Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Високоолійні сорти амаранту

Амарант — рослина, що відрізняється дивним для свого сімейства різноманіттям. Серед безлічі зернових культур у всьому світі він — в першій десятці лідерів за кількістю різновидів. Відповідно до одного з найповніших енциклопедичних довідників про світовій флорі, базі даних рослин Землі «The Plant AmaranthList», рід рослин під сукупним назвою Amaranthus (або Амарантові) об’єднує 184 види культури.

Не всі вони годяться в їжу. Більш того, кілька десятків видів амаранту в великих дозах для ссавців отруйні. Жодний, втім, різновид амаранту, включаючи його дикий варіант — щирицю, не матиме на організм миттєвого необоротного негативного впливу, іншими словами, людина, якщо з’їсть випадково трохи неїстівного амаранту, не помре. Але якщо вона буде вживати його постійно, токсичні речовини за рахунок високої концентрації в неїстівних сортах не встигатимуть виводитися з організму, накопичаться там і приведуть до відмови спочатку печінки, а слідом за нею і інших життєво важливих органів. Аналогічний вплив такі сорти рослини матимуть і на тварин. Цей аргумент наводять противники амаранту, ігноруючи той факт, що вид має безліч їстівних і корисних сортів.

У деяких сортах амаранту кількість шкідливих речовин можна порівняти з кількістю корисних. Такий амарант можна було б використовувати для виготовлення кормів та продуктів харчування після ретельного очищення від токсинів. Але, з огляду на існування набагато менш шкідливих його видів, такі «напівкорисні» сорти в загальному обсязі світової переробки амаранту з метою використання в якості продуктів харчування для людини або корму для тварин займають 0,5-0,7%.

Використовувані повсюдно на всіх материках, за винятком Антарктиди, сорти амаранту діляться на кілька різновидів:

  • зернові;
  • кормові;
  • овочеві;
  • декоративні.

Декоративні сорти амаранту можуть бути високотоксичними і, відповідно, непридатними для їжі, але можуть практично не містити токсини. Використовуються вони у флористиці, для прикраси зелених зон і так далі. Вживати їх у їжу не рекомендується в будь-якому випадку, так як при їх розведенні використовуються отруйні речовини.

Овочеві — це сорти, з яких в їжу використовується тільки зелена частина рослини. Вони не містять отруйних речовин, однак цінність їх зерна в порівнянні з цінністю зерна інших сортів настільки незначна, що обробляти його зазвичай сенсу немає. Хоча в деяких країнах, наприклад в Казахстані і Монголії, зерно овочевих сортів амаранту використовують для годівлі тварин (в переробленому вигляді). Зате зелена частина цих різновидів амаранту містить найбільшу кількість вітамінів серед інших сортів, має щільну «м’ясисту» структуру, що складається з м’яких волокон, приємна для смакових рецепторів людини і придатна для вживання як в сирому, так і в сушеному вигляді.

Кормові сорти амаранту використовуються для годівлі тварин. Відбираються вони за такою формулою: вміст білка / вміст токсичних речовин. Залежно від отриманого коефіцієнта, сорт визнається придатним або непридатним для годування домашніх тварин, а також визначається ступінь його придатності і, в кінцевому підсумку, цінність. Також на цінність кормових сортів впливає кількість вітамінів і мінералів, що містяться в різних частинах рослини.

Зернові сорти — найбільш дорогі і цінні. Зерно цих видів амаранту саме живильне і низькотоксичне. У ньому міститься найбільше олії і, отже, сквалену, а також необхідних людині фосфоліпідів. Крім того, зерно, отримане з цих сортів, має найвищі показники за вмістом токоферольних і токотрієнольних з’єднань (тобто найбільш корисних різновидів вітаміну Е, які людина з їжею часто недоотримує, але які необхідні для успішного функціонування ряду процесів в організмі).

За перераховані причини саме на зернових сортах зосереджують увагу селекціонери та генетики і саме цим сортам приділяється найбільше уваги при вивченні корисних властивостей амаранту. Останнім часом, завдяки поширенню і відносній простоті вирощування зернового амаранту, фермери для годівлі тварин часто використовують теж саме ці сорти. По їх стопах пішли і виробники кормів, оскільки собівартість корму із зернових сортів як і раніше більш-менш невисока, а попит на якісні корми з відомих сортів зріс.

Різновиди зернових сортів амаранту

Не всі зернові сорти амаранту рівноцінні. Протягом століть населення різних материків використовувало ті різновиди рослини, які піднесла природа. З появою і розвитком таких наукових сфер діяльності, як агрогенетика і селекція рослин, з’явилася можливість поліпшити властивості найбільш популярних сортів амаранту. Але агрономії доводиться звертати увагу також на кліматичні умови, в яких росте той чи інший вид амаранту, на пристосованість і інші фактори.

Однозначно сказати зараз, що такий-то сорт амаранту якісніший і продуктивніший інших, не можна. Для різних кліматичних зон і різних цілей «кращі» сорти амаранту також різняться.

У світі існує три різновиди амаранту, зерно яких має досить високі показники за вмістом олії, сквалену і інших корисних речовин, щоб вважатися не просто придатними для їжі і поживними, а й мають дійсно високу харчову цінність. Саме з них роблять амарантову олію, борошно, крупи, з цих різновидів добувають сквален, їх використовують в косметологічній і фармацевтичній промисловості. Це види Amaranthus cruentus, Amaranthus hypochondriacus і Amaranthus caudatus.

Amaranthus cruentus

 Amaranthus cruentus відомий у нас найбільше як амарант багряний. Також його називають амарантом пурпуровим. У світових джерелах він зустрічається під назвами purple amaranth (назва, яка відповідає нашому «пурпурному»), red amaranth (червоний амарант), blood amaranth (амарант кольору крові), mexican grain amaranth (мексиканський зерновий амарант). Останні три найменування на території СНД не вживаються.

Амарант багряний є однорічною рослина, яка по висоті може досягати 2 м. Доспілий екземпляр увінчаний пишною свічкою рожево-бузкового, оранжево-червоного, оранжевого, жовто-оранжевого, жовто-зеленого або не дуже темного червоного кольорів. Найчастіше чим вища рослина, тим більша і пишніша свічка. Листя і стебло Amaranthus cruentus мають переважно зелений колір, хоча відомі «фіолетові» (а по факту — темні червоно-лілові) сорти цього виду. Фіолетовий Amaranthus cruentus зазвичай трохи нижчий (до півтора метрів), свічка у нього не така пишна, як у зелених побратимів, проте відсутність пишності компенсується щільністю квітки.

Цікаво! Стародавні народи вживали в їжу і фіолетовий, і зелений амарант виду Cruentus. Наприклад, достеменно відомо, що з зерна фіолетового амаранту робився ритуальний хліб, який потім фарбували в червоний з допомогою решти квіток. А ще стародавні жінки застосовували перетерту квітку в якості рум’ян.

Спочатку амарант багряний ріс в Північній і Центральній Америці, і саме він фігурує в легендах про древніх інків. Зараз його сорти вирощують, крім Америки, в Європі, в деяких азіатських країнах, що знаходяться в межах приблизно 30-55 градусів північної широти, а також в північній і південній частинах Африки. У північних регіонах Європи і Азії амарант багряний приживається погано (як, втім, і будь-який амарант) і вирощується тільки в тепличних умовах. Шведські агрономи намагалися освоїти вільне вирощування ряду високоолійних сортів цього різновиду амаранту, але зі змінним успіхом: проблема з допомогою селекціонерів вирішується по сей день. Зате Amaranthus cruentus — знахідка для населення Африки: ці сорти рослини приживаються на континенті найкраще і дуже цінуються через стійкість до засух і простоту вирощування, особливо в нерозвинених країнах.

Amaranthus hypochondriacus

Amaranthus hypochondriacus поширений на території СНД під назвою амарант печальний. Вживаються також такі назви, як амарант темний і амарант гіпохондричний, але рідше.

Амарант печальний — однорічна рослина з темно-червоними свічками. Висота безпосередньо залежить від ареалу вирощування. Наприклад, в Росії цей різновид амаранту рідко перевищує 130-140 см, а в Україні, а також Китаї, Індії та Мексиці нормою для амаранту печального є висота, яка складає 150-160 см. Квітки складаються з дрібних зерняток, зібраних в щільні клубки, які , в свою чергу, утворюють свічку. Пишністю, на відміну від амаранту багряного, вони не відрізняються. У деяких сортів свічка може досягати 30-35 см, хоча часто коливається в районі 20-25 см. Стебла амаранту печального зазвичай мають яскраво виражений червонуватий відтінок, хоча концентрація червоного теж варіюється: деякі сорти мають стебла, в яких переважає зелений колір. Гілкується амарант печальний слабо. Колір листя відповідає забарвленню стебла і, відповідно, також варіюється від зеленого з домішкою червоного відтінку до червоного зі слабким відтінком зеленого. Форму листя Amaranthus hypochondriacus мають загострену, а довжина їх досягає 15 см.

Зростає амарант печальний переважно в теплих країнах, розташованих на рівні 14-44 градусів північної широти, а також в Латинській Америці. Дуже поширений в Мексиці і в Іспанії. В Україні досліди по його вирощуванню успішно проводилися в південних регіонах, зокрема, в Херсонській і Одеській областях. Розведення амаранту в північних регіонах визнано недоцільним, оскільки витрати на його вирощування збільшуються, а продуктивність залишається колишньою або падає. Наприклад, експеримент з вирощування амаранту печального проводили в Білорусі, в Гомельській області, проте він був визнаний невдалим. Зараз в країні віддають перевагу амаранту Багряному, який відмінно там прижився.

Amaranthus caudatus

Amaranthus caudatus відомий на території пострадянських країн як амарант хвостатий. У нас він рідко вирощується для комерційного використання, а в основному застосовується в декоративних цілях. А ось в латиноамериканських країнах, Австралії, Новій Зеландії, Індонезії, на Філіппінах і на Шрі-Ланці Amaranthus caudatus — одна з найбільш популярних зернових і олійних культур. Амарантова олія, вироблена в перерахованих країнах, видобувається в основному з цих сортів амаранту, причому вміст сквалену в ньому буває навіть вище, ніж в олії, здобутий з амаранту багряного — нашого місцевого лідера за кількістю сквалену.

Амарант хвостатий в перерахованих країнах називають також pendant amaranth (висячий амарант), tassel flower («квітка-пензлик» дослівно), velvet flower (оксамитова квітка), foxtail amaranth («лисячий хвіст») і ін. Висота дозрілого амаранту цього різновиду коливається від 1 до 2,5 м залежно від сорту і частково — від зони вирощування. Наприклад, в Австралії рослини Amaranthus caudatus, як правило, нижче, ніж в Перу або Колумбії. Значну частину рослини становить квітка — довгий «хвіст» пурпурного, темно-червоного кольору або зеленого кольору.

Цікаво! Зустрічаються світло-рожеві і білі сорти амаранту хвостатого, проте вони розводяться в декоративних цілях і вирощуються в регіонах, де амарант хвостатий успішно реалізується в сфері флористики. Найчастіше це західноєвропейські країни, розташовані на південь від 50 градусів північної широти. У країнах, де з «хвостатих» сортів отримують олію та інші продукти харчування, декоративні сорти практично не вирощуються, за рідкісним винятком.

Хвости декоративних сортів з легкістю можуть досягати 100 см в довжину, а сорти, що використовуються в харчовій промисловості, мають трохи менші хвости — 50-70 см. Темно-червоні квіти зазвичай досить вузькі і загострюються до кінця. Пурпурні і зелені, навпаки, пишні і мають практично однаковий діаметр по всій довжині «хвоста».

Амарант хвостатий стійкий до посухи і любить сонце, тому добре росте в жарких степових зонах. Однак у вологому кліматі він теж відчуває себе добре, тому зустрічається в тропіках, де зазвичай розростається дуже широко. В Україні його вирощують спочатку в теплицях, а коли встановлюється стійка тепла погода, висаджують на відкритий простір, де він успішно цвіте до перших морозів. Незважаючи на це, Amaranthus caudatus в Україні вирощується слабо і найчастіше — в рамках науково-дослідних експериментів.

Високоолійні зернові сорти амаранту багряного

Амарант багряний — основний зерновий різновид амаранту, який підкорив більшу частину північної півкулі. Це закономірно: для інших видів зернового амаранту з високим вмістом жиру клімат в Європі, Північній Америці та Північній Азії досить суворий. Втім, амарант багряний — теж рослина південна і для помірного клімату занадто теплолюбна. Так, зернові сорти, які вживали в їжу в давнину, збереглися в первісному вигляді тільки в зонах з аналогічними кліматичними умовами. Наприклад, в Іспанії, Греції, трохи в Туреччині, частково в Китаї. Більшість же «древніх» зернових сортів переродилися в дикий амарант, нині щирицю, і на даний момент майже всі вони визнані високотоксичними і непридатними для їжі. Звідки ж взялися їстівні зернові сорти в Росії, Україні, на півночі Франції і Німеччини?

Більшість вирощуваних зараз в північній півкулі сортів амаранту — заслуга науково-дослідних інститутів і лабораторій Європи і Америки. Майже в кожному регіоні Європи і США протягом останнього півстоліття виводили «свої» сорти амаранту, які добре приживалися в кліматичних умовах даної країни. На території СНД робота в цьому напрямку активно ведеться з початку 90-х років (читайте докладніше про дослідження і виведенні нових сортів амаранту в Україні тут). За основу практично скрізь беруться різновиди амаранту багряного як найбільш продуктивного та сталого з уже наявних. Саме так північна півкуля отримало кілька нових сортів амаранту з високим вмістом жиру і сквалену.

Цінність зернових сортів амаранту визначається за кількома критеріями:

  • кількість олії, яку можна отримати з зерна;
  • відсоток сквалену в отриманій олії;
  • кількість білка і мінералів в зерні;
  • придатність листя і квіток для вживання в їжу;
  • врожайність;
  • стійкість до несприятливих погодних умов і стійкість до осипання.

Не існує сортів, які мали би найвищі показники за всіма критеріями одночасно. Тому при виборі амаранту важливо визначити, який показник найбільш важливий, і виходити з цього. Наприклад, в теплих регіонах найчастіше віддається перевага зерновим сортам, які виграють за показниками олії, сквалену, білка і інших речовин. Догляд за ними більш складний, але окупається. А в регіонах з несприятливими погодними умовами аграрії вибирають більш стійкі види амаранту. Цінність такого зерна нижча, але ці рослини дають більш високий урожай в порівнянні з багатьма зерновими культурами (не тільки амарантом), тому їх вирощування так чи інакше виявляється більш вигідним.

На даний момент існує кілька визнаних сортів амаранту різновиду Amaranthus cruentus, які вирощуються на території північної півкулі для отримання сквалену, виготовлення олії та інших продуктів харчування.

«Геліос»
( «Helios», «Red Amaranth»)

Ранньостиглий сорт, що належить до гібридних, виведений на основі Amaranthus cruentus. Успішно вирощується в Міннесоті, Південній Дакоті, в штаті Вісконсін, на півночі Німеччини, а також в Україні та в деяких регіонах Росії (наприклад, у Воронезькій області). Свічка — темно-помаранчева середніх розмірів; стебла — зелені; листя — зелене, у великих рослин, вирощених ближче до півдня, є темно-помаранчеві прожилки; зерно — біле. У висоту вільно досягає 165 см, в південних регіонах — 175 см.

Використовується для отримання амарантової олії шляхом холодного віджиму. Кількість жиру в зерні становить до 10% — це один з найвищих показників. Кількість сквалену в олії, отриманій шляхом холодного віджиму, досягає 7,5-8%. Кількість сквалену в олії, отриманій шляхом екстракції, може доходити до 9%. За вмістом білка в зерні незначно поступається аналогам — близько 19%. Листя можуть бути використані для годівлі великої рогатої худоби і свиней, переважно у вигляді силосу. Урожайність зерна — середня, становить до 30 ц / га в хороших умовах, частіше спостерігається врожайність 20-23 ц / га. Стійкість до несприятливих погодних умов і осипання — висока.

Сорт «Геліос» придатний для вирощування в зонах з відносно суворим кліматом. Показники врожайності будуть нижчі, ніж в теплих сонячних регіонах, однак при належному догляді вони значно перевищують показники врожайності інших зернових культур, що мають схожу сферу застосування.

«Помаранчевий гігант»
( «Золотий гігант», «Червоний гігант», іноді — «Red Amaranth»)

(Іноді його плутають з «Гігантом», оскільки на території інших країн вживається ця назва, але на території СНД «Гігант» — кормовий сорт.)

Відносно пізній сорт: якщо вегетаційний період ранньостиглих становить близько 80 днів (а український сорт «Ультра», наприклад, дозріває в деяких місцях за 60-70 днів), то «Помаранчевому гігантові» необхідно для дозрівання 110-120 днів. Свічка у амаранту цього сорту пишна, яскраво-помаранчева, близько 30-35 см; стебла — зелені; листя — зелене з жовтуватими прожилками; зерно — світле, з легким жовтуватим відтінком, чуть сплющене. Рослина досягає у висоту 2-2,5 м.

Використовується для отримання олії шляхом екстракції, придатний і для отримання олії методом холодного віджиму, так як відсоток жиру в зерні досить високий — майже 8%, через що олія цього сорту зазвичай трохи дешевша. Але і сквалену в олії цього сорту трохи менше — 6,5-7%. З «Помаранчевого гіганта» роблять крупи, борошно, хлібобулочні вироби, проте рідше — макарони. Олія, зерно і вироби з цих продуктів мають горіховий присмак (в олії він виражений досить яскраво, в зерні слабкіше).

Зелена маса використовується для годування домашніх тварин, як правило, в свіжому вигляді, хоча трав’яне борошно і трав’яні гранули з амаранту цього сорту також виготовляють. Вітамінні показники досить високі, а листя є соковитим і пружним, завдяки чому домашні тварини швидко його з’їдають.

Урожайність зеленої маси досить хороша, проте врожайність зерна відносно невисока — до 30 ц / га, чим, очевидно, і обумовлена ​​невисока популярність сорту. Стійкість до несприятливих умов і осипання також має високі показники. Рослина успішно вирощується на території Воронезької області, Польщі, України і в регіонах з подібними погодними умовами.

«Ацтек»
( «Мексиканський амарант», «Мексиканський зерновий амарант»)

Один з найбільш поширених в північній півкулі сортів амаранту. Приживається як в теплих регіонах, так і в зонах з відносно несприятливими погодними умовами. Вирощується на півночі Італії, в Греції, в Іспанії, частково — в США, а також в Україні, в Росії і в Казахстані. Вегетаційний період сильно залежить від кліматичних умов і коливається в діапазоні від 80 до 120 днів. Висота рослин невелика, зазвичай не перевищує 150 см, хоча в південних регіонах може досягати 170 см. Свічка — темно-червона, середньої пишності; стебла — темно-червоні, можуть бути незначні зелені прожилки; листя — зелено-червоне; зерно — темне, коричневого відтінку.

Незважаючи на поширеність, «Ацтек» має хоч і високі, але не найвищі показники по олійності: до 9% жиру в зерні, зазвичай близько 8,5%. Сквалену в жирах зерна цього сорту 7%. Однак «Ацтек» можна також назвати універсальним: з нього роблять і олію, і крупи (практично всі дуже темні амарантові крупи — це «Ацтек»), і хліб, і інші харчові продукти. Також його вирощують в кормових цілях, оскільки зерно цього сорту амаранту містить до 20% білка (по білкових показниках це один з кращих сортів), а листя за рахунок соковитості добре з’їдаються тваринами в сирому вигляді.

«Ацтек» відрізняється хорошою стійкістю до несприятливих погодних умов, високим приживанням, практично не мутує, за рахунок чого і зберігся так добре з давніх часів, стійкий до осипання. Урожайність зерна середня і становить зазвичай до 30 ц / га, хоча цей показник теж коливається в залежності від регіону.

«Харківський-1»

Універсальний сорт. За рахунок того, що і зерно, і листя застосовуються однаково широко, в тому числі завдяки лікувальним властивостям, відомий також під назвою «Харківський-1 лікувальний». Свічка — зелено-жовта, досягає 30 см; стебла і листя — світло-зелені, яскраві; зерно — світле і з яскраво вираженим золотавим відтінком. Досягає у висоту 250 см, в зонах з несприятливими кліматичними умовами або при відсутності належного догляду зупиняється на 200 см.

Один з найбільш високоолійних сортів. Амарантова олія, виготовлена в Україні і реалізується в аптеках (олія холодного віджиму), виробляється переважно з «Харківського-1». Останнім часом сорт використовується і для отримання олії шляхом витяжки. Кількість сквалену в олії холодного віджиму — 8%, кількість сквалену в олії, виробленій шляхом екстракції і реалізованої в якості лікувального препарату, який містить сквален, може досягати 10%. Має найвищі показники за вмістом білка, а листя «Харківського-1» відрізняються соковитістю і високим вмістом вітамінів. За цими критеріями сорт цінується і в харчовій промисловості, і у фармацевтичній, і у фермерів, і у виробників комбікормів. З амаранту сорту «Харківський-1» виробляють крупи, чай, спеції, а також трав’яне борошно і трав’яні гранули.

«Харківський-1» має також один з найвищих показників урожайності. Відповідно до досвіду аграріїв Воронезької області, вона досягає 50 ц / га. Відносно стійкий до несприятливих погодних умов, відсоток осипання невеликий. Рекомендується висадка в теплицях з подальшим пересаджуванням на відкритий простір. Активно вирощується в Україні, Росії, був завезений в країни Західної Європи, де найкраще прижився в Чехії і Польщі.

«Ультра»

Один з найбільш ранніх сортів амаранту на території Європи. Надраннім вважається в південних регіонах, в тому числі на півдні України. Свічка — жовтувата, близько 20-25 см; стебла і листя — зелені, листя можуть мати жовтий відтінок; зерно — біле. Досягає 200 см у висоту.

Високоолійний сорт, використовується переважно для отримання олії шляхом екстракції. Вміст сквалену в амарантовій олії, отриманій з цього сорту, коливається в межах 7-8%. Зерно амаранту «Ультра» широко використовується в харчовій промисловості: з нього робляться крупи, борошно, макарони і т. д. Борошно відрізняється м’якістю, високою сипучістю, білизною. Амарантовий хліб і кондитерські вироби, як правило, теж печуться з борошна, виготовленого із зерна «Ультра».

Рідко використовується як корм для тварин, оскільки вміст білка в цьому сорті відносно невисокий в порівнянні з іншими — 17-17,5%. Однак з огляду на раннє дозрівання цей сорт іноді використовується в стартових кормах для птахів і поросят. Зелена маса використовується рідко.

За врожайністю «Ультра» можна порівняти з «Харківським-1», але тільки в теплих регіонах: на півдні України кількість отриманого зерна також становить близько 50 ц / га. Стійкий до осипання та несприятливих погодних умов, проте не дуже добре адаптується в зонах, де навесні мало сонця. Успішно вирощується в Україні, в теплих регіонах Росії, був завезений до Польщі. Дані щодо подальшого поширення відсутні, незважаючи на хорошу приживлюваність.

«Воронезький»

Один з найбільш стійких до погоди ранньостиглих сортів амаранту. Вегетаційний період становить 80-100 днів. Має досить високі показники врожайності зерна — до 35 ц / га за рахунок великої свічки, яка досягає 60-70 см при загальній висоті рослини 100-120 см. Свічка зелена, висока, прямостояча, не пишна; стебла і листя — зелені; зерно — світле.

Вміст жиру в зерні цього сорту трохи вище середнього — близько 7%. Але для північних регіонів це один з найкращих показників олійності амаранту, вирощеного на відкритому просторі. Сквалену в олії такого амаранту — 5-6%. Крім олії, з амаранту сорту «Воронезький» роблять крупи, борошно і макарони. Білка в зерні досить багато — близько 19%, що робить зерно «Воронезького» цінним для тваринників і виробників кормів для домашніх тварин і птиці. Однак в якості кормового сорт практично не використовують через невелику кількість зеленої маси: вирощувати його для виробництва трав’яного борошна і гранул недоцільно.

«Воронезький» відносно стійкий до осипання і дуже стійкий до несприятливих погодних умов, в тому числі до тривалої відсутності сонця, що для амаранту — рідкість. Тому його успішно вирощують навіть в тих зонах, де приживлюваність зернових культур дуже низька.

Також відносно продуктивним серед амаранту багряного з точки зору вмісту жирів в зерні і сквалену в жирах вважається сорт «Кізлярець». Кількість жирів в ньому досягає 6,5%, кількість сквалену в олії — 6%. Його рідко використовують для виробництва олії, однак зерно можна вживати в лікувальних цілях.

Амарант печальний і амарант хвостатий

Якщо практично на всій території північної півкулі (до 55 градусів широти) харчова промисловість, фармацевтичні і косметологічні компанії зацікавлені в амаранті багряному, то в південній півкулі поряд з ним використовується кілька сортів амаранту хвостатого і амаранту печального.

«Amaranth Love Lies Bleeding»
( «Purple Amaranth», «Fairy Tale Amaranth»)

Один з найвідоміших сортів амаранту хвостатого. Назва сорту часто помилково сприймається як метафора до амаранту в цілому.

Висота зеленої частини зазвичай коливається в межах 90-110 см, довжина хвоста складає близько 80 см, і, таким чином, загальна довжина рослини наближається до 2 м. Хвіст є своєрідним пучком пензликів, має насичений пурпурний відтінок; листя і стебла — яскраво-зелені; зерно — світле, діаметром 5 мм.

Кількість жиру в зерні амаранту цього сорту — 9-10%, кількість сквалену в олії холодного віджиму — 8%. У південних країнах технології отримання сквалену з амаранту розвинені краще, тому сорт переважно використовується для вилучення цієї речовини і подальшої її реалізації в якості лікарського засобу або біодобавки. Також з «Love Lies Bleeding» в різних країнах роблять олію, борошно, крупи. Для отримання олії цей сорт вирощують в Індії, Таїланді. У країнах Південної Америки поставлено на потік виготовлення амарантового борошна і хлібобулочних виробів із зерна «пурпурного амаранту», хоча для отримання олії рослина також використовується. Повсюдно цей сорт амаранту вирощується в Африці — в Нігерії, Намібії, Мозамбіку та інших країнах. Широко поширений в Австралії та частково — в Новій Зеландії.

В інших країнах «Love Lies Bleeding» можна зустріти як декоративну рослину. А в південних регіонах Китаю для годівлі тварин використовується зелена маса цього різновиду амаранту.

Рослина теплолюбива, посухостійка, але добре розростається і в тропіках. Вегетаційний період становить 80-90 днів.

«Amaranth Green Tails»

Зерновий сорт амаранту хвостатого, поширений в Аргентині, Бразилії та інших країнах Латинської Америки. Зустрічається в Австралії і Новій Зеландії. Стеблева частина рослини у висоту досягає 80-100 см, хвіст — 60-80 см. Вся рослина в дозрілому вигляді має зелений колір, при цьому стебла і листя більш яскраві, а хвіст — блідо-зелений. Зерно — біле.

Кількість жиру в зерні цього сорту становить 9-9,5%, кількість сквалену в олії — 5-6%. При цьому зерно практично не використовується для виготовлення олії; місцеві виробники вибирають пурпурний амарант, який добре росте в тих же географічних зонах. «Amaranth Green Tails» вирощують фермери, також він широко поширений серед бідних верств населення. Зерно використовується для виробництва борошна та хлібобулочних виробів.

У деяких європейських країнах використовується у вигляді декоративної рослини. Вегетаційний період становить 90-100 днів в наближених до екватора регіонах і 110-120 — в Європі.

«Amaranth Green Thumbs»

Найменш поширений сорт з відносно високоолійних видів амаранту. Формально відноситься до Amaranthus caudatus, за фактом є гібридним. Висота стебла становить 100-120 см, хвіст за формою більше нагадує свічку, але звисає, а розмір його коливається в межах 15-25 см. Вся рослина цілком — насиченого зеленого кольору, хвіст може бути трохи світлішим за листя і стебла, але досить яскравий. Зерно — біле.

Врожайність цього сорту досить низька — до 15 ц / га, проте в зерні міститься близько 8% жиру, що робить сорт досить цінним з точки зору поживності. Вміст сквалену точно не встановлено, проте зрідка зустрічається отримана з цього сорту олія, і виробники заявляють про 5% сквалену в своєму продукті. «Amaranth Green Thumbs» в якості харчової культури вирощується в деяких країнах Африки, на фермах Латинської Америки. Зростає також в Австралії, Індонезії, на Філіппінах, однак в харчовому виробництві там не використовується. Зустрічається в південній частині північної півкулі.

«Amaranth Princess Feather Pygmy Torch»

Зерновий і декоративний сорт амаранту печального. Спочатку ріс в Мексиці, потім поширився по всьому світу. Як зерново активний вирощується в екваторіальних зонах: в Колумбії, Перу, Еквадорі, в Замбії, Ефіопії. Зустрічається в Австралії, де використовується для отримання олії. В якості декоративного сорту вирощується на півдні Європи, в північній Африці, в Австралії.

Висота рослини коливається в межах 170-200 см. Зелена частина — невелика, менше 1 м, стебла і листя мають червонуватий відтінок, але основний колір — зелений. Свічка — темно-бордова, майже чорна, прямостояча, щільна, досягає 30 см у висоту. Зерно — світло-коричневе, близько 5 мм в діаметрі. Дозріває за 80-90 днів.

Сорт цінується за високу для екваторіальних зон врожайність зерна — близько 35 ц / га. Цим, очевидно, пояснюється його низька популярність на півдні північної півкулі, де амарант багряний часто дає більший урожай. Вміст жиру в зерні амаранту «Princess Feather Pygmy Torch» — 8%, вміст сквалену в олії — 6-7%. Для отримання сквалену практично не використовується, для отримання олії — рідко, зерно переважно йде на виробництво борошна, крупи, пластівців і схожих продуктів харчування.

Говорячи про високоолійні сорти амаранту, варто згадати також Amaranthus caudatus mantegazzianus (більше 7% жиру) і ще один різновид амаранту хвостатого, виведену в США і вирощувану в Еквадорі. Останній містить 9-10% жиру і на даний момент є експериментальним.

Вибір високоолійного амаранту

Середній вміст жиру в зерні амаранту — 4-5%. Зерно з 6% жиру вважається вже більш якісним, а сорти, в насінні яких зафіксовано понад 7% жиру, відносяться до високоолійних. 9-10% жиру — рідкісний показник, і найчастіше такий амарант використовується виключно для виробництва олії і отримання сквалену.

Цікаво, що 9-10% — дуже низький показник вмісту жиру для олійних культур в принципі. Так, олійний льон містить близько 34% жиру. Зокрема, невеликим вмістом жиру в зерні обумовлена ​​висока вартість амарантової олії.

Найчастіше чим більше олії можна отримати з зерна, тим вище відсоток сквалену в олії. Але ця закономірність працює не завжди, тому орієнтуватися на неї при знайомстві з новими сортами не варто.

Немає сенсу вибирати найбільш високоолійні культури для виробництва борошна, круп, а також комбікормів та ін. Собівартість таких продуктів з амаранту з 9-10% жиру значно вища, а відмінності при порівнянні з продуктами, виготовленими з амаранту з 7-8% жиру, вельми незначні (з точки зору харчової цінності).

А споживачам при покупці амарантової олії варто пам’ятати, що олія холодного віджиму з 8% сквалену значно корисніша олії, в якому заявлено 9-10% сквалену і вище. У другу сквален додається в процесі екстрагування, а сам процес екстрагування передбачає використання токсичних для людини речовин. Незважаючи на те, що олія потім проходить очищення, незначна частка цих речовин все одно залишається. До того ж, на жаль, на території СНД не можна з точністю стверджувати, що олія пройшла всі необхідні стадії очищення, а не тільки першу.

Також є сенс уточнити у виробника, який сорт амаранту при виробництві олії був використаний.

Вибирайте амарант вдумливо — і будьте здорові!

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-