Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Амарант: цінність для тваринництва

Використання амаранту в тваринницькій галузі з кожним роком набуває все більшої популярності. Дана культура:
• невибаглива у вирощуванні;
• характеризується високою врожайністю;
• має багатий хімічний склад;
• володіє масою корисних властивостей;
• стійка до хвороб і шкідників;
• вигідна економічно.

У пошуку альтернативи

Кожен фермер у веденні підсобного господарства націлений на отримання прибутку. Корми є ключовою складовою при вирощуванні домашніх тварин, але традиційні кукурудза, ячмінь, пшениця, люцерна, коренеплоди обходяться досить дорого, що підвищує собівартість продукції тваринництва.
Бажання отримати недорогий і якісний продукт (м’ясо, сало, яйця, шерсть) спонукає шукати нові можливості здешевлення кормової бази і розширення її асортименту. Хорошою альтернативою вважається амарант — трав’яна культура, що має більш звичну назву — «щириця».

Амарант: зовнішні характеристики

Амарант є досить великою рослиною; в залежності від виду висота прямого стебла становить від 0,5 до 2,5 метрів. Велике листя подовженої форми розташовується в кілька рядів. Дрібні квіти зібрані в колосовидні суцвіття.
«Культура нового століття» — саме так називають амарант люди, які вивчили властивості і характеристики цієї унікальної рослини, невибагливої до грунтів і здатної зростати на висоті 3000 метрів.

У чому цінність амаранту?

Сотні років тому амарант був годувальником жителів Америки, тисячами тонн вирощувався на території Мексики. Сьогодні унікальною культурою зацікавився весь світ.
Амарант є джерелом великої кількості корисних речовин: з 20 видів існуючих амінокислот в рослині присутні 18. Крім поживного білка, за показниками наближеними до ідеальних, в складі рослини є різні біологічно активні сполуки: кислоти, мінеральні речовини, вітаміни.
Амарант здатний легко переносити посуху завдяки унікальній будові кореневої системи, що має 2 види коренів:
• мочкуватий, що збирає вологу з поверхневих шарів грунту,
• стрижневий, здатний досягати 7-метрової глибини, що особливо актуально в посушливий час.
При високій температурі навколишнього середовища продихи (дихальні шляхи) листка закриваються, що також забезпечує збереження цінної вологи. Рослина здатна легко пристосовуватися до змін навколишнього клімату і в порівнянні з традиційними зерновими споживає в 2-3 рази менше води.
Амарант має високий коефіцієнт розмноження. В одному стеблі міститься до 500 000 дрібного насіння, яке за багатьма властивостями і характеристиками подібне до зерен злакових, за що іменується «псевдозлаками». Схожість посівного матеріалу зберігається протягом 40 років.

Амарант — кормова культура

У тваринницькій галузі амарант використовується для заготівлі силосу, сіна, трав’яного борошна, а також в якості зеленого корму, який із задоволенням поїдає худоба.
Макуха і трав’яне борошно вважаються цінними складовими комбікормів.
Насіння амаранту активізує ріст курчат і є живильним кормом для домашньої птиці, м’ясо якої виходить білим і жирним.
Зелена маса, що складається з 18-28% суцвіть, 30-35% стебел, 40-60% листя, добре поїдається свинями, які вважають за краще її будь-якого іншого корму. Включений в раціон поросят даний компонент істотно активізує ріст молодняку. Вітамін С і каротин, що містяться в його складі, позитивно впливають на імунітет тварин.
Збір амаранту на зелений корм проводиться на початку цвітіння, коли рослини викидають волоті. Зелена маса, скошена в цей час, містить велику кількість білка і краще перетравлюється тваринами.
Стиглість амаранту, призначеного на зелений корм, настає на початку серпня. Для заготівлі силосу городню культуру можна збирати, починаючи з моменту цвітіння і до вступу насіння в стадію молочно-воскової зрілості.
При запізнілих строках збирання якість корму знижується, зменшується відсоток вмісту білка, збільшуються втрати врожаю.

«До відома: Після збиральних термінів в листках рослини відбувається накопичення шкідливої для тварин щавлевої кислоти».

Хімічний склад

Амарант має високий потенціал як силосна культура. Його поїдання в чистому вигляді становить 83,6%, в поєднанні з кукурудзою — 88%. Кукурудза споживається всього лише на 72%.
При практично рівних характеристиках двох культур (кукурудзи і амаранту) присутня вагома різниця в їх собівартості: амарантовий силос в 5 разів дешевший кукурудзяного.
Амарант характеризується високою врожайністю: з 1 гектара родючих площ можна отримати до 50 ц насіння і 2000 ц зеленої маси, що містить в своєму складі:
• 15,6-16,75% протеїну;
• 0,2-0,21% фосфору,
• 16,0-21,7% клітковини;
• 2,1-2,6% кальцію;
• 2,4-2,8% жиру;
• близько 200 мг / кг каротину.

Амарант економічно вигідний

Вирощування амаранту для годування тварин економічно вигідне. Наприклад, на 1 свиню для досягнення нею ваги 160-190 кг знадобиться 1 тонна зерна, що є основним кормом, або 6 тонн зеленої маси, що в рази перевищує зерно за вмістом білка.
При середній врожайності зернових — 3 тонни з 1 гектара, можна виростити 3-х тварин. Амарант з такої ж площі здатний дати близько 50 тонн продукту. До слова, на поливних грунтах врожаї можна одержувати 2 рази в рік.
Шляхом арифметичного підрахунку легко визначити, що зібраний з 1 гектара амарант здатний вигодувати 10-12 свиней. Тобто, використання амаранту в фермерському господарстві набагато вигідніше, ніж традиційних зернових культур.

Особливості вирощування на корм

Висівати насіння амаранту краще по закінченню збирання ранніх зернових, що є для даної культури кращим попередником. Попередньо необхідно провести дрібну поверхневу обробку грунту. Потім дати час вирости бур’янам і восени обробити їх гербіцидом масового дії (наприклад, «Раундапом»). Через 3 тижні грунт потрібно глибоко переорати.
Посів насіння амаранту рекомендується проводити в кінці квітня — початку травня з розрахунку: 1 кг на 1 га площі.
Бажано використовувати сівалки точного висіву або трав’яні і овочеві. На маленьких площах дану операцію можна здійснювати за допомогою ручних сівалок.
Як тільки з’являться паростки, необхідно провести міжрядний обробіток і поперечне боронування. Бажано застосувати гербіциди, дія яких спрямована на знищення бур’янів, в тому числі пирію повзучого.

Амарант для силосування

У процесі дозрівання в рослині збільшується відсоток сухої речовини, від кількості якого безпосередньо залежать надої корів. Так, в періоді його бутонізації кількість складає 11,2%, а в фазі формування насіння — 17,4%. Це високий показник, який підтверджує харчову цінність силосу з амаранту.
Низький відсоток цукрів в зеленій масі амаранту, за своїм хімічним складом наближеного до люцерни, робить його практично непридатним для силосування в чистому вигляді. Тому альтернативним варіантом заготовки поживного корму є його з’єднання в рівній пропорції з кукурудзою.

Позитивна динаміка

Для тваринницької галузі щириця є справжнім джерелом корисних речовин, здатних виростити якісне поголів’я великої рогатої худоби. У порівнянні з загальноприйнятими кормовими культурами амарант:
• на 19% збільшує надої молока;
• на 0,2% підвищує його жирність;
• на 10-30% додає приріст живої маси.
У галузі свинарства показники приросту живої маси також радують своїм результатом: 1 кг живої ваги за добу. Поросята, вирощувані на свіжоскошеній щириці, набирають вагу в 2 рази швидше, а у свиноматок на 12-18% підвищується продуктивність.
У домашньому птахівництві годування трав’яним борошном на основі амаранту позитивно впливає на ріст і розвиток молодняку, збільшує прирости дорослої птиці, підвищує несучість курей. Так, збагачення раціону птиці таким борошном всього лише на 3%, збільшило кількість яєць на 9,2%.

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-