Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Амарант в сучасній рекламі і в минулому: дослідження наукових працівників

Ми періодично публікуємо дослідження амаранту, що проводяться в різних країнах світу. Сьогодні вашій увазі представимо цікавий матеріал, авторами якого є провідний науковий співробітник, кандидат сільськогосподарських наук В.І. Буянкін і старший науковий співробітник М.М. Бородіна Нижньо-Волзького НДІ сільського господарства.

У своєму матеріалі вони розповідають про те, як «експлуатується» амарант в сучасній рекламі, а також стосуються його історії, використання в минулому. І хоча в матеріалі наводяться дані, що стосуються Росії, вони можуть бути корисні, як інформація для роздумів і аналізу, українським фермерам.

При цьому необхідно відзначити, що сам по собі матеріал не просто досить цікавий, але і провокаційний, а також може викликати додаткові суперечки, як між прихильниками амаранту, так і між його противниками. Не кажучи вже про чергові «диванні» бої між супротивниками і прихильниками стародавньої рослини.

Посіви амаранту сьогодні: чому не завжди вдається досягти успіху

В останні десятиліття, у зв’язку з офіційною версією про благотворну дію «ринку» на сільське господарство, в практиці області повністю втрачені досягнуті результати в освоєнні польових сівооборотів.

Як стверджують автори матеріалу, сьогодні в переважній більшості фермерських господарств регіону (Волгоградська область) практично не ведеться сівозміна в звичному для цього поняття сенсі. Крім того, посіви кормових культур скоротилися більше, ніж в 10-ть разів. Зокрема, мова йде про скорочення посівів ярої пшениці, хліба, жита та інших.

амарант як джерело протеїнів

При цьому, за даними авторів дослідницького матеріалу, частка чистих парів зросла до 30-50% (в залежності від господарства), що спровокувало низку негативних моментів:

 • зросла засміченість грунту;
 • з’явилися насінні зачатки великої кількості нових бур’янів.

Тобто, можна навіть сказати, що ріллі в буквальному сенсі цього слова завагітніли бур’янами. Саме це призводить до невдач фермерських господарств, які намагаються освоїти нові сільськогосподарські культури.

Найбільші труднощі виникають з культурами, які біологічно близькі до наявних у нас бур’янів. Класичний приклад такої культури — амарант.

Так, В.І. Буянкін і М.М. Бородіна говорять про те, що деякі господарства Волгоградської області намагалися освоїти вирощування амаранту. Урожайність насіння амаранту коливалася від 6 до 8 центнерів з гектара, але при цьому сам урожай був занадто сильно забруднений насінням щириці — дикого амаранту, розмір насіння якого фактично ідентичний насінню культурних видів амаранту, через що немає можливості повноцінно провіяти і просіяти урожай.

Однак в тих науково-дослідних установах, де дотримуються строгих правил і принципів сівозміни, ніяких проблем з вирощуванням амаранту на чистих полях, не виникало — там щороку збирають чудові врожаї чистих насіння.

Як рекламна інформація шкодить культивуванню амаранту

В останні роки, за словами В.І. Буянкіна і М.М. Бородіної, зростає потік інформації про культуру амаранту. У засобах масової інформації часто зустрічаються спірні або некомпетентні твердження і сумнівні рекомендації, в тому числі як про незвичайну посухостійкість, продуктивність амаранту, так і нібито надзвичайну популярність амаранту у стародавніх індійців Америки.

Подібна рекламна інформація найчастіше збиває сільських товаровиробників з пантелику, оскільки замовник переслідує тільки свої інтереси. Зрозуміти справжню причину невдач при вирощуванні амаранту можна, лише вивчивши досвід передових господарств, а також багатовікової народний досвід минулого часу.

Що говорить історія: багатовіковий досвід вирощування амаранту

Істотний внесок у вивчення культур Нового Світу, в тому числі амаранту вніс своїми працями Н.І. Вавилов в 20-х роках минулого століття.

У своїх роботах про культури Латинської Америки він розповідає про:

 • кукурудзу і маїс;
 • квасолю;
 • зернові види лободи;
 • амарант;
 • та інші види центрально- і південноамериканської флори.

Але, за словами В.І. Буянкіна і М.М. Бородіної, якоїсь особливої ролі амаранту в своїх наукових працях Н. І. Вавилов не виділяв.

Дослідження вчених: що їм вдалося з’ясувати про амарант

Від стародавніх індіанських племен, що заселяли територію Центральної і Південної Америки, не залишилося літописів або глиняних таблиць. Для зберігання і передачі інформації використовувалися різнокольорові нитки з вузликами. Вченим довелося затратити чимало зусиль, щоб розшифрувати «записи» індіанців і вивчити особливості вирощування рослин, зрозуміти, як індіанці саме займалися сільським господарством.

Так, Вавилов Н.І. в своїй статті «Великі землеробські культури доколумбової Америки та їх взаємини» відзначає роботу американського автора Яновського, в якій вказується до 1100 видів диких рослин, що відносяться до 444 родів і 120 родин, які використовуються в минулому для різних цілей корінним населенням американського континенту.

Із вказаної кількості видів в південній частині Мексики, а також в ряді Центральноамериканських країн окультурено, за результатами досліджень Вавилова, було близько 66-ти видів — більшість з них ендемічні. Безпосередньо до зернових культур ставилися, за результатами досліджень все того ж Вавилова, 8 видів кукурудзи, 4 види квасолі і 2 види лободи.

Якщо говорити безпосередньо про південноамериканські країни, то за висновками Вавилова тут домінували інші культури, які використовуються місцевим населенням в якості зернових. І знову мова йде про ендемічні культури. Це такі рослини, як кіноа, амарант хвостатий, болівійський люпин і культура, яку індіанці називали мака.

Історичні відомості про амарант: як вирощували амарант стародавні індійці

Однак відомості про роль амаранту та інших зернових культур були б не неповними, якщо не вказати в нашій статті по-істині унікальну інформацію, яка стала доступна в країнах колишнього Радянського Союзу лише на початку сімдесятих років Гарсіласо де ла Вегапрошлого століття. Тоді Академія наук СРСР випустила в серії «Літературні пам’ятники» масштабний твір перуанського письменника та історика Інки Гарсіласо де ла Вега «Історія держави інків», перекладений, природно, на російську мову.

Сам цього індіанця-інки вперше побачив світло в далекому 1609 році в Лісабоні. У цьому матеріалі містилася величезна кількість корисних даних, в тому числі — що стосуються особливостей ведення сільського господарства індіанськими племенами.

У праці перуанця представлено 23 зображення, які являють собою землеробський календар, який вже прив’язали до європейських місяців року. Виходячи з календаря, сільськогосподарські роботи велися в такий спосіб:

 • рік починався з серпня — часу оранки полів;
 • вересень вважався часом посіву кукурудзи;
 • жовтень — часом охорони посівів від птахів і молитви до дощів;
 • грудень — час посадки картоплі;
 • січень — час розпушування ґрунту в посівах;
 • лютий, березень, квітень — час охорони кукурудзи від розкрадання і потрави;
 • травень — час жнив кукурудзи;
 • червень — час збирання картоплі;
 • липень — час збирання і поставки в сховища врожаю картоплі та кукурудзи.

Як випливає з книги, основними культурами у інків були картопля і кукурудза (або маїс). Саме кукурудза була хлібом — вона вирощувалися двох видів. Був маїс твердий і маїс м’який.

У книзі також вказується на те, як саме проводили помел кукурудзи на борошно і як саме її просівали, як саме готували їжу.

На другому місці після маїсу індіанці ставили культуру кіноа (по-іспанськи невеликий рис), «тому що кольором і зерном вона нагадує трохи рис».

Подібні відомості про так званої рисову лебеду, що виростає в Болівії і Перу, згадуються і зараз.

Як вказують в своїй статті В.І. Буянкін і М.М. Бородіна, в книзі Гарсіласо де ла Вега представлено докладний опис цієї рослини під індійським назвою кінуа. Що дозволяє зрозуміти, що ця культура, про яку вперше почали писати ще понад 400 років тому, не є не лободою і не амарантом. Ось як описував її перуанський вчений: «Рослина, на якому вона (кінуа) зростає, дуже схожа на півня гребінець, як стеблом, так і листям і квіткою, в якій і буває кінуа. Молоде листя їдять в своїх стравах індіанці і іспанці, тому що воно смачне і дуже корисне. Вони їдять зерно в своїх супах, що готуються багатьма способами».

Тобто, описана рослина, на думку В.І. Буянкіна і М.М. Бородіної не є амарантом. І чи не є лободою. Але вона ідеально підходить за описом до рослини роду Celosia, що відноситься безпосередньо до сімейства амарантових. Серед більш, ніж 60 видів цього роду в культурі зустрічається вид целозія півня гребінь, що має суцвіття, що нагадує півнячий гребінь.

У той же час, радянське видання під назвою видання «Життя рослин» свого часу писало: «Схожість з останнім (півнячий гребінь) є результатом зрощення широко фасцированних гілок суцвіття. В епоху Відродження півнячий гребінь був завезений в Західноєвропейські ботанічні сади. Зараз є багато декоративних сортів з суцвіттями різних форм, розмірів і забарвлення». Підкреслюється, що листя широко застосовується при приготуванні їжі — в тому числі, їдять його листя, а з насіння отримують олію.

Виходячи з усього вищесказаного, можна зробити висновок, що індіанці різних племен інків під загальною назвою кіноа (яка була у них зерновою хлібною культурою) називали корисними рослини родини лободових і амарантових.

Зверніть увагу! Тобто, як у нас прийнято під словосполученням посіви хлібів «приховувати» пшеницю, жито, ячмінь та інші зернові, які вживаються в їжу.

Крім рисової лободи, тобто кіноа, в високогірних селищах для виробництва борошна, випічки хліба та одержання крупи індіанці інків культивували рослину під назвою каньяуа і амарант хвостатий, який по-індіанськи мовою називався, як кічунча. А ще — півнячий гребінь аргентинський.

А ось в південних частинах сучасної Мексики, де були невідповідні умови для вирощування кукурудзи і квасолі, вирощувався такий вид рослини, як білонасінний амарант під назвою хуаутлі, а також деякі інші види рослин.

У матеріалі, написаному В.І. Буянкіним і М.М. Бородіною, вказується на те, що інтерес до амаранту, як до господарської культури, так і як до ботанічного об’єкту і в Мексиці, і в державах Південної Америки, зберігається і в наші дні. Наприклад, відгуки на статті, опубліковані в радянських журналах ще в сімдесяті роки минулого століття, приходили з Латинської Америки — один відгук прийшов з Бразильського університету м Ріо-Нігро від доктора Раппопорта, інший — з Мексиканського університету, від доктора Карлоса Луїс Діас Лупа.

На завершення: що ми хочемо додати до вищевикладеного матеріалу

Однак все вищеперелічене перекреслює те, що амарант — дійсно корисна для здоров’я рослина. Багато досліджень, які ми публікували раніше, вказують на користь споживання амарантової олії, каші, борошна.

Тим більше, сьогодні амарант активно культивується в багатьох країнах Центральної та Латинської Америки, він представлений в магазинах дієтичного і здорового харчування США, Європи, Японії.

У деяких країнах Латинської Америки амарант оцінюють, як продукт, який здатний вирішити дві, здавалося б, протилежні, але такі актуальні для латиноамериканського регіону проблеми — недоїдання і ожиріння.

Крім того, існує чимало досліджень, наукових робіт і історичних матеріалів, які вказують, що інки, ацтеки і інші індіанські племена активно культивували різні види амаранту — він використовувався для приготування їжі, в релігійних заходах і т.д.

Відносно сучасного вирощування амаранту в нашій країні, варто враховувати, що дійсно деякі фермери до кінця не оцінюють особливості зростання амаранту і коли читають про його стійкості до посухи, вважають, що йому взагалі не потрібні опади. Але це не так. Тому, щоб уникнути проблем і труднощів при вирощуванні амаранту, слід детально вивчати всі особливості його зростання.

Якщо ви зацікавлені в його культивуванні — більш детальну інформацію про особливості вирощування можете дізнатися в Асоціації виробників амаранту України. Купити готову амарантову продукцію — борошно амаранту, амарантову олію, амарантову крупу і т.д. — ви можете в магазині на нашому сайті.

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-