Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Продовольче зерно і насіння амаранту: чи є відмінності і в чому вони полягають

У роботі з амарантом доводитися оперувати різними поняттями і термінами. Вони зрозумілі для фахівців в області обробітку і переробки культури, проте середньостатистичні споживачі можуть «губитися», плутатися в таких словах. Сьогодні ми постараємося розібратися, чи є відмінність в таких поняттях, як «продовольче зерно амаранту» і «насіння амаранту».

Це дозволить вам, наші читачі, уникнути помилок при покупці потрібного вам товару і придбати саме те, що вам необхідно.

Термінологія

Відразу ж переходимо до чіткої термінології і визначень.

Насіння амаранту — під цим словосполученням розуміється посівний матеріал. Тобто, насіння, призначене для посівів. Воно відрізняється від звичайного зерна низкою властивостей і показників.

Продовольче зерно — під цим словосполученням «ховається» продукція, яка спочатку вирощується для подальшої переробки. Зокрема, з нього отримують крупу, зерно перемелюють на борошно, а також з нього виробляють амарантову олію. Крім того, продовольче зерно використовується для пророщування в харчових цілях. З цього виду насіння амаранту готують корми для тваринництва.

Основні відмінності насіння амаранту і продовольчого зерна: в чому вони полягають

З описаної вище термінології можна зрозуміти, в чому відмінність двох видів продукції. Хоча, здавалося б, яка різниця між двома видами насіння амаранту, крім призначення?

В першу чергу слід відзначити вартість. Крім того, відрізняються технології посіву та вирощування. Тому, ще перед посівом потрібно визначити, для яких цілей висівається амарант. Адже вирощування насіння амаранту набагато складніше завдання, ніж отримання продовольчого зерна. Необхідно дотримуватися цілого ряду вимог і створити спеціальні умови. Про все це — докладніше розповідається нижче.

Особливості вирощування насіння амаранту або насіннєвого матеріалу

Основна вимога до насіннєвої культури — висока якість і чистота. Тільки в такому випадку можна отримати дійсно елітне насіння, відповідним найвищим стандартам.

При посівах важливо проводити максимально точну ізоляцію посівного матеріалу — тобто, використовувати насіння строго одного сорту, виключити насіння бур’янів. Тільки в такому випадку вдасться уникнути неприпустимого запилення, яке провокує мутації рослин та насіннєвого матеріалу.

До речі, саме помилки при посівах, коли проводилося схрещування насіння з дикими видами, призвело до того, що амарант почав вироджуватися в європейських країнах — сталося це в перші десятиліття після завезення рослини з південноамериканських країн. Амарант перестали висівати, а багато років він перебував в забутті.

При вирощуванні насіння амаранту необхідно дотримуватися високої екологічності, не використовувати гербіциди. Зокрема, при усуненні бур’янів використовувати лише механічні методи боротьби з ними. Видалення бур’янів потрібно проводити до того, як амарант почне цвісти. Це дозволить виключити схрещування з травами і культурами.

Закуповувати насіння амаранту рекомендується тільки в спеціалізованих фермерських господарствах

Як ви могли зрозуміти з вищевикладеного, виробництво насіннєвого матеріалу амаранту — це досить складний процес. Зокрема, для отримання потрібно результату необхідно:

 • мати чисте, відсортоване насіння;
 • мати спеціальне обладнання і техніку;
 • володіти необхідним досвідом та знаннями.

Високий рівень кваліфікації повинен бути не тільки у агронома, а й у всіх працівників, зайнятих вирощуванням насіннєвого матеріалу. Вони повинні вміти розрізняти насіння різних сортів, розуміти весь процес вирощування і строго його дотримуватися.

Кожен етап робіт повинен проводитися в строгі терміни, що гарантує отримання дійсно чистого насіння.

Яку документацію має надати насіннєве господарство, як гарантію чистоти насіння

Щоб бути впевненими в тому, що ви купуєте дійсно якісне та перевірене насіння, здатне забезпечити вам високий результат амаранту певного сорту, запитайте у насіннєвого господарства пакет підтверджуючої документації.

1. Сертифікати якості.
2. Технологічну карту.
3. Опис технології обробітку.

Отримати детальну інформацію про те, де можна придбати насіннєвий матеріал амаранту, ви можете на сайті Асоціації виробників амаранту і амарантової продукції.

Тут представлена ​​лише достовірна інформація. Асоціація працює лише з відповідальними виробниками. Сорти амаранту, які використовують члени асоціації, обов’язково внесені до спеціального реєстру, що підтверджує їх сільськогосподарське і харчове призначення.

Які показники використовуються при характеристиці насіння

1. Культура, вид, сорт.
2. Категорія і генерація.
3. Рік збору врожаю.
4. Рівень схожості.
5. Енергія проростання.
6. Рівень вологості.
7. Вага 1000 одиниць насіння.
8. Суміш культур і бур’янів.

Дані показники надають повну інформацію про насіння амаранту, дозволяють зрозуміти, на який урожай можна розраховувати.

Чи можливо отримати насіннєвий матеріал самостійно?

Самостійно виростити насіннєвий матеріал вкрай складно. Іноді практично нереально. До того ж, необхідно розуміти, для яких цілей ви збираєтеся його вирощувати.

Якщо для власних потреб — то чому б і не спробувати? Якщо головна мета — реалізація та отримання солідного прибутку, навіть і не варто пробувати займатися цим. Тому що отриманий матеріал все одно не вдасться представити на ринку саме як сортовий матеріал.

І найголовніше — необхідно отримати певну документацію, що видається після проходження спеціальної процедури. Така документація необхідна для того, щоб представити своє насіння, саме як посівний матеріал.

Однак якщо ви все-таки вирішили вирощувати насіннєвий матеріал самостійно, грубо кажучи — навіть в домашніх умовах — зверніть увагу на такий момент, як захист посівів від можливого попадання бур’янів насіння лободи або щириці. Або захист від запилення амаранту лободою або щирицею. Навіть якщо цих рослин немає на вашій ділянці, велика ймовірність занесення пилку з сусідньої ділянки. Або за допомогою комах.

Товарне зерно амаранту: все, що необхідно про нього знати

На початку статті ми говорили, що товарне зерно — вирощується безпосередньо для переробки. Продукти переробки можуть використовуватися, як в кулінарії, так і в інших галузях. Наприклад, амарантова олія застосовується в косметології, фармакології і т.д.

Такі вимоги, як схожість матеріалу, чистота сорту до товарного зерна не застосовуються. Вони в даному випадку абсолютно не важливі. Тут вже більш важливо враховувати наступні показники — засміченість, вологість і чистоту від домішок. Також визначається такий показник як реальна вага, олійність і % вмісту сквалену.

Оскільки товарне зерно призначене для подальшого споживання в їжу, при його посівах і обробленні немає потреби строго відстежувати правильне запилення. Оскільки перше покоління насіння в будь-якому випадку збереже чистоту свого виду. Звичайно, якщо при посіві використовувався високоякісний, перевірений насіннєвий матеріал.

Зверніть увагу! Говорячи про товарне зерно, слід зазначити і те, що тут не так вже й важливо, як саме його вирощують. Набагато важливіше те, як зерно збирають, очищають від домішок і зберігають. Саме це буде надавати безпосередній вплив на основні показники амарантового зерна.

Звичайно ж, слід пам’ятати і про те, що працювати з зерном амаранту досить складно. Оскільки воно занадто дрібне — приблизно, як макове насіння. Його посів, збір проводиться з використанням строго спеціалізованого технічного обладнання.

Збирання — ще півсправи. Після завершення збору врожаю необхідно забезпечити правильний процес очищення і сушіння зерна амаранту, щоб отримати необхідний рівень вологості. Під час сушіння ні в якому разі не можна використовувати занадто високих температур — вона не повинна перевищувати 35-40 градусів за шкалою Цельсія.

Зверніть увагу! Використання більш агресивних температур призведе до того, що корисні властивості амаранту знизяться. Споживання його зерна не буде давати потрібного ефекту.

З вищесказаного можна зробити висновок, що саме чистка врожаю насіння амаранту, а також його сушка — найбільш складний і трудомісткий процес. Далі слідує переробка або фасування зерна амаранту. У цей момент необхідно відстежувати якісні характеристики товарного зерна.

Як отримувати високоякісне товарне зерно амаранту

Щоб зерно амаранту було ефективним, мало необхідні властивості і характеристики, слід суворо дотримуватися певних правил посіву, обробітку рослини. Зокрема, її потрібно вирощувати тільки в екологічно чистих умовах — це, до речі, стосується не тільки товарного зерна, а й посівного насіння.

Завдяки своїй високій врожайності, здатності пристосовуватися до особливостей ґрунту, низьким вимогам до рівня вологості, амарант може чудово рости навіть без використання добрив.

Крім того, з огляду на те, що батьківщина амаранту — це центральноамериканські і південноамериканські країни — вітчизняні шкідники та хвороби практично не страшні рослині. Навіть не дивлячись на те, що в нашій країні культивуються сорти, спеціально створені для вирощування в Україні.

Так що обробіток рослини дозволяє отримувати високі врожаї екологічно чистої продукції. А якщо ще згадати відмінні характеристики амаранту, його користь для організму, харчову цінність і важливість при профілактиці і лікуванні ряду захворювань, то можна з упевненістю готувати, що рослина в найближчому майбутньому здатна витіснити з ринку пшеницю. Або, принаймні, серйозно її потіснити.

Наскільки реально виростити товарне зерно амаранту самостійно

Цілком реально! Ніяких проблем виникнути не повинно. Навіть якщо посіви будуть запилюватися дикими сортами амаранту, в перший рік насіння будуть зберігати свої якості. Репродуктивні властивості знизяться тільки на другий або навіть на третій рік. Якщо ви будете використовувати отримане на своїй ділянці товарне зерно в якості посівного матеріалу. Але якщо щороку проводити закупівлю якісного посівного матеріалу, ви будете отримувати високі врожаї гарного амарантового зерна.

Щоб не виникло труднощів і проблем, вкрай важливо строго дотримуватися технології вирощування:

 • не сіяти амарант занадто густо;
 • стежити, щоб на полі не з’являлися бур’яни;
 • проводити очистку від бур’янів на початкових стадіях росту.

Зверніть увагу! Амарант досить високий, тому в подальшому використовувати механічні методи боротьби з бур’янами не вийде. Втім, це й не потрібно, оскільки амарант просто не дасть знову розвиватися бур’янам.

Якщо у вас не фермерське господарство, а своя невелика ділянка, тобто, немає спеціалізованої техніки, то певні труднощі можуть з’явитися при зборі врожаю амаранту.

Збирати суцвіття потрібно буде вручну, після чого звичайним, древнім способом обмолотити волоті. Найбільші труднощі здатне принести очищення насіння від сміття. Провіювати урожай доведеться вручну, але якщо відповідально підійти до процесу, то вдасться отримати досить хороший рівень очищення!

Як використовувати товарне зерно амаранту

Ми вже багато статей писали на цю тему, тому особливо розпорошуватися не будемо. Лише повторимо тезисно:

 • приготування крупи;
 • пророщування;
 • отримання олії;
 • отримання борошна;
 • отримання шроту.

З усієї перерахованої продукції можна готувати різні харчові продукти, серед яких:

 • каші;
 • салати;
 • смузі;
 • випічка та багато іншого.

Особливо цінною є амарантова олія, в складі якої присутній унікальний елемент сквален.

Користь амарантового борошна полягає в повній відсутності глютену. Тому амарантова продукція ідеально підходить для тих, хто страждає від целіакії і змушений дотримуватися безглютенової дієти.

Насіннєвий матеріал амаранту і товарне зерно амаранту: два різні продукти

З вищевикладеного матеріалу випливає висновок, що насіннєвий матеріал і товарне зерно — це абсолютно різні продукти. Вони відрізняються навіть особливостями вирощування, не кажучи про інші тонкощі і особливості.

Природно, якщо немає іншого виходу, то насіннєвий матеріал легко зійде і за товарне зерно, хоча з економічної точки зору це абсолютно не вигідно. А ось товарне зерно використовувати в якості насіннєвого матеріалу ні в якому разі не можна. Тому що хорошої врожайності очікувати не варто і всі зусилля, витрачені на вирощування амаранту, будуть невиправданими.

До того ж, насіннєвий матеріал набагато дорожчий продукт, що обумовлено особливостями його вирощування, а також проходженням цілого ряду процедур, необхідних для отримання відповідного сертифікату. А ось до товарного зерна амаранту вимоги не такі високі і суворі.

Тому, проводячи закупівлю амаранту, вкрай важливо правильно визначати те, для яких цілей ви його купуєте. Тільки в такому випадку ви зможете раціонально використовувати свій бюджет, і отримати хороший урожай на своїй ділянці, незалежно від його площі.

Семінар «Вирощування та переробка амаранту»

Детальніше про особливості насіннєвого матеріалу амаранту, різні сорти цієї рослини можна дізнатися на семінарі «Вирощування та переробка амаранту». Він буде проводитися 15 березня 2018 року на базі Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва. Початок семінару — о 10:00. Організатори — ХНАУ ім. Докучаєва та Асоціація виробників амаранту і амарантової продукції. Реєстрація учасників починається о 9:00. Якщо вас зацікавив семінар, ви хочете взяти в ньому участь, звертайтеся — тел. 096 3444438 (Дуда Олександр) або е-mail: [email protected]

2 комментарияЗалишити коментар

Скажіть будь ласка, яка норма вживання насіння амаранту? Чи можна його вживати кожен день і у яких пропорціях? Адже і корисної їжі стосується фраза: «Що забагато, то не здорово».

Yura, 05.12.2019

  Якщо Ви тільки починаєте вживати амарант, то вводьте його у свій раціон по трошки та слідкуйте за реакцією організму. Речовини, які містяться у насінні амаранту дуже активні. Спочатку може спостерігатись легке головокружіння, тошнота, розлади шлунку і це все нормально, якщо воно швидко проходить. Спочатку додавайте по чуть-чуть амарантової олії до звичної Вам їжі, потім можете спробувати випічку та чай з амарантом, а вже тоді можете їсти безпосередньо насіння чи добавляти його у смузі і коктейлі.

  Світлана, 05.12.2019

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-