Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Амарант зерновий: історія, вирощування і сорти

Амарант або, як його звикли називати, «щириця» — культурна рослина, яка відома людству ось вже більше 6 тисяч років. Ще древні інки і ацтеки вирощували його нарівні з кукурудзою, поклоняючись дивовижній рослині як божеству і вважаючи, що вона здатна подарувати може й не вічне життя, але міцне здоров’я.

 

Трохи історії  

 

Ацтеки і інки оберігали амарант і часто використовували його в ритуальних жертвоприношеннях. Коли прийшли конкістадори, вони стали масово знищувати рослину, вважаючи її диявольською. Можливо через це щириця так довго була забута: вона прийшла на територію сучасної Європи лише в 1653 році.

У нас на батьківщині амарант вважався джерелом довголіття і безсмертя. Насіння, а значить і борошно з нього були основою найголовнішого — хліба. Ось тільки Петро Перший з якоїсь причини не оцінив, яка щириця чудова, і своїми реформами вніс заборону на вживання її в їжу. Таким чином, амарант став виключно декоративною і кормовою культурою.

Подібний стан речей існував ще зовсім недавно: лише кілька десятиліть тому люди стали повертати амарант в свій раціон.

Цікаво: щириця зростає на всіх континентах, крім Антарктиди.

 

Види амаранту  

 

Прийнято ділити амарант на 4 види:

  1. Кормовий;
  2. Овочевий;
  3. Декоративний;
  4. Зерновий.

Існують виключно декоративні рослини, тому перед придбанням щириці потрібно розібратися, навіщо вона потрібна і уточнити у продавця, чи підходить запропонований їм сорт під ваші цілі.

Сьогодні поговоримо про зерновий амарант. Вже з самої назви стає зрозуміло, що його вирощують тільки для отримання насіння. Листя використовуються вкрай рідко і в основному як корм худобі, стебла і інші частини цілком вважаються відходами.

Зібране насіння має дивовижну цінність і корисність, тому з нього роблять олію або борошно. Ще один варіант використання зерен — підгодівля худоби. Сільськогосподарські технологи відзначають, що останній варіант забезпечує швидкий ріст тварин і поліпшення удою.

Яким би чудовим і цілющим не був амарант, більшість його прекрасних властивостей поки не набули великого поширення. У нас на батьківщині щирицю найчастіше використовують як кормову рослину, та й то тільки в тих господарствах, де керівники не бояться впроваджувати нові, прогресивні технології.

 

Вирощування зернового амаранту  

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Розміщувати цю рослину краще на територіях, де вносилася велика кількість гною. Ідеальними попередниками амаранту можна по праву вважати однорічні та багаторічні бобові та злакові культури. Але варто зазначити, що взагалі щириця досить невибаглива, тому особливих вимог до попередника не пред’являє. Головне, щоб він вчасно звільнив поле і після нього залишалося достатньо часу, щоб якісно підготувати ґрунт.

Ідеальним варіантом ґрунту можна назвати дренований, повітряно- і водопроникний. Технологи відзначають, що незважаючи на всю невибагливість амаранту, найбільш високі врожаї можна отримати лише на окультурених ґрунтах, які середньо або багато забезпечені гумусом та іншими елементами живлення. Як вже було сказано раніше, найкраще щириці там, де вносилося багато гною.

 

Терміни посіву  

 

Дуже важливо пам’ятати про те, що ранній посів неприпустимий. Все тому, що ґрунт до такого моменту ще недостатньо прогрівся, а це не дасть доброго сходження амаранту. У кожному куточку світу терміни посіву встановлюють виходячи з температурних умов, складу ґрунту і особливостей його зволоження. У нашій смузі найкраще садити щирицю після того як встановиться стабільна погода, а ґрунт прогріється до 10-12 градусів.

Ідеальні терміни для посіву — з 15 травня по 15 червня, з оглядкою на поточні погодні умови, звичайно. Досліди, проведені протягом декількох років у Воронезькій області, показали, що найбільша врожайність відзначається у тих рослин, які були висаджені в третій декаді травня. Цей термін є оптимальним навіть у випадку з аномально спекотним літом: через сухість ґрунту отримати сходи при більш пізніх строках практично неможливо.

Непогані результати дає і літній посів, але більше такий варіант підходить для кормового амаранту, що вирощується заради зелені і силосу. Його можна висаджувати протягом червня-липня за умови високої вологості ґрунту. У такій ситуації можна розраховувати на зелений корм вже в вересні.

Глибина посіву в підсушений ґрунт повинна бути 3-4 см, а у вологий — 1-2 см. Дуже важливо не допускати поверхневого посіву, так як доведено, що насіння, що не закладене в ґрунт, проростати не буде.

 

Збір врожаю  

 

Варто відразу зазначити, що період дозрівання насіння амаранту досить розтягнутий, тому тим, хто вперше вирішив посадити цю дивовижну рослину, важливо не пропустити терміни початку збирання. В іншому випадку перше, а значить, най життєздатніше насіння, може просто осипатися.

Явною ознакою дозрівання амаранту можна вважати появу на його листі і стеблах кремового забарвлення. У такий період часу неважко помітити, що якщо потрясти суцвіття, почнуть осипатися зерна.

Затримка з прибиранням часто призводить до часткової, а іноді і дуже значної втрати врожаю. Заздалегідь прибирати амарант теж не варто: основна частина насіння просто не встигне дозріти, а значить, воно буде мати низьку якість, що погано відобразиться на отриманій в результаті амарантовій олії.

Практика показала, що городники, які не мають достатнього досвіду роботи з амарантом, рідко отримують високий результат. Але засмучуватися і налаштовуватися на поразку не варто. При грамотному і підготовленому підході, можна отримати насіння високої якості, яке можна буде використовувати для отримання олії і інших харчових продуктів.

 

Сорти зернового амаранту  

 

На сьогоднішній день серед фермерів найпопулярнішими сортами амаранту можна вважати:

  • «Харківський-1». Даний сорт щириці багато агрономів вважають найуніверсальнішим. Все тому що в ньому можна використовувати не тільки саме зерно, а й зелень. Правда остання піде не на ваш стіл, а на корм худобі. Крім того, «Харківський-1» славиться своїми лікувальними властивостями і високими врожаями при невеликих витратах. Так, термін його дозрівання становить 110 днів;
  • «Геліос». Цей сорт можна назвати дуже популярним і при цьому ранньостиглим. Стебла даної рослини досягають 170 см у висоту! Суцвіття мають помаранчевий відтінок і відрізняються високою стійкістю до осипання та вилягання. Зерна у «Геліоса» білі, мають округлу форму;
  • «Помаранчевий гігант». Агрономи описують його як дуже високу рослину. І цілком заслужено, треба відзначити! Висота даного сорту амаранту досягає 2,5 метри у висоту, а потужні стебла мають помаранчевий колір. З насіння такої щириці виходить відмінне борошно, що має характерний горіховий присмак;
  • «Воронезький». Цей сорт вважається скоростиглим і досить низькорослим (всього 120 сантиметрів). «Воронезький» вирощується виключно на зерно, так як сама рослина не має великої кількості зеленої маси;
  • «Ультра». Теж ранньостиглий сорт, який має світло-зелені суцвіття і високий зміст олії в насінні. «Ультра» в висоту виростає всього до 100-130 см;
  • «Ацтек». Відрізняється великою врожайністю як зерна, так і зеленої маси. Стебла у цього сорту амаранту червоні, що досягають 1,5 метра у висоту. Насіння відрізняються темно-коричневим відтінком. Сорт відносять до середньостиглих. Агрономи зазначають, що якщо посадити «Ацтек» пізно, можна істотно збільшити кількість листя на кожній рослині. Таким чином, зернова культура перетвориться в кормову.

Дуже важливо не забувати про те, що харчування людини — основа його здоров’я. З цієї причини, якщо ви є щасливим володарем невеликої ділянки землі, закладіть власний «фундамент» — кілька сортів амаранту.

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-