Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Технологія вирощування амаранту

Амарант перевершує більшість традиційних культур, що вирощуються в Україні, по виходу білка, вітамінів, біологічно активних речовин з одиниці посівної площі. Продукти його переробки знаходять застосування в самих різних сферах життя людини (харчовій, фармацевтичній, косметичній промисловості, а також у кормовиробництві). Зелена маса амаранту успішно згодовується сільськогосподарським тваринам та птахам в зеленому конвеєрі та сілосується з кукурудзою. З сушеного листя та суцвіть виготовляють дуже корисні фіточаї. Навіть суха маса амаранту, що залишається після обмолоту, багата на білок і може використовуватися для годівлі великої та дрібної рогатої худоби. Амарантова макуха — найцінніший інгредієнт комбікормів, має високу енергетичну й поживну цінність, але основна перевага полягає в тому, що їй притаманний цілий комплекс корисних властивостей: підвищує імунітет тварин, птахів та риби, прискорює обмінні процеси в організмі, нормалізує ліпідний, вуглеводний обмін, має протипаразитарні, протигрибкові та противірусні властивості, знімає запалення внутрішніх органів, покращує стан шкіри та волосяного покриву.

Завдяки широкому спектру використання, високій потенційній врожайності насіння амаранту (до 50 ц/га) та зеленої маси (до 2500 ц/га) та високій рентабельності виробництва амарантом цікавиться все більше сільгоспвиробників.

Як показав досвід, виростити амарант можна в любому за розміром господарстві, при наявності сучасної техніки та її відсутності. У попередній статті «Зерно Бога», яка була опублікована у квітневому номері журналу ми розглянули економічну ефективність, зараз зосередимося на технології вирощування амаранту.

 1. Вирощувати амарант можна в усіх регіонах України. В південних, центральних та східних він відмінно протистоїть посусі та завдяки високим температурам та достатньому сонячному опромінюванню дає найкраще за якістю насіння, у більш вологих регіонах – кращі врожаї зеленої маси та насіння.
 2. Амарант не любить кислі (pH < 5,5) та бідні на поживні речовини ґрунти. На родючих ґрунтах його можна вирощувати без внесення добрив, тому що завдяки розгалуженій та глибокій кореневій системі в достатній кількості забезпечує себе макро- та мікроелементами, крім того синтезує та накопичує азот, збагачує ним ґрунт. Але, як кожна культура, відмінно реагує на внесення добрив (норми для кожного поля індивідуальні та залежать від даних аналізу ґрунту). Співвідношення споживання макроелементів з грунту N : P : K = 1 : 0,8 : 3. Корисною особливістю амаранту також є його властивість відновлювати засолені ґрунти. Дослідами доведено, що за 2-3 роки вирощування амарант здатен значно покращити родючість таких ґрунтів.
 3. Найбільш поширені сорти: Харківський-1, Лєра, Ультра, Сем, Ацтек, Геліос, Студентський. Вони мають різний вегетаційний період та напрями застосування, тому є можливість підібрати сорт для любого регіону, для любих потреб.
 4. Основна вимога до попередників – раннє збирання та відсутність великих пожнивних решток. Найкращими є однорічні трави, зернові та зернобобові культури, картопля. Осіння обробка ґрунту полягає у 1-2 лущенні стерні та глибокій оранці. Мета весняної обробки ґрунту – утримання вологи боронуванням, боротьба з бур’янами та вирівнювання ґрунту культиваціями Передпосівна культивація проводиться на глибину до 5 см з подальшим коткуванням для вирівнювання поверхні ґрунту та отримання дрібнозернистої його структури.
 5. Насіння амаранту дуже дрібне (вага 1000 насінин – 0,7-0,8 г, діаметр – 0,6-0,8 мм), тому у багатьох сільгоспвиробників викликає занепокоєння посів амаранту. Найкращі результати досягаються при використанні овочевих, трав’яних сівалок, які дозволяють отримати рівномірні сходи. Але є успішний досвід використання для посіву амаранту звичайних зернових сівалок. При цьому насіння амаранту змішуються з просіяною висушеною землею, піском, прожареним маком. Головна мета – висіяти на гектар 100 000 – 200 000 тис. насінин (на момент збирання насіння амаранту кількість рослин бажано мати 70 000 – 110 000). При вирощуванні найбільш популярних сильнорослих сортів Харківський-1, Лєра оптимальна ширина міжрядь – 45 см, 5 рослин на погонному метрі. При цьому досягається оптимальна площа живлення рослин, максимальна площа листової поверхні, висота рослин, формування центральної волоті (яка дає основний врожай), стійкість до вилягання. Можна сіяти амарант з міжряддям 60 та 70 см, але при цьому також орієнтуючись на 70 000 – 110 000 рослин на гектар. Вирощувати амарант на зелений корм можна і в звичайних рядових посівах з міжряддям 15 см (практикуються також післяукісні посіви з метою отримання зеленої маси на корм або для використання амаранту у якості сидерату).
 6. Оптимальні строки посіву різні для регіонів України. В першу чергу слід зважувати, що сходи амаранту бояться приморозків і тривалого зниження середньодобової температури (при цьому ростуть повільно і заростають бур’янами). Тому наші рекомендації такі – до 10 травня в південних регіонах України (до 15 травня – в центральних, та до 20 травня – в північних) необхідно підготувати поле до посіву амаранту. Якщо ґрунт прогрівся до 12 С і є достатня кількість вологи у верхньому шарі, можна сіяти на глибину до 2 см. Якщо температура ґрунту ще недостатня для швидкого проростання насіння амаранту та отримання сходів (12-15 С), або бракує вологи для отримання повноцінних сходів амаранту, боремося з бур’янами, чекаємо опадів, слідкуємо за прогнозом погоди. Кожен аграрій має знайти той оптимальний момент для посіву амаранту, який дозволить отримати гарні сходи. Строки посіву амаранту без втрати майбутнього врожаю можна переносити до 1 червня, а з частковою втратою майбутньої врожайності – до 15 червня.
 7. Якщо в досходовий період випали опади і на поверхні грунту утворилася кірка, яка може ускладнити появу сходів, необхідно ії зруйнувати за допомогою кільчастих котків.
 8. У випадку сильно завищеної норми висіву та значній засміченості можна розглянути можливість післясходового боронування поперек посіву.
 9. За умов дотримання сівозміни можливість ураження сходів шкідниками (буряковою та хрестоцвітою блішкою, буряковим довгоносиком, попелицею) є мінімальною, але не виключена і зростає в південних регіонах. Тому необхідно передбачити можливість обробки посіву біопрепаратом при досягненні економічного порогу шкідливості.
 10. Як тільки чітко позначилися рядки (через 12-18 днів після посіву в залежності від температури ґрунту та повітря), проводимо на малому ходу міжрядну культивацію глибиною до 5 см. Наступні на 5-7 см — через певний період, коли однорічні бур’яни в міжряддях ще знаходяться у фазі ниточки, враховуючи те, що на початковій стадії амарант росте повільно і його треба захистити від негативного сусідства бур’янів.
 11. У фазі 6-8 листочків дуже бажано (якщо є можливість) провести ручне формування густоти рослин, та видалення бур’янів у рядку. Цей агротехнічний захід важливий через те, що ми не рекомендуємо використовувати на посівах амаранту гербіциди за наступних причин:
 • через їх низьку ефективність – неможливо видалити ніяким гербіцидом щирицю з посіву амаранту (загине щириця, загине й амарант);
 • виробники амарантової олії, яка використовується з лікувальною метою, висувають жорсткі вимоги щодо відсутності пестицидів у товарному насінні.

Якщо немає можливості провести прополку рядків амаранту вручну, обов’язковим є застосування пружинних борін для видалення бур’янів у рядку, коли амарант сформує 8-10 листочків.

 1. До змикання рядків необхідно провести підгортання.
 2. Далі амарант відпочиває від людської турботи: піднявся, викинув волоть, почав формувати та наливати насіння. В період інтенсивного росту йому не завдадуть суттєвої шкоди ні бур’яни, ні хвороби, ні шкідники. Єдине бажане втручання людини в посів амаранту за 2-3 тижні до збирання – провести ручну ревізію наявності у рядах та міжряддях рослин щириці та лободи, насіння яких за розміром подібне до насіння амаранту та може засмітити врожай.
 3. Збирання врожаю амаранту доцільно проводити, коли насіння повністю достигає та має вологість 13-15%. Збирається амарант прямим комбайнуванням жаткою з ріпаковим столом.
 4. Зібраний врожай очищується, досушується до вмісту 10% вологи та зберігається у мішках по 30-50 кг. Кондиційним вважається насіння, засміченість якого не перевищує 3% та домішки іншого насіння – до 1%.
 5. Якщо чорненькі цяточки щириці та лободи перевищують норму 1%, необхідна очистка на фотосепараторі. Це додаткові витрати (від 2 000 до 4000 грн на тоні). Тому сільгоспвиробник повинен зважити, що вигідніше – ручна прополка та ревізія чи очищення на фотосепараторі.

Як бачите, технологія вирощування амаранту не є надто складною. Протягом декількох років сільгоспвиробник може визначитися з оптимальними строками посіву, сортами, густотою рослин і отримувати врожаї товарного насіння 20-25 ц/га без внесення мінеральних добрив, та 30-40 ц/га за умови збалансованого підживлення посівів амаранту мінеральними добривами. Враховуючи вартість тони амаранту 20 000 – 30 000 грн/т, амарант є дуже економічно привабливою культурою, попит на продукцію з якої в світі щорічно зростає в середньому на 10 відсотків.

Наразі, на мій погляд, є одна слабка ланка – післязбиральне доведення насіння до кондиції. Тому Асоціація виробників амаранту та амарантової продукції ініціювала в цьому році пілотний проект – створення регіонального базового господарства в Кагарлицькому районі Київської області з надання послуг зі збирання врожаю амаранту, доведення насіння до кондиції та його зберігання. Якщо цей експеримент буде успішним, в чому ми не маємо сумніву, в наступні роки цю практику можна бути поширити на інші регіони України.

Пропонуємо, запрошуємо, агітуємо вирощувати амарант і обіцяємо всіляку підтримку в питаннях консультацій щодо технології вирощування амаранту, придбання якісного посівного матеріалу, збирання та очистки вирощеного врожаю, а також його реалізації.

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-