Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Коли потреба в амаранті стає нормою

Амарант сьогодні користується зростаючою популярністю. Його властивості затребувані в самих різних галузях, в організації індивідуального харчування, в підтримці домашнього господарства. Переконує в цьому зростання попиту на продукти даної культури, збільшення площ, зайнятих під її вирощування. У загальній кількості таких площ певна частка припадає на ділянки в одноосібних господарствах.

 

Знайомтеся: веган і одноосібник з Вінницької області Артем Ковальчук

Сьогодні Артем Ковальчук не вважається новачком у вирощуванні амаранту, але, за деякими мірками, він прийшов до цього недавно, і майже випадково. До слова, за освітою Артем Ковальчук — інженер-механік.
— Три роки тому — третій рік, як почав займатися. Просто почув від хорошого знайомого про амарант. Колись не було чим зайнятися, а земля була, був час, надумав посіяти амарант. Почав читати про це, замовив насіння через аграрний університет.
— Ваш перший досвід — все було так, як у спеціальній літературі, наукових рекомендаціях?
— Все, що мене цікавило, — чи буде та врожайність і ті результати, про які багато пишуть. Технології вирощування, як його сіють, як обробляють, чим збирають, — цим почав цікавитися вже тоді, коли посіяв і зібрав перший урожай. Ні, звичайно, раніше прочитав, які норми посіву, ширину, і цих рекомендацій дотримувався. Перша моя посадка амаранту була на 50 сотках.
— І скільки насіння розійшлося?
— Точно не підраховував, бо сіяв звичайною ручною сівалкою, і навіть не знав, що насіння амаранту краще змішувати з якою-небудь крупою. Поставив мінімальну норму висіву, і посіяв. Ну, може, грамів 100 пішло на всю площу.
— Ви сівалку ніяк не підлаштовували, не налагоджували спеціально, адже звичайне зерно крупніше амаранту?
— Нічого не міняв, тільки поставив мінімальну норму висіву. Навіть боявся, що дуже дрібно сіє, що зерно дуже дрібне і може не зійти. Але сходи виявилися такими густими, що доводилося кілька разів проріджувати. Далі я вже це враховував. Перший раз я навіть не розраховував, що буде дуже хороша схожість, тільки переживав, хоча б зійшло. Навіть не очікував, що будуть такі результати, такий урожай, що буде стільки зерна. Я більше займався сортом Ультра, а у нього врожайність низька. Пишуть, що можна від трьох до п’яти тонн зерна зібрати, − так, якщо урожай збирати вручну, то можна, втрати будуть меншими.
— Коли проріджуєте, цю зелень куди діваєте, викидаєте?
— Спочатку ці паростки викидав, як у випадку, коли буряк проріджував. А потім, в минулому році, я цю зелень використовував для приготування чаю, брав в салати.

Загалом, вирощувати амарант я став для себе. Читав про амарант, і захотів, щоб у мене були і олія, і крупа амаранту. Я веган, і у мене в раціоні немає молочних продуктів, риби, м’яса, яєць, а тільки продукти рослинництва, фрукти, овочі.
— Як веган, напевно, мікрозелень вирощуєте …
— Ні. На двох-трьох сотках вирощую, і не вважаю, що я цим займаюся.
— Крім амаранту ще якісь культури вирощували?
— Ні. Хоча я родом з села. Амарант мене надихнув. Але в цьому році я посіяв амарант і трохи нуту. Один знайомий є власником кафе, у нього в кухні використовується нут, і він звернувся до мене, чи зможу я посіяти нут. Посіяв нут, і все так само, як для амаранту: ні поливу, ні особливих технологій: посіяв, прорідив і все. Нічим не обробляю, ніякою хімією не бризкаю.

Багато обговорюють, як боротися зі шкідниками, жучками … За минулі два роки я жодного разу їх не бачив. Ось коли очищають зазвичай зерно, то жучки в ньому присутні, а в зерні амаранту їх не було.

— Амаранту ніякого підживлення не давали?
— Ні. У мене земля була, де років 8 нічого не вносилося, нічого не сіялось, і там одні бур’яни росли. Я посіяв тоді амарант з думкою, «що буде, то буде», а виріс непоганий урожай. Були ділянки в долині, — там дуже погана схожість, — може, тому що висока вологість. В цьому році я навіть взяв своє насіння найгірше на вигляд, то і воно дало 80% схожості.

Зі збутом гірше. У минулому році мені допоміг Олександр Дуда — він мені радив людей, хто б міг купити амарант, люди дзвонили мені, купували зерно. Це дуже допомогло, — я продав дуже велику частину врожаю. В цьому році беруть мало.

 

Збут як одне з головних питань при вирощуванні амаранту

Треба відзначити, що ринок збуту сьогодні вважається досить різноманітним. Найбільшим споживачем зерна амаранту стала індустрія здорового харчування. Так сталося завдяки низькому вмісту в амаранті насичених жирів, цукрів, натрію, відсутності глютену, наявності значної кількості білка, що включає 18 найбільш необхідних для організму амінокислот, вітамінного комплексу і завдяки багатому мінеральному складу (кальцій, калій, магній, залізо, фосфор, марганець і інші. ). В результаті кожен продукт на основі даної рослини у всьому світі визнаний цінним джерелом харчування. Амарант називають харчовою культурою ХХI століття, їжею довгожителів, даруючою безсмертя.

Найбільшу цінність представляє олія амаранту — прозора густа рідина з тонким смаком і ароматом. Для отримання 1 л даного продукту необхідно переробити 25 кг насіння, тому його вартість сягає 900 — 1000 € / л. Високий попит на амарантову олію обумовлений властивостями:

  • сприяння в профілактиці і лікуванні;
  • посилення ефекту дієтичного харчування;
  • омолодження організму;
  • поліпшення дії косметичних засобів.

 

Встановлено, що до складу олії амаранту входять поліненасичені жирні кислоти омега -3, -6, -9, а також потужний антиоксидант сквален. Дана органічна сполука має здатність блокувати руйнівну дію вільних радикалів і запобігати розвитку онкологічних захворювань. Сьогодні олія амаранту застосовується не тільки в харчовій і кондитерській промисловості, — вона також затребувана в медицині і фармацевтиці, парфумерії, косметології, виробництві засобів особистої гігієни і в деяких галузях технічної промисловості.

Всі ці сторони ринку збуту амаранту більше стосуються великих товаровиробників, фірм і великих компаній, що займаються вирощуванням амаранту.

 

Дрібний товаровиробник на ринку збуту

Знайомий нам Артем Ковальчук називає себе дрібним власником, і йому, як стало відомо, доводиться складно на великому ринку збуту, але пояснення цьому бачиться ось в чому.
— Я продаю не сертифіковане насіння, без сертифіката якості, без сертифіката сорти.
— Ви не намагалися отримати сертифікат?
— Можна було б, але який сенс? Якби я вирощував амарант на великій площі гектарів на 10, 20 і більше, наприклад, то я б цим зайнявся. Я вирощую для себе на невеликій площі, і їздити по лабораторіях, щоб отримати сертифікат, а потім думати, купить хтось це зерно чи не купить, — я не думаю про це.
— «Для себе» — на зелень, зерно. Олію не робите?
— Роблю, звичайно. В цьому році дивився міні-олійні, блендери різні, млини, підібрав варіанти, і думаю найближчим часом придбати. Поки доводиться звертатися до кого-небудь, щоб отримати, наприклад, олію.

— Якщо вирощуєте амарант без внесення будь-якої хімії, раніше в землю, яка вам дісталася, теж навряд чи хтось вносив якісь добрива, то можна вважати, що у Вас амарант органічний.
— Тим, хто купує зерно, кажу, якщо ви знаєте, як перевірити даний продукт на всі домішки, хімію, будь ласка, перевіряйте в будь-якій лабораторії, я цього не боюся.
— Якщо загалом: по-вашому, вирощувати амарант — це рентабельно?
— В Україні — так. Це якщо по продукту. По бізнесу, то я не знаю … Якщо є можливість брати великі площі, комбайн, є де сушити, є де просіяти, де зберігати, і як відправляти на експорт, то, я думаю, це набагато краще, ніж звичайне зерно.
— Ви збираєте урожай вручну?
— Так, тому що комбайн дає великі втрати. Амарант сорту Ультра комбайном можна зібрати тонну-півтори з гектара, а вручну — всі три. Я все вижинаю, досушую (частину волотей подвішую, частину — розстеляю брезент під сонцем, і на ньому — амарант), а потім — вимолочую. Так зерно швидше доходить, і його краще розбирають.
— А якщо амарант для домашнього господарства?
— У мене домашнього господарства немає. Батьки на пенсії, тримають кілька курей, то я, коли зелень прориваю, їм віддаю. Коли полови багато, теж курям віддаю. Потім кури, як кабани бігають (сміється), і батьки задоволені.
— У Вас безпосередньо харчування веганське і амарант використовуєте часто, — що можете сказати про його властивості, виходячи з власної практики?
— У мене амарант є у будь-якій каші. Навіть якщо гречку варю, то кидаю з півсклянки зерна амаранту. Але схуднути на амаранті, по-моєму, неможливо, у мене маса не падає. У амаранті високий відсоток не тільки білка і жиру, але і вуглеводів. Але відчуваю себе прекрасно. Правда, я і так ніколи не хворів, ніколи голова не боліла, ні розладів шлунка не було.

Я — спортсмен (займався бойовими мистецтвами), інструктор з рукопашних боїв. Тому для мене важливі показники по витривалості, швидкості, і вони відмінні. Думаю, що амарант як джерело протеїнів, позитивно вплинув.

І потім: я помолодшав і маю кращий вигляд. Ніхто ще не дав мені мої 29 років, думають, що 24-25.

 

Окремо для новачків

Щодо того, чи має сенс вирощувати амарант, Артем Ковальчук дає ствердну відповідь, але з одним застереженням.
— Якщо для себе вирощувати цю культуру на невеликій площі, то так, має сенс. Якщо для бізнесу, то хоча б з п’яти гектар починати, а в ідеалі — з десяти, і це якщо є чим посіяти, чим обробити, чим зібрати, і є, де висушити. А якщо ні, то дуже великі витрати, тому що тільки очистити зерно і відправити його на Миколаїв або Дніпро, це дуже великі витрати.

Я з тих людей, які перевіряють кожну ідею. Сказали, вигідно цим займатися, — треба спробувати, з’явиться щось інше, спробую щось ще.

Статистика стверджує, що площі, засіяні амарантом, протягом останніх двох років збільшуються майже в три рази щорічно, а органічним амарантом — в 5-6 разів. Вартість товарного зерна різниться в півтора рази на користь органічного. Амарант сьогодні в багатьох країнах світу визнаний однією з найбільш прибуткових сільськогосподарських культур. Він надходить на український внутрішній ринок, експортується в Німеччину, Словаччину, Польщу, США, Ізраїль, Арабські Емірати, Грузію, Казахстан, де його ринкова ціна може становити 1,43 долара за кілограм і більше.

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-