Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Амарант як поживний корм з лікувальними властивостями

Поживна цінність даної культури доведена дослідним шляхом і досвідом багатьох фермерських господарств. Практикується додавання зеленої маси, зерна, шроту амаранту в корм для сільськогосподарських тварин і птиці, і кормовиробництво з використанням амаранту вважається перспективним напрямком. Скептики стверджують, що така практика є просто результатом економії, а досвідчені фермери наводять приклади запобігання падежу тварин і птиці завдяки корму з амарантом.

 

Білок й інші цінні складові амаранту

 

Амарант серед традиційних кормових рослин за поживними властивостями визнаний абсолютним чемпіоном за вмістом високоякісного рослинного білка. У зерні цієї культури міститься 16-18% білка.

В результаті досліджень доведено, що білок, що міститься в амаранті, перевершує будь-які рослинні і тваринні білки, а також біологічну цінність білків молока. При цьому він легко засвоюється, оскільки добре збалансований за складом амінокислот.

Встановлено також, що за вмістом поживних речовин насіння амаранту цінніше, ніж, наприклад, пшеничне. Воно також містить велику кількість заліза, кальцію, магнію, фосфору і калію, які є важливими елементами в будь-якому раціоні харчування.

Насіння амаранту характеризується високим вмістом вітамінів B і A, E і C, і тут їх вміст вдвічі вище, ніж в вівсяних висівках, наприклад. Важливо також те, що велика кількість вітаміну С і каротину робить корм з амарантом особливо цінним, а тварини і птахи, які його отримують, практично ніколи не хворіють, і це позитивно позначається на якості кінцевої продукції.

Зерно амаранту містить 60% крохмалю і 8% жиру. При дослідженні зеленої маси на різних фазах розвитку рослини встановлено, що в ній міститься 18-25% сухої речовини, 3,0-3,9% сирого протеїну, 0,5-0,65% жиру, 3,9-5,45 % клітковини, 0,46-0,535% кальцію, 0,004-0,055% фосфору, 40 мг каротину. Цікаво, що зелена маса кукурудзи в фазу молочно-воскової стиглості зерна містить 7,5-8% протеїну, і це в 2 рази менше, ніж в амаранті. Якщо говорити про кількість незамінних амінокислотах в амаранті, то в 1 кг сухої речовини вегетативної маси міститься лізину 7,1-7,15г, а у кукурудзи — всього 2,8 г, тобто в 2,4 рази менше.

 

З практики застосування кормів з амарантом

 

У тваринництві та птахівництві частіше застосовується зерно і зелена маса амаранту, і вони, як правило, служать сировиною для отримання цінних продуктів. Зокрема, свіжа зелена маса має високу поживну цінність і є прекрасним кормом для свиней і птиці, а суміші, приготовані з нею і злаковими культурами, успішно використовуються для раціону великої рогатої худоби і овець.

Помічено також, що зелена маса амаранту від фази стеблування до цвітіння добре поїдається свинями. Тут доцільно зробити невелике порівняння. У люцерні і конюшині, які є традиційними зеленими кормами для свиней, міститься близько 4% протеїну, а клітковини — 5-7%, і таке співвідношення призводить до швидкого згрубіння кормів. Тому вже через тиждень після початку використання такого корму його поїдання зменшується вдвічі. У амаранті вміст протеїну не поступається люцерні і становить 4%, але клітковини в ньому всього 2-3%, тобто в 2 рази менше, і тому не дивно, що тварини віддають перевагу амаранту, а не люцерні і не будь-якому іншому зеленому корму. Включення зеленої маси амаранту в раціони 2-4 місячних поросят, холостих, поросних і свиноматок підвищувало їх продуктивність на 12-18%. При цьому витрати кормів на вироблення одиниці продукції знижуються на стільки ж.

Тваринники, що займаються вирощуванням свиней, помітили, що в результаті використання амаранту в складі раціонів свиноматок і ремонтних свинок, відбулося:

  • підвищення багатоплідності свиноматок на 14,2%;
  • зниження втрат живої маси лактуючих свиноматок на 71%;
  • збільшення «молочності» свиноматок на 23,5%;
  • поліпшення збереження поросят під матками на 2,7%;
  • більш помітне зростання поросят-сосунів на 8,3%;
  • збільшення інтенсивного росту ремонтних свинок на 11,1%;
  • зниження витрат на 1 порося кормових одиниць на 5,0%, на 1 кг приросту живої маси свинок — на 5,9% кормових одиниць.

Велику користь тваринам дає силос, приготований на основі амаранту з додаванням кукурудзи. Співвідношення рекомендується витримувати 1: 1. Оскільки в зеленій масі кукурудзи багато цукрів, а в зеленій масі амаранту — протеїну, силос з них виходить більш поживним — на 50% в порівнянні з силосом з однієї кукурудзи. Така суміш позитивно впливає на молочну продуктивність і жирність молока: перший показник підвищується на 6%, а другий — на 0,1%. Під час дослідів в одному з господарств підвищення продуктивності корів в перерахунку на 4-процентне молоко склало 8,6%. При цьому знизився рівень витрати кормів на виробництво молока: на 1 кг натурального молока витрачається кормових одиниць на 8,8% менше.

Можна багато говорити про значення амаранту, як нетрадиційної кормової культури з високою поживною цінністю і здатністю зміцнювати імунітет. Ігор Філіпенко, кандидат біологічних наук, який тривалий час займається фізіологією і імунологією, навів приклад впливу унікальних властивостей амаранту в плані боротьби проти онкологічних захворювань.
— Птахівникам добре відома хвороба Марека або нейролімфоматоз. По суті це інфекційний рак. Порятунок один — вакцинувати курчат в добовому віці або забивати до 70 днів, інакше відбувається майже 100-відсоткова загибель поголів’я. У 2014 році я навмисно НЕ вакцинували стадо, але основою раціону була зелена маса амаранту. У підсумку: до 270 днів (термін забою) збереження склала 98%. За цей період не було жодного випадку захворювання нейролімфоматозом.

 

Які продукти з амаранту підходять для приготування корму

 

У комбікормах використовуються наступні продукти амаранту:

  • зерно;
  • макуха або шрот;
  • трав’яне борошно (трав’яні гранули).

Як вже відомо, зелену масу амаранту включають в комбінований силос. Фахівці вважають, що відносно макухи і борошна питання полягає переважно в дозуванні.

Дещо складнішою є справа з амарантовим зерном. Справа в тому, що маса 1000 насінин становить всього 0,4-0,55 грама, а розмір однієї зернівки найчастіше не перевищує в діаметрі 0,8 мм. Даний показник менше оптимального, якщо говорити, наприклад, про комбіновані корми для свиней. При цьому відомо, що введення будь-якого зерна в раціон свині в НЕ подрібненому вигляді неприпустимо, оскільки воно має особливість у вигляді значного біологічного захисту від травних ферментів, що виробляються в шлунку свині, і в результаті засвоюваність корму знижується. Це стосується і зерна амаранту, в поверхневому шарі якого є щільна геміцелюлозна оболонка, яка практично не перетравлюється в шлунково-кишковому тракті свиней. Це призводить до проблеми подрібнення амаранту для комбікормів, оскільки на звичайних дробарках якісно подрібнити амарант практично неможливо.

Подрібнення зерна амаранту до стану борошна на інших типах млинів теж призводить до втрати його кормових достоїнств. Вихід багато фахівців бачать в екструзії, і вважають, що тільки з її застосуванням можна значно підвищити засвоюваність амаранту, оскільки відбуваються глибокі зміни технологічних властивостей зерна. Крім того, екструзія сприяє ущільненню продукту і підвищення його питомої маси, що актуально в разі розсипних комбікормів. Тому більшість виробників комбікормів з зерном амаранту вводять в продукт саме екструдований амарант, і це підвищує цінність таких комбікормів.

Амарантова макуха успішно використовується для приготування комбікорму для бройлерів. За рахунок високого рівня збереження білкових з’єднань амарантова макуха частково може замінити навіть сою, хоча і не на 100% — деякий відсоток сої ввести в раціон птиці все-таки необхідно. Встановлено також, що амарантова макуха в кормі для бройлерів стовідсотково заміняє рапс і соняшник, і це вже відзначено багатьма птахівниками. Так, при використанні ріпаку дуже важливо не помилитися з дозуванням: в іншому випадку смертність птиці різко підвищується. Помилки в дозуванні амарантової макухи призводять до зниження якості продукції, але не ведуть до стрибка смертності серед птиці. Що стосується соняшнику, то він часто програє амарантовій макусі за кількістю олії, і тому багато фермерів віддають перевагу саме амарантовій макусі, яка до того ж багата сирим протеїном, сирою клітковиною, лінолевою кислотою, кальцієм, фосфором, натрієм, лізином, метіоніном, аргініном й іншими корисним речовинами.

Використання амаранту робить годування тварин більш повноцінним і збалансованим. Тому на його основі готується високоякісне вітамінно-трав’яне борошно, яке до того ж добре зберігається і успішно використовується в якості добавки для збагачення білком інших кормів. З амаранту в суміші з кукурудзою та іншими культурами готують хороший комбінований силос, в якому міститься велика кількість протеїну. Крім того, із зеленої маси амаранту отримують цінний білково-амінокислотний концентрат, додавання якого до будь-якого малоцінного корму значно підвищує продуктивність тварин.

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-