Високорентабельна культура дохід від 40 000 грн/га
продукція для повсякденного, дитячого, дієтичного та спортивного харчування
ефективні лікарські препарати Біологічно активні добавки
Унікальна косметика зберігає молодість та здоров'я шкіри
органічна продукція для здорового харчування
поживні комбікорми для тварин, птахів та риби

Амарант: шлях до вирішення проблеми нестачі продуктів харчування в країнах Африки

Сьогодні ми знову піднімемо тему незвичайності і винятковості амаранту. Адже, можливо, саме цій рослині під силу перемогти голод в багатьох країнах світу. Зокрема, вирішити проблеми нестачі продуктів харчування на африканському континенті. Саме там сьогодні проводяться дослідження, що дозволяють встановити, наскільки амарант здатний стати повноцінною добавкою до щоденного раціону африканців.
А, можливо, і взагалі перетворитися в один з основних продуктів харчування на континенті.
У сільських районах і міських трущобах Африки на південь від Сахари багато бідних людей стикаються з серйозною нестачею продовольства і продуктів харчування. Це залишається фундаментальною проблемою на африканському континенті протягом багатьох років.

Сухі та красномовні цифри статистики

В даний час показник постійного гострого недоїдання становить в середньому 30%, що в два рази перевищує прийнятий Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) надзвичайний поріг в 15%.
Наприклад, в такій країні, як Кенія рівень бідності і браку продовольства є найбільш високим у всіх регіонах:

 • в міських районах і нетрях;
 • серед скотарів і фермерів;
 • а також у віддалених районах країни.

Так, 33% кенійських дітей у віці до 5-ти років постійно недоїдають, 6% — голодують, а ще 22% народжуються недоношеними. Аналогічна ситуація спостерігається і в інших країнах Африки на південь від Сахари.

Амарант, як відмінне доповнення до раціону

Для вирішення цієї глобальної проблеми вчені, дослідники шукають різні шляхи. Так, на даний момент у всій східній Африці традиційним продуктом харчування є кукурудза.
Вона являє собою відмінне джерело калорій, однак не містить в своєму складі незамінних амінокислот, таких як лізин.
Тому амарант, що розглядається як одне з перспективних джерел живлення для африканців, дозволить доповнювати поживні властивості кукурудзи. Оскільки він містить у великій кількості життєво важливі джерела макро- і мікроелементів, а також біологічно активні сполуки. Всі вони неймовірно корисні для здоров’я.

Сільське господарство в Африці: що в основному вирощують на особистих ділянках?

Примітно, що в Африці більшість видів сільськогосподарської діяльності, пов’язаних з виробництвом традиційних рослин, припускають зайнятість жінок і молодих людей.
Традиційні африканські культури являють собою важливе джерело живлення для матерів і дітей. А також забезпечують основний дохід домашніх господарств. Для вирощування сільськогосподарських культур тут в основному використовують присадибні ділянки або клаптики землі біля будинку.
При цьому, як відзначають дослідники, на даний момент виробництво, переробка і африканських овочів зростає. Як і збільшується комерціалізація. Однак в цілому потенціал залишається недостатньо розвиненим.
Серед найбільш часто вирощуваних рослин варто виділити:

 • Amaranthus spp. (Різновид амаранту);
 • Vigna spp. (Відноситься до бобових);
 • Solanum spp. (Чорний паслін);
 • Cleome gynandra (відомий, як африканська капуста);
 • Cucurbita spp. (Різновид гарбуза);
 • та інші.

Великі перспективи амаранту

Стійкість до посухи, нестачі вологи, якою володіє амарант, а також в поєднанні з його коротким періодом зрілості, стали причиною посилення інтересу до його вирощування та виробництва в Кенії і сусідніх країнах.
Листя є хорошим джерелом вітаміну А, С, К і фолієвої кислоти. Насіння містить велику кількість білка (без глютену), який є хорошим джерелом харчових волокон і мінералів, таких як:

 • залізо;
 • цинк;
 • мідь;
 • марганець.

Олія насіння амаранту може також стати унікальним продуктом, повноцінною добавкою до раціону. Тим більше, що вона неймовірно корисна для здоров’я, бо дає змогу знижувати кров’яний тиск і рівень холестерину, одночасно покращуючи антиоксидантний захист і підвищуючи імунітет.

Новий проект від провідних дослідницьких центрів

В даний час в Африці запущений повномасштабний проект, що дозволяє сповна оцінити перспективи вирощування амаранту і поширення цієї культури. У ньому беруть участі такі організації та установи:

 • Університет сільського господарства і технології Джомо Кеньята, Кенія;
 • Біологічний центр східної і центральної Африки — Міжнародний науково-дослідний інститут тваринництва, Кенія;
 • Сільськогосподарський Університет Сокойн, Танзанія;
 • Регіональний африканський центр Всесвітнього центру овочівництва, Танзанія;
 • Організація наукових і промислових досліджень Співдружності (CSIRO), Австралія.

Особливості проекту

Цей проект орієнтований на вирішення основних завдань, що виникають при організації вирощування, виробництва і забезпечення доставки листя, зерна і олії до кінцевого споживача.

У Східній Африці в останні 10 років амарант все більше і більше завойовує свої позиції. Особливо, в порівнянні з іншими традиційними овочами. Обумовлено це його високою живучістю і багатоцільовим використанням. Адже в їжу йдуть листя і зерно, а з самих зерен можна отримувати борошно і олію.
Реалізований в Африці проект об’єднує сільськогосподарські методи, науку і технології в області харчових продуктів і харчування шляхом залучення фермерів та зацікавлених сторін. Що покращить виробництво різноманітних поживних, безпечних і стійких до зберігання харчових продуктів. А це, в свою чергу, гарантує вирішення проблеми нестачі продуктів харчування.

Реалізація проекту

Проект реалізується в Кенії і Танзанії. Очікується, що в ньому буде задіяно приблизно 240 фермерів. Їх планується організувати в своєрідні кластери.
Перші кроки проекту будуть включати оцінку обмежень в знаннях і технологіях у всьому ланцюжку вирощування і виробництва амаранту. А також створення міцних зв’язків між різними сегментами всього ланцюжка:

 • виробниками;
 • переробниками;
 • роздрібними продавцями;
 • споживачами.

Тим більше що необхідно знайти ефективні шляхи вирішення проблем, що виникають у фермерів. Причинами таких проблем є:

 • недостатні знання про практику землеробства, селекційні і агрономічні аспекти;
 • неадекватні знання про практику післязбиральної обробки і обмежені можливості продовження терміну придатності;
 • недосконалі методи зберігання і розподілу;
 • неякісна, погана упаковка і слабкі маркетингові стратегії (або взагалі їх відсутність).

Тому в рамках проекту будуть вивчатися низьковитратні стійкі технології для вирішення проблем післяжнивних втрат. Для цього планується розробити спеціальні стратегії.
Створення міцних взаємозв’язків між виробниками і переробниками продуктів амаранту дозволить стимулювати розвиток галузі і забезпечення продуктами харчування великої кількості людей.

Підводячи підсумок

Проведені в Африці дослідження в черговий раз доводять, наскільки корисним і ефективним є така рослина, як амарант. У нього дійсно велике майбутнє. Що позитивно позначиться на стані здоров’я людей в усьому світі. А також дозволить гарантовано вирішити проблему голоду в країнах Африки. Та й в інших регіонах світу!

Нема коментарівЗалишити коментар

Залишити коментар

-=Ваш E-mail ніхто не побачить=-