Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Сорти амаранту для раннього і багатого врожаю

Відомо близько 90 сортів амаранту, і кожен з них цікавий по-своєму. Можна вибрати рослину, яка буде радувати яскравим листям, або кольоровою «мітелкою». Однак ті, хто ставить перед собою мету отримати високий урожай для промислового або домашнього виробництва продуктів, призначених для лікування і оздоровлення, для забезпечення тваринництва якісними і здоровими кормами, більше цікавиться іншими сортами. Перевага надається сортам, які допоможуть цю мету досягти в короткі терміни. Ідеться про рослини, визнані кращими за кількістю корисних речовин, і можливості давати високий урожай.

 

Особливості складу

 

унікальний склад амаранту

Зупинимося на сортах, представники яких підходять для вживання в їжу і для приготування лікарських засобів. Тут необхідно зазначити, що всі кормові та овочеві види амаранту мають унікальний склад з великою кількістю вітамінів, мікроелементів та інших корисних речовин. Кожна рослина цінується за наявністю (і кількістю) компонентів, які можна вважати головними, оскільки в інших рослинах їх немає, а якщо є, то дуже мало.

Отже, що саме сприяє зростанню ролі амаранту в нашому житті? Це ціла низка корисних речовин:
• вітаміни (рибофлавін, тіамін);
• кислоти (фолієва, пантотенова і аскорбінова);
• піридоксин;
• холін;
• пектини;
• мікро- і макроелементи (калій, магній, кальцій, марганець і фосфор, натрій, цинк, селен, залізо і мідь).
Перелік корисних речовин можна продовжити, адже тільки група вітамінів налічує 10 найменувань. Крім того, в рослині міститься близько 16% природного білка, який тут збагачений незамінною амінокислотою лізин. За вмістом насичених жирних кислот амарант лідирує серед злакових культур, а в його листі і стеблах міститься 18 стеролів.

Кожен компонент складу амаранту має велике значення в життєдіяльності організму, і є необхідним для досягнення лікувальних, косметичних цілей. Так, пептиди, які містяться в цій рослині, здатні зменшити і навіть зняти запалення будь-якого характеру і зупинити розвиток вільних радикалів, захистити здорові клітини від їх переродження в злоякісні. Склад амаранту багатий також кальцієм, а це величезна допомога кістковій тканині для її зміцнення та запобігання захворюванням (остеопорозу, наприклад). Харчові волокна, якими багатий амарант, регулюють рівень холестерину в крові, перешкоджають утворенню «бляшок». Вітамін К, що міститься в амаранті, необхідний для нормального згортання крові, що є дуже важливим для здоров’я судинної системи. Цей вітамін працює в комплексі з іншою необхідною для судин речовиною — калієм -, і вони разом нормалізують артеріальний тиск і стан всієї серцево-судинної системи, запобігають розвитку такого захворювання, як атеросклероз.

У складі амаранту було встановлено з’єднання, завдяки якому ця рослина набула репутацію природного постачальника кисню для органів і систем. Це ненасичений вуглеводень сквален. У 1931 році професор Цюріхського університету доктор Клаур довів, що даному з’єднанню для досягнення стабільного стану не вистачає дванадцяти атомів водню, тому сквален захоплює відсутні атоми з будь-якого доступного йому джерела. Оскільки людський організм містить в собі близько 70% води, то це стає відмінним джерелом для утворення повноцінного з’єднання, і в результаті вивільняється кисень, який відразу надходить в усі тканини і органи. Завдяки цьому поліпшується робота серцево-судинної системи, нормалізуються обмінні процеси, активніше виводяться з організму токсини і зайві жири. Найбільше сквалена міститься в олії з насіння амаранту — до 10%.

Завдяки тому, що в амаранті міститься велика кількість необхідних організмові речовин, на основі цієї рослини у багатьох країнах виготовляються лікарські препарати, косметичні засоби і продукти харчування. Наприклад, в країнах Південно-Східної Азії і в Китаї виробляється близько 30 найменувань продовольчих продуктів з додаванням амаранту. Це борошно, хліб, макаронні вироби, бісквіти, кекси, вафлі, чіпси, а також різні напої. Використовується амарант і для виробництва дитячого харчування.

 

Який сорт амаранту найбільш багатий корисними речовинами?

 

Кожен з численних сортів амаранту має своє співвідношення корисних речовин. Однак в такому великому переліку давно визначилися свої лідери. Вченими визнані найбагатшими за змістом корисних речовин сорти:
• «Кармін»;
• «Валентина»;
• «Кремовий ранній».
Тут необхідно зазначити, що ранніх сортів серед них немає, але в іншому кожен з них вражає вмінням пристосовуватися до ґрунту, отримувати від нього і накопичувати в собі корисні речовини.

 

«Кармін»

 

високоурожайний Кармін

Рівних по стійкості і виживання в будь-яких умовах цьому сортові, напевно, немає. Його маленьке зернятко здатне проникнути в ледь помітну щілину, що утворилася в асфальтовому покритті, пустити коріння і розростися, а коріння амаранту цього сорту проростає на глибину до двох метрів. Висота рослини досягає 140 см, а довжина волоті — 50,8 см. Дозріває такий амарант зазвичай в перших числах вересня — 1-5. При цьому рослина надзвичайно продуктивна — маса насіння в середньому складає 24,2 г, але за сприятливих умов досягає 33,6 г. Урожайність амаранту «Кармін» складає 47,8 — 48,8 ц / га. Рослина також цікава тим, що її квіти можуть мати широку палітру кармін-червоних відтінків.

Дослідники встановили, що в періоди, коли спостерігається нестача тепла і велика кількість опадів, врожайність цього виду рослини зменшується, але вміст білка підвищується і досягає 14,46%. Досить великим вважається і вміст олії в зерні — 6,78%. Сума амінокислот у «Карміна», а також у інших сортів приблизно однакова і складає 94,147-95,890 мг.

 

«Валентина»

 

Валентина як джерело білка

Цей сорт амаранту також відноситься до середньостиглих. Правда, багато рослинників відносять його до ранніх, але при цьому визнають, що зібрати перший урожай зелені цієї рослини вийде не раніше ніж через 1,5-2 місяці. Для повного дозрівання йому необхідно 110-120 днів. У висоту рослина досягає 100 -170 см. Але після того, як її стебло досягне 40-50 см, його краще підв’язати до вбитих заздалегідь кілків, оскільки коренева система рослин сорту «Валентина» розташована у верхніх шарах ґрунту і при сильному дощі чи вітрі всі неукріплені рослини виявляться просто вивернутими з землі з корінням. Мітелки цього амаранту прямі і середньої щільності. Насіння дозріває у другій половині серпня, і про це буде свідчити побуріння стебла біля основи, а також поява кремових плям на листках. Урожайність амаранту «Валентина» складає 0,6 — 0,7 кг на квадратний метр насіння, що вважається невеликим показником, але це цілком компенсується високим вмістом білка в листі і стеблі — 18%. Крім того, в зеленій частині рослини міститься велика кількість вітамінів С і Е, каротину. Саме листя має червоно-фіолетовий відтінок і часто використовується для додавання салатам колірного різноманіття.

 

«Кремовий ранній»

 

пізньостиглий сорт амаранту

Незважаючи на слово «ранній» у назві, цей сорт відноситься до пізньостиглих. У нього тривалість вегетації складає 96 днів, а дозріває такий амарант зазвичай до 10-13 вересня. У висоту він сягає 147 см, а довжина волоті — 53,5 см. Маса насіння з однієї рослини цього сорту в середньому складає 26,7 г, але іноді досягає 40,2 г, и в цьому «кремовий ранній» лише незначною мірою поступається найбільш продуктивному сорту — «Харківському». До слова, ці два сорти залишаються високоврожайними при будь-яких погодних умовах, і вважається, що вони краще від усіх інших пристосовуються до ґрунтово-кліматичних умов. Однак за вмістом білка «кремовий ранній» випереджає найближчого родича. Тут білка 16,89%, тоді, як у «Харківському» — всього лише 14,53%.

При цьому «Кремовий ранній» відноситься до найбільш олійних сортів: в його насінні міститься 7,3% олії, а з зерна, зібраного з одного гектара, можна отримати до 230 кг продукту. Цей сорт також відноситься до найбільш адаптивних, а також до зернових культур, які володіють найкращими технологічними якостями. Останнє стало запорукою використання борошна з зерна «Кремового раннього» при виробництві хліба и хлібобулочних виробів. Завдяки тому, що «Кремовий ранній» поєднує в собі оптимальні терміни дозрівання, високу врожайність і якість насіння, він рекомендований для Впровадження в масове виробництво зерна цього сорту.

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-