Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Шліфована амарантова крупа: огляд продукту

Шліфована амарантова крупа — один з найбільш універсальних і тому затребуваних продуктів з амаранту. Її можна використовувати в сніданках, обідах і вечерях, вона добре поєднується з основними стравами і дозволяє приготувати легкий перекус. Вона ситна і в той же час м’яка, тому може готуватися як з сіллю, гострими приправами, кислими соусами, так і з цукром або солодкими добавками — на відміну від, скажімо, гречки. Вона містить в помітній кількості ряд необхідних людині елементів, що ставить її на щабель вище подібних в приготуванні, але менш корисних круп, таких як, наприклад, манна. Що це за елементи і в чому їх користь, які є недоліки у амарантової крупи, як вона виготовляється і що з нею можна зробити — розглянемо в сьогоднішньому огляді.

Шліфована амарантова крупа: процес виготовлення

Амарантова крупа виробляється в промислових умовах з зерна амаранту. Зерно для круп, придатних і корисних для людини, одержують із спеціальних зернових сортів амаранту, які відрізняються від інших:

а) більш високим вмістом білка в порівнянні з зерном з інших сортів амаранту (17-19% проти 13-16%);

б) більш високим вмістом жиру, який фактично є амарантовою олією;

в) часто — більш світлим відтінком в порівнянні з зерном кормових сортів.

Якщо порівняти крупу з високоякісних, спеціально вирощених на зерно сортів амаранту і сортів, які ростуть в диких умовах, то перша буде більш маслянистою на смак (найкраще відчувається жирність, коли крупу розмочити). Оскільки амарантовий жир є однією з головних цінностей цієї рослини завдяки вмісту рідкісного сквалену і вітаміну Е, який найчастіше зустрічається, полі- і мононенасичених жирних кислот, таку крупу варто вважати і більш корисною для людини.

Шліфована амарантова крупа робиться якраз з такого зерна — зерна амаранту високоолійних сортів. Вирощуються ці сорти з дотриманням нормативів аграрного виробництва, під контролем наглядових служб. Дикий амарант для виробництва круп не використовується.

Процес виготовлення шліфованої крупи з амаранту складається з декількох етапів:

1. Етап очищення. Після збору врожаю зерно очищається від домішок — залишків зеленої маси та іншого.
2. Етап лущення. Зерно очищається від твердої оболонки, в якій вкладено ядро ​​амаранту — найкорисніша його частина. Оболонка практично повністю складається з неперетравної людиною клітковини (не шкідлива для людини — просто вона не засвоюється через надмірну жорсткість), тому зерно ніяких корисних властивостей не втрачає.
3. Етап шліфування. Передбачає видалення з ядра насіннєвих оболонок, алейронового шару і зародків. Також в процесі шліфування видаляються залишки твердої оболонки зерна, а ядру надається товарний вигляд.

Теоретично без етапу шліфування можна обійтися. Насіннєва оболонка, алейроновий шар і зародки цілком їстівні, містять чималу кількість білка і людиною засвоюються. (Правда, тут варто обумовити, що людям з хворим шлунком вони не показані через високу біологічну активність.) Власне, висока біологічна активність обумовлена ​​тим, що в сукупності ці елементи являють собою комплекс, з якого виростає нова рослина. Простіше кажучи, насіннєва оболонка, алейроновий шар і зародок відповідають за розмноження культури, і якщо їх не видалити, то вони просто проростуть. З одного боку, амарантові зерна, здатні проростати і навіть пророслі, цілком їстівні і навіть корисні. З іншого боку, вони непрактичні: варто покласти крупу в мало-мальськи сире місце — як вона почне рости. Щоб не допустити таких казусів, її шліфують.

Крім цього, в процесі шліфування видаляються частинки твердої оболонки, що залишилися після етапу лущення. Напевно багато хто зустрічався з неприємними твердими шматочками, схожими на засохле насіння, які випадково траплялися в м’яких кашах і зовсім не покращували враження. Ось щоб в кашах не було сторонніх несмачних елементів, застосовується шліфування.

Шліфується амарантова крупа при використанні різних шліфувальних апаратів, які відрізняються всім — від технології шліфування і необхідних для цього елементів до часу випуску. Якість шліфування в кожному випадку, природно, теж різна. Якісно відшліфовану амарантову крупу можна відрізнити від неякісно відшліфованої просто за зовнішнім виглядом. На попередньому етапі, в процесі лущення, на ядрі зерна амаранту з’являються подряпини, зроблені злітаючою жорсткою зерновою оболонкою. Технологія шліфування та полірування ці подряпини повністю усуває, надає ядру зерна практично кулясту форму, робить його гладким і сипучим. Це — якісно відшліфована амарантова крупа.

Розглянутий продукт характеристикам відповідає, а саме:

 • легко «перекочується» в закритій упаковці;
 • легко і гладко сиплеться;
 • сильно розкочується по гладкій поверхні.

За цими параметрами і слід вибирати якісну амарантову крупу, якщо потрібна шліфована, тобто якщо немає наміру її пророщувати.

Що стосується даної крупи, то ядра зерен практично однакові за розміром і формою, гладкі і не лущаться. Зайвих частинок в процесі варіння також виявлено не було. Але, до речі, крупа поставляється в прозорій упаковці, так що відсутність домішок видно відразу ж, ще до початку приготування страв.

Страви з амарантової крупи: особливості приготування

З амарантової крупи можна приготувати різні страви. В першу чергу це, звичайно, каші.

Амарантова крупа фізично являє собою дрібні круглі зернятка, розмірів трохи більше макових або навіть приблизно такі ж. Незважаючи на досить високу жорсткість в сирому вигляді, з огляду на свої розміри вариться вона дуже швидко. Розмочена протягом декількох годин (наприклад, залишена на ніч) в воді крупа розварюється до м’якого стану за 2 хвилини. Шанувальникам більш жорстких каш можна взагалі не варити амарант в киплячій воді, зберігши тим самим більше його корисних властивостей, а засипати вже розмочену крупу в воду, нагріту приблизно до 60 градусів, і протягом 4-5 хвилин доводити температуру до 80-85 градусів. Після закінчення цього часу амарант стане досить м’яким, щоб можна було відчути його смак.

Можна обійтися і без розмочування. Варка сухого амаранту займе ненабагато більше — близько 4 хвилин.

При варінні амаранту важливо не помилитися з пропорціями рідини і крупи. В іншому випадку каша має всі шанси пригоріти, оскільки через дуже швидке розварювання крупи у кухаря не залишається часу на роздуми про те, додати ще води чи ні, а якщо додати то скільки.

Якщо потрібно зварити густу, щільну кашу, то на 50 г амаранту потрібно не менше 200 мл води, а на перший раз краще взяти 250 мл — щоб уникнути надмірної густоти при перетримуванні каші на вогні. Для більш рідкої каші на 50 г амаранту знадобиться 300-400 мл води. Звичайно, все залежить і від часу варіння: амарант дуже швидко вбирає воду, а при тривалому варінні вона випаровується в більшій кількості, тому якщо необхідна дуже м’яка і рідка каша, скажімо, для хворої людини, то варити її варто протягом 5-6 хвилин , а води знадобиться в півтора-два рази більше, ніж вказано вище.

Амарантова крупа витрачається економно: сніданок для однієї в міру активної жінки, яка споживає 1500-1800 калорій на добу, зажадає 20-30 г амарантового крупи. 50 г амаранту — це досить велика порція, яка навряд чи підійде для вечері і актуальна буде тільки при щільному сніданку або в якості складової обіду.

Крім води, амарант можна варити на молоці. Пропорції сильно залежать від бажаного результату. Густа і відносно жорстка каша зажадає амаранту і молока в співвідношенні 1: 2,5 або 1: 3. Молоко в такій каші відчуватися буде фоново, надаючи смак амаранту, й тільки. Якщо хочеться приготувати кашу, в якій молоко буде відчуватися більш явно або просто рідку молочну кашу, наприклад, для дитини, то співвідношення крупи і молока має становити приблизно 1: 4.

Амарантова каша на молоці — страва досить ситна і жирна (хоча залежить, звичайно, і від жирності молока), тому для неї можна взяти ще менше амаранту — до 25 г на порцію, якщо в кашу буде додано щось ще.

Про добавки. У молочну кашу можна додати трохи цукру; для каші на воді підійде і сіль, і цукор. Але принадність амаранту в тому, що він, особливо на молоці, цілком може обійтися і без цукру, і без солі. Звичайно, для смаку доведеться що-небудь покласти: молочну амарантового кашу можна доповнити невеликою кількістю волоських горіхів, кураги, чорносливу або родзинок. А каші на воді при відсутності в ній солі і цукру відмінно підходять фрукти і ягоди — яблука, ківі, апельсини, вишня, полуниця, малина і т. д.

Також амарантова крупа успішно використовується в дієтичних супах. Дієтичних — тому що серед великої кількості інших інгредієнтів в супі амарант втрачається. А будучи використаний в поєднанні, скажімо, тільки з грибами, цибулею і морквою, цілком відчутний, а крім того, корисний і ситний. Можна додавати амарант в дієтичні м’ясні супи: наприклад, він відмінно підходить для легкого курячого супу.

Засипати крупу в суп необхідно не раніше, ніж за 1-2 хвилини до завершення варіння. Довариться вона самостійно після виключення вогню в ще гарячому супі. Правда, на деякий час, хоча б хвилин на двадцять, суп варто залишити під кришкою на гарячій плиті, а не відразу подавати на стіл.

Ще два варіанти використання амарантової крупи в готуванні — смаження або запікання амарантової каші, вже звареної. Це менш дієтичні варіанти використання даної крупи, зате більш ситні і можуть урізноманітнити стіл. Для отримання оригінального блюда в цьому форматі потрібно зварити густу кашу на воді і зробити з неї коржі або кульки з добавками за смаком.

Для смажених коржів підійдуть: сіль, дрібно нарізані овочі, дрібно нарізане пташине м’ясо. Перед смаженням коржі необхідно обваляти в борошні. Смажити на слабкому вогні протягом приблизно трьох хвилин з кожного боку.

Запечені кульки або коржики з амарантової каші, на відміну від смажених, можуть бути будь-якими — хоч солоними, хоч солодкими, а кашу спочатку можна робити прісною. Якщо хочеться приготувати солоне, жирне, більш ситне блюдо, то в кашу можна додати дрібно нарізані сирі овочі і перемішати з рослинною олією (соняшниковою, амарантовою, гарбузовою). Для солодких коржів або кульок, крім цукру, будуть потрібні неподрібнені сухофрукти і горіхи. А якщо сіль і цукор скасовуються через їх шкідливість, то для додання смаку можна використовувати різноманітні дрібно нарізані фрукти, варення, а також згадані вже горіхи і сухофрукти, але на цей раз краще в подрібненому вигляді. Запікати протягом 5-7 хвилин при температурі 140-150 градусів.

Крім іншого, з амаранту готуються чізкейки: він досить невеликий, щоб відносно успішно замінити манну крупу. Принцип той же, що і при приготуванні традиційного чізкейка.

Переваги та недоліки шліфованої амарантової крупи

Підводячи підсумок, розглянемо конкретні переваги і недоліки продукту, які, сподіваємося, і допоможуть нашим читачам остаточно визначити, підходить для них ця крупа або краще звернути увагу на інші варіанти.

Переваги шліфованої амарантової крупи

Збережено близько 80% корисних властивостей амаранту. Багато злаків і насіння трав’янистих рослин в процесі промислової обробки і перетворення в крупи втрачають до двох третин корисних властивостей (наприклад, гречка при обсмажуванні, рис і ін.). Амарант при перетворенні в шліфовану крупу не проходить ніяких надмірно руйнівних з біологічної точки зору процедур, а тому зберігає практично все корисне, що є в самій рослині.

Велика кількість необхідних людському організму елементів, а саме:

1. Білків: амарант — один з лідерів за вмістом білка серед круп (до 19%).
2. Сквалену: амарант — не просто лідер серед рослин за вмістом сквалену (до 10% в жирах), а один з дуже небагатьох в світі рослинних джерел цієї речовини.
3. Інших корисних жирів: в амаранті присутні фосфоліпіди та інші ненасичені жирні кислоти (омега-6, трохи менше — омега-3). Загальна кількість ненасичених жирів в 100 г амаранту — 4,47 г, що становить близько 1/5 від добової норми.
4. Вітаміну Е: цей вітамін є сусідами з названими жирними кислотами в рослинах майже завжди, а тому є присутнім в амаранті — в кількості приблизно 10% від добової норми людини.
5. Вітамінів групи В: загальна кількість їх в амаранті становить близько 3 мг або близько 20-25% від добової норми.
6. Мінералів: в амарантовій крупі є калій (508 мг в 100 г), кальцій (159 мг в 100 г), магній (248 мг в 100 г), фосфор (557 мг в 100 г) і інші корисні елементи (в трохи меншій кількості ).

Економність. 1 кг шліфованої амарантової крупи вистачить на 33-40 порцій, тобто більше ніж на місяць, якщо їсти її щодня.

Ситність. Невелика порція амарантової каші з цієї крупи завдяки великій кількості харчових волокон і жирів забезпечить відчуття ситості години на півтора і не буде провокувати голод протягом 3-4 годин.

Універсальність. З шліфованої амарантової крупи можна приготувати дуже різні за смаком і виглядом страви — солодкі, солоні або взагалі без добавок (що підійде тим, хто худне або хворим людям, які намагаються знизити кількість споживаних цукру і солі), в них можна додавати практично будь-які інші корисні продукти — овочі, фрукти, сухофрукти, горіхи, молоко. Навіть при щоденному амарантовому сніданку каша не набридне, якщо використовувати її так, як вона дозволяє.

Швидко вариться. Приготування амарантового сніданку з усіма нагріваннями води, додатками і перемішуваннями займає 8-10 хвилин.

Добре зберігається. Оскільки шліфована амарантова крупа проходить кілька етапів очищення, в ній не залишається нічого, що могло б посприяти появі комах, розростанню та іншим неприємним явищам. Досить покласти її в більш-менш сухе місце з плюсовою температурою: крупа невибаглива.

Недоліки шліфованої амарантової крупи

При шліфуванні губляться корисні речовини. Вищезазначені кілька етапів очищення і невибагливість в зберіганні мають і зворотний бік: в процесі виготовлення видаляється деяка кількість білка. Власне, насіннєва оболонка, зародок і алейроновий шар практично цілком складають ті 20% корисних речовин, які губляться в процесі перетворення насіння в крупу. Крім них (точніше, разом з ними), втрачається трохи вітаміну С, калію і фосфору.

Продукт дуже невеликий і гладкий, тому може доставляти деякі зручності в процесі приготування: легко розсипається, практично завжди залишається в невеликій кількості на поверхнях ємностей, в яких готувався, і т. д.

Як будь-яка інша крупа, вимагає добавок: зварена на воді амарантова каша без нічого абсолютно прісна і навряд чи може підійти в якості навіть дуже дієтичного сніданку. Втім, тут уже на смак на колір.

В цілому амарантова крупа виграє в порівнянні з багатьма іншими поширеними крупами в першу чергу за рахунок корисних властивостей, а в другу — за рахунок універсальності і швидкості приготування. Ні з гречки, ні з рису не вийде приготувати такий же широкий спектр страв, а більш універсальні вівсяні пластівці і манка куди менш корисні і бідні за складом. Таким чином, вибір шліфованої амарантової крупи серед інших представляється досить виправданим — і в будь-якому випадку її варто розглядати як альтернативу кашам, які вже приїлися.

Будьте здорові і харчуйтеся смачно — з амарантом!

6 комментариевЗалишити коментар

Цікавить чи можна приготувати амарантову кашу з звичайного цілого насіння амаранту, не шліфованого? Скільки часу потрібно його варити?

Оля, 26.04.2018

Добрий день! Чи можна амарантом замінити пшеницю, якщо після неї відчувається важкість у шлунку та здуття?

Svitlana, 03.11.2018

  Добрий день, Світлана! Білок з злакових культур насправді не переносять до 25% населення Землі. Тільки не всі, хто страждає від целіакії, знає про це — симптоми проявляються не так явно, а тому людина все життя продовжує їсти злакові, а організм схильний до негативного впливу злакових білків.
  Ви можете замінити продукти з пшениці аналогічними з амаранту, у нього найякісніший рослинний білок, а харчова цінність дуже висока. До того ж, доведено, що амарант добре допомагає при профілактиці і комплексній терапії цілого ряду захворювань.

  Світлана, 03.11.2018

Наша сім’я дуже полюбляє амарантову кашу, як перший раз спробували, так тепер дуже часто її готуємо. Але маю таке питання: в нас є дитина, якій зараз якраз вводимо кашки у прикорм? Коли і у яких пропорціях можна буде давати їй амарантову кашу?

Наталя, 02.01.2019

  Доброго дня, Наталя! Амарант — хороша каша для дітей, тому що вона не містить глютену та не викликає алергічних реакцій. Але краще її не давати дітям до трьох років. Причиною є фітини і таніни, присутні в амаранті, які перешкоджають поглинанню поживних речовин. Дорослий організм вміє нейтралізувати ці речовини та взяти для себе лише користь з амаранту. Щодо дітей до 3 років — такі дослідження поки не проводилися.

  Світлана, 03.01.2019

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-