Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Українські фермери почали збирання врожаю амаранту. Чому ця новина заслуговує уваги?

Незважаючи на вересень, на українських полях тривають жнива. Фермери і сільгосппідприємства розпочали збирання врожаю амаранту. Зокрема, з перших днів осені стартували жнива ранньостиглого сорту «Ультра». Середні та пізні сорти амаранту почнуть збирати в кінці першого місяця осені.

Про це повідомляє AgroPortal. За даними порталу середня врожайність коливається в межах від 10 до 20 центнерів з гектара посівної площі.

Портал у своїх новинах спирається на дані голови всеукраїнської Асоціації виробників амаранту і амарантової продукції Олександра Дуди. За його словами, насіння сорту «Ультра» повністю дозріло і готове до збирання. Суха погода вересня сприяє збиранню, а якість насіння — досить висока. Зібране насіння буде передане підприємствам, які займаються переробкою цієї культури в кінці вересня і на початку жовтня 2018 року.

Вартість однієї тонни насіння амаранту на протязі двох років залишається на одному рівні — 25 тисяч гривень за одну тонну, за умови наступних базових показників якості врожаю:

 • рівень вологості — 10%;
 • рівень засміченості — не більше 3%.

Як зазначає Олександр Дуда, в збиранні пожнивних залишків амаранту немає необхідності. Їх досить задискувати, оскільки залишки посівів досить швидко розкладаються і привносять в грунт цінні речовини, які забезпечать активне зростання культур, що вирощуються на полі згодом.

Крім того, за словами Олександра Дуди, сьогодні вже активно опрацьовується питання використання залишків амаранту для виготовлення паливних брикетів — виробництво екологічно чистого твердого палива в Україні в останні роки активно розвивається, що зумовлено прагненням країни отримати енергетичну незалежність. «Також можливо застосовувати в біогазових установках в разі, коли при збиранні в стеблі ще достатньо вологи», — уточнює Олександр Дуда.

Збут амаранту багато в чому залежить від експортних угод

Раніше Олександр Дуда в своїй колонці на сайті Propozitsiya.com зазначив, що збут амаранту на 80% залежить від експортних угод переробників цієї культури.

Сьогодні український ринок збуту товарного зерна амаранту становить до 7000 тонн. І те, наскільки активно воно буде збуватися, багато в чому залежить від угод виробників амарантової олії.

Як зазначає глава Асоціації виробників амаранту і амарантової продукції, щороку український ринок амаранту росте. Однак існує ймовірність, що переробники можуть обвалити вартість товарного амаранту до рівня вартості макухи з амаранту, але таке можливо в тому випадку, якщо насіння будуть купувати для виробництва комбікормів для тварин. В такому випадку вартість тонни насіння амаранту становитиме близько 10 тисяч гривень.

На думку Олександра Дуди, ситуацію ні в якому разі не можна пускати на самоплив, оскільки це здатне привести до сумної ситуації 2003 року. Тоді в Україні була запущена державна програма виробництва амаранту — загальна площа посівів рослини склала більше 30 тисяч гектарів. Однак весь зібраний урожай в кінцевому підсумку був відданий на корм тваринам.

Саме настільки негативний досвід державної програми привів до того, що в наступні 10-ть років амарантом практично ніхто не займався. Розвиток даної культури істотно загальмувався.

Сьогодні існує цілий ряд стримуючих факторів розвитку амаранту в Україні, серед яких:

 • певні технологічні особливості, що вимагають спеціалізованого обладнання;
 • необхідність ручної прополки;
 • невеликий розмір насіння;
 • ймовірність пізніх заморозків, що призведе до втрат.

Однак при правильному підході цілком реально, на думку фахівця, досягти показника врожайності до 5 тонн з гектара посівної площі. Природно, за умови правильної сівозміни.

Відзначається і висока рентабельність рослини. В даний момент попит на урожай амаранту істотно перевищує пропозиції. Тому підприємства, що спеціалізуються на переробці амаранту, ще навесні укладають договори з фермерськими господарствами на 100% викуп майбутнього врожаю.

Як вже говорилося вище, вартість тонни насіння амаранту досягає 25 тисяч гривень, а якщо мова йде про органічний амарант, то в такому випадку вартість тонни становитиме 35-ь тисяч гривень.

Перспективи амаранту в Україні: чи варто фермерам побоюватися зниження цін

Відносно недавно в Україні фермери могли непогано заробити на вирощуванні квасолі, часнику, гарбуза (попитом користувалося його насіння), проте надалі, коли пропозиція значно перевищила попит, вирощувати ці культури стало, м’яко кажучи, не вигідно. Тому сьогодні деякі фермери побоюються — чи не буде так само і з амарантом, коли фермерські господарства стануть засівати цією культурою ще більше площі.

Зокрема, це питання обговорювалося в тематичному співтоваристві в Facebook. Олександр Дуда і там дав відповідь. Зокрема, він зазначив, що попит і пропозиція в будь-якому випадку будуть надавати коригуючий вплив на вартість амаранту.

Однак потрібно розуміти, що у кожної нішевої культури вкрай обмежені напрямки її використання. Чого не скажеш про амарант. Його насіння і зелена маса — точніше, продукти їх переробки — використовують в різних галузях промисловості:

 • у виробництві кормів для домашніх тварин;
 • в косметології;
 • в фармацевтиці;
 • в харчовій галузі;
 • в хімічній галузі.

Слова Олександри Дуди слід доповнити тим фактом, що постійно з’являються нові способи і методи використання продукції з амаранту. Дослідники, вчені відкривають нові можливості рослини і сфери її застосування.

Наприклад, вже зараз в Україні з амаранту виробляють велику кількість харчових продуктів:

 • олію;
 • крупи;
 • пластівці;
 • борошно;
 • панірувальні сухарі;
 • хліб;
 • суміші дитячого харчування;
 • макарони.

Крім того, випускаються косметичні і фармацевтичні препарати, корми та гранули для тварин, риб, фіточаї та багато іншого.

Корисні властивості амаранту

Настільки широке застосування амаранту в різних сферах обумовлено його високою цінністю і корисністю. Зокрема, слід окремо сказати, що продукція переробки рослини ідеально підходить для використання в здоровому харчуванні завдяки наявності:

 • високоякісного рослинного білка, близького до білка ідеального і до білка материнського молока;
 • лізину;
 • триптофану;
 • метіоніну;
 • калію;
 • магнію;
 • заліза;
 • фосфору;
 • вітамінів А, Е, В.

Велика кількість сквалену і всіх перерахованих вище речовин робить амарант відмінним профілактичним і лікувальним препаратом. Не дивно, що Продовольча комісія Організації Об’єднаних Націй визнала амарант культурою 21-го століття.

Крім того, рослина ідеально підходить в якості сировини для виробництва кормів підвищеної поживної цінності для ВРХ, птахів, риб. До того ж, амарант збагачує грунт, що істотно підвищує його родючість.

А ще слід відзначити, що культивування амаранту є високорентабельним бізнесом — рівень рентабельності досягає показника в 500% при вирощуванні культури і 1000% при виробництві продуктів переробки, зокрема, амарантової олії.

Тобто, амарант не просто нішева культура — у нього широке застосування. Що і дозволяє з упевненістю говорити — ціна на продукцію буде завжди залишатися досить високою.

Хороші перспективи в майбутньому

В даний момент попит на амарант на профільному українському аграрному ринку перевищує пропозицію, що дозволяє цінам залишатися на привабливому для фермерів рівні.

Як зазначає Олександр Дуда, рівень попиту і пропозиції вирівняється приблизно в 2020 році. Тому, навіть якщо фермери вирішать зайнятися вирощуванням амаранту в 2019-2020 роках, вони все одно залишаться з прибутком.

Однак і наступні перспективи амаранту більш ніж позитивні. Як розповідає голова Асоціації виробників амаранту і амарантової продукції, сьогодні українські фермери поки що не експортують насіння рослини, хоча йоговартість на світовому ринку коливається від 1100 до 1300 євро за тонну органічної продукції. На даний момент Україна тільки наближається до показника в 1% від загального обороту світового ринку амарантової продукції.

Тому українським фермерам є куди прагнути і куди розвиватися. Особливо, з урахуванням того, що українське насіння відрізняється високою якістю, чому сприяють особливі, унікальні грунтово-кліматичні умови. І це, як пише Олександр Дуда, визнано фахівцями в усьому світі.

А як використовувати амарант, який виростили на садовій грядці?

Читаючи цю статтю, ви можете подумати: «Це все добре і позитивно, але я вирощую кілька кущів амаранту на садовій грядці. Насіння з нього не так вже й багато. Але якось же я можу використовувати рослину для особистих потреб?».

Відповідь на це питання дуже проста — звичайно, так, наприклад, готувати чудовий ферментований чай. Про це також розповідається в співтоваристві в Facebook під назвою Амарант + органічне землеробство + здорове харчування.

Отже, там розповідається, як отримувати ферментований амарантовий чай. Щоб забезпечити ферментацію листя цієї рослини, необхідно:

 • на кілька годин покласти листя амаранту в морозилку, щоб підвялити його;
 • потім сильно скручувати і розминати листя, поки не з’явиться сік;
 • в результаті, виходить бродіння — листя ферментується у власному соці, а процес ферментації забезпечують бактерії, які є в повітрі.

В результаті даного процесу починається розпад крохмалю і хлорофілів на:

 • цукри;
 • дубильні речовини;
 • ароматичні речовини.

Щоб припинити процес бродіння, листя амаранту рекомендується підсушити при високій температурі. Однак можливий і такий варіант сушіння — покласти на піддон і прикрити марлею, складеною в два шари.

Як бачите — нічого складного в отриманні ферментованого амарантового чаю немає. Але найголовніше — в результаті виходить чудовий чай, який характеризується:

 • великим вмістом корисних речовин;
 • тонізуючими властивостями.

За цими характеристиками він перевершує традиційні чаї — чорні і зелені. До того ж, в Україні сьогодні вже можна купити амарантовий чай, але це звичайний, виготовлений з подрібнених листків. А ось ферментований амарантовий чай поки ще не представлений.

Якщо в Україні знайдеться виробник, якого зацікавить випуск такого чаю, Асоціація виробників амаранту і амарантової продукції напевно допоможе в просуванні і популяризації такого нового продукту для українського ринку. Тому, якщо серед наших читачів є бажаючі зайняти дану нішу, можете сміливо звертатися до Асоціації — там нададуть всю необхідну інформацію та відповідну підтримку.

2 комментарияЗалишити коментар

Добрий день, цікаво які ще сорти крім сорту «Ультра» добре ростуть в Україні?

Оксана, 18.09.2018

  Доброго дня, Оксана! Згідно досліджень в Україні добре ростуть такі сорти амаранту як: «Гігант» і його різновиди «Помаранчевий гігант», «Золотий гігант» і «Червоний гігант», а також «Харківський-1» і «Воронезький», сорт «Ацтек» показав хорошу стійкість перед великою кількістю опадів.

  Світлана, 19.09.2018

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-