відразу навантажувати шлунок столовою ложкою чистої олії: перші кілька днів досить і чайної.

Однак якщо нудота не проходить після 14-18 днів застосування олії, то, значить, шлунок погано сприймає великий обсяг чистого жиру і експерименти варто припинити. В такому випадку амарантову олію краще вживати з якоюсь нежирною їжею натщесерце — з тими ж салатами, кашами або, наприклад, просочувати нею шматочки хліба (краще чорного). Насильно примушувати себе з’їдати ложку олії не варто, тому що нудота — ознака того, що воно не дуже добре засвоюється. А без належного засвоєння ніякого відчутного позитивного ефекту з боку мозку та інших органів не буде.

По-друге, не варто з’їдати відразу дуже великі порції амаранту. Наприклад, якщо вирішено вранці вживати ложку олії, то амарантовою кашею заїдати її вже не має сенсу. А якщо хочеться з’їсти амарантову кашу, то краще вибрати цю страву на обід або на вечерю.

Також необхідно пам’ятати про те, що працездатність мозку сильно залежить від загального стану людини. Наприклад, ніякий амарант не допоможе, якщо людина недостатньо спить. Багаторазові дослідження показали, що при регулярному серйозному позбавленні сну (коли людина не спала по 24-36 годин раз на тиждень протягом декількох місяців) пам’ять, здатність до навчання зменшувалися на 47%, причому відновити їх було дуже складно, а у людей після 35 років вони відновлювалися на 90-97%, але ніколи — на 100%. При одноразовому позбавленні сну або при незначному недосипі таких серйозних порушень не спостерігалося, але пам’ять страждала. При одноразовому позбавленні сну на 36 годин здатність до запам’ятовування падала на 40-43%, а при регулярному незначному недосипі — на 23-29%.

Безглуздо намагатися тренувати пам’ять при регулярному стресі. При цьому, як не дивно, одиничний стрес на пам’ять впливає позитивно. Справа в тому, що в момент стресу відбувається викид в кров адренокортикотропного гормону і кортизолу. Разовий викид сприяє консолідації спогадів — процесу, при якому сліди з короткочасної пам’яті «записуються» в довгострокову. А ось постійні викиди, навіть невеликі, як сказано в роботі В. Ткачука «Введення в молекулярну ендокринологію», навпаки, блокують процес консолідації. І навіть ведуть до руйнування клітин тканини гіпокампу, що згодом призводить до склерозу та інших порушень роботи мозку.

А що вельми корисно для пам’яті, так це регулярні фізичні тренування на свіжому повітрі. Як мінімум 20 хвилин в день фізичної активності, здоровий сон, відсутність стресів, правильне харчування і розумно підібрана психологічна методика — і запам’ятовувати що завгодно від слів німецькою до складних формул стане набагато простіше.

Будьте здорові — з амарантом!

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-