Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Далекосхідний амарант

Високо цінується ряд сортів амаранту на Далекому Сході. Аграрії на цих територіях працюють у важких умовах з високим ризиком втрати врожаю. Незважаючи на те, що південні райони знаходяться на широті України і навіть частково — Чорноморського узбережжя Кавказу, виростити зернові, кормові культури тут в рази важче.

Труднощі землеробства на Далекому Сході

Самі по собі південні регіони Далекого Сходу з точки зору, зокрема, ботаніки вважаються унікальною територією, навіть приблизних аналогів якої в світі немає. Особливо увагу вчених привертає приморська зона. Мікроклімат, що склався в деяких районах поблизу Японського і Охотського морів, не зустрічається більше ні в одній точці планети. Завдяки цьому на Далекому Сході спостерігається величезна кількість рослин, яких немає ніде більше, — ендеміків. Крім того, поблизу морів спостерігається унікальне змішання кліматичних поясів. Наприклад, в Примор’ї тайгова флора, яка трапляється на півночі ближче до полярного кола, є сусідом з субтропічною. Є при цьому і рослини, типові для континентального клімату.

За рахунок наявності великої кількості лікарських рослин — як ендемічних, так і просто рідкісних (до перших можна віднести лимонник, до других, наприклад, женьшень) — Далекий Схід зайняті ботанічними дослідженнями вчені визначають як дуже багатий край. Але вирощування менш типових для регіону культур, до складу яких входить більшість загальновідомих в Україні злакових, а також кукурудза і деякі інші кормові, вкрай ускладнено.

Основні труднощі створює мусонний клімат, який характеризується великою кількістю опадів влітку. Нерідко в літню пору тижнями не видно сонця, незважаючи на курортний сезон на морі. Похмурої сухої погоди, як правило, в таких випадках не буває. Або постійно йдуть дощі, або стоїть щільний туман; вологість повітря за рідкісним винятком наближається до 100%.

Причина такої погоди — тайфуни, що йдуть з Тихого океану. В регіонах, де вони проходять, сільське господарство зазнає величезних втрат. Вода, що піднялася в річках через тайфунні дощі, затоплює великі території, в тому числі поля, а частина врожаю втрачається через ураганний вітер.

Амарант на Далекому Сході

Амарант, зважаючи на вищесказане — одна з досить поширених в далекосхідних регіонах культур. Зібрати повноцінний амарантовий урожай простіше, ніж отримати в повному обсязі урожай сої, тієї ж кукурудзи або вівса. Більш істотну вигоду на Далекому Сході культура приносить в порівнянні з озимим житом, навіть стійкими його різновидами.

Кормовий амарант в далекосхідних регіонах

Одна з головних причин цього — пристосованість амаранту. Рослина ця поширена, як ми неодноразово писали, в усьому світі. Початковою її батьківщиною була Південна Америка, звідки вона розійшлася по всіх континентах, окрім Антарктиди. Скрізь вона адаптувалася до місцевих погодних умов.

В процесі пристосування амарант неодноразово видозмінювався, втрачав частину початкових властивостей і набував нових, проте в основному зберіг корисні і в сільському господарстві, і для людського організму особливо, опинившись навіть у дуже складних з кліматичної точки зору регіонах.

Це сталося і відбувається по цей день на Далекому Сході. Амарант був занесений туди, найімовірніше, з боку Середньої Азії або південної частини Сибіру, ​​за припущеннями дослідників, понад століття тому. За такий час рослина неминуче мала або адаптуватися до місцевого клімату, або зникнути, не впоравшись з надмірно вологим повітрям. Амарант пристосувався. Підтверджує його природну стійкість і те, що окремі кормові, але вкрай маловрожайні сорти зустрічаються на рівнинах Далекого Сходу до цих пір. Дикоростучий неїстівний амарант, щирицю, періодично можна побачити і на сопках, в гористій місцевості Примор’я.

Початок використання амаранту на Далекому Сході

Вчені Хабаровського краю, Амурської області і Примор’я зайнялися амарантом як сільськогосподарською культурою приблизно в 90-х роках минулого століття. Відомі спроби його вирощування в 1994 році в Амурській області. Фермери почули про культуру, яка на той момент активно поширювалася по Сибіру, ​​і спробували повторити успішні досліди сибірських колег. Але через погану вивченість амаранту, а точніше його вирощування на болотистих ґрунтах, якими багата Амурська область, бажаного результату це не принесло.

Однак біологи надії не втрачали: в тому ж році в Амурській області почалися біологічні дослідження амаранту. Найбільш щільно займалася рослиною біолог Тетяна Михайлівна Слободяник. У підсумку за три роки було вивчено кілька зразків культури — як місцевих, так і привезених з Сибіру і Китаю.

Серед іншого було зроблено висновок про те, що амарант, який зустрічався на рівнинах, в процесі адаптації дещо втратив в врожайності, розмірі і, як наслідок, кількості корисних речовин. Відновити показники методом традиційної селекції представлялося можливою, але дорогою справою. Тому біологи прийшли до висновку, що доцільніше використовувати вже створені сорти з інших регіонів і дочекатися, поки вони адаптуються на Далекому Сході.

На вибір і вивчення адаптаційних показників різних сортозразків стійкого до погодних умов амаранту, привезеного з різних регіонів, пішло ще кілька років. Протягом цього часу вчені Благовіщенська і Владивостоку визначили, в яких регіонах Далекого Сходу є сенс вирощувати амарант і де який сорт дасть урожай, який покриває витрати на вирощування. Результати публікували в різних статтях і в Благовіщенську, і в Хабаровську, у Владивостоці і навіть в Комсомольську-на-Амурі. За рахунок цього, як і завдяки практичному підтвердженню зроблених висновків, амарант досить швидко розійшовся по всьому Далекому Сходу, не враховуючи північних регіонів.

Географія «далекосхідного амаранту»

Місцеві жителі так і називають вирощувані зараз на Далекому Сході сорти амаранту — далекосхідний амарант, хоча офіційно такого різновиду не існує. Насправді далекосхідний амарант — це амарант багряний, а також його підвид, спочатку поширений в північних регіонах Китаю і Кореї, — амарант жовтий.

Зараз сорти амаранту багряного, які використовуються на Далекому Сході, вирощуються в якості кормової культури в багатьох російських і не тільки регіонах з не дуже сприятливими погодними умовами. В Україні і в регіонах з помірно континентальним кліматом їх вирощування нерентабельне через меншу врожайність. Однак в умовах Далекого Сходу, Забайкалля, середньої смуги Сибіру, ​​а також для північної Монголії вони дають істотний урожай, що перевершує урожай більшості інших поширених кормових культур. На даний момент по врожайності з амарантом на названих територіях можуть позмагатися лише люцерна і пирійник сибірський. Але в них корисних речовин, зокрема білків і жирів, які містять сквален, в рази менше, ніж в амаранті.

Амарант жовтий «далекосхідний» також поширився за межі Приморського краю, але його найчастіше можна зустріти поблизу тихоокеанських акваторій, переважно — Японського і Охотського морів.

«Кінельський» і «Кінес» — кращі далекосхідні сорти

Найбільш поширений сорт амаранту, що вирощується в кормових цілях на Далекому Сході зараз, це «Кінельський». Представляє він собою різновид багряного амаранту, виведений в Поволжі. Відноситься до амаранту волотистого. Визнаний найкращим кормовим сортом амаранту на Далекому Сході з наступних причин:

  1. Висота дозрілої рослини досягає 160-165 см, що в Амурській області вважається дуже хорошим показником серед численних зразків амаранту. Як наслідок, «Кінельський» має більш високу врожайність зеленої маси в порівнянні з іншими сортами.
  2. Має більш велике, щільне і соковите листя серед інших різновидів амаранту, які адаптувалися на Далекому Сході. За рахунок цього концентрація корисних речовин на одиницю площі, витраченої на вирощування, вища.
  3. Волоть рослини пишна, довжина її становить 50-60 см, що також є одним з кращих показників на Далекому Сході, причому не тільки в Амурській області, а й в теплому Примор’ї, і на півдні Хабаровського краю. Завдяки цьому врожайність зерна на одиницю площі також виграє в порівнянні з іншими сортами.

 

Загальна характеристика сорту «Кінельський»

Забарвлення листя дозрілого амаранту сорту «Кінельський» — світло-зелене, волоть — пурпурно-червона, зерно — жовтувате. Для виготовлення корму використовується зелена маса і зерно в повному обсязі. Урожайність «Кінельського» в далекосхідних регіонах в сприятливі роки при відсутності тайфунів складає до 95 т / га, урожайність зерна — 1,5-2,5 т / га. При рясних зливах в кінці вегетаційного періоду врожайність зеленої маси може впасти до 70 т / га; при сильних вітрах врожайність зерна падає до 0,7-1 т / га.

За поживністю сорт має досить високі показники. Як правило, білків в зерні менше 17%, а жирів — не менше ніж 8%. У сприятливі роки кількість жирів може досягати 10%, а кількість сквалену в жирах — 6-7%.

Використання сорту «Кінельський»

Були спроби виготовляти з зерна «Кінельського» продукти харчування для людини, але починання поступово зійшло нанівець. Обумовлено це помірним вмістом жирів і мінералів в «Кінельському» в порівнянні з зерновими сортами, які вирощуються в Китаї і продукти з яких доставляються на Далекий Схід великими партіями.

«Кінельський» був обраний на Далекому Сході за високу волого- і солестійкість. Саме ці особливості сорту зробили його популярним на берегах Амура, де вологість досить висока, і в Примор’ї, точніше в регіонах, розташованих безпосередньо біля моря. Були спроби вирощування «Кінельського» на Сахаліні і в південних регіонах Камчатського півострова, але за незначними винятками вони виявилися невдалими.

Недоліком «Кінельського» є не дуже висока вітростійкість. Найчастіше саме це є причиною великих втрат врожаю в Примор’ї, і з цієї ж причини провалилися експерименти по його вирощуванню на Камчатці і Сахаліні. Ураганні вітри приходять до закінчення вегетаційного періоду і призводять до загибелі більш ніж 40% врожаю.

«Кінельський» чи «Кінес»?

Альтернативою «Кінельському» є сорт «Кінес» — теж результат роботи поволзьких селекціонерів. Виведений він був відносно недавно і відразу ж прийшов на Далекий Схід. «Кінес» має високу схожість з «Кінельським» і створювався на його основі, але є більш вітростійким і в цілому більш відповідним для складних кліматичних зон, в тому числі мусонних.

Недоліком «Кінесу» є трохи менша врожайність. Як правило, 75 т / га вважаються дуже хорошим урожаєм зеленої маси «Кінесу» на Далекому Сході. Урожайність зерна коливається в межах 0,7-2 т / га.

На перший погляд, «Кінес» програє «Кінельському» з точки зору вигоди, проте в несприятливі роки він дає більший урожай, ніж «конкурент». Тому при підготовці до висівання кормового амаранту фермери керуються прогнозами на кінець квітня, травень, червень і початок липня — час, коли дозріває амарант в різних регіонах Далекого Сходу. Залежно від сприятливості прогнозів вибирається сорт.

На жаль, тривалі прогнози не завжди точні, погода в області тихоокеанських акваторій вкрай непередбачувана, тому вирощування будь-яких сільськогосподарських культур завжди має високі ризики втрати врожаїв.

Зважаючи на це на базі Далекосхідного державного аграрного університету ведуться дослідження, підсумком яких має стати виведення ранньо-та / або скоростиглого сортів амаранту, який буде мати всі властивості «Кінельського» і збереже стійкість «Кінесу». Це дозволить отримувати урожай до того, як літні мусони встигнуть його погубити. На сьогодні деякі сільгоспвиробники самостійно експериментують з ранньостиглими сортами, однак такі сорти, як правило, мають низьку вологостійкість і в умовах Далекого Сходу дають нечисленні врожаї.

Декоративний амарант на Далекому Сході

 Можна знайти на Далекому Сході не лише кормовий, а й декоративний амарант. Найбільше його в Примор’ї. У Хабаровському краї він зустрічається рідко; в Амурській області поширений переважно в Благовіщенську.

Насіння декоративного амаранту в Благовіщенськ доставляються в основному з Китаю, з яким в місті налагоджено тісний зв’язок з огляду на знаходження Благовіщенська практично на кордоні.

Зате у Владивостоці розведенням різних сортів декоративного амаранту активно займається Ботанічний сад-інститут Далекосхідного відділення Російської академії наук — найбільший ботанічний сад на Далекому Сході. Сорти «Вишневий оксамит» і «Осінні барви» пропонуються безпосередньо поруч з територією саду. Крім цього, біологи займаються селекцією, через що на території саду постійно з’являються нові сорти — під табличкою «Експеримент».

Робота біологів Владивостоку з розведення декоративного амаранту

«Експерименти» бувають різні. З’являються і різновиди метельчатого амаранту, тільки значно дрібніші в порівнянні з кормовими і зерновими аналогами. Як правило, такий декоративний амарант не перевищує по висоті 1 м, а частіше буває набагато нижчим. Волоті теж невеликі, акуратні, помірно пишні і мають досить незвичайні відтінки. Серед них — і насичено вишневі, і бордові, і яскраво-червоні, і вогненно-помаранчеві. На сільськогосподарських амарантових угіддях таких кольорів не побачиш ніде — ні на Далекому Сході, ні в Україні, ні навіть в теплих південних країнах, де різноманітність амаранту дуже велика.

Експериментують владивостоцькі біологи і з іншими видами декоративного амаранту. Наприклад, багато працюють з двоколірним і триколірним амарантом (оскільки він користується найбільшим попитом). Варіації кольорової гами різні: і жовто-червоно-зелена, і вишнево-червоно-жовта, і вишнево-бордово-зелена, і жовто-червона, і пурпурно-жовта, і безліч інших. «Колір декоративному амаранту можна надати практично будь-який, — кажуть співробітники ботанічного саду, — навіть синій, хоча над таким доведеться попрацювати довше. Але сині троянди відомі давно — і синій амарант теж можна виростити ». Інша справа, що попит на синій амарант навряд чи буде високим, тому експериментувати воліють з більш природними кольорами.

Але основна робота селекціонерів полягає не в зміні кольору листя рослини, а в тому, щоб знову-таки зробити його більш стійким до погодних умов Далекого Сходу і більш «довгограючим».

З існуючих на Далекому Сході сортів декоративного амаранту тільки деякі здатні протриматися у всій, що називається, красі більше півтора місяців. В основному всю красу амарант в Примор’ї втрачає вже за місяць, а особливо ніжні, недавно створені сорти радують відвідувачів ботанічного саду максимум пару тижнів. Тому основне завдання біологів — продовжити життя різнобарвної амарантової краси.

Амарант хвостатий — міцний і стійкий

З довгожителів радує місцеве населення і гостей Примор’я яскравими квітами амарант хвостатий. Власне, колірна гамма тут вужча — темно-пурпурний, яскравий пурпурний і бордовий. Білий хвостатий амарант в цьому регіоні — рідкість, хоча його розведення не вимагає якихось помітних витрат в порівнянні з пурпуровими рослинами. Але так історично склалося, що і власники садиб, ресторанів, і біологи займаються пурпурно-червоним хвостатим амарантом.

Хвостатий амарант з декоративних сортів зустрічається, строго кажучи, на Далекому Сході найчастіше. Купують його навіть в Хабаровському краї (переважно, за словами продавців, в самому Хабаровську), придатний він і для Амурської області. З усіх сортів амарант хвостатий адаптувався до далекосхідних особливостей краще інших. Більш того, він спокійно переживає рясні дощі, знаходження в безпосередній близькості від моря (на територіях приморських садиб майже на самому краю берега) і сильні вітри. Власники жартують, що після тайфунів амарант залишається єдиним жителем розкішних до тайфуну клумб, хоча і трохи збіднілим.

Особливою популярністю користується червоно-бордовий «Танець вогню» з помірно довгими хвостами і красивим поєднанням бордової квітки і насичено-зеленого листя.

Декоративний далекосхідний амарант — на будь-який смак

Хвостатий амарант виглядає, звичайно, екзотично, але любителі яскравих кольорів віддають перевагу іншим різновидам, незважаючи навіть на те, що вони більш ніжні. Тому, що стосується метельчатого амаранту і різнокольорових сортів, то на території Далекого Сходу зустрічаються:

  • «Бразильський карнавал» з вузьким хвилястим листям жовтого і / або яскраво-рожевого кольору, без волоті;
  • «Гламурний блиск» з блискучим темно-рожевим листям, без волоті;
  • «Магічний каскад» в асортименті, що являє собою невисоку рослину з невеликими хвостами, які іноді падають, а іноді стоять прямо і мають різний колір — зелений, жовтий, вишневий, помаранчевий, але переважно не надто яскравий;
  • «Биколор» з темно-зеленим і світло-бордовим одночасно листям;
  • «Illumination триколірний» з невеликим листям, які біля стебла мають яскраво-червоний колір, потім жовту смужку посередині і яскраво-зелений кінчик;
  • «Бронзовий вік» з червоними і оранжево-рудими невеликими волотями та багато інших.

Незважаючи на не дуже тривалий період «декоративного» цвітіння в рамках свого виду, амарант на Далекому Сході вважається однією з найбільш стійких декоративних рослин. Очевидно, що цим обумовлена ​​і його популярність, і увага з боку Академії наук. Відомі випадки, коли декоративний амарант у Владивостоці великими партіями закуповувала Японія. Тому робота в напрямку селекції нових сортів цього різновиду амаранту здебільшого окупається і, можливо, принесе чималу вигоду, якщо вдасться вивести більш стійкий і довгограючий сорт.

В якості висновку можна сказати, що амарант і подібні до нього відносно стійкі культури — знахідка для таких кліматично складних регіонів, як Далекий Схід. Позитивні перспективи у дослідників амаранту тут, безсумнівно, є і, найімовірніше, навіть не тільки в області декоративного і кормового, а в майбутньому і в області вирощування зернового амаранту.

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-