Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Вирощування органічного амаранту або досвід наполегливого фермера

Мова піде про вирощування органічної амаранту на прикладі одного з фермерських господарств Закарпатської області. Людина, що не має досвіду в землеробстві і рослинництві, два роки вирощує органічний амарант і має намір продовжувати роботу в цьому напрямку. Наполегливий фермер також готовий ділитися досвідом і допомагати новачкам.

 

Олександр Іщенко та його вибір діяльності

важливість сертифікації продукції

Можна багато говорити про значення екологічно орієнтованих перетворень в Європі і Україні, про дбайливе ставлення до навколишнього середовища, про необхідність господарювання в гармонії з природою. Для Олександра Іщенка, нині голови ТОВ «Органікагро» на Закарпатті, майже три роки тому вибір був обумовлений своїми причинами. Про них, про отриманий досвід і деякі висновки він розповів в інтерв’ю.

— Не було грошей купувати посівний матеріал — кукурудзу або ще що-небудь, плюс була органічна земля, і не хотілося цю землю «хімічити», а також через доступну собівартість, оскільки посівного матеріалу амаранту треба було лише 1 кілограм.

Не знали нічого. А за чутками — «все буде нормально, амарант росте добре, проблем ніяких не буде».

І Ваш перший досвід …
— 1 тонна з гектара в перший рік.
— Ви вважаєте це хорошим результатом за своїми витратами?
— Для людини, яка ніколи не займалася землеробством, якій ніхто не підказував, як посадити (з тих людей, які в землеробстві не один десяток років), це був колосальний результат. Треба також враховувати, якою технікою сіяли, якою технікою прибирали, то це мега-колосальний урожай.
— А якою технікою сіяли, прибирали?
— Все старе, все ще радянських часів, 50-х років виробництва. Комбайн був 78-го року випуску. Тому було багато втрат.

Як сіяли? Методом проб і помилок. Сівалка УПС була старенька, підігнали висіваючі диски на 0,8 міліметра. Труднощі і нюанси ми вивчили, і на третій рік вже усвідомлюємо … Уже знаємо, які можуть бути нюанси при вирощуванні амаранту, і вже з’явилося багато питань до переробників, до тих, хто торгує посівним матеріалом. Ці питання ми починаємо задавати, і хочемо отримати на них відповіді. Ми не прагнемо до того, щоб посіяти 200 або 300 га амаранту — ми прагнемо до того, щоб підвищити врожайність, щоб не 1 тоннузібрати, а півтори, наприклад, або дві. І доводити цей амарант до логічного завершення: розуміти, де амарант можна висушити, де його можна дочистити, якщо це потрібно буде, і скільки це буде коштувати за фінансовими витратами.

− Витрати фінансові: новачкам що Ви можете сказати?
— У кожному регіоні витрати будуть свої. Якщо у новачка є земля, наприклад, 10 га землі, і він хоче посіяти 10 га амаранту, і він повинен буде тільки наймати техніку, — тоді вже витрати залежать від вартості найму техніки, оскільки в кожній області цінова політика може бути різною. Далі: якщо ці 10 га в оренді, — виплата для пайовиків теж різна. Новачок може цю суму прорахувати сам. Знаючи технологічну карту, знаючи, які операції він повинен зробити на один гектар, знаючи цінову політику у себе в області, він зможе обчислити, скільки він витратить грошей.

Окремим питанням можна назвати застосування засобів захисту рослин. Вважається, що отримати високий урожай будь-якої культури без них просто неможливо. Це стосується і амаранту, незважаючи на те, що він відомий як невибаглива рослина, виживає при будь-якому температурному режимі і при будь-яких умовах. Тут досвідчені рослинники можуть заявити, що кожна культура любить догляд і відповідає на нього найкращим урожаєм.

Олександр Іщенко зібрав два врожаї амаранту, вибірково застосовуючи лише вкрай необхідні засоби захисту рослин. На новий сезон у нього особливі плани.

— Застосовував засоби захисту від попелиці, від блохи, але все — біопрепарати. Ніяких засобів підгодівлі по листу, ні добрив. В цьому році ми вже по-іншому підійдемо до цього. У Києві була конференція виробників амаранту, і там виступав представник Одеського інституту, «Біоцентру», і конкретно по біопрепаратам розповідав, по підгодівлі амаранту, і ми це питання вже розглядаємо. Адже рослина теж хоче їсти, і їй потрібне певне харчування. Два роки ми просто вирощували амарант: просто посіяли, просто зібрали … Зі збутом врожаю допомагала Асоціація.

Питання збуту вирощеного врожаю безпосередньо пов’язані з можливостями його переробки. В цьому відношенні склалася певна думка і у Олександра Іщенка.

— На будь-який продукт (кукурудза, пшениця і т. п.) є якісь обсяги, і фермер, коли засіває площі, розуміє, що у нього буде такий-то обсяг продукції, і цей обсяг можна продати. Щодо амаранту теж хотілося б розуміти цей обсяг, і щоб цей обсяг був зафіксований договором. Щоб я, фермер, розумів, що я зібрав 50 тонн, і ці 50 тонн у мене забере переробник.
— Але Ви ж самі шукаєте того, хто у Вас купить ці 50 тонн, правильно?
— Правильно. Але переробники не хочуть укладати зі мною договір на майбутній урожай, тому що у них є сумніви: а чи виросте, а яка буде жирність, а яким буде сквален. Через це вони не хочуть брати на себе відповідальність і говорити, що зобов’язуються забрати у мене весь амарант. Звичайно, мене насторожує, що от я вирощу урожай, я вкладу певну суму грошей на очистку зерна, на сушку, на обробку, і не зможу його продати. Це не пшениця, не кукурудза, не соняшник. Є багато олійниць, які заберуть соняшник, — так, ціна буде іншою. З амарантом це складніше, тому що на всю Україну два-три переробники, які можуть його переробляти і доводити до логічного завершення — чи то в крупу переробляти, то чи олію з нього робити.

Все впирається в папери: фермер хоче укласти договір з переробником на поставку товару, від фірми, яка продає йому посівний матеріал, хоче отримати папір про якість посівного матеріалу, про те, що були проведені якісь лабораторні дослідження, зроблені аналізи, — як і стосовно іншої культури. Кожна фірма, яка продає посівний матеріал, дає гарантію, що її посівний матеріал найкращий, у нього схожість така-то, попередній розрахунок по тоннажу такий-то. Поки що немає такого, щоб фермер міг переробнику дати гарантію, що виростить якісний продукт. Ось таке замкнене коло.
— Органічний амарант… Зараз мова йде про обов’язкову сертифікацію.
— Так. Спочатку сертифікували землю. Потім подавали заявку, приїхав фахівець, взяли тут аналізи, — що ніякої хімії не сиплемо, не обманюємо, і потім нам видали сертифікат, що у нас амарант органічний, і ми можемо його продавати як органічний продукт.
— Обсяги вирощуваного амаранту не збільшилися?
— Ні. Ми поки вчимося. Наприклад, терміни посівів: ми за два роки зрозуміли, що потрібно намагатися висадити його в травні. За два роки були помилки, ми їх записували, і на 2019 рік постараємося не допустити помилок, і сподіваємося, що обсяг збільшиться з гектара.

І це не дивлячись на відсутність сільськогосподарської освіти. Однак, як зазначив Олександр, всі допомагають — і сім’я, і колеги.

Насамкінець можна додати ось що. Щодо властивостей амаранту помічена цікава особливість, про яку чомусь мало хто говорить. Так, в сім’ї Іщенко добре знають амарантовий чай, і оцінили його властивості.

— Він має властивість бадьорити. Якщо ви його поп’єте перед сном, то 100% — до 12, до першої години ночі не заснете, ось треба спати, а ходиш «бодрячком». Ось такий чай. Мені подобається, і я взагалі люблю різнотрав’я, різні чаї.

Галино, дякую за змістовне інтерв’ю!

Олександр, 29.03.2019

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-