Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Два-три покоління амаранту в рік: фантазія чи близька перспектива?

Англійські і австралійські вчені стверджують, що збирати по кілька врожаїв зернових і амаранту стане можливим найближчим часом. Допоможе в цьому новітня технологія вирощування зернових. Проект розроблений на основі матеріалів, опублікованих NASA. Експериментально все вдалося.

 

Новий метод по розробці NASA

Кілька років тому фахівцями Національного управління з аеронавтики і дослідження космічного простору (National Aeronautics and Space Administration) були розроблені унікальні способи виробництва харчових продуктів під час космічних експедицій. Розробка була взята за основу вченими університету Сіднея і Квінслендського університетів (Австралія) і науково-дослідного центру Джона Іннеса (Великобританія) для проекту, покликаного вирішити проблеми з дефіцитом сільськогосподарських земель, кількістю і якістю врожаю, а також із забезпеченням населення Землі якісними і здоровими продуктами харчування . Так з’явилася технологія «швидкісного вирощування», і згідно з нею можна збирати в 3 рази більше врожаїв.

Безпосередньо метод полягає в інтенсивному режимі освітлення. Завдяки такому «підсвічуванню» культури ростуть швидше, і при цьому стають сильними і здоровими. Експеримент проводився в скляних спорудах, оснащених спеціальними світлодіодами, що створюють промені з довжиною хвилі, яка прискорює ріст і робить більш ефективним фотосинтез. Використовується дія спектра далекого червоного світла, і це дозволяє стимулювати репродуктивне зростання культур. За допомогою нового методу вчені змогли виростити по кілька поколінь зернових (по шість — пшениці, нуту, ячменю, і чотири — ріпаку). Отримано також збільшений урожай амаранту. Як відомо, у звичайній теплиці за рік можна виростити не більш як три покоління зернових, а в природних умовах — один урожай.

За словами вчених, раніше робилися спроби прискорити зростання і репродукцію рослин, але отримати здорові та сильні екземпляри не вдавалося. В процесі удосконалення розробок вдалося не тільки виростити культури, а й отримати хороший урожай. Як заявив Лі Хики, один з авторів дослідження, в більшості теплиць використовуються натрієві лампи високого тиску, і вони досить дорогі з точки зору споживання електроенергії. За новим методом, популяції більшості зернових можна вирощувати з щільністю близько 900 рослин на квадратний метр, і «в поєднанні зі світлодіодними системами це дає прекрасну можливість розширити масштаби для промислового вирощування».

Вчені покладають надії на ще більше вдосконалення способу за рахунок технологій генної інженерії. Вони впевнені, що результати досліджень і експериментів дадуть можливість фермерам отримувати врожаї високої якості за рекордно короткий термін. Методикою швидкісного вирощування вже зацікавилася австралійська компанія Dow AgroSciences.

 

Вигода від вирощування амаранту збільшиться?

Впровадження методу «швидкісного вирощування» відкриває привабливу перспективу, враховуючи рентабельність вирощування амаранту. Попит на дану культуру та її продукти зростає, і попит набагато перевищує існуючі пропозиції. За інформацією Української аграрної конфедерації, ще на початку сезону переробні підприємства уклали угоди на викуп 100% майбутнього врожаю, який очікують зібрати фермери. При цьому рослинники можуть розраховувати на отримання відчутного прибутку. За попередніми розрахунками, в основу яких взята середня врожайність амаранту в 20 ц / га, можна отримати від 50 тис грн виручки. У розрахунок бралася ціна товарного насіння в 25 тисяч грн за тонну. Органічний амарант купують дорожче тисяч на десять. Але тут треба зазначити, що в деяких фермерських господарствах врожайність амаранту досягає 50 ц / га, і в цьому випадку прибуток може скласти більшу суму.

Користується попитом не тільки зерно амаранту, а й продукти його переробки:

 • олія;
 • шліфована крупа;
 • борошно;
 • макуха.

Продукти переробки містять в собі достатню кількість корисних речовин. Так, в них є:

 • протеїн — 33,1%;
 • жир — 18,5%;
 • клітковина — 4,9%;
 • волога — 9,8%;
 • зола — 8,4%.

Тому всі продукти затребувані в різних галузях, а також входять до складу корму для тварин, і при цьому спостерігається поліпшення багатьох показників. Так, встановлено, що макуха має не тільки високу поживну цінність, але і володіє потужними імуностимулюючими, протипаразитарними властивостями, а також істотно покращує репродуктивні функції тварин. Корм, збагачений амарантом, сприяє поліпшенню якості м’яса і зниженню відсотка ожиріння у тварин. Використовується амарант не тільки в традиційному тваринництві, а й в рибному господарстві, на фермах з вирощування равликів, для приготування корму котам і собакам різних порід.

У багатьох країнах переробка амаранту давно стала високорентабельною галуззю. Тільки на амарантовій олії виробники заробляють щорічно близько 500 млн доларів. Рентабельність вирощування амаранту вдвічі вища, ніж у соняшнику, що створює серйозну конкуренцію на ринку. В Україні налічується понад 30 виробників амаранту. Площі, зайняті під амарантом, складають від кількох гектарів до 150, як, наприклад, на Закарпатті.

 

Що дає амарант організму

Дослідники стверджують, що амарант відрізняють високі показники продуктивності, і при цьому культура не вимагає використання ряду хімікатів, необхідних для вирощування, наприклад, ячменю. Зерно тільки кормових сортів амаранту містить:

 • 14-18% білка;
 • 5-6% корисних жирів;
 • 55-62% крохмалю;
 • 5 мікро- і макроелементів.

У порівнянні з іншими традиційними культурами амарант не має собі рівних по білковим показникам, і це важливо для будь-якого організму. Доведено, що, споживаючи дану рослину/її продукт, організм може не тільки забезпечити нагальні потреби в протеїнах, а й створити білкові резерви. За вмістом лізину, наприклад, білок амаранту в 2 рази перевершує білок пшениці. Завдяки наявності лізину протеїн амаранту називають повним, оскільки даної амінокислоти в такій кількості немає в інших рослинних білках.

За результатами досліджень, які в 1993 році проводилися в Гватемалі, білок амаранту є одним з найбільш поживних серед всіх протеїнів рослинного походження. При цьому він дуже близький за хімічним складом до тваринних білків.

Більше половини білків амаранту становлять альбуміни і глобуліни зі збалансованим амінокислотним складом. В даній культурі міститься 18 з 20 основних амінокислот (як незамінних, так і замінних), і такого не спостерігається в жодній традиційній кормовій культурі. Основу жиру складають ненасичені жирні кислоти (олеїнова, лінолева, ліноленова). За вмістом таких амінокислот як лізин, триптофан, аргінін, амарант перевершує практично всі відомі зернобобові культури.

Амарант багатий іншими корисними речовинами. Він служить чудовим джерелом кальцію, заліза, магнію, фосфору і калію. Це єдине зерно, в якому міститься вітамін С, і у великій кількості.

Виявляється, не всі складові амаранту були завжди відомі. Важливе відкриття в 2008 році зробили молекулярні біологи з Мексики. Під час дослідження біоактивних пептидів в протеїнах амаранту вони виявили пептид луназін, який раніше був ідентифікований тільки в сої. Експериментальним шляхом доведено, що луназін є протираковою речовиною. Крім того, участь даної речовини в життєдіяльності організму прискорює усунення запалення при хронічних захворюваннях (таких як артрит, подагра та інші), захищає від діабету, кардіологічних хвороб, інсульту.

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-