Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Новини про амарант: семінар в лютому і прогноз врожайності в 2019 році

На новинному сайті AgroPortal.ua, присвяченому новинам сільського господарства, розповідається про семінар, присвячений вирощуванню та переробці амаранту. Про це видання повідомив Олександр Дуда — він очолює українську Асоціацію виробників амаранту і амарантової продукції.

За словами Олександра Дуди, сьогодні в Україні налічується понад три десятки переробних підприємств, що використовують в якості сировини амарант. Популярність рослини постійно зростає — завдяки його неперевершеним харчовим і лікувальним характеристикам.

Що сьогодні в Україні виробляють з амаранту

Раніше амарант використовували для отримання макухи, рослинного масла. У 2017 році в Дніпрі почав працювати сучасний комплекс. Його обладнання дозволяє отримувати високоякісну шліфовану амарантового крупу, пластівці, а також «поп-корн» з амаранту (його ще називають поп-амарант — це «вибухнули» насіння амаранту).

Як розповів виданню Олександр Дуда, з амаранту отримують і багато інших продуктів, серед яких:

 • корм для тварин;
 • підгодовування для риб;
 • екстракти із зеленої маси.

Не кажучи вже про хліб і макаронні вироби, обсяги виробництва яких постійно зростають.

За словами голови асоціації все активніше обговорюється можливість використання амаранту в установках для отримання біогазу. Обумовлено це тим, що в рослині міститься велика кількість рослинного білка. У зеленій масі — від 15 до 17%. А ще у рослини висока врожайність — до 250 тонн з гектара за два покоси. Що формує солідну сировинну базу.

Приваблює і вартість врожаю амаранту. Тонна звичайного насіння продається від 25 тисяч гривень. Якщо це органічне насіння, то вартість досягає 35 тисяч гривень за тонну. Середня врожайність насіння амаранту досягає 2 тонн з гектара і це не межа.

Ідеальна культура для центральних і південних регіонів України

За словами О. Дуди амарант є ідеально культурою для центральних і південних регіонів України. Обумовлено це його високою стійкістю до сухого клімату, довгої відсутності дощів. Тому саме в вищевказаних регіонах амарант дає хороший результат.

Слід зазначити і те, що рослина — С4-типу фотосинтезу. Тобто, для формування одиниці сухої речовини амаранту потрібно не так багато вологи. При недостатній кількості вологи, амарант уповільнює зростання, але як тільки знову створюються сприятливі умови, амарант знову продовжує свою вегетацію.

До відома! Семінар, на якому розглядатимуть питання вирощування та переробки амаранту, запланований на 19 лютого 2019 року. Він пройде в рамках виставки «Зернові технології». Час початку семінару — 13.00. У конференц-залі №16 київського Міжнародного виставкового центру.

Перспективи врожаю амаранту в 2019 році

В кінці січня 2019 року Олександр Дуда на сторінці в Фейсбук розмістив пост, що стосується перспектив врожаю амаранту в році, що наступив.

За його словами, він практично кожен день спілкується з представниками різних переробних підприємств. Попит на товарне насіння амаранту існує постійно. Пропозиції врожаю 2018 року виявилися нездатними задовільнити попит хоча б на 30%. Вже сьогодні можна говорити про те, що новий урожай також не задовольнить всі запити і потреби переробників. Можливо, під загрозою опиниться навіть виконання контрактів.

Олександр Дуда написав: «Це при тому, що попит на амарантову продукцію на внутрішньому ринку не задовільнений навіть на 1%. Ви можете заперечити, що про продукцію з амаранту, її харчові та лікувальні властивості мало хто знає».

Глава асоціації призводить прості розрахунки. За його прогнозами в 2019 році фермери засіють амарантом 5 тис. гектарів. З них близько 1000 гектарів відводиться під органічні посіви. Саме органічний амарант і продукти, одержувані в результаті його переробки, є найбільш затребуваними на міжнародному ринку.

Частина посівних площ відводиться під вирощування кормового амаранту. До того ж, деякі посіви так і не будуть зібрані. Як зазначає Олександр Дуда — так буває не тільки з посівами амаранту, а й з іншими культурами. Призводить до цього цілий ряд причин.

Певні загрози полягають в тому, що деякі фермери будуть вперше сіяти амарант. А тому для них — 2019 рік стане роком навчання. Вони лише освоюють ази вирощування, культивування рослини.

Тому в своїх розрахунках глава асоціації для розрахунку бере такі цифри:

 • повноцінний урожай зберуть приблизно з 4000 гектарів;
 • середня врожайність — близько 1 тонни з гектара (нагадаємо, частина фермерів тільки буде вчитися);
 • тому прогнозований загальний урожай амаранту в 2019 році — 4000 тонн.

З цього врожаю близько 1 тис. тонн піде на отримання рослинної амарантової олії. Її виробництвом займуться наступні компанії:

 • НПК Амарант;
 • Руна;
 • Річ Ойл;
 • Алеф-Коен;
 • Нейт Ойл;
 • і деякі інші.

Решта три тонни зібраного насіння амаранту перероблять на:

 • крупу;
 • пластівці;
 • поп-амарант;
 • екструдований амарант;
 • і інші продукти.

Передбачається, що загальний обсяг технологічних відходів складе близько 2000 тонн. Багато це чи мало? Олександр Дуда наводить для порівняння цих обсягів з щорічним споживанням гречки — близько 100 000 тонн.

Перспективи розвитку ринку амарантової продукції в Україні. Прогноз від фахівця

Олександр Дуда впевнений, що український ринок амаранту і амарантової продукції буде розвиватися динамічно. Прогнозу сприяють об’єктивні причини:

 • амарант стає все більш доступним на полицях українських магазинів;
 • люди будуть купувати його і пробувати, на собі перевіряти вплив корисної і цінної культури;
 • світовий тренд споживання рослинних протеїнів охоплює все більше людей, а протеїн амаранту — найкращий для людського організму (амарант по праву вважається суперфудом).

До того ж, на думку глави української асоціації, результатом популяризації амаранту стане збільшення обсягів виробництва амарантової олії, яка стає все більш затребуваною не тільки на внутрішньому, а й на зарубіжному ринку. Амарантова олія все активніше використовується для виробництва фармацевтичних і косметичних препаратів. Макуха (жмих), яка залишається після переробки, також не пропадає — її використовують в тваринництві. Така добавка до звичайного корму дуже цінна — вона позитивно відбивається на якості м’яса.

Розвіює Олександр Дуда і побоювання про постачання на український внутрішній ринок імпортного амаранту. За його словами, були проведені відповідні розрахунки — завозити насіння для переробки дуже дорого, невигідно.

Також, за його словами, поки немає межі посівних площ під амарант в Україні. Тому що перед нашою країною — весь світовий ринок. Адже український амарант, завдяки особливим природно-кліматичним умовам і правильному контролю з боку асоціації, відрізняється високою якістю.

2 комментарияЗалишити коментар

Доброго дня. Дуже зацікавила ваша стаття про амарант, це щось нове для сільського господарства нашої держави і для нас особисто. Ось ми займаємось вирощуванням голозерного насіння гарбуза, але заснувавши підприємство на Поліських землях урожай не вражає, там піски та засуха. Звичайно зразу ж виникає дуже багато питань по вирощуванню, догляду, тощо. Чи можливо дізнатись координати та контакти підприємств чи фермерських господарств, які уже мали справу з вирощуванням цієї культури, для обіну досвідом??? А також організацій, які реалізовують насіння для посіву та скуповують його??? Буду дуже вдячна.

Оксана, 24.02.2019

  Доброго вечора, Оксана! Щоб отримати детальну інформацію щодо фермерських господарств, які займаються амарантом і Вас цікавить співпраця, можете зателефонувати на номер +380 963444438.

  Світлана, 25.02.2019

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-