Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Амарант в тваринництві: корм та профілактика захворювань

Можна сперечатися про те, який корм для тварин найбільш калорійний. Але сьогодні мова не тільки про кількість калорій, але і про те, наскільки швидко такий корм засвоюється, а також про його здатність допомагати організму в підвищенні стійкості перед захворюваннями. Вибір корму впливає також на продуктивність тварин, якість їхньої продукції. Амарант лідирує тут в усіх напрямках.

 

Які якості амаранту цінні для тварин

 

склад продуктів переробки амаранту багатий вітамінами і мікроелементами

Практикою доведено, що, використовуючи продукти переробки амаранту і дотримуючись збалансованих рецептур, можна приготувати повнораціонні комбікорми, і від них буде отримана максимальна економічна ефективність. Відома висока поживна цінність даної рослини (її зеленої маси, зерна, макухи), і при цьому корм з такими добавками збагачується великою кількістю корисних речовин, деякі з яких властиві тільки їй.

Склад продуктів переробки амаранту відрізняється наступними речовинами:

  • вітаміни токотрієнол, рутин, тіамін, піридоксин, холін, рибофлавін, аскорбінова, пантотенова, фолієва кислоти, а також ряд інших;
  • поліненасичені жирні кислоти Омега-6 — ліноленова, лінолева;
  • незамінні амінокислоти лізин, триптофан, лейцин, ізолейцин, треонін, валін, метіонін, фенілаланін;
  • мікроелементи мідь, залізо, калій, магній, кальцій, селен, цинк, марганець, фосфор, натрій;
  • органічна сполука сквален, якого тут більше, ніж в будь-яких інших джерелах рослинного і тваринного походження, і сквален насичує тканини киснем, підвищує опір хворобам, покращує репродуктивні функції, якість хутра.

Щодо Омега-6, то ці кислоти мають здатність вбудовуватися в усі системи роботи організму, а цінність їх ще й в тому, що такий унікальний склад повторюється тільки в олії лососевих риб.

Крім того, амарант містить достатню кількість майже ідеального білка, ступінь засвоєння якого становить 92% (грудне молоко матері засвоюється на 85%). У процесі досліджень доведено також, що білок амаранту може вбудовуватися в генетичний код і усувати порушення. Цінність амаранту як джерела білка визнають багато ветеринарних лікарів. Так, Дмитро Домашенко, ветлікар з 14-річним стажем, в ході семінару «Вирощування та переробка амаранту», який проходив на базі Харківського аграрного університету, зазначив, що з одного гектара амаранту можна зібрати до 250 тонн, і якщо врахувати, що в складі даної культури до 16% білка, то це вже більше 32 тонн білка. Такий результат не дає жодна інша культура.

Дійсно, амарант серед традиційних зернових культур є найбільш збалансованим за амінокислотним складом. Тому він вважається найціннішим рослинним інгредієнтом кормів для домашніх, хутряних та племінних тварин, активно використовуються при виробництві кормів і кормових добавок. Як показує практика, корм з амарантом не тільки підвищує імунітет, задовольняє потреби тварин в поживних речовинах, але і сприяє кращому засвоєнню інших інгредієнтів завдяки високому вмісту лізину. Він також має протизапальні, регенераційні, противірусні, протипаразитарні властивості, ефективно виводить з організму токсини.

 

Корм з амарантом і результативність

 

використання амаранту як шлях зниження собівартості тваринницької продукції

Практикою доведено позитивний вплив корму з амарантом на здоров’я і продуктивність тварин. Так, якщо згодовувати зелену масу, де буде до 25% амаранту, поросята ростуть в 2,5 рази швидше, а кролики, нутрії і курчата — в 2-3 рази, у корів і кіз значно підвищуються надої і жирність молока. При згодовуванні зеленої маси амаранту з невеликою кількістю дерті свиням помічено, що тварини швидше ростуть, набираючи за 4 місяці до 60 кг живої маси.

Як розповів Дмитро Домашенко, спираючись на свій досвід ветлікаря і практику ветеринарів, оптимальна кількість амарантового борошна становить на одну козу 2 кг, на одну корову в залежності від маси тіла — 5-6 кг. У цьому випадку собівартість одного літра молока буде становити 6 грн 42 коп. Крім того, при годуванні амарантом, за спостереженнями, ветеринарів, збільшується сухий залишок молока, і в результаті вдається отримати більшу кількість сиру і масла. Так, якщо до годування амарантом 1 кг сиру отримували, переробивши 9 літрів молока, то після — з 6-7, і тому сфера переробки в цьому плані дуже вигідна.

При годуванні свиней до 30% обсягу сухої речовини можна вводити амарантового трав’яного борошна. Це дозволить вирішити наявні проблеми зі здоров’ям і запобігти можливим. Адже відомо, що більшість концентрованих кормів не дають тварині стільки клітковини, скільки дає амарант. Недостатня кількість клітковини призводить до запорів, застійних явищ в сечостатевій системі, до ожиріння, а одним з наслідків є низька здатність до розмноження тварин. Клітковина, яку містять інші рослини, в порівнянні з амарантовою, розчиняється повільніше.

При годуванні бройлерів рекомендується до складу комбікормів вводити 8% трав’яного борошна амаранту. Для несучок цей відсоток можна збільшити до 12. У результаті зміцнюється здоров’я птиці, підвищується її продуктивність, поліпшується якість продукції.

Цікаво, що при використанні амаранту як джерела природного каротину курка набуває жовтуватого відтінку буквально за 2 тижні відгодівлі. Для цього досить у звичний корм додати 8% трав’яного борошна. До слова, при використанні трав’яного борошна 5 кг цієї добавки при розбуханні дорівнює 40 кг зеленої маси.

 

Продукти на основі амаранту не тільки для харчування

 

олія амаранту як важливий компонент дезінфікуючого засобу

Фахівці при Харківському аграрному університеті розробили унікальний продукт на основі амарантової олії. Це Амасан. Препарат призначений для обробки тваринницьких приміщень.

Однак тут треба відзначити, що він випускається в двох варіантах. Одна форма препарату розроблена безпосередньо для дезінфекції приміщень. Друга може вводитися безпосередньо в корм як дезінфектор і стабілізатор. Такий препарат можна вважати унікальним, оскільки до нього не було жодного дезінфікуючого засобу, який можна їсти, не завдаючи шкоди здоров’ю, а навіть приносячи йому користь. При цьому використання антибіотиків стає зайвим. Це ж стосується інших хімічних засобів і препаратів.

Основою Амасана є доломітові породи вапняку. Допоміжними компонентами в складі стали мікроелементи і олія амаранту. Діючою речовиною являються іони срібла, які володіють, як відомо, бактерицидною, противірусною, вираженою протигрибковою і антисептичною дією. Тому препарат з іонами срібла є високоефективним знезаражувальним засобом відносно патогенних мікроорганізмів, що викликають гострі інфекції.

В цілому склад підібраний так, що препарат, потрапляючи в організм, знищує патогенну і умовно-патогенну флору, і при цьому не пошкоджує корисну флору. Крім того, при інфекції застосування препарату не викликає звикання, і жодна бактерія або вірус не утворюють стійких форм по відношенню до нього.

 

Амарантова макуха замість ліків?

 

макуха амаранту як антистресовий засіб

Регулярне введення в корм для тварин амарантової макухи дає результати, які не можуть не радувати тваринників. Так, за спостереженнями Дмитра Домашенка, тварини і птиця, які отримують корм з амарантовою добавкою, стають спокійнішими, рівніше набирають вагу, а сама макуха амаранту працює як антистресовий засіб.

Протягом півроку такого годування можна вийти на безпадіжну технологію, що не вдавалося досягти з іншим макухою. Крім того, використовуючи амарантову макуху в складі корму, можна з успіхом обійтися без підкислювачів, ароматизаторів, стимуляторів росту

Як підрахували фахівці, витрати на вирощування однієї курки при майже 100-відсотковому збереженні становить близько 100 грн на кілограм. Сюди входить вартість курчати, кормів, електроенергії, і в зимовий час — витрати на опалення. Реалізаційна ціна курки становить понад 200 грн. Таким чином, фермер може отримати 100-процентний прибуток.

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-